FIV 1

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Persina spune:

Mersic, ma gandeam ca am postat intr-o zi nu prea nimerita, ca o fi toata lumea in vacanta, am auzit ca majoritatea au vacanta intre Paste si 1 Mai. Abia astept sa ajung ACASA!!! Dar cred ca o sa-i stresez si pe parintii mei cu gandurile mele negative...

Numai bine,

Persina
(Asa mi-a venit, sa-mi folosesc numele de bebelus, chipurile semanam cu o piersica si mi-au zis Persina, asa o fi fost...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

HRISTOS A INVIAT!!!

M-am intors si tare bine e in casuta ta, asa cum e ea! Astept cu nerabdare vesti de la voi (Pia, Ileana) si povestea iepurasului spusa de Simonica. Eu sunt intr-o stare de deruta (dar nu-i dau prea mare importanta), avand o intarziere de 4-5 zile... Stiti ca trebuia sa-l sun pe Ancar in prima zi de ciclu, dar se pare ca trebuie sa mai astept... Nu ma pot abtine sa nu-mi fuga gandul intr-o anumita directie, dar imi explic logic ca e normala si intarzierea asta. Simptome de ciclu am in fiecare zi, dar atat. VOI????

Persina, bine ai venit intre noi!!! Cu siguranta ca aici multe dintre gandurile tale negre vor prinde incet-incet culoare. "Terapia de grup" a functionat pentru fiecare dintre noi exact atunci cand aveam mai mare nevoie. In primul rand, ca pacienta a lui, pot sa-ti spun ca alegera cu Ancar este una buna. In al doilea rand pot sa-ti zic cate ceva si de efectele secundare ale stimularii, tocmai incheind (cu succes) acest capitol. Acestea pot fi: Sarcina multipla (cu doi e bine, desi greu de pastrat sarcina, dar de la 3... problemele se accentueaza, desi nu e imposibil!!!) Apoi ar fi hiperstimularea "nedorita" pe care eu am experimentat-o in urma tratamentului, reusind sa fac doar extractia de ovocite, nu si implantarea de embrioni, imediat. Partea buna e ca am avut 36 de foliculi si am abtinut 18 embrioni. Partea mai putin buna e ca am facut o saptamana jumate perfuzii cu albumina ca sa ajut organismul sa revina la dimensiunile normale (ovare, bila, ficat etc. toate se dublasera), dar pana la urma mi-am revenit, iar la controlul facut la trei saptamani de la extractie Ancar mi-a dat vestea cea buna ca totul functioneaza normal, deci urmeaza sa fac embriotransfer. Trebuie sa-ti spun ca din tot lotul de 15 paciente la FIV, doar eu am avut ghinionul asta, dar am si produs cei mai multi foliculi. Deci... tot raul spre bine. Efecte secundare exista sigur, stimularea asta fiind un stres pt. organism, pt. ovare si echilibrul hormonal, dar cat timp este totul sub control medical, riscurile sunt minime. Nici un efect nu este ireversibil, dupa cel mult trei cicluri naturale organismul reincepe sa functioneze asa cum trebuie. Erau in lotul de FIV femei care se aflau la a patra-cincea stimulare, fara sa fi suferit "pagube" ireversibile, cele mai multe fiind trecute de 35 de ani.
Asteptam sa ne intrebi tot ce-ti trece prin cap. Avem "veterane" printre noi si speram sa-ti fim de folos.

Va pup cu drag,
karula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

HRISTOS A INVIAT!


Salutare tuturor!

Karula te-ai intors mai stresata decat cand ai plecat?La mine rusii au venit ceas!De cand ai avut hiperstimularea au mai venit vreodata rusii?Eu am facut un paste insangerat cu niste dureri de parca am eliminat 7 sarcini!Glumeam!

Persina,iti mai spun odata bine ai venit printre noi!Nu te lua dupa Karula!E stresata ca nu-i vin rusii!Probabil ca intarzie datorita hiperstimularii.Ceea ce a patit ea se intampla f.rar.I-a facut o hiperstimulare puternica si ea neavand nimic ovarele au produs o gramada de foliculi.Eu am facut stimulare acum 3 ani si nu am patit nimic.Am avut 11 embrioni si din unul dintre ei a iesit o fetita care acum are un an si jumatate.A fost a doua incercare ca la prima incercare nu am reusit.Si eu am avut hormonii dati peste cap cand am mers primadata la Ancar si asta datorita tratamentelor luate de mine dupa ureche.Deci...cred ca vei primi un raspuns favorabil in legatura cuFiv-ul.u in sept incerc a treia oara si abia astept.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Am facut FIV la Medsana cu prof.Ancar.Am uitat sa-ti spun.Si eu si Karula.Eu sunt veterana!Sunt pe forum de un an si ceva!La inceput la sectiunea bb si acum peste tot pt ca imi doresc al doilea bb cat mai curand!

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Gabita, ori n-ai citit tot ce-am scris, ori n-am fost eu explicita... Treaba cu intarzierea nu ma sperie deloc (ba, pe alocuri, imi da sperante), am mai avut ciclu o data de la extractie. Stiu ca poate fi normal sa intarzie acum, dar asta nu ma streseaza!!! I-am explicat Persinei cum sta treaba cu eventuala hiperstimulare, spunandu-i clar (zic eu) ca nu-i un capat de tara, se repara fara urmari. Si mai ales ca asta se intampla foarte rar...Tu ce-ai inteles?
In legatura cu "stresul", habar n-am ce-i ala?! Am o stare de milioane!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Hristos a inviat!


Servus Gagici,

Ce faceti?
Sper ca nu ati mancat prea mult...Sper ca Pia este f. bine si a primit cadou de la iepuras. ( rugam confirmare cu analiza la zi).
Persina bine ai venit printre noi, chiar daca nu ne bucura ca ai si tu probleme...Aici inveti sa fi f. altruist, bun si darnic....
Ceea ce pot sa-ti spun este ca si eu sun pacienta lui Ancar.Este bine sa poti ajunge la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Pia,
Se apropie ziua "Z". Ma gandesc foarte mult la tine si incep sa ma pun chiar in pielea ta, desi e tare greu... Ai fost minunata pana acum, trebuie sa fii la fel in continuare. Cum si ce simti? Ai iesit din casa?
Sunt aici si astept cel mai mic semn...
Cu drag,
karula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persina spune:

Multumesc, colegele mele de suferinta!

E adevarat, sa dea Domnul sa ne rezolvam problemele cat mai repede si sa mai stam pe forumul asta doar pentru a da sfaturi si incurajari!!!

Eu asa am prins o frica de medicamentele sintetice dupa ce am facut tratamentul cu Clostirbegit si Pregnil! Am luat tratamentul timp de trei luni, n-am ramas insarcinata, in schimb m-am trezit dupa 1 an si ceva cand m-am dus sa incerc din nou, cu chisturi la ambii sani si fibroame pe uter, chisturi pe ovare . Mi-a ajutat Bunul Dumnezeu si cu un tratament naturist mi-am rezolvat ovarele, am tinut sub control fibroamele si nu s-au marit, la sani e mai bine, rezolvasem dar mi-a aparut iar un nodul cand am incetat tratamentul. Aveam Prolactina uriasa, nivel foarte crescut de estrogeni. Dar dupa cum spuneam, cu tratamentul homeopat mi-am reglat cat de cat hormonii si acum parca as pleca iar la atac ! Cu toate ca ma retine frica de a nu-mi da iar tot sistemul endocrin peste cap. Hai ca-mi aduc aminte iar de ce boli am si ma apuca depresia, abia mai prinsesem si eu speranta de la voi. Numai bine din tot sufletul,

Persina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut!Vine 1 Mai-ziua muncii in care nu se munceste.Pana si la magazinul nostru trebuie sa le dam liber pt ca altfel trtebuie sa le platim dublu.Asta e!Asa ca de 1 Mai plecam o zi la munte la Lacu Rosu.
Oare ce face Pia?Tot p[astele m-am gandit la ea!Serios daca nu!Maine,poimaine trebuie sa faca analiza aceea stresanta.Eu aveam un stres infernal in ziua cand am facut analiza.Uf!Dar si sa te sune Ancar sa-ti spuna ca e bine si ce tratament sa urmezi mai departe este cel mai placut lucru din lume...
Karula,cred ca nu am citit totul...eram in viteza pe forum pt ca trebuia sa plecam la tara ieri ca sa ma intalnesc cu cumnata mea si nepoteii.Nu ne mai vazusem de la Craciun.Nepotul meu are 3 ani jumatate si nu vorbeste.Dupa ce se intoarce la Bucuresti merge la logoped cu el.
Te felicit ca nu esti stresata pt ca se apropie momentul.Eu am inceput sa am vise tot mai ciudate in legatura cu FIV-ul.La celelalte 2 FIV-uri nu am visat niciodata nimic legat de FIv.Nu stiu ce-i cu mine acum.Iarasi am visat ca faceam FIV si Dan numai avea deloc si ma stresam ca nu stiam ce sa ma fac.Oare toate visele astea sa fie un semn?O sa fie bine sau nu o sa fie bine?


Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Persica,in legatura cu tratamentul tau vreau sa-ti spuin ca si eu am luat clostylbegyt dat de o dr din Bacau si nu s-a prins nimic.Ma sinteam groaznic si inainte si dupa.Fara urmarire ecografica fara nimic.Cand am ajuns la Ancar nu aveam chisturi dar aveam toti hormonii dati peste cap in afara de prolactina.El mi-a spus ca nu-i nici o problema si ca se rezolva.I-am spus ce tratament am luat si mi-a spus ca-i apa de ploaie.El mi-a dat humegon si apoi puregon pt stimulare simpla a ovarelor.Era sigur ca se va prinde sarcina dar la noi fiind sotul cu probleme nu s-a prins nimic.
La stimularea de la FIv aveam noroc ca atunci exista in Romania humegon care este mai slab si nu am patit nimic.Bine,burta umflata si 15 foliculi.Cu puregon aveam mult mai multi asa cum a facut Karula dar poate ca pateam ca ea.O sa vad eu in Septembrie ce fac.La o simpla stimulare cu puregon am avut 5 foliculi inainte de FIV.Sunt f.dureroase fata de humegon.Poate ca imi da alt tratament pt ca dupa uo sarcina am inteles ca dau alt tratament.

Te pup,



Gabi.

Mergi la inceput