Sp. Stanca - Cluj

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

mihaelagrosan mai ai cateva saptamana si nasti....si vroiam sa te rog ceva....sper sa-ti aduci aminte cand vei fi in spital, ma rog, dupa ce nasti, sa intrebi cum ii masoara pe copii , adica din crestet pana la degetele(ca nu prea pot copii sa-si intinda drept piciorusele)sau pana la calcai??
al meu la nastere avea 55 cm si acum are 59, si mi se pare ca a crescut in lungime f putin dar de ingrasat s-a facut ca un purcelus, e tot pliuri, avea 3700 si la o luna avea 4900 deci de luat in greutate ia, nu-i vorba dar cu lungimea nu prea avansam.....desi dupa hainute parca a crescut mai mult de 4 cm.

in alta ordine de idei...magazine pt bebei...ar unul in manastur vis-a-vis de big care mi s-a parut mie ca are preturi bune si lucruri faine, mai 2 pe staduta cu canalul in centru...unul la capatul dintre M.viteazu "trico bebe" si altul la capatul dinspre posta(nu stiu cum ii zice) dar cica are preturi de producator. eu am luat mai multe chestii inclusiv carucior(m-am mirat ca mi-au dat garantie 1 an la el) de la "babayland" pe straduta intre Republica si 21 dec, ahh si mai este ala din M Viteazu unde au si lucruri de gravide. mai sunt si altele dar mi s-au parut cam scumpe(cum e cel de pe eroilor sau la Z in 'galeria')ahhh, ar mai fi unull micut pe colt I.Maniu vis-a vis de AGAPE, e o araboaica care aduce din siria chestii faine , un pic cam scumpe dar daca vede ca vrei sa cumperi si ti se pare scump face reduce, mie mi-a facut 20 % la un set de 12 piese care era 80 ron.
spor la cumparaturi

de ALEX (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

arleena, chiam am avut aceasta discutie cu o mamica care avea aceeasi dilema. La ea fiindca masuratoare a fost facuta la mai putin de o luna a avut copilasul chiar mai putin de cat i s-a spus la nastere. explicatia a fost ca se masoara copilul din crestet pana in barbie, in jos pe gatut ...ecc pana la vf picioarelor . Ai inteles ce vreau sa sapun? Adica nu e o linie dreapta cum ne masuram cand stam in picioare pe langa o usa.
Sincer nu stiu daca am fost destul de explicita....daca nu, mai explic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Fetele cine-l mai are ca si dr. pe Diculescu? Nu stiti exact cand merge in concediu? Iulie stiu da nu stiu cat.
Si inca o intrebare ca mi-e lene sa intru acum pe alt site: de la ce luna incolo se fac controalele lunare? De la 5?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Apoi mio draga controalele le faci cand te cheama dr.Eu de exemplu am fost o data la 6 saptamani daca totul e ok.Daca ai nelamuriri te poti duce si mai repede.Iti spune dr ce si cum...ca daca e nevoie te cheama si de 2 ori pe luna....,te pup Monica 36/37

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Salutare!
- n-am timp sa intru prea des din motive obiective;
- se mira cineva de suma pe care am dat-o la neonatolog: parerea mea este ca cel mai important e neonantologul dupa ce nasti. dupa ce ai purtat bebeul 9 luni cred ca prioritatea este siguranta si sanatatea lui.
- pentru controale: pina in luna 7 la 1 luna; din luna a 8 -a la 2 saptamini. asa scrie si in carti (chiar daca sarcina e ok si usoara).
- totul e ok la Stanca mai putin faptul ca risti sa scoti copilul cu ciuperca in gura si jos. Eu cu cine am mai povestit a patit la fel chiar daca a nascut acum 2 ani. Asa ca acum ne tratam.
- numai bine la toata lumea: mamici, burtici si bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Feteleor pe 12 iulie ma internez la Stanca.Am un morcov mare de tot.Ce nu am priceput eu e ca nu stiu cum nasc.la mine e si varianata cu cezariana de care nu prea stiu nimic.Deci daca nu nasc pana in 12 ma prezint acolo si oare ce imi face...imi provoaca nasterea(cum? si in ce consta pt cine stie...),si daca nu mere treaba repede imi face cezariana.Eu am discopatie lombara de la cealalta nastere asa ca de aia e cu semnul intrebarii totul.De aia sunt in ceata .Cum iti provoaca nasterea?Ca ma gandesc ca daca m-o chemat la spital doar nu o sa ma tina acolo pana o sa nasc de la mama natura,nu? In 12 iulie o sa am 39 sapt implinite...,Va pup si astept pareri,Monica 37/38
Si inca o intrebare tati poate sa stea prin zona ,pa langa sala de nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by arghirmonica

Feteleor pe 12 iulie ma internez la Stanca.Am un morcov mare de tot.Ce nu am priceput eu e ca nu stiu cum nasc.la mine e si varianata cu cezariana de care nu prea stiu nimic.Deci daca nu nasc pana in 12 ma prezint acolo si oare ce imi face...imi provoaca nasterea(cum? si in ce consta pt cine stie...),si daca nu mere treaba repede imi face cezariana.Eu am discopatie lombara de la cealalta nastere asa ca de aia e cu semnul intrebarii totul.De aia sunt in ceata .Cum iti provoaca nasterea?Ca ma gandesc ca daca m-o chemat la spital doar nu o sa ma tina acolo pana o sa nasc de la mama natura,nu? In 12 iulie o sa am 39 sapt implinite...,Va pup si astept pareri,Monica 37/38
Si inca o intrebare tati poate sa stea prin zona ,pa langa sala de nastere?



Monica, se poate nici sa nu nasti in 12...poate te controleaza si atat...pe o prietene de-a mea a chemat-o tot asa, i-a facut control si a trimis-o acasa, chemand-o din nou peste o saptamana...insa intre timp i-a venit sorocul...E cumva medicul tau de garda?????? Ca atunci s-ar putea sa-ti provoace nasterea...Oricum, eu iti tin pumnii...sa dea D-l sa fie totul bine...

Oana 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Moni, mie cand mi-au provocat nasterea mi-au facut o perfuzie care a declansat contractiile. Naspa e ca atunci cand nasterea e provocata, contractiile sunt neregulate, cel putin la mine asa a fost, nu puteam sa-mi dau seama, cum zice "teoria" daca in urmatoarele 10 sau 5 minute vin contractiile sau in urmatoarea jumate de minut sau urmatoarele 10 secunde, eram derutata rau...multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Vai ca ma ia cu groaza...sa stiti ca dr meu e de garda in 13 da io am zis sa merg pe 12 sa nu nasc in 13....cred ca ma taraie pana in 13(ca de fapt at m-a chemat..numai l-am intrebat ca nu se poate in 12?).Aiurea parca-s proasta...
Amu io sper sa gat repede ...si cu nasterea asta provocata eu m-am gandit dat Dumnezeu stie la ce s-a gandi dr?
va pup si mersi de raspuns,Monica 37/38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

vestea buna monica, e ca scapi mai repede . hai nu te teme, ca va fi bine!

Mergi la inceput