DR Nayel-CF2(10)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

MUltumesc pentru lamuriri PISOI 3,m-am mai linistit acum ..pe mine ma streseaza rau gandul ca-mi baga acul ala in spate,si-asa mi-era frica sa nu raman paralizata,iar cand am citit ca mai si ramne acolo am luat-o razna oricum ,pentru linsitea mea am sa-i zic dr-ului sa mi-l scoata dupa operatie..
Intrebari nu mai am,de fapt am uitat si ce vroiam sa mai intreb,acum sunt extaz caci mi-am facut programare la cabinet pentru vineri sa-l vad pe bebe din burtica
Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

PITIKOT, daca ii spui doctorului sa iti scoata acul ala dupa operatie nu o sa mai poata sa iti puna anestezic cand o trece efectul anesteziei. Adica ideea e in felul urmator: ala se lasa in coloana ca sa mai poti sa primesti anestezic dupa operatie daca ai dureri. Stai tu linistita, ca nu ramai paralizata Ti-am zis, nici nu il simti.
Daca nu vrei sa il ai acolo, o sa primesti altfel de medicamente analgezice, dar banuiesc ca e mai eficient sa iti bage anestezicul prin cateter, nu stiu.
S-ar putea sa ai o jena cand iti face peridurala, dar daca nu te gandesti prea mult la asta nici pe aia nu o simti. O sa vezi ca va fi bine, nu mai fi stresata.
Pupici tie si lui bebe

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Multumesc pentru incurajare Anda (pisoi3)!Am fost la control si totul este in regula, am stabilit cezariana pentru 18 septembrie, cand va fi domnul doctor de garda. Chiar ma intrebase daca am vreo preferinta in privinta datei de nastere a copilului... Oricum nu asta conteaza pentru mine, ci sa fie sanatos, doar singura grija ar fi sa nu inceapa mai devreme travaliul, sper totusi sa ramana cum s-a programat...sa nu am surprize...
As mai avea o intrebare: camasa de noapte pentru operatie mi se va da de acolo sau o voi folosi pe a mea? Eu mi-am pregatit in bagaj, dar nu stiu cum e mai bine sa procedez... De asemenea pe copilas il imbraca imediat cu hainutele aduse de mine sau mai tarziu? Intelesesem ca trebuie sa mai am pampers si servetele umede. Alte lucruri ar mai fi necesare pentru a-mi completa bagajul de spital?
Am ajuns in faza cand, adunandu-mi lucrurile pregatite, mi se pare prea voluminos bagajul si incerc sa mai scot din ele, unele le pun deoparte in ideea de a mi le aduce sotul mai tarziu, mai ales ca nu stiu ce se intampla cu lucrurile in perioada operatiei, apoi la reanimare, daca nu se ratacesc... Ma puteti sfatui in privinta aceasta, mai ales care ar fi lucrurile de stricta necesitate?
Camelia 39 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

CAMELIA, inainte de operatie te imbraca cu o camasa de aia de a lor. Mie asa mi-au facut, vezi sa iti tii mana la spate cand mergi spre sala ca ti se vede fundul prin ea. Dupa ce te duc in salon te poti imbraca cu hainutele tale. Pe bebe il fac sarmaluta, asa il tin ei acolo la copii, cand mi l-au adus in salon l-am imbracat eu cu hainutele lui. Sotului i-au cerut pampers, servetele si hainute, desi hainute nu au folosit. Cand mi l-au adus in salon, a doua zi, mi-au adus si punga cu hainute, pampers si servetele, nu au ratacit nimic, stai linistita ca banuiesc ca au grija. Eu am avut o geanta mare ca bagaj, nu stiu de unde s-au adunat atat. Si eu ma gandeam sa ii zic sotului sa imi mai aduca el de acasa dar la cat de ametit era in momentele alea nu cred ca nimerea. Ce mi-a adus de acasa au fost hainele mele de iesit din spital si hainutele lui bebe tot de iesit din spital, plus port bebe-ul.
Cand am fost la reanimare am avut geanta cu mine, dupa ce m-au mutat in salon mi-au adus-o. Nu s-a pierdut nimic.
Ca sa nu plictisesc fetele, iti trimit pe PM lista de bagaj de spital, sa vezi daca ai tot ce iti trebuie.
A, si inca ceva: banii sa ii ai langa tine, intr-o carte ceva, cand esti la reanimare, eu i-am avut in geanta si bineinteles ca nu ma puteam misca pana la geanta, am rugat o infirmiera sa caute in geanta si sa imi dea plicul si am inceput sa dau in dreapta si in stanga (banii pentru dr. si restul echipei din sala de operatie i-a dat sotul).
Daca mai ai intrebari, spune-mi.
Pupici si curaj, hai ca mai e putintel si te vedem cu bebe in brate.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Fetelor, multumesc mult pentru urari, si voua sa va traiasca puiutii, iar cele care inca nu ati nascut sa aveti o nastere cat mai usoara si bebei sanatosi!

Foarte pe scurt, iata ce s-a intamplat: eu aveam DPN 23 sept, cu cezariana programata pe 18 sept. Vineri 8 sept. am observat ca nu-l mai simt pe bebe, oricate bobarnace i-as da. Asa ca m-am dus la cabinet, la ecograf s-a vazut ca ii batea inima, dar intr-adevar nu misca. Nayel mi-a zis sa-l sun iar daca nu apar miscari. L-am sunat si m-a chemat la spital pe la 8 seara. M-a pus la monitor: inima batea, dar fara miscari fetale. M-a internat, in ideea ca voi monitorizata toata noaptea in sala de travaliu si ca oricum dimineata se va face cezariana. Cezariana nu s-a facut imediat pentru ca nu s-a considerat a fi o urgenta asa de mare.

Dar bebe n-a vrut asa. Pe la 1 jumate noaptea s-au rupt membranele, au inceput contractiile, la 6 jumate a aparut si Nayel si am nascut la 7 fix. Natural, fara anestezie. Intr-adevar bebe avusese circulara de cordon, de aia fusese mai inactiv, dar la nastere n-au fost probleme.

Mie durerile mi s-au parut nasoale de tot, am tipat cat m-au tinut puterile, dar Nayel si-a pastrat calmul (ca in locul lui ma luam la palme) si bebele s-a nascut cu bine. Acum nu regret ca am nascut natural (desi nu cred c-o sa mai repet experienta), [pentru ca recuperarea a fost extraordinar de simpla.

Mai am ceva dureri de la episiotomie, dar perfect suportabile (nici in spitakl n-am avut nevoie de calmante). Broderia lui Nayel e opera de arta (ca m-am uitat si eu de curiozitate cu oglinda). De fapt toata sectia era incantat de cusatura mea.

Despre bani chiar nu stiu ce sa spun. Eu moasei i-am dat a doua zi, ca nici nu stiam ca nasc cu ea, nici nu stiam macar ca e moasa in seara respectiva. Si ultimul lucru la care ma mai puteam gandi in momentele alea erau banii.

Iar lui Nayel i-am dat cat am crezut eu de cuviinta, in ziua externarii, n-am intrebat pe nimeni de vreun tarif.
In sala de nasteri nu a mai fost altcineva, cel putin la mine.

Asistentelor si infirmierelor le-am dat 50-100, in functie de ce servicii aveau sa-mi faca. Oricum, personalul este EXTRAORDINAR de amabil, adica nu cred ca se poate pretinde mai mult de atat. Si nu pot sa spun ca mi s-a cerut de la obraz, sau ca am avut impresia ca daca nu dau nu se face treaba.

Singura careia nu i-am dat nimic a fost neonatoloaga, care nici nu a facut nimic, doar a scris biletul de externare. Am dat in schimb, bineinteles, asistentelor de la neonato, care nu sunt foarte vorbarete, dar iti explica orice daca intrebi.

NU e cazul sa folositi camasa de noapte proprie pentru nastere (indiferent de care), ca e pacat de ea. Luati una de acolo si mai tarziu va schimbati cu ce va place.

Acum fug sa nu se scoale bebe (desi e tare cuminte si somnoros), poate mai tarziu voi avea timp sa scriu povestea cu toate amanuntele.

Oricum, cezariana sau naturala, Nayel e un dr. foarte bun, iar calmul si indemanarea lui inseamna ENORM in clipele alea in care e singura persoana pe care te bazezi.

Va pup pe toate!

Bedrosmart lui Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, nu va mai stresati cat sa dati, zau asa. Mai toata lumea vad ca e stresata cat costa una sau alta.
Dati daca si cat vreti. Prea i-am invatat prost pe medici. Nimeni, absolut nimeni nu va obliga sa dati macar 1 leu, iar personalul de la CF 2 isi vede de treaba si fara macar sa dati 1 leu, deci... mai usurel cu banii.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Bedrosmart felicitari! Sa-ti traiasca baietelul si sa va aduca numai bucurii.
Intr-adevar Nayel prin calmul si indemanarea lui reuseste sa te faca sa treci mai usor peste orice fel de durere.



MIRELA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

oau! Bedrosmart felicitari si tie si bebelului tau! sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi, cuminti si mancaciosi!


17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Va multumesc tuturor celor care mi-ati adresat sfaturi si incurajari!
Anda, iti raman recunoscatoare pentru toate indrumarile care imi sunt si-mi vor fi de mare folos!!! Din alta parte chiar nu aveam de unde sa aflu atatea amanunte...
Usurinta cu care vorbiti toate despre operatie si mai ales despre priceperea domnului doctor imi mai da curaj. Am avut noroc sa am o sarcina fara probleme, sper ca si operatia sa decurga la fel, astfel sa am o amintire pozitiva si despre nastere...
Bedrosmart ma bucur ca s-a terminat totul cu bine pentru tine cat si pentru copilas!Felicitari! Sa inteleg ca nu a mai fost timp pentru cezariana? Nu s-au agravat insa celelalte probleme pe care le aveai? Oricum, in final conteaza ca te-ai refacut rapid!
Sa ai parte de un baietel sanatos, cuminte dar si nazdravan, care sa te faca fericita!
Crinuta nu e vorba de un stres, ci mai degraba de o grija, din pacate, fireasca in Romania... Asa s-a incetatenit obiceiul si ne conformam....
Camelia 39 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pai de noi depinde ca aceasta grija sa nu mai fie fireasca.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput