Istoria unei nasteri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Doamnelor dragi, revin (INCA O DATA!?!)cu multzumiri... Terminatzi insa cu complimentele ca mi se urca la cap si mai fac unul, numai ca sa mai am ce scrie... :) Optimismul meu? Hihihii...Totzi cunoscutzii mei spun ca sunt melancolica iar un psihiatru mi-a spus ca sunt maniaco-depresiva... Bine, ca ala saracu' era mai tembel decat mine (ca sa nu mai spun ca nu sunt sigura de valabilitatea patalamalei lui). Da, experientza in sine, privita cu ochii mei de atunci, nu e tocmai extraordinara. Dar cand, dupa o luna, te uitzi la ce ai in bratze si privesti inapoi (fara manie!), iese ceva de genul celor scrise de mine... Acum, ce pot sa spun... Se putea si mai rau, nu? Ma gandesc la alte doamne mame care au "sansa" unui travaliu de 24 de ore, sau a unei cezariene fara anestezie din TZ motive (s-au vazut cazuri!)sau, de ce nu?, a mamelor eroine care nasc gemeni... Hehe, doamnelor laudatoare nu suntetzi cu nimic mai prejos! Suntetzi mame si asta va face unice, va da aripi si va face sa visatzi, sa facetzi lucruri pe care nu credeatzi ca le vetzi face vreodata... Am sau nu dreptate? Eu va multzumesc inca o data pentru cuvintele voastre faine si ma rog, nu stiu cui, sa imi vina inspiratzia sa va mai distrez o tzara... Pe curand... Va tzuc!

AbraMack

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Felicitari pentru bebe!
Am ras foarte mult citind postarea ta Sa iti traiasca bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Multzumim, multzumim... of, Doamne, dragutze mai suntetzi... Am zis eu ca oamenii-s faini...

AbraMack si a ei... astrala!!!
http://www.babiesonline.com/babies/a/astra/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Doamna AbraMack, probabil ca eu sunt de-a dreptul "anormala" fiindca m-am apucat si v-am citit si a treia oara!(evident,fascinata de talentul povestitoarei si de calitatea povestioarei!)

Judecind dupa acuratetea cu care folositi semnele de punctuatie si ortografie -si punind la socoteala si meritul literar,care e de netagaduit!-incep sa intru la idei ca ati terminat filologia sau ...ceva de genul "umanist"!(o fi doar imaginatia mea care a inceput sa umble deja aiurea dupa cele "o mie si una de nopti" nedormite?!)

va doresc inca o data multa sanate,impliniri si multa fericire intregii familii
Mariana

mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Doamna Mariana, nu ma mai domnitzi atata ca ma tampesc. Din pacate va inselatzi. Nu am terminat decat liceul dar am avut o copilarie trista care m-a tzinut in casa si m-a obligat sa citesc enorm. Totusi ma simt atat de perfecta (a se citi rotunda caci, nu e asa?, ce e mai perfect decat sfera...ori eu sunt perfecta!!!)cand ma complimentatzi incat daca am fi mai aproape una de alta v-as invita la o cafa si o praji... Nu, serios, va multzumesc din suflet pentru vorbele bune si daca intr-o zi voi apuca sa imi vad volumele de poezii publicate, va trimit una cu autograf. Deal? Hihihii... Va zic inca o data ca suntetzi faine, doamnelor!!! Va tzuc...

AbraMack si a ei... astrala!!!
http://www.babiesonline.com/babies/a/astra/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Sa ai parte de tot ce-ti doresti pe aceasta lume, de familia ta si sanatate sa te poti bucura impreuna cu ea.

AbraMack - iti multumesc pentru ca de mai bine de un an de zile nu am mai ras din tot sufletul, asa cum radeam odata.Numai cu parintii mei mai rad asa de bine.

De ce nu inteleg oamenii ca nu trebuie sa ai n-spe scoli ca sa fii OM.Talentul nu se invata, se mosteneste sau cu el te nasti.

Te rog sa mai scrii, pentru Sasha cand va fi mai mare si pentru ca e pacat ca darul care-l ai sa se iroseasca.Te pup si pup si .....doamnele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Gabi66,talentul se mai si CULTIVA-voluntar sau involuntar!(de ex.prin lecturi)!
Bineinteles ca exista si "exceptii care confirma regula" la definitia..."TALENTUL=90% TRANSPIRATIE si 10% INSPIRATIE"!

Off topic(sau nu?)Eu,care sunt plecata de vreo 10 anisori,simt deja ce inseamna sa ai "lacune" la limba materna cind nu prea ai posibilitatea sa-ti folosesti nici vocabularul pasiv,nici cel activ, din motive de...serviciu aglomerat,familie/cerc de prieteni/colegi care nu vorbesc deloc romaneste,activitati casnice neplacute...Pina una alta, exista si destui locuitori in patria "mama" care nu prea au idee cum se folosesc corect "semnele de punctuatie si de ortografie".

Astea fiind zise...

AbraMack,te felicit a "n" oara si imi pare asa bine ca te-am intilnit pe aici pe la DC!

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Doamnelor, JUR ca imi doresc sa ma pocneasca zilnic inspiratzia numai de dragul de a va vedea razand bine sau amuzandu-va de traznaile mele si ale Sashei... Probabil ca in curand ma voi cacai sa imi fac un site fiindca aici imi tot sunt mutate subiectele dintr-o parte intr-alta... Am scris "Ce parere avetzi despre moda la nou-nascutzi"? intr-un ton cu "Istoria unei nasteri" ... Am fost prost inteleasa si cred ca am dat nasteri la polemici. Finalmente intrebarea mea era una retorica... Promit, doamnelor, ca atunci cand voi avea site-ul meu va voi invita, spre deliciul meu, sa va amuzatzi copios! Va tzuc inca o data si ma multzumesc a "shpe" mia oara!

AbraMack si a ei... astrala!!!
http://www.babiesonline.com/babies/a/astra/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Alina, am raaaas de m-am stricat! Mai sa-mi trezesc cupilu' care doarme langa mine. Absolut delicios povestit! Sa va traiasca albastrica si sa va aduca numai bucurii!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Sanatate si o zi frumoasa va doresc!

AbraMack - chiar te rugam sa-ti faci repede site-ul (cel putin eu) deoarece esti printre cei care cunosc ce inseamna sa fii departe de casa si sa faci haz de necaz.Nu ca as fii eu cea mai isteata, dar aici putina lume intelege stilul, sa zic "al nostru".

Mariana - nu stiu de ce te-ai inversunat atat de tare.Ceea ce spusesi despre AbraMack e tipisch gandirii mai "batrane" ca daca cineva are studii e CINEVA, iar cei care n-au sunt prosti sau incapabili.Cat despre semnele de puctuatie si ortografie ma mir (mai si glumesc) ca le mai observi dupa 10 ani.Eu dupa 3 si jumatate nu mai sunt sigura daca (sau cand) "fii" se scrie cu un "i" sau "ii".Am cu mine dictionare de sintaxa, morfologie, etc.Aici stilul e diferit de lb.romana deoarece trebuie sa gandesc invers, dar nici cu tine nu mi-e rusine.Apropo! Vorbesti engleza sau chiar norvegiana?Desi in 10 ani cred ca stapanesti limba(scuze daca nu am retinut corect tara in care esti stabilita).Si crede-ma ca te cred (imi place sa ma joc lingvistic, chiar daca stiu ca nu e prea corect)deoarece in patria "mama" am lucrat in justitie (de atunci mi-am cumparat cele mai multe dictionare)si multe acte oficiale erau scrise cu greseli.Chiar si de cätre avocati, oameni de la care se pretinde acest lucru.Dar trebuie sa te mai gandesti la ceva:chiar daca ai invatat o anumita meserie, daca nu ai posibilitatea sa-ti pui in aplicare cunostintele si lucrezi intr-un alt domeniu, uiti ceea ce ai invatat initial.

Sper sa nu fii pe mine, uite ce iti trimit .

Ma bucur ca AbraMack a avut curajul sa-si povesteasca pataniile nasterii si sa-i traiasca minunea de bebelusa ca e tare dulce.Si tuturor care aveti copii va doresc sa aveti parte de ei si de nazdravaniile lor, indiferent de varsta care o au.

Gabriela

Mergi la inceput