Casnicia mea...s-a terminat definitiv?...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns She spune:

Fii BUNA...
asta e tot..

fii un OM BUN!
Nu mai judeca pe nimeni..nici pe altii si mai ales nu pe tine..

Ai sa fii ok, faci parte dintre cei ce supravietuiesc.Fii sigura de asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Cand sotzul m-a luat, m-a luat nu singura, ci cu intregul pachet, pachet insemnand toata familia mea din romania (si crede-ma, ca am cativa membri ).
E drept ca dupa ce m-am maritat ai mei o duc mult mai bine, si-au cumparat o multzime de lucruri si si-au facut tot felul de imbunatatiri in casa, sora-mea face o scoala pe care o finantam tot noi si de fiecare data cand cineva din familie are un necaz, sarim imediat. Sotzul meu din fericire niciodata nu mi-a interzis asta, si chiar daca uneori a trebuit sa facem economii ca sa putem ajuta pe cate cineva din familia mea, n-a spus niciodata nici pas. Sotzul meu castiga cam de 3 ori cat mine, iar parintii lui nu numai ca n-au nevoie de ajutorul nostru, dar mereu ne fac cadouri si ne ajuta. Sincera sa fiu daca sotzul mi-ar fi reproshat ca-mi ajut familia, ash avea o problema foarte mare. In locul tau m-ash bucura ca-shi ajuta familia, ca doar pe voi nu va neglijeaza si nu va lipseste nimic. Se spune ca asha cum esti cu parintzii, asha esti si cu sotzia (sotzul). si banuiesc ca are grija si de voi, ca nu rabdati de foame, nu? de unde invershunarea asta impotriva parintzilor lui? imi amintesti de o vecina de-a mea din romania care-mi spunea cand m-am maritat: doamna, barbatu' nu ti-e ruda, sa nu uitzi asta, barbatul este dusmanul femeii. din pacate multe dintre noi vad jumatatea asha, ca pe un dusman cu care trebuie sa te lupti.
A 2-a chestie e ca TU l-ai alungat, ai putea in fiecare secunda sa-l chemi inapoi si sa repari totul. si tu crezi ca el nu sufera? de unde mentalitatea asta ca barbatii n-au inima si ca dupa o despartzire sunt veseli si multzumitzi? te insheli si sunt convinsa ca asha cum tu cautzi vorbe si justificari aici pentru hotararea ta, la fel si el cauta vorbe calde in familia lui. sufera si el cumplit, in afara de faptul ca si-a pierdut o sotzie, mai e si copilul care ramane la tine si pe care-l va vedea doar in weekenduri.
Si da, sunt de acord cu She total: fii mai buna. Considera-ti soztul ca pe jumatatea ta cu familia lui cu tot, fitzi amandoi in aceashi barca. nu-i acorzi nici un fel de credibilitate, nu il lashi sa dispuna de banii pe care-i castiga dupa cum vrea el, dar te plangi ca face si el aceleashi lucruri cu tine (vorbind de credibilitate). Hm, mai gandeste-te si nu arunca o casnicie chiar asha de ushor la gunoi, e totushi tatal fetitzei tale.
Iti doresc multa intelepciune si pace si liniste sufleteasca.
cu simpatie, Lorelei

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

O singura intrebare lorelei_19,pe tine te-a batut barbatul? Te-a injurat s-au te-a injosit?
Atunci sa vorbesti!Atunci sa spui ca barbatul ti-e prieten! Cand ai trecut prin astea,cand parintii lui nu au nici un pic de respect si nu ii doare daca tie in casa ti-e bine.

Sunt de acord sa-ti ajuti parintii,insa sa fie mai importanti de cat tine sau copilul,nu sunt de acord.Nu!

Daca tonul pare rece si plin de ranchiuna,asta est!

Capul sus zana,poate ca nu ai pierdut nimic. Daca te-a batut si apoi a zis ca este din vina ta ca tu l-ai provocat...e un om de nimic.


http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

N-am sa-ti spun ca-i bine, dar nici ca-i rau. Deja unele fete ti-au explicat posibile greseli pe care le-ai facut si eu sunt de acord cu ele. Comportamentul sotului tau denota insa mai mult decat neacceptarea problemelor si aici sunt de acord cu tine: decat tavalita (si poate si mai mult), mai bine singura.
Cauta sa intelegi bine ce greseli ai facut, pentru ca, cu siguranta, vei cunoaste un barbat care te va dori. Si atunci vei fi mai desteapta.
Deocamdata insa, odata luata decizia (daca nu cumva te vei razgandi), incearca sa lasi sa treaca ceva timp, sa te linistesti, fara sa iei vreo decizie majora.

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

nu, delphin, sotzul meu nu m-a jignit si nu m-a batut niciodata, Doamne fereste. Vorbeam insa de ceea ce a declanshat ruptura, respectiv ca socrii si-au luat mashina. imi pare rau pentru suferinta zanei si imi dau seama ca e cumplit de dureros. dac-ash putea s-o ajut cu ceva, ash face-o cu draga inima. insa intr-o casnicie (relatzie) de vina sunt tot timpul 2. cam aceleashi lucruri le-a spus si She, doar ca mai voalat.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

zanazanelor,

Esti foarte sigura ca s-a terminat?
Cit a trecut de cind a plecat?
2 zile?

Esti sigura ca in 2 zile ati luat decizia finala?

Nu spun ca nu se poate.
Ci doar ca e bine sa mai astepti un pic si sa vezi "pulsul" dupa ce va calmati.
Probabil a trecut prea putin timp, si inca sinteti amindoi la punctul de fierbere.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Draga Zana si eu am cam aceleasi probleme cu socrii... Ne certam des din cauza lor pana cand mi-am dat seama ca in felul asta il indepartez de mine. Si Dumnezeu stie cat de mult imi iubesc sotul! El intotdeauna mi-a dat dreptate cand ii reprosam ceva referitor la ai lui dar in sufletul lui suferea enorm. Mi-am dat seama ca indiferent cat de mult gresesc parintii fata de copii legatura de sange isi spune cuvantul! Deja l-a lovit nepasarea alor lui ca sa-l mai lovesc si eu! Am preferat sa raman alaturi de el, sa-i alin suferinta atat cat pot si chiar sa fiu mai aproape de ai lui...
Tu stii cel mai bine ce e intre voi! Tu simti daca el te iubeste... daca isi iubeste fetitza... si daca e asa, eu zic sa lupti!

Multa liniste sufleteasca iti doresc iar lacrimile pe care le versi acum sa devina curand lacrimi de fericire!



Milioane de inimi-2 culori, o intreaga natiune-o singura iubire, 58 de ani de glorie - legenda trebuie sa continue! HAI STEAUA!
Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Zana, am plins citind ce ai scris, pentru ca mi-am amintit cit am suferit eu cind m-am despartit de primul sotz (prima iubire, primul barbat, etc). Bine ca nu am avut sicopil cu el! Ca muream de durere! Am avut catei, care m-au ajutat efectiv, la momentul respectiv, sa nu innebunesc de durere! Dar a trecut, desi efectiv simteam ca mi se rupe inima si sufletul cind ma gindeam ca nu mai e cu mine!!! A trecut si va trece si la tine! Ai un copil, e cel mai mare si mai bun lucru pe care-l poti avea!!!

Vorbind despre greseli, eu il trimiteam tot timpul la ai lui, desi pe mine nu ma inghiteau si faceau tot posibilul sa ne desparta! Mi-au trebuit aproape 2 ani sa divortez, dupa ce el a plecat! Nu puteam sa fac asta! Umblam cu verigheta pe mina! Dar actualul sotz nu s-a lasat si el m-a dus de minutza la tribunal, el a stat linga mine in sala, la divort! Pentru ca trebuia sa ne casatorim noi.

Iar el, primul, era plecat si nici ca-mi mai daduse vreo veste! Deci am divortat in lipsa. Si - tupeu - dupa doi ani juma', ciar dupa nunta noastra, ma suna si ma intreaba ca ce mai fac, ca el vrea sa stie, doar sint sotia lui!!! Daca as fi avut puterea, l-as fi ucis in clipa aia, prin receptor! Dupa cit m-a facut sa sufar! Si nu a ridicat mina niciodata la mine. Dar am suferit enorm afectiv, deci se poate ajunge de la dragoste la ura chiar si fara sa fii batuta!

Eu te inteleg perfect si te sustin! Scrie-mi pe email, daca vrei! Pe messenger! Pe ce vrei tu! Stiu cit e de greu! Mie mi-au trebuit mai mult de 6 luni de plins si depresie ca sa pot iesi in lume cu capul sus, fara lacrimi in ochi! Hai, lasa-ti capul pe umarul meu si plingi! Mica ta comoara are nevoie de tine puternica! Descarca-te aici ca sa fii puternica pentru ea! Ai sa vezi ca se vor aranja toate. Si financiar, toate, ai sa vezi!






Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Recitind mesajul, imi cer scuze pt. o oarecare amestecatura de idei, dar mi se invalmaseau toate in minte! De suparare, de nervi! Dar sper ca ai inteles ce am scris!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Zina, imi pare rau ca treci prin asa ceva.
Parerea mea e ca nu mai are rost sa cauti motivele pentru care s-a ajuns la asta, cine e vinovat etc. Odata ce te-a agresat fizic... sa stai sa cauti motive e pierdere de vreme.
Am vazut ca ai fost incurajata sa-l suni si sa nu "arunci casnicia asa usor" mai fetelor... poate nu ati citit atent ce a scris Zina. Luata de gat si trantita jos? hai sa fim seriosi.
Si pentru mine e foarte importanta casnicia si nu incurajez usor pe nimeni sa se desparta dar... pana la violenta!
Zina, stiu ca e greu, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare dar am speranta ca vom uita, ca ne vom descurca financiar si ca vom reusi sa mergem mai departe cu capul sus.
Cum sa lasam fetitele noastre sa vada asa ceva? Niciodata!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput