Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Neata,mamici si zgubilici!

Raportam si noi una bucata putzoi in greva sugarului,laptiku i-l fac degeaba pe 210 ml-ca el papa 140...supik,asemeni,piureutu de fructe-la fel,il papa mami lui-yamii yamii-bun,bun...

Asta e,si-or reveni ei,ca o sa-l apuce si foamea,nu?
Ca de grasunel,e grasunel,are 8200 gr.la 5 luni si-o saptamana!

si marait eeeee...mama,mama...ca gingiuta deja e-mbobocita jos!
dar am o suparare mare:are dupa urekea stanga carne vie,si-am vb cu prietena mea,pediatra,si-a zis sa-i iau sol.betadina,sa-i dau cu o compresa sterila,ca s-ar putea sa fie stafilococie,de la atata zgariat,manute ude mereu de saliva...etc...

aaa,dar am si o mare bucurie:putzoiu'doarme toata noaptea,de la 10 PM la 6.30 AM.URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa

PS Anda,mi era dor de tine!Ce mai face poetu',tot asha marait!??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

8 mai 2006 (de ziua comunistilor) - a cazut (si) Ilinca din pat! Inca mai tremur si-mi vine sa .

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Offffff, Feli, si voi ati pati-o ?! Cunosc sentimentul ! Mi-e frica s-o mai las pe Daria singurica, fara centura de sigurantza... Noi am patit-o luna trecuta pe 19 de-mi venea sa toata ziua .... cum imi aduceam aminte de cazatura cum dadeam la soricei!
Bafta si sanatate multa!

Pupici,


Camy & Daria

Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
Poze Paste
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaR spune:

Buna mamici si puiuti dragi,
Diana multumim mult de urari.
Da astazi facem 5 luni ....ce mai, suntem domnisorica.
Fetelor imi pare foarte rau ca intru asa de rar....dar mi-e greu singurica cu bebelusa....si sunt mereu obosita si cu gaura de somn mareeee cat toate zilele, in schimb citesc ce postati......si din cand in cand ma mai uit la poze...toate aveti bebelusi tare frumusei...si sunt care mai de care mai imbracati mai frumos.
Am citit despre diversificare si despre achizitiile bebelusilor vostri si va felicit pe toate pentru ce puiuti minunati cresteti.
Si noi am inceput diversificarea de la 4 luni cu cereale pentru varsta asta...cereale de orez....dar nu se omoara...apoi incet, incet am inceput sa-i dau un pic de legume...supita si piure din legume si binenteles si fructe.
Fructele ne plac foarte mult...mai ales banana si para.
Dintre legume am inceput cu morcovul si apoi cartoful....o sa vedem mai tarziu peste 2 saptamani cu brocoli daca ....ne place.
Cerealele din orez nu ii plac, desi sunt dulci si cu gust de fructe...dar aproape tot timpul le mananc eu....ca Anastasia doar 1-2 linguri si apoi imi scuipa tot.
Am mai incercat lapte cu porumb...asta ii place si il bea....se poate bea cu biberonul....dar evit sa-i dau prea des ca ingrasa si ea e grasuta deja pt varsta ei...are peste 8 kg la 5 luni.
Saptamana aceasta mergem la cel de al doilea vaccin ...la primul vaccin nu a facut nici un pic de febra ...speram sa fie la fel de bine si la acesta.
Ce sa va mai spunem despre noi....vorbim, suntem vorbareata....apoi ne jucam, ...stam pe burtica si ne deplasam incet incet dupa jucarii....a fost mare surpriza cand am lasat-o pe burtica saptamana trecuta....si cand am revenit in camera ei dupa 3 minute am gasit-o in directia opusa tot pe burtica ....nu-mi venea sa cred....mititica...se intinsese dupa jucarii....
Uneori mai tragem si cateva partide de plins de o innebuneste pe mami, dar rezistam.
Seara in general dupa baita, un biberon de lapte si adoarme singura fara prea multa bataie de cap, uneori se trezeste o data pe noapte spre dimineata pentru un alt biberon de lapte, alteri doarme pina la 7 cand da trezirea....
Suntem foarte curiosi cum o sa ne descurcam in iunie cand vom veni cu Anastasia in Romania...o sa fie greu, multe schimbari, multa lume care vrea sa o vada ....trebuie sa avem mare grija sa nu sara toti pe ea .
In acelasi timp ne gandim sa achizitonam un pat pentru voiaj...si trebuie sa-l luam de aici ca sa o mai punem in el sa doarma sa fie obisnuita cu noul patut....sa nu fie si acesta o nouatate pentru ea...nici nu vreau sa ma gandesc cate vom avae de carat...numai laptele pentru 4 saptamani....
Acesta il voi lua neaparat de aici pentru ca in Romania am vazut ca e de 4 ori mai scump....e vorba de laptele Nan.
Aici laptele Nan e la cutie de 1 kg...si costa in bani romaneste cat ar fi acolo 250 gr de lapte Nan....ceea ce zic eu ca e mult cu restul de hrana ne vom descurca..., apoi hainutele si biberoanele si poate mai gasim si pentru noi un loc in bagaj.
Noi abia in iunie vom face botezul fetitei...pentru ca nasii locuiesc in Romania.
Cam tarziu dar ...speram sa fie bine...cel mai greu va fi cand va trebui nasa sa o tina pe Anastasia in brate in timpul slujbei...e greuta si nu stiu cum se va descurca.
Fetelor stiti ceva de botezuri...se fac si duminica dupa slujba sau ba...apoi baita de mir cand se face?A doua zi ...sau se poate face in aceeasi zi cu botezul....? Noi chiar nu stim...desi e usor de aflat cand vom ajunge in Romania.
Gata va las ca am scris aici un roman....poate nici nu aveti timp sa cititi palavrele mele.
O sa revin zilele viitoare cu poze.
Numai bine va dorim Salisa si Anastasia
pentru mamici si pentru puiuti.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

feli, bun venit in club!

salisa, se poate face slujba cand vrei tu, vorbesti cu preotul, si baita depinde de nasa.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Salisa si poate cand vii in Romanica o punem de-o intalnire!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Cuscra ce facusi cu nor'mea? Dadusi cu ea de jos??? OF,Of!!! Ginerica inca nu e cazut in cap. dar...nu e timpul pierdut!!!

El sta f. mult in tzarc si in carutza asa ca...slabe sanse dar...nu se stie!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetele care atzi dat cereale la copii cam cat atzi dat??? Adica eu i-am luat de la Bebelac orez cu mere si vreau sa ii dau cu mar ras la masa de fructe. Cam cate linguritze sa ii pun???

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

O ora mi-a luat sa citesc de vineri!

Noki si Nati face kk mai multi de cand cu dive. Dar sunt in general pasta. Si eu vreau sa mai bagam o intalnire. Duminica?

Mandy nici eu nu las copilul afara ca mi-e frica.

Anda bine ai revenit!!!
Mai, de revelion, chiar vreau sa merg cu sotul undeva in 2 (in fine, cu prieteni) sa ne aerisim si noi 3-4-5 zile. Asta va fi motivatia sa intarc. Deja am senzatia ca perioada critica cu lapticul a trecut si de acum pot sa alaptez atat cat vreau eu.

Multam de felicitari. Faci tu misto de mine cu Revelul dar pana la urma tot e de bine, nu?

Gandacel felicitari pt statul in fundic!!! Nati sta bine-bine de acuma, se si intoarce putin in jur sa ia jucarii in manuta. Dar e cu 5 zile mai mare

Ela ce sa zic cu dr Stanciu, cu noi s-a purtat atent si cu grija, mai mult de atata nu pot sa spun. Dar sa stii ca el nu pt bani te-a trimis la cabinet pt ca la cabinet consultatia e 250.000 iar eu in spital i-am dat 300. (cat ii dau si alte mamici cu care am vorbit). Cred ca nu i se parea lui grav si din ce s-a uitat la copil probabil - nu arata deshidratata sau ceva. Am observat eu ca apreciaza starea copilului din ochi. Si o apreciaza bine.

patricia da, botezul de regula se face duminica dupa liturghie. Are mult 8 kg la 5 luni! Chiar nu cred ca e cazul sa insisti cu cerealele.

Hai mai Bulucei eu zic ca e doar o intarziere!

----------------------------

Cu supica- teoria dritei mele se muleaza perfect pe teoriile mele asa ca - o pastrez maxim 24h la frigider si o dau in clocot cand o scot din frigider. Am mai facut pe 2 zile, dar de regula fac zilnic.

De ieri i-am dat si carnita. Dar e o nebunie. Carnita o macin cu mixerul frate cu al Cristinei iar zarza le pasez cu pasatorul de la mixerul meu vechi (ca la celalat iese prea mare) asa ca am ce spala la ele!

Carnea in nici un caz n-o las pe a doua zi. Voi n-ati observat ca puiul isi schimba gustul daca il lasi gatit de pe o zi pe alta?

Nati papa cu maxima pofta supica (adica mai degraba piure de legume) facuta de mine, asa fara sare cum e. Ieri a papat 150 ml.

M-am uitat ieri la borcanase in Carrefour si m-am ingrozit: care mai de care: zahar, acid citric (care e E330 si e chiar daunator), rar sa nu aiba ceva. Cred si eu, altfel cum sa mentina culoarea albicioasa la mar? Si cum sa fie valabile 2 ani? Iar cele cu papica (ne-fructe) toate au sare. Si multe au amidon si faina de orez la greu. Of! Acuma, pentru calatorii or fi bune, ce sa facem! Am cumparat vreo 3, sa le probez inainte sa plec de acasa si sa ma pot baza pe ele, dar acasa am observat ca unul e din decembrie 2004 (inca valabil). Pai e mai batran ca Nati. Inclusiv ca Nati in burtica! Of!

Bine, si ce cumparam din piata or avea azotat pus la radacina dar parca-parca e mai OK decat acizii lor citrici, zaharul si amidonul la greu.

Eu raman la 1 lingurita de cereale pe zi, chiar daca Nati nu e chiar grasana. Vreau sa vad ca ia in greutate din restul, nu din cereale. Doctoritele mele amandoua vad ca au aceeasi parere.

Ultima saptamana mi-a luat 150 din laptele meu+mar+supica. Super bine! (la varsta asta) Iar primele 3 zile din sapta a fost numai pe lapte de mami pt ca a avut mini-diareea.

branzica sau iaurt eu o sa-i dau dupa 8 luni. Ce i-ar aduce in plus fata de laptele meu? Nimic, doar ca branza e puternic cazeinoasa si e mai greu de digerat.

Noah, cu diversificarea - fiecare cu teoriile lui, eu v-am spus ce fac eu.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia am scris, dar nu cred sa citeasca cineva de lung ce a iesit mesajul anterior: ii pun o lingurita (masura de la lapte praf) de cereale in marul ras - rad 2 mere, mananca 1 jumate - catre 2, depinde cate are chef.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput