Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Nico eu te-am intrebat!!!

Si bebele meu cu pufulet deasupra la putica..nu avem inca mustata sipar pe picioare .

Anasebe si David cand suntem la stop zbiara ca apucatu', si sti ce-i fac ma intind si scutur de carseat cat pot eu de tare si fac ca masina adica bum bum si tit tit si tace dar trebe sa fac asta pana nu ma opresc ca de nu imi tiuie urechile.

Cata, Alina mai de ce bine aratati voi ziceti ca ati avut copii acum 3-4 luni nu va crede nimeni. Aratati super!!! Barvo voua!

Eu mai rabd inca cu burtoiul si cu fibromul pana prin iunie si atunci merg la medic sa vedem ce se hotaraste, am o frica in mine....

Maine ma uit si la pozici si o sa incerc sa pun cateva din urma si de la Pasti.

Pupici la mamici si puiuti


Florinini si David (13.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasebe spune:

Florinini Merci de idee. O sa incerc si eu sa-l zgaltai pe fii-miu la stop, ca poate tace.

ana sebe + tiberiu
poze Tiberiu

tiberica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Hehe... si Daria plange la stop. Mai nou sotul ocoleste tot orasul pana ajunge la destinatie, ca merge doar in directiile in care se face verde la semafor ... eh... asta pana adoarme moaca.

, Deea mamica si ingerasa Daria - 6 ian 2006

Pozele puiutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

Ce ceaiuri dati bebicilor? Si cam cat pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Nici noua nu ne place la stop. Dar in masina e biiine! Ne place si sa mancam si sa dormim in mashina.
Am facut vaccinul aseara si am scapat tare ieftin cu mandra mea dulce!. Adica a plans la intepatura, dupa care s-a calmat rapid si cand era deja imbracata nici nu mai stia ca a fost intepata. Febra aseara n-a facut deloc, dimineata a bagat un 37 cu 3, deci nesemnificativ, in schimb a lovit-o o pofta de mancare de nu mi-a venit sa cred. Daca asta e efectul secundar de la vaccin, pai eu ii mai fac! Aseara am avut circ cu fata, ca abia am reusit s-o tin nemancata 2 ore dupa vaccin.Asta in conditiile in care de obicei eu o alerg cu biberonul. Alte vesti de la doctor? Suntem slaaabe slaaaabe, adica rau slabe. Ea mi-a spus 6 kg, ieri. Uffffff. EU ziceam ca-s mai multe. Si capoase capoase: 43 cm perimetrul cranian. Acum evident, panica din mine zice: de ce asha de mult? Pai ta-su cum e? Capos evident, dupa care ma calmez. CA alimentatie, pe mine m-a sfatuit pediatra sa-i bag cereale macar la 2-3 mese, ca sa mai punem pe noi nitzica "energie". Nu ca ne-ar lipsi energia, dar aia pe care o avem nu se depune ci se manifesta sub forma de agitatie, joaca multa si seara nitica isterie.. Aaaaaaa si evident, tb musai sa mergem la mare in iunie cu copchiulul rahitic.. March, unde esti ca in iunie venim la mare? Care mai veniti?
Catalina am vazut poze: frumosi toti sunteti! Iar tu slaba!
MOni si Nicole, deci voi aveti printese hohotitoare. Felicitari. Eu am zarit-o pe Ana acum ceva vreme, doar o data sau de 2 ori, dar la profesorul de sport radea! Ca ala o distreaza rau, dupa ce ca o chinuie! MOni, am vazut-o pe Diana intr-o poza si chiar parea ca are ochi albastri verzui! Adica asa-i are si Ana acum, dar eu tot o suspectez pe a mea ca o sa dea in ochi caprui.
Deea, hai sa-ti spun ce mi-a spus mie kinetoterapeutul, apropo de statul in fund. Putem pune copilul in fund sprijinit sa n-o ia stanga dreapta sau in fata! CAnd oboseste se trage el singur pe spate. SI dupa el ideile cu "sunt cruzi si li se stramba coloana", sunt mituri. Si el e un tip in varsta! Deci poti sa lasi fata in fund, mai ales daca se cere ea. Eu stiu ca pe mine m-au pus ai mei la 8 luni in fund, "ca sunt fata".
Florini, mishto David al tau! Mare si voinic.
AnaSebe, la ce restaurant faceti Botezul la Cheia?
Ioana, in ce congelezi tu supitza? In paharute? SI legat de fibre, eu stiu ca nu fibrele constipa! Dimpotriva, fibrele ajuta transzitul. Morcovul fiert are ceva substante, parca pectine care constipa. SI am inteles eu ca tu nu pui cartofel in supa ca se inegreste la congelator. Dar eu stiam ca tocmai cartoful ar fi bun contra constipatiei si foarte bine tolerat de bebei. Deci zici ca-i pui putina sare ca altfel nu manaca supita? Ai incercat cu putina lamaie sa-i schimbi gustul? Eu am auzit ca ar accepta mai usor supita cu putina lamaie. SI lamaia e si sanatoasa. EU inca n-am idee, ca n-am ajuns la supa. Si sa stii ca si Ana mea era groaznic de constipata, dar de cand ii dau cereale s-a reglat bine de tot. Face in fiecare dimineata.
fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Mai fetelor ce or avea bebeii la stopuri? Cred ca nu le place sa stea pe loc, si Angelo se agita daca nu doarme si masina e la stop....orice s-ar intampla, oricat de tare ar plange, nu avem voie sub nici o forma sa-i luam din scaunul de masina....platim o amenda de ne ustura + ca pierdem si carnetul de soferCatalina incearca sa e joci cu Bia sa o provoci mai mult ca o sa rada sigur in hohote Cred ca e mai comod cu parul strans cand esti cu bebe, sant si modele marfa de cocuri, cere o revista si alegi de acolo. Angelo vad ca tot mai rar accepta bibe, seara tarziu nu e problema, dimineata la prima ora dupa 50 ml nu mai vrea si asa ajungem sa papam de la borcanas cereale cu lapte.Ieri i-am dat pt. prima oara legume cu pui si a papat foarte bine, astept sa imi aduca socrosenia un alt robot de bucatarie sa incep sa-i fac eu papica.
March, Janine, Ralu!!! Pe unde santeti?
Pupicei la toate mamicile si bebelacii lor



Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina80 spune:

Buna fetele!
MONI, felicitari pentru rasul in hohote al Dianei! Si Ayan rade in hohote cand ne jucam cu el. E super misto!
CATA, eu zic sa-ti prinzi parul cumva partial, nu coc. Ai parul lung si bogat si cred ca un coc n-ar scoate asta in evidenta. Ce cereale ii dai Biei si ce cantitate?
IOANA, merci si eu de reteta de supica, am notat-o!
LUNANOUA, deci sta in fundulet gagica! Si eu l-as pune, dar ma gandesc ca ma cearta pediatra. Si Gabi care vrea sa respectam ce spune ea.
NICO, pupici Dariei!
FLORININI, DENISA, nu va lasati inselate de aparente! Mai am de dat cateva kg. jos, nu mai stiu exaxt cate si am o burta!
BEE, bine ca ai scapat de vaccin! Dar de ce nu i-ai dat sa pape doua ore? Mie nu mi-a zis sa fac asa.
MARAKI, ma bucur ca este papicios Angelo!
Ayan plage si el in masina, pana nu ii dau sa suga nu se calmeaza, chiar daca abia a mancat. Deci daca vedeti o masina cu niste tzatze in toata splendoarea eu sunt! Afara plange doar daca indraznesc sa stau pe loc.
Sa va zic ce am visat: trebuia sa am grija de toti bebelinii de pe forum! Eram intr-o camera mare cu toti si in momentul visului ma ocupam de Raisa URSOAICEI, ii dadeam biberon. Restul bebelinilor erau cuminti, se vede ca era vis. Cred ca am visat asta pentru ca ieri m-am uitat la poze cu aproape toti bebelinii.



Alina si Ayan
http://photos.yahoo.com/ph/alinanegrescu//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ceau fetele!
ALINA super vis cosmar in toata regula
Evident ca si Diana la stop se agita,da din maini si din picioare,se vaita,se arunca in fatza - sugereaza un "manatzi maiiiii!" .Dar ea face la fel si cand e oprit caruciorul pe loc,asta cu anumite exceptii: cand doarme si cand suntem in multime,adica are ce studia (ii plac la nebunie copiii).
Pana la urma n-am luat inca ampicilina,dar acu ma doare capul, ochii si nasul ca la sinusita,o fi si de la curentul din tramvai si din taxi-uri ca azi am cam circulat pentru firma (de aia am si ajuns mai devreme acasa).Aici de o musafira am scapat - o matusa - plecase pe cand am ajuns.In schimb s-a intors din Italia tanti aia,asa ca iar voi avea in permanenta musafiri,noroc ca mai vin cand sunt la birou si stau cu mami.
Acum am adormit pispirica,ma duc sa am trantesc in pat un pic,sper sa am lase.....



MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina80 spune:

MONI, eu am luat Amoxicilina cand am avut mastita si e ok. Dar stiu ca mi-a zis dr. pediartu sa nu iau Ampicilina, ca aveam in casa. Acum faci cum crezi tu.

Alina si Ayan
http://photos.yahoo.com/ph/alinanegrescu//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina80 spune:

Fetelor, voi mai luati Materna sau alte vitamine?


Alina si Ayan
http://photos.yahoo.com/ph/alinanegrescu//my_photos

Mergi la inceput