FIV 1

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Fetelor haideti sa va spun de ce-s atata de hotarat sa incerc iar.
Exista o tehnica mai noua care consta in perforarea asistata a membranei oului, de care mi-a spus Cocei inaintea embriotransferului, ea vroia sa aplice metoda asta, dar Niculescu nu a fost de acord, pt.ca dupa cum aratau embrionii el a zis ca sigur va fi o reusita, dar uite ca n-a fost. Deci eu si sotul meu avem indoiala ca daca aplicau aceasta metoda sigur reuseam.
La primul meu FIV era o tipa care dupa o nereusita la al doilea nascuse doi gemeni si caruia i se facuse metoda asta de perforare a membranei oului.
Ce am gasit eu pe net despre asta si cand se aplica:
- dupa 2-3 esecuri de fertilizare in care s-au introdus embrionii in uter si nu s-a obtinut sarcina:
- la femeile cu varsta relativ avansata (eu 38 peste cateva zile)
- la femeile la care se stie ca au foliculi ovarieni cu membrana groasa
"Assisted hatching" (sustinerea membranei oului) se face cu 1-3 ore inainte de introducerea embrionilor in cavitatea uterina.
Tratamentul consta in dizolvarea partiala a membranei. Aceasta manevra sse realizeaza cu ajutorul micromanipulatorului, sub control microscopic.

Deci eu si sotul meu credem ca daca aplicau aceasta metoda sigur reuseam, si uite asa sambata seara stand noi doi de vorba am ajuns la concluzia ca trebuie sa incercam iar, dar aplicand si aceasta ultima sansa. Deci inca mai am o speranta...undeva acolo suss spre ca cineva sa-si intoarca fata si catre noi, ca n-am gresit cu nimic pe lumea asta incat sa fim atat de pedepsiti.

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

VESTI DE LA ILEANA!!!!!

Mi-a scris doua vorbe: a ajuns acasa. Miercuri a operat-o si pana vineri a stat saracuta cu tuburi de dren si alte minuni... Sunt o tampita, ca ea, draguta, m-a sunat vineri, dar eu eram teleloaica cu bicicleta, fara telefon, iar din apelurile pierdute nu mi-am dat seama... Nu stiu amanunte, iar ea abia vineri mai poate intra pe net, dar sunt sigura ca trecand peste momentele astea de cadere post-operatorii, lucrurile intra pe un fagas normal...

Asta una, plus vestea de la Pia (care fie vorba intre noi e un monument de tarie si ambitie), plus ce-oi mai "pati" si eu saptamanile astea... se cheama ca ne-am revigorat dupa un sut in fund si am facut un pas inainte!

Pia:
DESCHIDEREA ZONEI TRANSPARENTE A OVULULUI FECUNDAT (ASSISTED HATCHING)
Invelisul extern al ovulului are rol de a apara ovulul si embrionul in primele zile de viata in mediul inconjurator.
Zona transparenta se desface (disolueaza) de obicei la 2-3 zile dupa fertilizare cand embrionul se elibereaza si apoi se grefeaza intrauterin.
Cand aceasta zona transparenta (invelisul extern al ovulului) este foarte rezistenta, atunci embrionul nu se elibereaza foarte usor si nidatia nu are loc.
In aceste cazuri, cu putin inainte de transferul de embrioni, se practica sub microscop cu instrumente exterm de fine o deschidere a zonei transparente (Assisted Zona Hatching). Acest procedeu faciliteaza faciliteaza eliberarea embrionului in uter si creste reusita de implantare a acestuia.
Metoda se foloseste atunci cand zona transparenta este foarte groasa, cand nu au reusit alte incercari clasice de fertilizare in vitro din motive inexplicabile, sau cand cuplurile sunt mai in varsta.

Stiu ca nu ti-am scris mai nimic nou, dar asta e din pliantul de la Medsana, si poate te ajuta. E super ideea!!! Si fac asta la Giulesti?

Va pup si cred ca vom deschide curand un nou "capitol" al subiectului nostru, si la propriu, si la figurat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Am uitat un lucru important: Ileana va saluta cu drag...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ce vesti bune mi-ati dat!Bine ca Ileana este bine si este acasa!Dar operatia a reusit?Of,saracuta prin ce i-a fost dat sa treaca!2 operatii!Poate ca acum este bine!

Karula,ce faci cu bicicleta daca ai bb?Sigur renunti la bicicleta!Eu cand ajung acasa sunt terminata!Numai pot face nimic!Trebuie sa stau numai dupa Simona pe afara!Mi-e teama sa nu cada pt ca abia si-a dat drumul la mers saracuta!Nici nu va inchipuiti ce bine este cu bb-lul de la 0-1 an.Iasiti afara si va plimbati,stati pe banca si dupa un an incepe jalea.Lasa ca va vad eu pe voi!Oricum,cat de greu este tot nu renunt la ideea de a face o surioara pt Simona.Ieri am fost la tuns cu pisi si acum am un baietel .E tunsa scurt,scurt.
Pia,si tu ai sindromul cu femeile insarcinate?Eu mor cand le vad.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ce veste buna Karula, ce a zis Ileana cum este cu operatia, a reusit?
Imi pare rau ca n-am sunat-o si eu, dar sper sa ma inteleaga ca nu eram intr-o stare prea buna, D-zeu sa-i ajute sa-si indeplineasca visul.
Da Karula fac si la Giulesti - Assisted Hatching - si sper ca Niculescu sa-mi faca, daca nu schimb clinca, oricum sunt decisa sa incerc iar si cu aceasta metoda.

Gabi eu inainte de FIV nu eram asa, dar acum dupa esecul asta parca am innebunit. Tragic este ca am o prietena care este insarcinata, luna viitoare trebuie sa nasca si nu suport sa mai merg la ea, sa discut despre sarcina si copii, o evit cat pot, ea saracuta ma intreaba daca-s suparata pe ea, ma eschivez cum pot, ba ca n-am timp, ba ca am treaba (sta si cu mine in bloc) si imi dau seama ca eu nu-s intreaga la minte ca doar ea n-are nici-o vina. O sa trec eu si peste asta cat de curand.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Nu stiu amanunte despre Ilenuta, atat mi-a scris si mie... Vineri sper sa "vorbim" toate cu ea.
Azi am fost din nou la eco. Mi-a crescut endometrul, am 7,1 si mi-a marit doza de cyclo-progynova. Luni fac din nou eco si probabil mai adauga o pastiluta la cele doua pe care le iau deja.
Da, Gabi, voi renunta la bicicleta in cazul fericit... Sunt in stare sa renunt si la alte chestii, mai importante, numai sa fie bebe. Folosesc bicicleta nu numai ca mijloc de locomotie, dar ma si relaxeaza si, in ultima vreme, ma mentine cat de cat in forma, ca se pare ca hormonii m-au ajutat sa iau cateva kg in plus...

Hai, fetelor, incercati sa depasiti obsesia asta... Mai ales tu, Gabi, care deja o ai pe Simona!

Va pupicesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Sper ca Ileana sa ne dea o veste buna.
Ma bucur Karula ca totul decurge bine cu tratamentul, ca maine ne dai vestea ce buna ca alta nu acceptam.
De obsesie o sa scapam noi cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Am vorbit cu Ileana! Ce credeti? Plimbareata de pe culoarele Pantelimonului era chiar ea! A fost destul de grav, mai complicat decat se astepta Ancar, si asta numai din cauza cretinului care a operat-o la Brasov. Dar acum e bine, acasa, revine luni sa-i scoata firele. E inca deprimata de experienta din Pantelimon, cred ca o sa povesteasca ea mai exact ce aventura presupune spitalul ala... Ancar e inca rezervat in prognoze.
Vineri a promis ca intra pe net. Nu stiu cum, dar pe mine tare m-a mai incurajat convorbirea cu ea. Tot la fel de tare m-a impresionat... A trecut prin momente cumplite, dar important e sa fi meritat tot chinul asta. Pe cat e ea de speriata si de pesimista, pe atat de mult m-a incarcat pe mine cu incredere... E tare ciudat.
Va saluta, evident.
Va pup si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu i-am spus ca e jalnic in Pantelimon...si inca eu am stat in rezerva!Atunci am fost socata dar cel mai importantr lucru era ca il aveam pe Ancar aproape ...omul asta iti da putere si te faci sa crezi orbeste tot ce spune.Nu cred sa dea el rateuri!

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Doamne dar ce ia facut dobitocul ala de doctor de la Brasov atunci cand a operat-o? Sa speram ca totul va fi bine, deabia astept sa ne spuna ce si cum, sper sa aiba vesti bune. Despre spitale ce sa mai vorbim, asa sunt toate in Romania, nimic nu se face in tara asta.
Va pupic

Mergi la inceput