DR Nayel-CF2(10)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosioara spune:

Dragele mele, in sfarsit… putin timp sa va scriu si eu. In primul rand, va multumesc tuturor pentru felicitari si pentru gandurile bune de dinainte si de dupa nastere … toate acestea chiar conteaza!!!
Voi incerca sa va povestesc cum ma pricep eu cum a decurs nasterea fetitei mele….dar ma voi opri asupra aspectelor esentiale, pentru ca, sa stiti, nu a fost ceva specatculos in afara de puitul meu!
Deci… am fost programata pe 7 septembrie (am vrut sa preintampin Sfanta Maria) la cezariana… si asa s-a si intamplat. Vreau sa spun ca in noaptea de dinainte m-am trezit din doua in doua ore, asta pentru ca sunt o persoana care isi face multe griji si am de obicei emotii foarte mari. Mai tarziu mi-am dat seama ca nu aveam de ce sa-mi fac probleme. La 7,30 eram la spital unde m-a preluat asistenta sefa (Luminita Munteanu) care mi s-a parut foarte afurisita… Asa mi s-a parut mie…M-a dus in salonul 15, un fel de salon de pregatire…. Si o infirmiera mi-a adus toate bagajele… Mi-a dat un pat naspa (in care credeam ca o sa stau pana la sfarsit) si mi-a spus sa ma schimb in camasa si sa restitui insotitorilor hainele de oras si pantofii. Eu am avut la mine doua camasi si mi-am zis ca n-ar fi rau sa cer de la ei o camasa pentru ziua operatiei. O infirmiera mi-a adus una dar dupa ce am vazut-o m-am razgandit… Stiu, sunt eu mai mofturoasa dar asa am simtit… Era curata (adica mirosea a curat) dra era deschisa la spate si avea pete de rugina si… m-am imbracat cu a mea.
A urmat montarea sondei de care aveam oroare si nu pot sa zic ca a fost un moment usor (pentru mine); n-a durat mai mult de un minut dar… sunt eu mai sensibila… Tin sa va spun ca eu nu mi-am facut probleme deloc pentru operatie in sine, pentru anestezie sau pentru intepatura in coloana… Eu am avut alti gargauni in cap… Cel mai tare ma stresa gandul la clisma, la sonda si bineinteles la recuperare… De clisma am scapat pentru ca domnul doctor a inteles si mi-a zis sa nu mananc cu o jumatate de zi inainte si sa-mi pun 2 supozitoare cu glicerina dimineata ca sa am scaun… Ati ghicit, nu? Eu nu mi-am pus supozitoarele, ci m-am trezit mai devreme si am avut scaun natural… Cred ca a fost mai bine asa pentru ca doua zi dupa operatie am avut deja scaun .
Operatia adecurs excelent dar fetita avea cordonul incolacit motiv pentru care dupa ce moasa mi-a zis ca a scos-o m-am speriat foarte tare pentru ca nu o auzeam dupa care… ne-am intalnit in sfarsit!!
In final tin sa mentionez ca domnul doctor a avut foarte mare grija de mine, in sensul ca venea periodic sa ma intrebe cum ma simt, sa ma mute in salon la umbra (in postoperator batea soarele), sa-mi ia plasticul acela ingrozitor de sub fund pe care ma incingeam … Am stat in salon cu inca o fata cu cezariana care a solicitat de la doctora ei calmante puternice (ceva cu ketonal si fortral) si cand eu am venit in salon ea era numai un zambet iar eu ma cam vaitam… Dar a doua zi eu eram cea care m-am dat jos din pat si mergeam pe hol, iar la ea organismul a inceput sa se resimta…De aceea, ca o sugestie, chiar daca va simtiti putin mai rau in prima zi si noaptea (durerile sunt ca la un ciclu mai dureros, cum aveam eu, iar cand vi-l aduce pe bebe la san se intensifica putin) nu cereti mai mult decat piafen si algocalmin…Bineinteles ca depinde si ce a prescris domnul doctor (eu aveam si ketonal) dar cred ca e mai bine asa…
Despre personal… ce sa spun… intr-adevar nimeni nu-ti cere de la obraz nimic si in general sunt amabile si asistentele si infirmierele, dar… am prins la un moment dat o tura care nu mi-a placut deloc…
Cele de la copii nu sunt prea pricepute si asta este rau …
A doua zi cand a venit domnul doctor pe la mine a anuntat asistenta ca sunt ok, sa-mi scoata sonda, perfuzia sis a ma jute sa ma plimb, iar in ziua urmatoare sa plec acasa daca e copilul declarat… Am intampinat dificultati la externare din cauza unei doctorate de copii care era de garda (Doamna Doaga) si careia pe semen, trebuia sa-I spun ca vreau sa plec pentru ca apucase sa-I recolteze fetei o glicemie… Intr-adevar glicemia a fost mai mica decat normal (normal era 50 si avea 47,8) motiv pentru care am externat-o pe semnatura.
Deci, joi am nascut si sambata la 13 eram acasa … extraordinar de fericiti.
Acum, la o saptamana, ne-am mai acomodat cu noul program, am si eu laptic in sfarsit (fetita a mai scazut in greutate acasa dina cauza lipsei laptelui dar acum am inceput sa crestem).
Va pupam…
Mami si papacioasa ei Maria Mirabela!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosioara spune:

Azi merg sa-mi scoata firul... Spuneti-mi si mie daca doare... In parti s-a inflamat putintel, iar in dreapta am putin puroi (cat un bob de orez). Credeti ca e grav?? Eu voi merge la cabinet si cand am sunat sa-mi fac programare, asistenta mi-a zis ca-si noteaza ca e vorba de fir ca sa-si pregateasca trusa... Mi-l scoate ea?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Rosioara, ti-am citit povestea. Ma bucur ca una peste alta a fost bine, chiar daca ai nimerit si o tura asa si asa.
Sunt de acord cu tine ca asistentele de la copii sunt cam ..., de aceea sper ca nici nu le-ai dat nimic, sper...., apoi, la mine montanrea si scoaterea sondei au fost cele mai ingrozitoare momente.
In rest, eu dureri postoperatorii am avut, dar foarte usoare, exact ca la ciclu si dupa ce mi se dadea Piafen dispareau total.

E frumos ca Nayel s-a ocupat de tine, asa procedeaza cu pacientele lui. Are grija si lasa vorba sa fie mutate in cele mai bune saloane ( bineinteles, daca sunt locuri libere).

Salonul 15 este doar pentru gravidute si pentru cele care se pregatesc de nastere, deci nici o proaspata mamica nu ramane in salonul 15.


Legat de fir, mie mi l-a scos dupa o saptamana si putin a durut, dar putin, desi Nayel mi-a spus ca n-o sa ma doara.
El mi-a scos firul, nu asistenta.
Oricum, cunosc tipe care nu au simtit nimic, asa cum pe tine nu te-a durut montarea sondei si eu am receptat asta ca pe ceva ingrozitor, asa se intampla si cu scosul firului.

Oricum, dureaza putin, nu-ti fa griji.


pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

rosioara felicitari si multa sanatate si tie si printzesei mici! ..si tie, in plus, recuperare grabnica! cat despre prob cu atzele, cum nu sunt din alea de se resorb? ma mir... oricum, nu conteaza, pana la urma tre sa ai incredere in medic pana la final. pana acum, din cate spui, a fost bine asa ca si de acum incolo la fel va fi.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosioara spune:

Multumesc inca o data! Din cate am inteles, firele dinauntru se resorb, dar cel de la suprafata trebuie scos. Poate daca nu as fi in situatia in care alaptez nu mi-as face probleme cu durerea, dar asa mi-e teama sa nu-mi afecteze lapticul!!!
Stiti, cand o vad pe bebita mea cat de satisfacuta este atunci cand papa sufar la gandul ca ar putea sa nu se sature sau ... mai rau sa nu am ce sa-i dau. Voi incerca sa fiu optimista insa!!Va spun diseara cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosioara spune:

Bedrosmart, felicitari si sa fiti sanatosi!!! Daca te-ai internat vineri seara inseamna ca ... te-am auzit! Poate te-am si vazut sambata pana sa plec. Oricum, pe tine te-am auzit cel mai putin, fata de alte doua nasteri normale cu o noapte inainte...
Nu mai conteaza oricum... Inca o data, numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

rosioara sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si mancacioasa!
Nu-ti face probleme in privinta firelor pentru ca nu o sa doara.
Eu am fost la spital si mi le-a scos Nayel si nu am simtit absolut nimic.Dar am avut numai la capete si le-a scos pe alea.O sa fie bine!
Fetelor care a-ti facut cezariana cu ceva timp in urma,vroiam sa va intreb cum se prezinta operatia voastra?
La mine este foarte subtire,bineinteles stilul lui Nayel dar este iesita putin in afara si mi-e cam teama.Nayel a vazut-o dar nu a zis ca ar fi ceva in neregula.La voi cum este?




MIRELA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mirela, la mine abia se mai vede operatia. Este mai inauntru si doar 1/3 din ea este roz, restul abia daca distingi ceva.
Oricum, eu am aproape 1,9 ani de la operatie.

Cum adica la tine e in afara? E in relief, sau la ce te referi?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Da Crinuta este iesita putin in relief dar nu toata ci partea din mijloc.Stiu ca in timp dispare roseata dar la mine nu are timp deoarece intentionez sa raman insarcinata cat mai curand(sper sa reusesc)!




MIRELA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Fetelor, are cineva programare la spital, duminica 24.09? Poate ne intalnim acolo!

Mami@Raducu

Mergi la inceput