Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza fetele!!!

Noi ne-am trezit ca de obicei la 8.30 si am papat...si ne-am culcat la loc.

Silvia ieri seara am sunat dr. sa- zic de iritatia de la guritza ca..era nasol rau. Avea pe buzitza de sus asa ca un herpes si cred ca il si ustura ca era marait. Dr. mi-a zis ca e de la saliva si sa ii dau cu bepanthen in strat subtire. I-am dat aseara pe la 8 si pe la 11 la culcare si azi dimineatza mai era un pic la buzitza de jos asa ca i-am mai dat odata. Se pare ca ii trece rpd.
Afara nu iesim azi ca e vant si urat rau. Daca iese soarele...poate.

Azi vreau sa ma duc sa iau laptele sa vad daca mi-l da si apoi sa sun dr. sa ii zic ce am facut. Daca nu imi dau astia laptele tb sa ma duc la dr sa imi schimbe retzeta.



Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Amparo sa-ti traiasca gemenii. Cum te mai descurci???? Nu ne mai zici si noua nimic????

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Lorda, multi, multi, multi cati vrei tu!
Eu sunt de acord cu tine, inclusiv cu ultima postare! Partea proasta este ca putini dintre noi sunt capabili sa se auto-analizeze cu obiectivitate. Si pentru ca trebuie sa ne iubim, suntem tentati sa ne vedem numai calitatile, iar de la defecte sa intoarcem ochii! Ce sa mai vorbim sa ne recunoastem defectele in fata altora! Poate singura situatie ar fi intr-un anturaj unde stii sigur ca ti se spune: "hai, draga, ca nu e asa, esti buna, esti frumoasa, esti... ". Pentru mine, esti cea mai buna pentru ca iti vezi defectele, le recunosti si incerci sa te indrepti! Fara primele etape, n-ar fi posibila ultima! Felicitarile mele!

Madau, si noi avem aceeasi schema de diversificare. Numai ca eu am inovat si nu ii amestec sucul de morcov cu cel de portocale si mar, pentru ca nutritionistii spun ca nu se amesteca fructele cu legumele! In plus, la fiecare nou suc pe care i l-am dat, am inceput (ca tine) cu o lingurita, pe care insa nu i-am amestecat-o in sucul anterior, ci i l-am dat separat, ca sa simta gustul de la fiecare suc in parte! E putin mai incomod, dar da roade! Asa ca ii dau acum suc de portocale intai, dupa care cel de mar, la o masa (a doua), iar sucul de morcov i-l dau la alta masa (a treia). AM facut asta pentru ca deocamdata nu suntem prea diversificati si pentru ca daca mananca 90 ml suc la o masa, am compromis sanul la masa respectiva! Si masa a doua este cu sanul plin la mine! Asa ca nu are rost s-o scot... O sa incetez sa impart in dou suculetul in momentul in care oricum voi avea inca o masa diversa, de legume. Asta e aportul personal la dieta doctorei. Cand o sa vad ca ii plac toate gusturile (asa pare acum), o sa i le si amestec!

Lorda, spune-mi te rog si mie unde ai gasit cartea din care ai citat. Poate mai gasesc si altele de psihologia copilului, ca mi se par mult mai utile decat cele de diversificare sau care iti explica la ce varsta sta copilul in fund...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Gandacelu', multzam de aprecieri
Cartea am gasit-o atat la Carrefour cat si la Cora. Am auzit prima oara de ea de la Pisi, intr-un alt topic. Am cumparat-o, am citit-o si m-a vrajit de-a dreptul. E foarte bine scrisa si extrem de amuzanta. E scoasa de editura Cosmos si are 2 volume.
O sa incerc sa cumpar si alte carti de psihologie a copilului fiindca mi se par esentiale. Evident ca ma bazez mai mult pe instinctul meu insa, cunoasterea a cat mai multor metode bune de educatie, cu sigurantza ca ma va ajuta atunci cand voi avea de luat decizii.
Fug la bebe ca mi-a facut bucata as'noapte: nu s-a mai trezit sa manance si-acum am 2 tzātze bomba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

buna dimineata!
Ba da scrieti ceva, nu gluma.Simt ca ma ia cu ameteala de atatea informatii. Azi noapte a plouat cu bulbuci si e o vreme can naspa pe la noi.Prin urmare am o stare de spirit cam gri...da'o sa-mi revin eu.
Lordra,super interesant ce spui tu. Eu am dus-o pe Irina la gradi la 2,6 ani(de voie,de nevoie)si a fost o mare porcarie decizia asta. A fost extrem de greu,am ajuns in final sa facem vizite la psiholog si nu-ti mai spun ca a vazut-o si un psihiatru. Suna cam lugubru si e chestie pe care o sa mi-o reprosez toata viata. Am abandonat gradinita dupa o luna si am reluat-o la fix 3 ani (ca e nascuta chiar pe 15 sept-prima zi de scoala)de data asta fara probleme.Sunt decisa ca in cazul Andei sa fie altfel. O sa stau acasa pana la toamna si...facandu-i 2 nepoate....i-am dat motive serioase maica-mi sa se mute la Cluj de tot,cu catel si purcel. Deci cred ca o sa fie muuuult mai bine.
Meemsnu fi suparata mamica.Nici noi nu diversificam nimic,si nici macar la performantele Riannei nu am ajuns.Abia daca si-a descoperit mainile da' nu stie ce sa faca cu ele.Ma ia cu plans cand vad ce fac piticii de pe aici da'... ma rog... toate la timpul lor.Irina a facut toate chestiile mai devreme decat altii de varsta ei si daca ma apuc sa o compar pe Anda cu ea... imi vine sa fug in Burundi.E cel mai sanatos sa nu faci comparatii...da' si cel mai greu.
Mai strig o data...si dupa aia ma-npusc!!!! sa-mi zica si mie cineva ce-i cu contul comun? Ajutati o biata "plopista" in ale netului sa nu se complexeze ma tare.
pupici la toata gashca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mai, nici al meu nu face nimic iesit din comun. si al meu e printre cei mai "in varsta" bebelaci de p-aici. in afara de faptul ca-i total plictisit sa stea pe spate si-l apuca cateodata niervii ca nu poate sa se ridice, ca mai apuca cate-o jucarica pe care i-o dau eu (nu se-ntinde el dupa ea) si se-apuca de putzica (de 2 zile-ncoace), altceva nu face.
acuma doarme si-l aud cum creste ;).
c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Buna dimineata la toata lumea!

La multi ani bebeilor de azi!

Anda, acum ca esti la serviciu, cum ai procedat cu cele 3 mil, pe care le iei in loc de 8 mil?

Daca bb face pipi mai inchis, ce spuneati ca e, ca nu mai retin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

quote:
Originally posted by honeypooh

Cum trec si eu un nazdravan de decembrie la numaratoare ? help !

Mamica de baieti !



am recitit din scutecul 43 si nu stiu daca a vazut cineva mesajul ei...

HONEYPOOH bine ai venit la noi in club!

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Corap si cum se aude???

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

jdrum-jdrum-jdrum -poc-poc-paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar
c

Mergi la inceput