Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

merci si dordia. acum cam care sunt efectele alimentelor, sa stiu daca da in vreo constipatie sau diaree:
portocala=laxativ
morcovul= dimpotriva, ca nu stiu cum sa-i zic:), constrinctor sau cum...
dar marul, supa de legume, perele, etc, astea cum sunt?

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

alinus da' vad ca ai diversificat drobul ala, nu gluma!
alinus si meems si eu am lasat-o mai moale cu forumul pe motiv de iesit afara, etc. Nici noi nu suntem asa performere, de abia de cateva zile incoace coopereaza la ridicat de manute in fundic, de intors de pe spate pe burta o face rarut...dar mi-e tare, tare draga, asa cum e.

anda si lordra asta voiam sa zic si eu, ca pe de o parte nu e asa legata de mama, dar pe de alta invata sa se descurce pe cont propriu. E azvarlita in "groapa cu lei" de mai devreme. De Silvia zic. Dar totusi ii sunt draga. Cred.
Cu noi a stat mama (profesoara de meserie, avand si liceul pedagogic cu specialitatea educatoare) acasa pana la 12 ani. Ca asa au fost circumstantele. Dar la un moment dat regretam si noi si ea. N-am fost la gradinita, ci direct la scoala. In plus locuiam intr-o casa de Banat stil cetate, pe o strada de batrani, asa ca toata copilaria m-am jucat doar eu cu sora-mea, rar mai aparea cate o fetita prin vecini, venita la bunica-sa.
Nici asa nu a fost bine pt ca mi-a fost greu sa ma imprietenesc cand m-am dus la scoala si inca si acum mi-e greu intr-un fel sa leg relatii cu oamenii. Mi-e tot timpul frica sa nu ma respinga.

Virgil a fost a cresa de la 1 an si 4 luni. Mie mi se pare ca e legat de mama lui, in limitele normalului. Eu cred ca am fost un pic prea legata, noroc cu conflictele din vremea adolescentei. Cateva, nici alea prea multe.

Asa ca... God knows ce e mai bine. Oricum, e important ca timpul pe care il petrecem cu copiii, chiar daca putin, sa fie intens. Sa vorbim cu ei, sa le dam atentie. Asta conteaza, zic eu.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anda:
portocale, pere, prune (cele cu multe fibre) - laxative
gutui (si astea cu pectine - morcovul) - constipa.
supa e OK, poti sa o dai si-si.

Ha-haaa, daca iti zic peste ce site am dat eu.... da-mi prind degetele, normal. Te astept cu interes, nu cred ca intru asa repede la menopauza.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anda, ti-am trimis mail :-)

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Gogolos, asteapta sa implineasca bebe 4 luni si apoi treci la laptele nr. 2 (asa scrie si pe cutie, dupa 4 luni). Si da, laptele trebuie introdus treptat. Noi am inceput Milumil 2 in felul urmator: in prima zi, in loc de 5 masuri Milumil 1 am pus 4 masuri Milumil 1 si o masura Milumil 2; ziua urmatoare 3 M1 si 2 M2 si tot asa pana inlocuiesti toate masurile. Noi suntem la 2 masuri m2 si 3 M1 de vreo 3 zile. Nu ma grabesc sa inlocuiesc toate masurile pentru ca mai am o punga de Milumil 1 si nu as arunca-o!

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

ANDA, ai mail pe gmail.

Noapte buna, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Negaracristina mersi mutl!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

SALUTARE FETELE,
UITE CA ESTE OAR 00.12 MIN SI ABIA ACUM REUSESC SI EU SA SCRIU CTAE CEVA
Am citit asa rapid
,dar mai am scutecul din urma,dar asta maine ca nu mai pot acum de oboseala

ANDA-noi ma divesrificat de la 3 luni cu suc de morcov de la 1 lingurita progresiv pana la 30 ml,moment in care am introdus sucul de mar tot progresiv pana la 60 ml,dar cum missa mea bea mai mult acum ii dau 40 morcov si 80 mar,si de o sapt si pulpa de mar data pe razatoare ,si asta inlocuieste masa de la ora 11.oo
de acord cu fetele ca morcovul constipa,are pectine,dar cel crud mai putin,morcovul fiert constipa in general,la daria insa cum i-am dat suc d emorcov a inceput sa faca kk de 2ori pe zi,si inainte facea la 2-3 zile,asa ca.................fiecare organism cumetabolismul lui
peste o sapt incepem si supica

ei,azi am primit si eu indemnizatia pe 3 luni,asa ca ............intelegeti de ce nu prea am stat acasa

hai ca mai scriu maine,ma duc sa dau comanda de invitatii pt botez pe net,de or sa zica aia maine ca sunt nebuna de dau comenzi la ora asta

pupici

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Neata,copii.

Lordra,10 bile albe pentru postarea ta!
In ce lume a vitezei traim,a ajuns un LUX ca bebelu sa stea cu propria lui mama,cine l-ar putea iubi mai mult,doar nu bona,care-o face pentru bani!

Acu'sa va zic si de mine:eu is crescuta de bunici de la 2 sapt(14 zile!!!),deci va dati seama cat am supt...nimik...ca mama a facut furia laptelui,nu erau super pompe pe-atunci,s-au infecctat canalele,si saraca a tb.sa-si scoata juma'de san!Urata treaba.
Traba asta nu a ramas fara repercusiuni:veneau sa ma cada de la turnu severin,cam o data la 2 3 sapt,dar nu ne-am mai putut apropia NICIODATA,unu=ca-s si io mai capoasa,si 2-si ea e la fel.
Mama mea a fost mamaitza,iar mamei ii ziceam mama Doina,ca si matusilor,mama Nuta,respectiv,mama Fulga...hheee...

Asha ca voi sta cat voi putea cu Stefanel,manca-l-ar mama,dragu de el...cand zicea Eminescu "dor...dureros de dulce"...etc...kiar asha e,mi se face uneori un dor de el,si unde plec eu?mai ma duc si eu la nasi,in Crangasi,sau la Mall,la o -nghetata,sau in Titan dupa hainute.

Offf,m-am intins mult.
Ok,mamici
PS Azi facem vaccinu de 4 luni,in continuare Stefanut are mucisori,sunt spre ducere,da'totusi,sa vedem ce zice pediatra.
Dienuta(Dordia),si al meu Stefanel e urzicat pe barbita-de la saliva,si de la albinutele alea mereu mustind a saliva,da'deh,daca e mort dupa ea!!!!

Pupicuti

PS la PS:voi il scoateti afara pe bebe,azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Bai, n-am cerut ca toata lumea sa fie de acord cu ce am scris eu acolo. Am precizat ca eu, copil dat la cresha la de 1 an si dup-aia la camin cu program prelungit, analizandu-ma in faza de adult, am gasit o gramada de puncte slabe pe care, astfel, mi le-am putut explica. Cu toate ca am fost aruncata foarte devreme "in gura leilor", nu sunt nici mai independenta nici mai luptatoare decat sotzul meu care a fost crescut de muma-sa si apoi de bunici pana la varsta scolara. Dimpotriva: el, copil inconjurat de foarte multa dragoste pe tot parcursul zilei, s-a dezvoltat mult mai armonios decat mine si are muuuuult mai multa incredere in sine. La 2 ani el statea prin copaci la bunica-sa, cat era ziua de lunga, si se alerga cu verishorii, in timp ce io faceam greva foamei la cresha si eram complet nefericita. Nu intelegea maica-mea de ce cad in farfurie cand ma aducea acasa, asta dupa 3 mese si-un desert date la cresha. Tarziu a a aflat ca refuzam sa mananc acolo, in semn de protest, probabil.
Depinde foarte mult de personalitatea copilului. Unii se adapteaza, altii ba. Io am intrat in categoria indaptatilor (de altfel, si acum urasc grupurile mari - asha se explica de ce nu particip niciodata la intalnirile de grup). N-am fost un copil dominator, nici unul dominat. Am fost un copil observator si-atat. Poate chiar apatic. Nu mi s-a parut ca centrele de ingrijire m-au ajutat sa evoluez, din moment ce uram fiecare secunda petrecuta acolo.
Din perspectiva asta privesc cand spun ca n-am s-o trimit pe Dara la cresha. Nu stiu ce personalitate va avea ea, insa prefer s-o ajut altfel sa evolueze. N-am nevoie de un copil "descurcaret" pana la 3 ani, ci am nevoie de un copil care sa simta incontinuu dragostea ce-l inconjoara, si nu doar dupa ora 5/6/7 seara. Pot s-o invatz si io sa manance singura si sa faca la olitza, daca astea sunt marile merite ale creshei. Eu cred ca asha se va dezvolta cel mai bine - dovada, sotzul meu pe a carui personalitate sunt de-a dreptul geloasa si pe care-l iau de model. Daca dragostea continua in jurul lui l-a facut sa fie asha, inseamna ca functioneaza.
So, asta e strict parerea mea. Fiecare e liber sa-si cresca odorul cum vrea si cum crede de cuviintza. Io am decis s-o cresc altfel decat am fost crescuta eu (precizez ca despre parintii mei am doar cuvinte de lauda. Sunt extrem de atashata de ei si sunt singurii oameni in care am incredere totala. Ash lasa-o pe Dara fara grija chiar si cativa ani. Deci problemele mele nu vin de la ei, cum s-ar putea, aparent, crede).

Mergi la inceput