Sp. Stanca - Cluj

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Tzuca74 eu am facut asa ceva la AsRoMedica (www.asromedica.ro). Din pacate nu imi aduc aminte sa iti spun cum o chema pe d-na doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

pt.chiara.2005 - multumesc tare mult pentru sfat,voi incerca cat de curand -culmea acum m-au mai lasat durerile,dar oricum trebuie sa ma duc!Merci inca odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

asiza
uite ca am nascut pe 8 mai.....
am tot intrat pe forum sa scriu despre experienta mea...dar am un mancacios nevoie mare...scriam ce scriam si nu mai apucam sa postez....asta e....
uite acum sper sa reusesc....
deci cum spuneam pe 8 mai la 11:20 a venit pe lume Alexandru MIhai de 55 cm si 3700g si a primit Apgar 10.
am inceput sa am contractii de sambata dimineata, cand am inceput sa elimin dopul gelatinos.....am reusit cu chiu cu vai sa dau de medicul meu(era plecata la o conferinta in Turcia) si mi-a spus sa iau 3 NO-Spa pe zi si daca totusi am contractii regulate sa ma duc la Stanca la medicul de garda sa-i spun ca sunt pacienta ei.....sambata a trecut.....duminica am montat si patutul pt bb si tot vb cu el sa astepte pana luni cand vine d-ra doc...ca nu imi suradea sa nasc cu medicul de garda.....bebita se pare ca a ascultat si duminica noaptea au inceput contractiile tot la 10 min....am asteptat(nu am inchis un ochi...)pana la 5 am si am sunat la salvare sa intreb daca am contractii la 5 min sa ma duc la spital!?!?tipa de la salvare s-a mirat cum de nu m-am dus inca....nu mi s-a rupt apa si durerile nu erau mari....in fine la 6 am am ajuns la Stanca....
m-a inregistrat acolo o asistenta sau ce era f amabila....apoi a venit medicul rezident de garda...tot amabila, i-am spus ca am avut probleme cu tensiunea.....si mi-a luat-o de vreo 4 ori pana sa intru in sala de nasteri.....a sunat-o ea pe doctorita mea....
fiind spital universitar am nimerit si io intr-o zi de examen...si uite asa 2 studenti si-au dat examenul pe mine....dupa ce m-am dus in salon sa astept pana incee travaliul calumea...au sosit astia sa-mi faca anamneza....am avut noroc parca cu ei....ca intre contractii ma distram de ei ce habarnisti erau si ce intrebari stupide imi puneau.....aveau aia niste emotii mai mari ca mine
pe la 10 am intrat in sala de nasteri....mi-a spart membranele si din momentul ala auinceput niste dureri absolut groaznice....si cum stateam rastignita acolo pe masa, pe spate nici nu puteam respira calumea....pana la urma am ales sa stau in sezut pe minge....ca nu puteam altfel...asta dupa ce de 2 ori a incercat anestezistul sa-mi faca epidurala.....a zis ca nu mai incearca ca deja imi facuse 3 intepaturi in coloana si nu se risca...ma tot intreba daca imi pot misca picioarele.....si uite as am ajuns sa nasc normal si fara anestezie...simteam ca mor...dar am avut noroc cu asistentele, moasa care au stat cu mine pana aproape de expulzie cand a revenit si doctorita mea....au fost asa de dragute toate p-acolo, imi spuneau cum sa respir...cum sa imping...si ma incurajau ca ma descurc f bine.....si uite ca la 11:20 dupa niste impinsaturi de simteam ca imi plesnesc buzele a aparut si piticotul nostru.....
una din asistente ne-a facut si poze cu aparatul meu surprinzand momentul cand a iesit, cand l-au aspirat, cand i-a taiat buricul...catarit, masurat, etc...super faine pozele....
am stat in salon de 4(curatel.....ca depinde si de cine e cu tine in salon), am avut bbei cu noi(numai eu si inca una, ca ceilalti 2 aveau ceva probleme....)de ate ori am cerut ajutor pt schimbarea lui f dragute asistentele mi l-au schimbat, si mi-au aratat cum tre sa umblu cu el.....daca am avut ceva nelamurire mi s-a raspuns amabil ...
am fost placut impresionata de personalul(de la asitente la medici lauze, neonatolog, etc) de acolo si cred ca asta depinde si de fiecare imparte cum anume intreaba sau cere ceva...eu sunt de felul meu mai politicoasa si cred ca mi s-a raspuns cu aceeasi moneda si de aceea pt mine a fost o experienta placuta(mai putin faza cu durerile)...
acum ma bucur de bebita al meu acasa...e cuminte, papa mult, am lapte ca norocul...si desi in primele zile am avut nevoie sa ma mulg ca nu facea fata acum suge ca un vitelus(adica Tauras ca e zodia lui) si nu mai am probleme cu sanii.....
plic am dat numai la medic...ca deh....si altceva la nimeni nimic....sotul ma tot batea la cap daca am dat si sa dau ca trebuie....dar nu am gasit momentul, sincer....mi se parea asa de aiurea.....si totusi pt asta tot am avut parte de amabilitate....
asa ca fetelor are nasteti la stanca sa nu fiti stresate pt ca totul o sa fie bine.....

va pup si sa nasteti usor si repede......un sfat...sa ascultati si sa faceti intocami cum va spun cei care va asista la nastere si totul o sa fie bine si o sa treaba repede..

de ALEX 1w3d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Arleena, felicitari pentru baietel!!! Sa creasca mare si sa fie sanatos!
Ne-ai putea spune care a fost motivul pentru care nu a reusit anestezistul sa iti monteze epidurala? Nu ai reusit tu sa stai nemiscata datorita contractiilor sau ai vertebrele prea tasata?....ca sa stim si noi la ce ne putem astepta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:


FELICITARI, Arlena! Sa-ti traiasca si sa fie frumos si sanatos....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

chiara.2005 au fost si motive tehnice(cataterele montate pe coloana nu erau de f buna calitate a zis anestezistul) plus ca cica imi era foarte vascularizata zona si refula sange pe catater si nu se poate administra anestezicul ......face nus'ce reactie cu sangele si puteam avea probleme....oricum, mi-a montat cataterele intre contractii cand puteam sta nemiscata si ma tot intreba daca pot sa-mi misc picioarele......deci asta nu a fost o problema.....sa vedeti ce fain e intre contractii...nu te doare nimic...e super....abia asteptam sa se gate contractiile......oricum, si dupa nastere o sa ai tot felu de dureri....ba de sani, ba cusatura(cezariana sau epiziotomia), ba te doare burta....capul...te miri ce.....bucurati-va inca de burtica care o aveti ......mie mi se mai intampla sa simt parca e inca in burtica si ma loveste.....parca mi-e dor de burtica....

la toate
de ALEX 1w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

zuzi, mihaelagrosan, arghirmonica, carmen_ardelean, mio75 fetelor ce mai faceti???care ati nascut??/cum va merge sarcina la care nu ati nascut inca?!?!?

dara daca mai tii minte in cat timp ti s-a vindecat de tot taietura?? si eu am auzit ca fulga face niste cusaturi de esti ca noua dar mie inca nu prea imi place cum arata...si am o luna de cand am nascut. la 2 sapt am fost la cabinet ca am facut un pic de alergie la fire si aveam un punct al suturii inflamat rau si ma durea de sa mor....mi-a scos o parte din fire dar au mai ramas si acum iar am asa un punct dureros....sapt viitoare ma duc la control din nou. ea zice ca se vindeca perfect si ca arata f bine totul si sa nu=-i fac griji....dar cum vad eu lucrurile nu prea ma incanta....bine acum am si eu pretentii, chiar daca am nascut sa nu se vada , tre sa accept realitatea....oricum astept si eu momentul de , cred ca mai mult eu decat sotul

de ALEX(4w4d - 8 mai 2006)

POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:



Vin si eu la subiect, vorba aia, la spartul targului. Dar e bine si asa.
Am 2 nasteri la Stanca. Nu vreau sa ma lungesc pt ca s-au spus multe aici, dar vreau sa intaresc ce s-a povestit: conditii de la Stanca nu se compara cu cele de la gine1. La gine 1 e mizerabil!!!! Am fost ffff multumita de ce am gasit la stanca, de la personal (am nascut cu Todea; excelent medic!), la conditii si igiena. Daca ar fii sa o iau de la capat tot asa as alege! In plus, inafara de medic, anestezist si asistenta de pe ati, nu am mai dat nici un leu la nimeni si toata lumea a fost f draguta.

Nastere usoara va doresc la toate!!!
Mii de pe burtici!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:



Arleena, trec aici de la mamici de mai-iunie...voi naste si eu la Stanca, cu dr. Sbirciu. Da, mai am ceva pana imi voi tine ingerasul in brate, DPN e undeva in jurul Ajunului Craciunului. Sper sa nu plece medicul meu in concediu de Craciun, ca ma duc si io cu el...l-am si anuntat hi hi hi.

Mariana .

va tzuc pe toate...


Oana 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

asiza in salon cu mine era o mamica care a nascut cu Sbirciu...nu il cunosc si nu vreau sa sa te pun pe ganduri dar saraca de ea nu a avut o experienta prea placuta.cand am ajuns eu la spital sa ma internez, ea era deja pe masa de nasteri, i s-a rupt apa la 38 sapt si medicul de garda tot incerca sa dea de Sbarciu sa vina la nastere......pana la urma a venit , a nascut si cand a iesit ea din sala de nasteri am intrat eu, am observat ca plange saraca de numa si ma gandeam doamne, chiar asa de rau doare si dupa/???pana la urma fiind in salon cu mine am aflat de ce era asa de necajita.....fetita ei avea ceva malformatii la picioruse si va trebui operata....in fine era dezamagita de ce nu ii spusese medicul asta de cate ori fusese la ecograf, are 36 ani si a tot intrebat daca nu trebuie sa faca ceva analize ca are o varsta si na......parca simtea ca e ceva in neregula....si el tot ii spunea ca e ok, sa stea linistita.....ca sa vezi.....

de ALEX(4w4d - 8 mai 2006)

POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput