Bebelusi de sept-oct 2005 (98)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

kidd,Codruta

Norina,multumim.Sanatate si puiutului tau..of,tare repede iau raceala bebelusii.

Raportam,febra 38.3 la ora 9 ,asta dupa ce i-am dat nurofen la 7,nu-mi place deloc febra asta asa mare.Am mai descoperit niste bubute rosii in cerul gurii,sa fie de la raceala?Dr Anya,ce parere ai de bubute si daca nu-i scade febra trebuie totusi antibiotic??






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Slaba miscare pe forum...de ce fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moki spune:

Nici eu nu ma laud cu CM..dar lasa mama,ca avem tot timpul...dr. mea zicea ca in mod normal,intrazie si o luna dupa ce nu mai alaptezi absolut deloc,dar depinde intr-adevar de la un organism la altul..

Roxi,eu ii dau lui Mario iaurt Zuzu,din acela cu 5% grasime,mi se pare echivalentul lui Danone Cremoso si il papa foarte bine

Norina,eu chiar imi doresc sa ma reapuc de tigari..nu dati cu bolovani..,dar eu fumam cate 4-5 pe zi,deci ponderat,si chiar fiecare tigara era savurata cu ocazia unui moment special:o cafea,o barfa mica cu colegii,sau cu cate o prietena,drept pentru care imi e dor de acele momente care sincer sunt fade fara tighi..

Am si eu o intrebare legata de masa piticilor:la voi cam cat dureaza masa si cum deosebiti frichinitul de saturatie de cel normal,ca sa stiu si eu cand sa ma opresc..Mario nu e nici pe departe un copil din ala care sa stea in scaun si sa manance..se inconvoiae,imi da peste maini,isi baga degetul in gura,si tot asa..ca sa manance tot,probabil ar dura ore,dar eu cedez rapid,ca zic ca nu mai vrea..desi am senzatia ca unii copii mananca in suturi,dar mananca tot si chiar le place mancarea..offfff...tare greu cu papa asta..

Laura & bebe Mario (27 sept 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Maddy - in general "bubulitele din cerul gurii" sunt de origine virala (se cheama vezicule - sper ca vorbim de acelasi lucru, pt ca nu sunt sigura daca nu le vad). Deci n-ar trebui antibiotic.

Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia2904 spune:

Alinam, i-am dat in seara asta 50 ml.lapte de vaca +50 ml. apa+cereale.A tras din sticluta cam 70 ml.,dar surpriza nu avea nimic pe barbita desi i-a ajuns lapte pe ea.Iti spun miine daca face ceva rectie alergica pe corp.
Dr Alina cum se manifesta, mai exact, intoleranta la laptele de vaca?Daca nu face nici o reactie pot sa-l folosesc in continuare la cereale?In rest o alaptez.Carnea de vita de cind pot sa-i dau?Acum ii dau carne de pui si am inceput si cu putin galbenus.

Mamica fericita de fetita 13.11.2005 si baiat 30.07.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

flavia - intoleranta la proteinele laptelui de vaca este o afectiune nealergica, spre deosebire de alergie. Manifestarile alergice pot aparea rapid dupa contact sau mai tarziu si pot fi: la nivelul pielii, digestive (diaree, varsaturi, crestere deficitara) si respiratorii (binecunoscutul suierat -"wheezing"-care apare in bronsiolite, astm bronsic)
Alergia poate aparea chiar daca nu exista in familie persoane alergice pe care bb le-ar putea mosteni. Este bine sa eviti pe cat posibil alergenii din mediu, mai ales in primul an de viata (asta este valabil pentru orice bblus normal - adica alaptare indelungata, evitarea diversificarii precoce si a alimentelor posibil alergene).
Asa ca daca poti evita laptele praf ar fi mai bine. Poti incerca sa-i dai mai tarziu produse din lapte de vaca (iaurt, branzica), sa vezi cum reactioneaza, dar dupa 7-8 luni.
Mi se pare ca ai inceput prea devreme cu carnea (nu mai zic de galbenus),mai ales ca ii dai san. Daca i-ai dat pui, nu vad de ce n-ai putea sa-i dai si vita. Dar te sfatuiesc sa mai ai rabdare, ca are tot timpul sa manance de toate; acum ar fi bine sa pape ce este indicat pt varsta ei.


Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna seara! De fapt e toiul noptii...
De o ora si jumate copilul se intoarce in pat pe burta, sta ce sta, adica 3 min dupa care incepe sa urle si eu ma duc frumusel si-o rasucesc inapoi si tot asa, si tot asa samd.... Daca nu dorm nici noaptea asta, m-am scos !
Bun venit Filuta!!! Ce de mamici in nostru, cred ca s-a dus vestea ca suntem cele mai tari! Hai la povesti cu noi, Filuta, ca la asta nu ne-ntrece nimeni!
Nanadana, cuscra, ce rau imi pare de portofel... niste nenorociti...de i-ar prinde... Un de la Ana sa mai treaca supararea!
Tonnia, esti tare cu gramajele!!! Hai ca m-ai luminat si pe mine, o sa fac si eu un calcul sa vad cam cate proteine baga fata zilnic!
Ma duc la tukhahara rotativa...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

NADINA, imi pare rau pt. bronsiolita bebeului tau... inteleg ce simti, mai ales pentru ca si darius al meu a avut acum o luna... Vad ca tu o scoti in continuare "sa socializeze" . Eu cred ca am luat-o razna, ca nici acum nu prea imi vine sa il duc in locuri mai aglomerate, de teama sa nu se imbolnaveasca iar... cred ca sunt eu bolnava cu capul!
Apropos, ce tratament ti-a dat dr.? Ce indicatii ti-a dat? Daca nu sunt prea indiscreta!

"PENTRU CA DUMNEZEU NU POATE FI TOT TIMPUL ALATURI DE NOI, A CREAT ...MAMA"

POZE NOI
DARIUS EDUARD(9.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Roxi, eu il scot ca mi-a zis ca nu-i problema daca n-are febra. Dar nu in locuri aglomerate: la resto am stat la o mas aretrasa, la bazin am fost la unul mai putin frecventat si a stat afara mai mult ... In Cora, de exemplu, nu l-am mai luat. Tratamentul este: Eurespal, Ventolin si Ketof - toate sirop. Indicatii nu mi-a dat prea multe... Decat sa vin miercuri la control sa vedem cum evolueaza. Daca vrei iti mai spun atunci ce mi-a zis.

Alina, cum e cu suieratul asta binecunoscut?! Ca la mine l-a auzit bona, eu sufletu'. Si cu ocazia asta tin sa va spun ca tare multumita sunt de bona mea, am avut noroc!

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

[b]Alinam[/b, nu cred ca lingea ca vaca, poate ca vitelul

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput