Durerea unei pierderi de sarcina (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Laura si eu am pastrat lucrurile lui bb in speranta ca cineva le va purta...Cat am stat in spital ai mei le-au pus in cutii, dar acum le-am cerut pt ca o parte din ele (cosmeticele) sa le duc acasa. Nu stiu daca iti amintesti ca sora mea a nascut in feb. si cumnata urmeaza sa nasca in iunie/iulie si le duc lor (amandoua au baietei). Acum plec in Ro in concediu si va trebui sa botez pe nepotelul meu...trebuia sa botezam impreuna...si va fi chiar pe 13 cand bebelina mea face o luna...
Am multe de infruntat acasa, dar sper sa ma intorc pregatita pt un nou inceput...
Ale nici eu nu am spus la nimeni (in afara familiei) de aceasta sarcina, tot de teama sa nu o pierd. Au aflat la 3 luni, inainte de a veni aici si unii chiar dupa ce am ajuns aici.
Acum tebuie sa ii infrunt pe toti de acasa sa le spun ce s-a intamplat...nici nu vreau sa ma gandesc...
Eu o sa plec luni asa ca nu stiu daca mai pot intra pana la intoarcerea aici (peste o luna jumatate), dar o sa fac tot posibilul sa intru pt ca imi face bine sa discut cu voi.
Va pup si sper sa aud si vesti bune cand ma intorc...



Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Ileana, trebuie sa fii tare. Si eu am pierdut sarcina la 3 luni aprx ., dar nu se compara nici pe departe cu cu ai patit tu.Eu am mai avut 2 surioare si una a murit la 5 zile dupa nastere, iar cealalta la 3 luni dupa nastere. Eu sunt primul copil din familie, apoi ele. Cu toate astea mama mea a avut curajul sa mai faca un copil si asa l-a nascut pe fratele meu.
Nu am de unde sa stiu ce simti, dar vreau sa-ti zic ca sunt alaturi de tine cu sufletul si stiu ca intr-o buna zi vei putea trece peste asta......va fi in ziua in care-ti vei tine alt copilas in brate.
Eu cred ca copii care nu traiesc atat le-a fost dat de la D-zeu, atata viata au avut....cel putin stim ca sunt acolo sus...si sunt ingerasi.Tot ce putem face e sa aprindem cate o lumanare pentru ei si sa ni-i amintim mereu.

Te pup Ileana Marius si-ti doresc tot ce-mi doresc si mie. Fruntea sus....viata merge inainte.


http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/micaelapodariu/my_photos
"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ileana sa te intareasca Dumnezeu sa te poti bucura de botezul nepotelului tau Mie nu-mi vine sa dau nimic din lucrusoare, le tin pentru copilul meu (numai pampersii i-am dat inca din spital).

Drum bun si refacere rapida


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Ileana, calatorie placuta si putere multa printre bebelusi si gravide.
N-ai putea sa rogi pe cineva din Romania sa faca "oficiile" neplacute de a povesti pe scurt inainte sa ajungi? Ca sa nu fii tocmai tu asaltata cu intrebari... oamenii sint curiosi si nu prea stiu cum sa reactioneze in momente din astea... Iar tie nu-ti face bine sa-ti amintesti de fiecare data... Zic si io...
Si eventual acelasi cineva sa-i puna in garda sa nu ti-o zica pe aia cu "voi sinteti tineri si o sa mai faceti si alti copii", care pe mine ma omoara!

Poate sint rea, dar la aia fara copii le spun brusc "asta este unul dintre lucrurile care NU se spune" iar la aia cu copii, de la care am pretentii sa stie cum e dragostea de mama/ tata le spun o mare rautate, si sa ma ierte Dumnezeu "pune-te in locul meu si daca ar muri unul dintre copiii tai si ti s-ar spune asta, ce-ai simti?". Oamenii vorbesc fara sa gindeasca cu adevarat.

A si mai e pericolul rudelor mai departate (nu vreau sa te supar, sa stii, dar ma gindesc ca vin multe tipuri de rude la botez) care se vor gasi sa-ti dea exemple care mai de care mai nefericite sau care s-au fericit dupa ani chin. Si bineinteles, asteapta-te la "asa a vrut Dumnezeu" la care nu vreau sa am nici un comentariu.
Zau ca ar fi bine sa fie cineva care sa pregateasca putin oamenii, familia...

Cit despre vesti cu burtica intr-o luna jumate...sa dea DD, dar sa nu astepti la prea multe.

Pup si tarie multa si emoticon cu imbratisare.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Acum, dupa ce am citit ce au scris Ileana si restul fetelor, parca nici nu mai imi vine sa ma plang...

Tanima, ce tratament faci? Nu mai gandi negativ, o sa vezi ca totul va fi bine!!!


Ale, legat de femeile mai corpolente, ca sa mai inveselesc putin atmosfera: eram in autobuz si langa mine o tipa mai grasutza.M-am ridicat sa ii dau locul crezand ca e gravida..a facut saraca o fatza...Apoi am vazut ca era pustoaica, de liceu..Eu nu ma uitasem la fatza, ii vazusem doar burta

Acum ceva timp am intrat la mamicile unde am scris, pt putin timp...nu am avut ce face...nu recomand. Inainte tot colindam forumul cu gravidutze si le tot citeam, acum il ocolesc.


...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Laura lucrurile nu le-am dat nici eu, oricum sunt majoritartea roz si sora si cumnata au baietei, doar cosmeticele pt. ca riscau sa expire. Numai ca imi e frica ca poate nu va fi fata...desi la inceput ne doream baiat...
Ale exact de asta imi e si mie groaza. Aici l-am instruit pe sotul meu sa informeze lumea si sa le spuna sa nu ma intrebe nimic si a functionat aproximativ. Am un coleg care a tinut neaparat sa imi spuna sa nu mai fiu suparata ca suntem tineri si facem altul, au mai patit si alte femei etc...
Si cei din familie stiu ca nu vreu intrebari si au mai spus la prieteni si alte rude, dar tot vor mai fi...mai ales fostii colegi de birou pt ca ei nu au de unde sa stie.
Pe de o parte abea astept sa ne intoarcem, va fi un nou inceput si sper unul bun. Cel mai greu este cu asteptarea asta...ca nu ai voie nu stiu cat timp de la cezariana...




Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Fetelor dragelor,

Acum am ajuns si noi in noul apartament si am intrat sa vad ce mai faceti...Dumnezeule nu pot sa cred ce citesc...in curg lacrimile si nu ma pot opri..ce se intampla cu noi? De ce?
Ale, iti raspund cu intarziere la intrebare. NU STIU!!! TOCMAI DE ASTA M-AM MUTAT CA SA AFLU...AICI SUNT DOCTORI BUNI SI SA PERAM CA MA VOR AJUTA.
Ieri seara n-am dus la sora lui Dave care are 3 copii(dintre care o fetita cu ziua nasterii exact cand ar fi trebuit sa avem primul bebe...) SIncer nu am fost geloasa deloc, m-am jucat mult si sunt doar enorm de atasata de ea si ea de mine...Cred deci ca sunt pe drumul cel bun nu?
Pe de alta parte gravidele ma enerveaza...de ce ele si nu si eu???
Am multe de povestit. dar sunt rupta de oboseala dupa 12 ore de condus..va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Tuturor fetelor de la acest topic - un gand frumos si s-aveti incredere in Dumnezeu.

Si in special Ariadnei si lui Ale: ma bucur mult ca ati reaparut pe forum! Nu stiu daca va mai amintiti de mine, de la aspirante si endometru. VVa doresc din tot sufletul sa va vedeti visul cu ochii! La mine s-a intamplat cand nimeni nu mai spera, macar....

Pupici multi!

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

http://community.webshots.com/user/astery100






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Salutare, ale, si multam muuuult pentru pm. Si pentru interes, si pentru raspuns,si pentru link, si pentru tot.

Situl pe care mi l-ai trimis il stiu deja pe de rost..le-am cautat pe toate in 3 limbi... Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine e si faptul ca nu am nici o simptoma de sarcina si ca medicul meu m-a anuntat ca e sceptic. In fine, incerc sa ma detasez de problema, macar pana marti la eco.

Imi pare rau ca nu ti-am urmarit povestea, dar daca esti pe "durerea pierderii unei sarcini" inseaman ca din pacate stii despre ce vorbesti...In afara de faptul ca imi pare rau si ca stiu exact prin ce treci, nu sunt prea multe de spus. Iar ce am vazut pe pagina m-a ingrozit, si ii multumesc lui Dumnezeu ca nu au fost mai mult de 8 saptamani. Mi se rupe sufletul cand citesc prin ce au trecut unele fete, si nu stiu cum as putea sa le incurajez.Soarele rasare cica pe toate strazile...

Sa iti spun acelasi lucru pe care il auzi din toate partile?? Esti tanara, se intampla, lasa ca mai incerci tu..Pfui.

Cei ce nu au trecut prin asa ceva nu inteleg ca nu ai pierdut un apendice, ci un copil.

Capul sus. Si 1 Mai placut, aici sunt exact 8 grade...adio gratarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Buna fetele...

chinico, m-am bucurat ca te pot ajuta. Mi-am imaginat prin ce treci de ai postat la atitea topicuri si raspunsuri nu prea...Dar ti-am explicat motivul, cu moderarea mesajelor. Cit despre doctorul tau cel sceptic... Era cam devreme sa zica orice. Vei vedea tu marti. Eu iti tin pumnii sa fie totul bine.

soricielule, cum sa te uit? Stiu ca nici tie nu ti-a mers totul ca uns, dar acum il ai pe Razvan si esti bine. Offf, sper sa-mi revina si mie optimismul si speranta...

gio, o sa raspund eu in locul Tanimei, sper sa snu se supere . Ea merge la Tutunaru, prin urmare face tratamentul standard de sustinere a sarcinii indicat de el: utrogestan, Pregnyl, magne b6, aspenter. Se pare ca la ea a functionat.

arthurana, aseara am cautat pe DC alte subiecte asemanatoare si l-am gasit pe cel deschis de ionica, ultima data cind a trecut prin asta. Ei i-au gasit anticorpi anticardiolipinici. Ce zici? analiza asta ia facut-o? Ca eu n-am facut nici una de coagulare, da' acu le fac pe toate care mi-au mai ramas. Macar sa stiu o treaba...Si ea tot dupa ce s-a mutat a aflat, asa ca suces... cine stie...si a si ramas dupa 4 luni...

ileana, ce sa zic... bafta multa... o sa te descurci tu la fata locului...Iar cu colegii de birou, gaseste una dintre fete de care ai fost mai apropiata, spune-i ei, si spune-i sa transmita ea mai departe...
Despre sarcina dupa cezariana eu stiu ca se recomanda un an pentru mai multa siguranta. Acu', daca s-o intimpla pe la 8-9 luni, n-o fi vreo tragedie, cred eu...Poti sa intrebi un medic din Romania aucm cind vii.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput