Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi , nimeni nu zice sa nu postezi deloc referitor la laptic, doar ca incearca si tu o cale mai de mijloc, exact cum ai spus: cand se discuta de (ceea ce in mod clar e tot mai rar) sau cand ti se cere sfatul. Asa cred ca va fi toata lumea mai multumita si mai incurajata.
Cat despre diversificare, ei da: asta e subiectul fierbinte acum si trebuie exploatat la maximum pt ca ne priveste pe majoritatea.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

da, la cererea stim noi cui...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mey, ce frumooos e p-aici de cand s-a intors pisi...

lecturai cateva pagini in urma si peste ce dadui: o discutie amiabila intre cele doua surori care, in general, isi ridica una alteia mingea la fileu si care, in opinia mea si altor cateva fete, ar putea foarte bine sa tina aceste conversatii ironice la adresa noastra pe telefoanele personale. discutia era despre zaharul din cerealele dienutei si sor-sa ii replica extrem de spiritual ca poate iese copilul cu dintii cariati, ironie la o postare mai veche a mea. da, am eu prietene in situatia asta, de la zahar, am povestit cu titlu de informatie si pe cine intereseaza bine, pe cine nu, iarasi bine, asta este si scopul formului, trierea parerilor in functie de propriile filtre.
problema apare cand intra un "element" care se considera in masura sa se agate batjocoritor de orice discutam noi aici.

mai fata (pisi), sunt persoane care ti-au zis subtil, eu iti zic de la obraz: nu cumva te retinem? poate ai treaba prin alte parti...
si crede-ma ca eu am avut rabdare, am lecturat destul pana sa ajung sa-mi permit sa te intreb asta. chiar nu intri decat sa trimiti sageti otravitoare catre una sau alta. sunt sigura ca o sa ti se para extrema abordarea mea, dar nu faci decat sa ne tot intepi. oricum nu te intereseaza daca ne deranjeaza asta, dimpotriva, iti produce satisfactii.

ripley, esti o tipa super, imi place mult de tine de cand sunt pe forumul asta. totusi nu trebuie sa te superi pe mama di tutti cu listele ei. sa stii ca e o fata tare buna, am cunoscut-o si personal (hai ca dau in chestii patetico-lacrimogene:)), doar ca asa se monteaza ea si da in efervescenta. intelege-o: ea se chinuie mult sa tot alapteze si crede ca toate avem aceeasi determinare:) si aceeasi problema. sa stii ca nu considera ca e cineva nashpa daca nu alapteaza, doar ca ea e asa de implicata in chestiunea asta ca nu-si mai da seama cateodata ca zice chestii "dramatice" cu privire la subiectul in speta.

joy, speram sa se rezolve problemele. cheia este calmul, dar e adevarat ca nu prea se poate obtine tot timpul, depinde cat de aspra e chestiunea.

scuze de 1000 de ori, cine m-a intrebat acum un subiect de cele 3 milioane peste salariu? oricum, raspunsul e ca inca n-am facut nimic. nu stiu unde sa depun cerere, dosar, ce si cum. o sa ma ocup de asta si spun si aici.

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

pisi, ma crezi sau nu, dar nu la cererea mea.

Ripley pai asta-i ca se va discuta tot mai rar pentru ca rand pe rand toate o sa intarcam, nu? Doar n-om alapta pan' la dooj de ani!

Despre diversificare eu una n-am nici un chef sa ma infierbant pe aici. Parerile mele cred ca mi le stie toata lumea, atata le-am repetat , cand voi considera ca e cazul am sa mai intervin in discutie dar nu am chef sa ma cert cu nimeni pe tema pro/contra: zahar, sare, gluten, e-uri, etc.

anda mercic pentru "referintele" bune pe care mi le bagi pe aici.

Stiti ce: ian' sa comutam noi pe TVR1 ca la 17 incepe Mandrie si prejudecata! Cu Colin Firth cu tot.

Tre' sa-mi subliniez meritul ca eu v-am zis ca se da. Hai sa subliniez.

Va

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by anda77

discutia era despre zaharul din cerealele dienutei si sor-sa ii replica extrem de spiritual ca poate iese copilul cu dintii cariati, ironie la o postare mai veche a mea.

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"



te inseli, Anda! sa nu crezi cumva ca ma referam la tine... citesc si eu postari, dar nu pe toate si mai ales nu iau notite...

Si ca sa nu te stresez cumva (si) pe tine, eu va zic la revedere!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Si pt ca nu apucasem sa citesc tot, ba da, cand apari tu, chiar sunt cam ... retinuta... nu de alta dar ai un talent la ridicat tensiunea... in plus o idee de "chestia aia cu totul se refera la mine", care e deranjant. in rest, mi-esti simpatica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Anda, sunt sigura ca e asa cum zici tu, serios si fara ironie ca ai zis bine cu "montarea" Laviniei.
Cum stati cu bubutzele la poet? Eu am renuntat la elocom si i-au trecut super, dau cu atoderm dimineata si seara dupa baita. Doar ca acum am observat cateva pe linia scutecului la burtica. Insa o iau cu calm si fara cortizon ca trebuie sa ma dumiresc fara factori externi cum evolueaza.
Lavi, bem berea ca tie ti-e buna la laptic sa-ti creasca, mie la burtica, sa nu cumva sa-mi scada.
Amu referitor la sare si zahar, eu am vrut sa fac cum ai zis tu: fara ambele. Dar dupa indelungi citiri si ascultari de sfaturi din alte parti am decis asa: miere dupa 8-9 luni, ca e facuta de socrul meu, si asta numai pt ceai sau in laptic. Sare chiar cateva firisoare sa aiba gust supica. Exclus zahar in fructe, de ex, si dupa 1 an.
Dar ma intreb eu asa: clatite dc facem sau gris in lapte, sau orez in lapte, cum le facem fara zahar? Asta cand e deja spre 1 an copilul. Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley, ca tot ne impacaram sa-ti zic parerea mea, ti-o trebe bine, nu, nu. Valabil tot timpul.

Sivia la un moment dat a fost la bunica-sa si i-a venit bunica-sii geniala idee sa-i bage miere in lapte. Din clipa aia Silvia nu a mai vrut laptele neindulcit. Alta data la fel cu cacao. De cacao, cu greu, am reusit sa o dezvatam. Deci, parerea mea e ca mierea e f buna in ceai (dar numai cand ceaiul e racit, la peste 30 sau 40 grade mor enzimele din miere si nu mai valoreaza decat ca glucida) sau cu orez cu lapte, sau goala, sau cu paine cu unt si cu nuci ... sau ce vrei tu.

Clatitele eu le fac fara zahar, pun un strop de sare in coca. Nu ca as fi contra zaharului pt adulti dar m-a convins sora-mea ca-s mai faine asa. Si chiar am ajuns sa le prefer fara zahar. Daca le mananc cu dulceata am de acolo dulcele si combinatia-i faina. Plus ca bag si goale 2-3-4.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Adica voiam sa-ti zic: daca-i bagi mierea in lapte - apai e bagata! Greu o sa o mai convingi sa-l bea fara. Nu ca ar fi neaparat rau si eu cu sora-mea am baut toata copilaria dimineata si seara o cana cu lapte cu miere.

Ce misto ca ai miere din surse sigure. F f misto!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ei uite ca va sta mai bine asa....Doar de aia ne adunaram aici, sa ne mai dam cu parerea, una alta, etc
Eu v-am mai spus parerea mea referitoare la alaptat, nu ma simt deloc prost sau o mama mai putin buna ptr ca nu am alpatat decat pana la 3 luni. Si la fel era daca nu alaptam deloc. Din punctul meu de vedere, felicitari celor ce inca o mai fac, si fruntea sus celor care nu. Nu e un capat de tara, dar nici nu ne ridica nimeni statuie.
Asta e ce am avut eu de spus, pentru mine subiectul cu alaptatul e considerat inchis, so... nu ma mai bag in discutii pro sau contra.
Si ca sa inchei pe un ton optimist...vizionare placuta la...COLIN

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Sa stiti ca toate aveti dreptate, inclusiv Ripley!dar nu mi-am dat seama ca alaptarea este un subiect sensibil!

Cateodata asa imi vine sa renunt!various motive: oboseala, nu pot pleca nicaieri mai mult de 2 ore, nu pot slabi mai deloc, seara stau 1 ora jumatate sa manance victoras (intepenesc in balansoar), are zile cand mananca putin si des, iar de o saptamana cantarul s-a intepenit la 6.200 g; deci credeti-ma nu-i o fericire!

DRAGA PISI, nu am ce sa discut cu tine pe PM, asa ca te rog nu mai insista!Mai mult, imi place sa imi consum altfel timpul si energia!

Poate ca ar fi mai bine sa te retragi de pe topicul nostru, asa cum ai spus in postarea de la prima pagina!asta-i parerea mea si ... atat!

Ile si bb Victor - 22 dec
Varsta Victor

Mergi la inceput