Simptome - de ovulatie!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

fetelor, la mine a inceput inca de ieri, Z7, sa apara mucusul in cantitate serioasa, nu gluma, e albicios... uraaaa!!! sper ca in curand sa devina transparent, cred ca luna asta voi avea ovulatia ca la carte: in Z14 la un CM regulat de 28 zile... de vis, nu?
pasarea malai viseaza ...

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

bubule iti tin pumnii!
cu putin soare, nisip si multa dragoste cred ca luna asta va veni barza la voi!


Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

bubuleana lumineaza-ma si pe mine cum e cu secretia asta!
mai intai e albicioasa, apoi devine transparenta si mai fluida?cum e consistenta si culoarea inainte si la ovulatie?eu sunt in Z20 la un ciclu de 38 de zile si azi mi-a aparut o secretie albicioasa si destul de groasa.sa fiu inainte de ovulatie?

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

mcrissa: draguta mea, stii cum e albusul de ou? exact asa arata si mucusul inainte de ovulatie, e transparent, foarte alunecos si-l poti intinde intre degete... exact ca albusul de ou! la mine dupa ce trec rushii e mult si albicios, dupa care devine transparent si alunecos (ca albusul de ou) si dupa care e mai putin, devine apos, si iar albicios si iar vin rushii... cam asa e la mine...
uite aici cateva linkuri care te poate ajuta cu mai multe info despre ovulatie:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=131

http://www.profamilia.ro/soti.asp?autofer=9
http://www.billings-ovulation-method.org/bom/lit/teach/cyclevars1_ro.html





bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisly spune:

quote:
Originally posted by uic9999

Hello fetelor!

Ieri am fost la consult, la dr. Ancar. Distractie maxima! Mi-a facut un consult si apoi mi-a dat de facut niste analize: estradiol, FSH, LH si progesteron. Le-am facut si in a doua zi de CM sa le repet. Acum trebuie sa caut pe net ce e cu analizele astea, ca eu una nu inteleg nimic. A zis ca dupa ce vede si rezultatele cu nr. 2, poate sa traga o concluzie si sa imi spuna ce facem mai departe. Azi la 7.30 le iau pe primele. Oricum nu imi vor spune nimic cifrele repsective, asta doar daca o sa gasesc ceva pe net despre parametrii corecti, normali etc.

Va pupa Silvia, o incepatoare intr-ale analizelor smechere!


Silvia

Nu vreau sa te dezamagesc dar ti-asi recomanda sa-ti schimbi medicul. Prof Ancar poate ca este bun dar e cam plictisit de meserie si da aceleasi tratamente la toata lumea.
Eu am facut FIV la el in luna feb. si m-a dezamagit rau.Atat el cat si echipa de medici.Toate fetele de pe site care au facut FIV la Medsana sunt revoltate de atitudinea medicilor de acolo si de rezultate.( vezi subiecte FIV)
Daca vrei totusi sa ramai la Medsana, du-te mai bine la Denisa Protopopescu.

Sisly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ma dor sanii la atingere, in jurul mameloanelor mai ales..si au devenit mai "plini" . de ovulat dupa parerea mea sansele sunt cam 1% sa fi ovulat si spun asta pentru ca desi am avut ceva simptome (mucus, dureri-senzatie de presiune, mai precis, pofta de) TB a fost tota luna f mica, cu un decalj temric nesemnificativ, de 0.3 grade...
voua vi se intampla sa va doara sanii asa, la atingere? (azi z.19)


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

meg: iubita, vezi ca am dat niste link-uri mai sus despre ovulatie, acolo am citit ca e posibil ca dupa ovulatie sa te doara sanii si cateodata aceasta durere dureaza pana la menstruatie .. poate totusi ai ovulat

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

bubu merci mult pentru link-uri.mai m-am lamurit si eu acum cum e cu mucusul.
megbeng pe mine nu ma dor sanii decat la ovulatie si la CM.in rest chiar nu ii simt.
acum sunt in Z22 si imi simt sanii tare tensionati, dar deloc durerosi.ii simt mari si umflati.sunt balonata si constipata si imi e greata seara.e posibil ca greturile matinale sa fie insotite de greturi nocturne?asta e a treia seara cand mi-e greata seara.pana acum am zis ca poate am mancat ceva care nu mi-a priit, dar vad ca nu e asta motivul.

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

am citit bubuleano, multumesc, dar luna asta ma ascund de speranta si o las sa ajunga pe la alte case...vezi casele celor care pleaca spre tarile calde
chiar, cand pleci in tunisia?


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

salutare fetelor nu am aparut demult - de la noi alte sarbatori, cum am spus Pastele Blajinilor, cind mergem la cimitir la rude, etc.

Luna asta m-am timpit de-a binelea - aveam impresia ca ovulam in fiecare zie - da ca sa fie bine din doua in doua zile , uneori nu mai saream ziua - sper sa fi nimerit ceva, nu stiu - doar sper.

Pai iaca asa - oficial dupa cite ma stiu trebuia sa fi ovulat ieri - zi 14, da nici urma de mucus, era cam uscat in vagin si simteam ca si colul uterin era tare (ma durea dace penetra mai adinc), cind este mult mucus - nu ma doare daca ar intra cu tot cu oo/iaca am trintit-o, scuze ca nu am fost mai delicata in exprimari/ - deci concluzie ovulatia a fost mult mai devreme, atunci am presta putin - e bine, vedem ce iese.

Da albusul de ou - cum sa va spun - ziua era foarte mult se intindea pina la vecina din apartamentul vecin - si hodornc vine la mine o prietena de-a mamei sa o consult pe un caz civil - fetelor a stat 4, 5 ore - am crezut ca inebunesc, s-asa ma saturase la telefon si la servici - acasa a fost ultima picatura, dupa ce a plecat am avut niste crize de isterie iesite din comun - si ... normal seara albusul meu disparuse, nu stiu la ce se datorase dar a fost doar 5 ore albusul - sa fi fost nervii de vina.

A doua zi iar albus de ou - seara iar nui, desi a fost fara crize de nervi.

Nu stiu iaca am vorbit mult, v-am spus of-ul, m-am intins cred pe o pagina - da luind in consideratie cu nu am dat pe aici cu scrisul doar cu vazutul - am data un raport detaliat

Azi ma simt parsiv de tot - mama zice ca m-a deochiat vro baba - am migrena si am vomitat tot ce am mincat la tara (iaca iar nu-s delicata, scuze)

Ehehei fetelor ma simt asa de bine ca am trecut pe la voi si cu scrisu - parca nu ma pierd la orizont, da eu sper ca va fost putin dor de mine /Da dupa ce v-am batut la cap, cred ca vo trecut dorul/



Aliona

Mergi la inceput