DR Nayel-CF2(10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Mirela nu cred ca trebuie sa platesti nimic.Eu cand am fost luna trecuta la primul contol nu m-a intrebat nimeni nimic ,am stat pe hol unde este camera de garda si am asteptat sa vina dr Nayel.Nu avea nici o asistenta in cabinet.
Anda pt raspuns.
Azi merg si eu la control la spital si asa cum spunea si Simkat sunt curioasa cum o sa fie deoarece prima data nici pe mine nu m-a intrebat mai nimic doar mi-a facut ecografia ,nu mi-a dat nici un rezultat , mi-a dat acid folic si nospa si mi-a spus sa fac toate analizele .Ce inseamna toate analizele nu stiu pt ca medicul de fam mi le-a facut pe cele gratuite si am platit cultura de col pt care l-am sunat sa-l intreb daca trebuie sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Multumesc pentru raspuns, Raluca!
Referitor la analize,eu cand am fost la primul control,cand eram insarcinata,mi-a dat o lista intreaga cu analizele pe care trebuia sa le fac la Medlife.Cred ca erau vreo 26 de analize pt. care am platit 3.500.000.Cultura de col nu mi-a dat nici mie.In afara de cele gratuite trebuie sa mai faci si alte analize foarte importante.
Va doresc la toate -dutzele sarcini usoare si bebei sanatosi.

MIRELA



fotografii

"Bucura-te de fiecare zi!" (Horatiu)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

simkat cultura de col mi-a dat-o ion ionutz (medicul de dinainte de nayel :)) in urma unei suspiciuni provocate de o urocultura la care iesise streptococ de grup b si se recomanda o analiza a secretiei. oricum la repetarea uroculturii nu a mai iesit nimic, eu totusi am facut aceasta cultura de col plus secretie vaginala. insa ambii medici mi-au spus acelasi lucru despre cultura de col: NU o dau decat in cazul unor suspiciuni. asa zic ei, nu stiu altii cum procedeaza. asadar nu e o analiza uzuala din cate am inteles. a, aceasta analiaza se face inainte de a naste mai ales daca vrei sa nasti natural. cam asta stiu eu despre cultura de col.

blueeyes2003 cultura de col facuta azi in spital de Nayel am platit-o (290 mii) deoarece a trimis asistenta sa o duca la laboratorul Romar din cadrul CF2.

si asa, off topic, nu scap de acest Romar. fetelor, chit ca dati mai mult pe o analiza nu mai mergeti la ei. sunt neprofesionisti... parerea mea! eu chit ca voi da dublu pe o analiza nu ma mai duc! NEVER!!!!!



15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

SIMKAT, la eco nici mie nu imi dadea hartiuta, la cabinet mai ceream eu poza cu bebe, dar doar atat.
Culturi de col nu am facut nici eu decat atunci cand m-am internat sa nasc. De greutate si alte chestii nu m-a intrebat, dar isi da seama cand se uita la tine care e faza cu greutatea.
Eu am ajuns la dr. Nayel in luna a 5a ca am schimbat dr. Am mers pe mana lui si nu am avut nici un fel de problema. Eu am facut doar analizele alea gratuite de la medicul de familie, sange si urina, toxoplasma (ca am pisicute), clamidia si cam atat. Analizele astea le-am facut inainte sa ajung la dr. Nayel. In rest, nu am mai facut nimic. Nici triplu test, nici nimic, dar cum aveam doar 29 de ani s-a considerat ca nu e cazul.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nici mie nu imi lua tensiunea sau greutatea dar nu m-a interesat acest aspect.
Se vedea cu ochiul liber cum arat iar tensiunea o stiam de mult ca e mica.
Nu ma duceam la Nayel pentru tensiunea. Asta poate face si medicul de familie la o adica.
Sunt destui ginecologi care iau tensiunea si par foarte atenti la aceste detalii, dar care sunt slabi in rest.
Pe mine ma interesa ecografie si cum e el la nasteri.

Ca nu e perfect, da, asa e. Dar cine e perfect ca eu inca n-am intalnit medicul acela.



Legat de maternitate, arata foarte bine, nici nu ai zice ca e de stat, iar daca vezi masa de nastere... wow, cred ca e unica in Bucuresti.

De paturile din sala post-operatorie ce sa mai zic?
Dar de paturile din saloane, cele cu butoane, ce sa mai zic?
Pai ce ma faceam eu cu cezariana mea, daca nu aveam un asemenea pat?



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Helenitza23 - Multumesc, m-ai linistit, credeam ca este obligatoriu sa fac cultura de col.

Pisoi3 - M-ai facut sa rad cu "isi dadea seama cand se uita la tine care e faza cu greutatea". Este adevarat ca nu am fost grasuta niciodata (decat la prima sarcina cu 23Kg), iar acum nu am "pus" decat pe "burtihan", care este cam de 5 luni (nu exagerez), din acest motiv nu mai spun nimanui ca am 3 luni si o saptamana ca incep cu chestii gen: "esti sigura ca ai atat?", "daca ai mai mult si nu stii tu?" sau "nu cumva ai gemeni?" etc.
In legatura cu analizele si eu le-am facut doar pe cele uzuale si mi-au iesit foarte bine (probabil ca de-asta nu mi-a dat sa fac altele - sincer, nici nu imi doresc acest lucru).

Crinuta - Ai perfecta dreptate ca nu pentru asta te duci la ginecolog, numai ca eu am o prietena care a nascut prematur (34 saptamani) din cauza tensiunii marite. Cat despre perfectiune sunt convinsa ca nu exista asa ceva.
Inca ceva, tu ai vizitat maternitatea inainte de a naste? As vrea sa intru si eu intr-un salon sa vad cum este, numai ca imi este jena. De celelalte (masa de nastere, paturi post operatorii ...) te cred pe cuvant.


Ca o concluzie, in legatura cu dl. , eu nu vroiam sa renunt la el, ci doar vroiam sa stiu daca asta este felul lui sau are ceva cu mine personal.

15+ & Raducu (19.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Fetelor, iar vin cu o mare rugaminte la voi.

Dl.dr. m-a programat la cezariana pt. 18 septembrie (sper sa ajung pana acolo) si, bineinteles, in afara de bagajul de spital, m-am apucat sa-mi pregatesc si plicurile. Ma puteti ajuta cu niste cifre: cat pt. dl.dr, cat pt. anestezist, neonatolog s.a.m.d.?

Am eu asa idee cam cat ar trebui, dar fiind cam stramtorata cu banii, n-as vrea nici sa-i arunc pe fereastra, dar nici, Doamne fereste, sa ma fac de ras c-am dat prea putin.

Stiu ca nu prea se obisnuieste sa se vorbeasca de bani in direct, asa ca va rog mult macar sa-mi scrieti PM.

Va pup si va doresc tuturor o duminica placuta!

Bedrosmart 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

SIMKAT, ce am uitat sa iti spun este ca pe mine ma cantarea si imi lua tensiunea dr. de familie.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

BEDROSMART, ti-am trimis PM.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Pisoi3, multumesc mult! Ti-am raspuns si eu la PM.

Bedrosmart 37+

Mergi la inceput