Sp. Stanca - Cluj

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cumnata mea a nascut acum 3 saptamani la Gine1 si a avut niste conditii mizere ,saloane de 8-10 paturi ,baia departe etc.
De ce nu vorbesti cu medicul tau (poate cand e de garda)sa mergi sa iti arate conditiile din spital.Asa te poti lamuri cel mai bine la ce sa te astepti.



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Batentian Dana spune:

Buna fetelor,
Eu am nascut la Stanca in data de 20 martie , anul acesta o minune de baiat cu doctorul Sbarciu.Sincer am fost super multumita de conditiile si personalul de acolo.Am nascut prin cezariana deoarece am avut sarcina pelviana si nu am putut naste normal.
Am stat internata timp de 7 zile, 2 zile la terapie intensiva iar apoi la lauze.Intodeauna cand am avut nevoie de ceva am cerut ajutor fara sa ma jenez deoarece sunt la primul copil, de la pediatra,asistenta, neonantolog, doctor nu mi-au raspuns urat ci din contra au avut rabdare si mi-au explicat.In ziua a cincea dupa nastere am facut furia laptelui, am avut noroc de la D-zeu cu asistenta Mihaela, sa ii dea D-zeu sanatate, m-a muls 3 ore incontinuu si a vorbit super dragut si politicos, ea mi-a spus ce pompa de muls sa imi cumpar mi-a aratat tehnica corecta de mulgere.
La mine nasterea a fost super deoarece eu nu am simtit nimic si l-am si vazut pe bebe cand l-a scos.
mihaelagrosan: Doctorul Mihu este super simpatic, prietena mea a nascut cu el si a fost foarte multumita.Sa stai linistita ca se v-a ocupa de tine.
Referitor la bagajul pe care l-am avut:
- o cutie de pampers de 44 de buc.
- pasta de dinti+periuta+sapun+gel de dus
- 2camasi de noapte + o pijama
- un halat
- slapi pt baie + papuci de casa
- tampoane de san
- vata 4 buc.+ 1 cutie tampoane
- crema petrini
- daca aveti o pompa de muls (eu mi-am cumparat atunci)
- 1 prosop mare + 2 mici, supozitoare cu glicerina(ffff important)
- tacamuri(farfurie, cana, cutit, furculita,cutit, lingura)
Acum pareri contra sunt si vor exista intodeauna, dar mie mi-a placut enorm, atat spitalul cat si personalul.
Sincer eu am fost la gine sa vad conditiile,nu am cuvinte sa imi exprim dezgustul pe care l-am simtit, parca m-am intors in timp cu 25 de ani.Acelea sunt conditii mizere.
Singurul lucru care m-a incomodat(nu pot spune ca m-a deranjat extrem de tare)faza de dimineata cu ''jos chilotii , sus chilotii'' adica vizita rezidentilor cu studentii de la 9.Vine o ciurda de studenti si se uita la tine ca la experimente, dar m-am gandit ca trebuie sa invete si ei, deoarece si eu am facut practica (nu medicina alt profil)si inteleg ca trebuie sa invete si live deoarece teoria cu practica nu este acelasi lucru.
Cam asta este parerea si experienta mea.Sper sa va fie de ajutor.
Eu va si va urez la toate nastere usoara ca pana la urma doar conteaza.

Batentian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Si eu voi naste la stanca, desi sunt din zalau. Am fost nitel dezamagita la ultima consultatie deoarece i-am cerut medicului ( diculescu) numarul de telefon si mi-a spus scurt ca il vor suna de la spital cand voi veni.Stau putin in dubiu, m-a deranjat putin atitudinea si asta mai ales ca am cotizat binisor pana acum...voi naste dupa 15 iunie, asta daca nu se grabeste bebina mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna fetelor! Chiar azi mi s-a confirmat sarcina si sunt tare fericita...Sunt in 6 saptamani si aceasta sarcina a venit dupa aproape 3 ani de incercari!
Sa va spun de Stanca....Eu oricum acolo voi naste cu Dr. Sbarciu. Am auzit si bune ...si mai putin bune...cum e peste tot. Insa la Gine 1 am fost si eu si intr-adevar conditiile sunt mizere, desi au medici buni si acolo.
Oricum 4 prietene de-ale mele au nascut la Stanca cu medici diferiti, doua dintre ele normal si doua prin cezariana. Va pot da anumite detalii deoarece eu am fost acolo la nasterea a trei dintre bebelusii prietenelor mele. Personalul este destul de ok...bineinteles mai sunt si "acrituri", insa in general sunt draguti toti. Si medicii sunt buni de asemenea: Dr. Zolog, Dr. Mihu, Diculescu, Sbarciu, Todea. Imi pare rau s-o spun insa de Fulga am auzit multe lucruri neplacute...
Oricum, per ansamblu, eu zic ca acolo totul e ok, e curatenie, saloane de cate 4 paturi, baile sunt curate (acuma mai depinde si de paciente cum le pastreaza), asistentele si chiar si infirmierele cu care am intrat in contact au fost super ok. Bineinteles TOATA LUMEA asteapta sa dai plicul...insa asta e valabil pt. toata Romania!
Aveti grija de voi.... 6 saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Despre infectiile din Stanca nu a auzit nimeni nimic? Eu auzisem ca multi copii ies de acolo cu diverse infectii, acesta fiind motivul pentru care multe mamici aleg sa nasca la GineI. Mai e de actualitate stirea sau nu?
Despre GineI si medicii de acolo are cineva mai multe informatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu am plecat din Gine 1 cu infectie urinara cu stafilococ auriu. Si pt. ca a trebuit sa iau Nolicin am fost nevoita sa intrerup alaptarea timp de 7 zile.

Dupa cate am mai citit pe DC si am auzit de la cunostinte, s-au mai pricopsit mamicile cu alde raie ori trichomonas vaginalis la Gine 1.

In schim medicii sunt super ok, cel putin eu am fost multumita. Asistentele de la ATI dragute (eu am nascut prin cezariana), cele de la lauze au fost ok si ele. Nesimtite unele de la Nou Nascuti.
A, si la Gine1 sunt 3 rezerve de 2 paturi deci vorbiti cu medicul vostru poate aranjati ceva. Sunt chiar langa baie. Eu am stat in una din ele si chiar nu se poate compara cu restul saloanelor.


Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

chiara, in Stanca nu e nici o infectie... tocmai ca din Gine 1 pleaca copii cu infectie, nu din Stanca. In Stanca copiii sunt tratati exemplar. La Gine 1 beau lapte cu aceeasi tetina, poarta microbii de la unii la altii, oribil...

Pacat ca la Stanca nu foarte bine pentru mamici, dar pentru mine n-a mai contat ca nu mi s-a vorbit foarte frumos intotdeauna. Ideea e ca personalul isi face treaba, unii sunt mai amabili, altii mai putin. Daca ar fi sa mai nasc odata, fara sa ezit m-as duce tot in Stanca, macar ca eu cand am nascut s-a defectat centrala termica si era vara si nu era apa calda la baile din saloane. Nu va spun prin ce-am trecut...dar a trecut...

Eu am nascut cu Dr. Dan Mihu, e un foarte bun profesionist.





vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

A nascut cineva cu diculescu?
Cum a fost? a venit la nastere rapid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

hi hi mandyksch it's true, colega mea s-a pricopsit cu raie de la Gine 1, nu stergeau aia cu nimic suportul ala de pus picioarele...dupa unii-altzii...



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Mai am si eu niste dileme, si anume: cind se da plicul la moasa, doctori, neonatolog. Cind te internezi sau dupa ce nasti. In mod normal pentru stimulare ar trebui inainte, nu?

Mergi la inceput