Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Alina ce sa lesin ca am ramas blocata mai ales ca era la mine in brate dar el doi bani nu dadea. Cine stie de cate ori o sa mai scape si sa vezi bucurie...cert este ca ceea ce simti e unic ... o sa vedeti toate... e altceva...nu exista comparatie.
Catalina stai linistita ca ai sa vezi ca o sa fie bine...nu te precipita si speria ...ca vezi ca aici care mai de care vomita...ca astia sunt vorbiti intre ei ...ca doar sunt copii de sectatnte...iar la adidasi poarta 17 cea mai mica masura insa deja am probleme sa ii bag in picioare mai degraba ii indes...asa ca trebuie sa ne orientam spre 18 .
Monica sa mor de ras la decolteul lui noramea. Tare pozitia . Pacat camergi repede la servici ca mai aveam si noi cu ce ne delecta. Eu azi i_am dat suc de morcovi lui Mario 60 ml. Ce linguritze? Ca am ajuns la butoaie.Sa vezi cufureala maine.
Maraki vezi si dc pe seara are temperatura si dc are nu ii fa baie sau stergel cu o carpa umeda , dc nu are da-i bataie.
Gata fug la treaba ca acusi se face luni si vin ai mei si zic ca sunt vai de capul meu ...ca lenea e mare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

La multi ani bebelushilor de azi si pupici mamicilor lor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Fetele ati vazut pisicile Ursulinei ? Matizul ala mare zici ca e cangur pe bune, nu zici ca e pisica. Ce mananca frate?Carnati , caltabosi, oameni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

LA MULTI ANI BIANCA, RAISA, IOANA, CARLA SI FILIP! SA CRESTETI MARI, SANATOSI SI FRUMOSI!
Giova, de acord, ne intalnim in Gradina Botanica, trebuie sa fiu pe faza, adik sa vin cu masina ca daca urla...tusti acasa! Sa gasim o zi mai calda, acum inca e rece afara!
Cata.... sper sa semene cu mine fetitza, asta mi-am dorit de cand am ramas gravida. (ce narcisista sunt)
Am vrut sa dorm, dar n-am putut, asa ca am iesit afara la aer, m-am plimbat 2 ore, acum ii dau sa pape si incerc sa dorm si eu cu ea.
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Catalina-usurel…… daca ma panicam asa ca tine………..nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost. Pai noi ne delectam cel putin o data pe zi cu cel putin un superjet si in rest minijetulete la fiecare masa la o jum de ora dupa, la o ora, etc-in cele mai fericite momente si eu ii dau doar san. Am mai povestit eu pe aici de vomitaturi si ziceam ca garantat nici unul dintre bebeii nostri nu are cum sa aiba stenoza de pilor(chestia cu operatia) .In primul rand ca apare cam la o luna si in special la baieti. Primul mare semn pe langa vomitaturile in jet care se agraveaza de la o masa la alta e o scadere rapida in greutate . In + : constipatie si deshidratare . In unele cazuri icterul o insoteste si apar si vomitaturile cu sange…Dar scaderea in greutate e atat de evidenta ca ecografia e mai mult pt confirmare a diagnosticului…ori nu e cazul….Tu fa eco ca sa te linisteti, dar Bia are sigur refluxul gastro-eofagian de care scapa bebelusii pe masura ce inainteaza in diversificare( pe la 6-7 luni).

Bee- un kino nu are la ce sa strice. Mai consulta dr pt linistea voastra, dar nu panicati. Ana are ritmul ei . Si stii tu cum e cu cei care iau lucrurile usurel-de obicei le fac mai bine.

Giova –ca tot veni vb de kino nu prea am ce sa-ti povestesc fiindca tanti a mea folosete un aparat cu impulsuri electrice.Am stat de vb despre ex cu opritul la pipi si mia zis ca se face stop imediat cum incepe jetul, o singura data, 3-4 secunde si asta-i tot. Faci ac lucru si la urmatorul. Si acum mi-am dat seama ca mai stiu un ex de la cursurile de dinainte de nastere, dar la ala e mai mult de descris-in episodulm urmator-promit. Cat aparatul merge noi barfim, asa ca mi-a rec si un prod imp vergeturilor(am colectat si eu cateva pe burta) si mie chiar mi se pare eficient :Phytolastil. Ma rog, pana la urma puteti da cu ce gasiti, dar cica tr actionat atata timp cat sunt inca rosii dungile ca daca s-au albit-asa raman.

Nicole, ce e aia depresie ?! ?!-pai intelesei ca se facu frumos la Bucuresti….Faci mataluta cat mai multe plimbari cu Placintuta si ia Fe si ne pui numai zambete pe ecran apoi.

Fetelor, daca vreti sa va invatati bebeii cu temp mai joase ia trimiteti-i la scolarizare la Alexandre. Ca stiti doar ca noi de cand am venit de la spital numai cu body-uri fara picioare ne distram . Nu discutam cu sac de dormit sau paturica-nu le suporta. Si temp in camera : 19-20 de grade in continuare. Face urat rau daca e mai mult§ Astra e-cand il viztam in pestera punem noi un pulover in +. Acum am trecut la body si cu maneca scurta si ii place la nebunie. Iar am consultat toti pediatrii cunoscuti-cica f bine ….mai incolo se regleaza el… ;ok……da afara e ca noi –ca doar nu o sa-l scoatem in pantaloni scurti si sepcuta………..Oricum, cred ca-l facem alpinist ca la catararile pe care le face pe burta lui mamaie sau la tata …….la mine e mai complicat ca e mai mica distanta si nu depune prea mult efort sa se impinga ca o broasca. sa vada peste umar………….ce frumos ar fi daca nu ar fi vomitatul asta……
Am pus poze, dar si cu astea tot suntem in urma cu vreo 2 sapt........

Monica.........cui ne lasi.......tu- stalpul forumului?......uff......e singurul loc unde nu ma simt vinovata ca chiulesc de la altele.

La multi ani Ursulina! Si celor cu 2 si 3 luni FIXE§

ana si alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

CE Matiz Irina? CA e MAtrix toata ziua! Si eu am unul la mama si mai mare! Sau poate pare mai mare ca e alb!
VAd ca totzi bebeii sunt care mai de care mai incaltati! Frumos, frumos. NOi mergem afara doar cu sosetele peste hainutze. Incanca, desi avem si noi ceva de incaltat roz cu mustati. DAr la ce racnete baga inca de cand ii pun caciulita, mai ajung eu s-o si incaltz? Ca ma trec toate apele pana ma vad cu ea in fata blocului. . Asta e. Sa-si mai aduca si babele din bloc aminte ca exista copii mici.
Mai fetelor, vomitatul asta chiar ca e ciudat. EU zic ca n-o fi stomacelul lor suficient de maturat si daca de la lapte praf vomita e bine sa mai asteptati si cu celelalte ca nu-i a buna. CA de placut sigur le plac noutatile ce tot laptic, dar poate nu le face bine la toti. Mie chiar nu-mia vomitat deloc. BA gresesc, in prima zi cu DEbridat a regurgitat mai mult, dar nici intr-un caz in jet.
Sa traisca fetele cucuietele nascute azi si baietelul frumuselul!
March sa-ti traiasca crestina frumoasa. SI sa ne povestesti ce si cum, dupa ce pleaca Robert.
Catalina, refluxul ala e o problema atat de comuna la bebeii mici ca sigur nu trebuie sa-ti faci probleme. Eu stiu de orificiul acela de comunicare intre stomac si esofag ca permite lapticului digerat si sucurilor sa urce putin in sus pe esofag, de unde si arsurile. MAi dar vad ca Stamate e peste tot. EU am fost ieri la el la Medlife si e super ok, iar printesa mea a fost tare cuminte si nu s-a speriat deloc. Mie mi-a recomandat doctorita sa fac eco abdominal sa vada ce e cu tranzitul asta exagerat de lent. Si concluzia a fost : "asa e ea". Ca atare papam rar, digeram greu, iar de evacuat..........cand cum. Vad ca si Debridatul e apa de ploaie. Tot la 2-3 zile se produce evenimentul. Noi chiar trecem pe suc de morcov de sambata (daca il va accepta). Eu o sa-i dau de la 1 la 6 lingurite, apoi bag marul, la fel pana la 6 lingurite. SI uite asa ajungem si la 4 luni, cand vom vedea cum sta treaba.
Momentan eu sunt turbata ca am rupt pompa de atata folosire. Cred ca din pacate sunt semne peste semne. SI in plus fii-mea azi a refuzat si dimineata sa suga de la mine. O s-o intarc curand, dar nu ma lasa sufletul. IMi pare rau,ca totusi am laptic sa-i dau si ea nu vrea. Sa vedem cat m-or mai tine nervii cu mulsul. Ca eu cum am un moment liber cum intra MUlga in actiune.
Acum mi-au rapit fata parintii mei + socrella. Si au scos-o la plimbare, ca la noi fara 2 iesiri pe zi nu se poate. EU cu socrella ma inteleg tare bine, surprinzator. N-am nici o problema cu ea. NU comenteaza, nu face figuri, nimic. O iubeste la nebunie pe Ana si eu ma bucur. Uneori mi se cam strange inima ca o tine cam ciudat in brate, sau mai face gafe de genul: lasat laptele pe calorifer. DAr in mare e ok.
Irina, tu ziceai de Mario dezbracat. SI Ana e mereu dezbracata. SI noi avem 23 de grade in casa. Inainte de baie o las si jumate de ora in pielicica goala sa dea din labutze. FAin ca MArio a zis ma ma. Noi mai macaim cate un "ba" sau "bam", ca "ng"-ul e soptit mai mult catre pisicutele ei!
FEtele care aveti marsupii, lamuriti-ma si pe mine, puteti baga puiul in ele? CA eu nu reusesc. E genul de marsupiu pe care il pun pe mine si apoi ridic fata si o var inauntru. Dar intra greu. si sta prost.
Ioana, mi-am adus aminte de fontanela! Vrei si de la noi putin spatiu? CA noi o avem maaaaare: cica 3/4. Rahitism scrie pe noi. Si o si vad cat de mare e. IAr de cap, garantat ca te luam cu brio! 42cm la 3 luni, cum ti se pare? Eu ca paranoica, vad nereguli peste tot, dar daca lui ta-su n-au putut sa-i puna pirostria pe cap la cununie.......pe motiv de cap mare? Statea chestia pe varful capului sau, de m-a pufnit si rasul.
Maraki, ce febra are Angelo in funduletz? CA si eu am avut azi ceva dubii cu fatuca, am incercat sa-i iau temperatura si s-a lasat cu kk! PEste tot: pe mine, pe covor.. SI de bine ce n-am reusit sa-i iau temperatura, a mai plecat si fata la plimbare cu bunicii.
SI daca eu cand ma apuc, pai scriu nene, sa va mai zic de noi! Ana a luat azi masa in oras. Adica: papa la 9.30, vreo 130. OK. Dar imi zic eu, ia sa iau laptic la mine ca nu se stie. Si la 11.30 in mijlocul parcului scot fata din carutz si la alimentare cu ea (era taaare maraita): 90 ml. . Deci noi am cam iesit din greva, dar cu forta eu n-o mai alimentez: cat vrea atata vrea si incercam mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

LA MULTI ANI PRINTZESELOR NASCUTE AZI SI PRINTZISORULUI,SA FIE IUBITI SI FERICITI
BEE,vad ca te-ai mai calmat,imi pare bine.sigur ana o sa fie bine si o sa recupereze ea,acu'e un pic mai lenesa
CATA,stai linistita,ca sigur este reflux.ce rost are sa-ti faci ganduri negre degeaba?biei pe falcutze
IRINA,ai fost tare cu matizul,tre sa-i dai un miel de paste.la gogosar
NICO,IA si tu niste vitamine,ca asa combati astenia asta de primavara.ca parca m-a cam luat si pe mine.
ANDIAROO,imi place stilul tau optimist,asa ne mai scoti si pe noi din gandurile astea negre,zici ca suntem cu drobu'de sare.pupicei la baietzel
FLORININI,asa de rar intri ca nici nu mai stii ce ai zis data trecuta.si asteptam pozici
MARAKI,sper ca si-a revenit fratelo si nu mai e plangacios.i s-au umflat piciorutzele?mie mi-a zis sa-i pun gheatza
DENISA,lasa mama cura si pune mana si papa bine ca ai nevoie,nu numai pt lapti dar si pt energie
MONI,chiar ca esti stalpul forumului...pai ce ne facem noi daca intri mai rar?
GIOVA,ai trecut pe lapte praf si tu,mananci milumilul la baiat...dar asa poate creste productia ta
pupicei la restul mamicutzelor,o seara buna

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ANDIARORO mai ce calduros e Alexandre! Am vazut si pozele cu alpinistul Mersi ca ne-ai mai calmat cu varsaturile alea,desi eu nu ma prea agitam,dar cand am auzit-o azi pe CATA....
BEE ma bucur ca te-ai mai linistit! Nici eu n-o incaltz pe Diana decat cu botosei,cel mult,daca nu cumva doar sosete groase. Ca ce avem sunt mari si doar n-o sa-i pun papucii aia roz O sa fie timp cand umbla,desi cred c-o fi ca si Razvanel al Ioanei,parca vad ca la 4 luni vrea sa paseasca,de fapt de la cateva saptamani se fortza sa se sprijine pe picioare Imi pare rau c-ai rupt pompa,treci pe manual ca merge si asa - a mea a "ruginit" de vreo luna ... Bine ca macar cu vomitatul n-ai treaba cu Tea! Cat despre suc baga de mere ca scapatzi de constipatie! Noi am luat-o mai abrupt: ieri trei azi cinci linguritze de suc de mere .Vad ca in afara de faptul ca s-a umplut pana-n gat de kk dupaamiaza,n-a avut alte efecte.Nici n-a vomitat,decat lapte cate putin,ca s-a zbenguit cu tata-su dupa ce-a mancat.
Noi suntem gata cu baitza,ea doarme eu trec la munca,desi mor de somn...

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRELA
Vedeti ca se prabuseste forumul cu asa stalp solid poate tzeapa ...

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

MONI,HAI MACAR PAR ACOLO
AM UITAT sa va zic...sambata m-am intalnit cu niste prieteni care aveau un baietzel de 2luni jumate.era atat de cuminte si in loc de plans scotea cate un matzit subtire,iar maica-sa fuga cu suzeta,cica sa nu planga copilul...atunci le-am zis sa aiba un pic de rabdare sa auda un plans sanatos la danicu toti plamanii care-i are...si s-au speriat cu totii cand au auzit.am ajuns la concluzia ca am cel mai urlator bebel
dani continua sa fie "constipat"asa ca face o data pe zi cu supozitor...ca l-as lasa eu sa faca mai rar si cand poate el,dar asa se chinuie sa traga bashinele si plange...azi am cam stat numai cu el in brate
iulian pana la urma mi-a facut"bucuria "sa ia o masina in rate,ca sa avem barem pe ce da toti banii...e drept ca-i bunicica,dar...mai prioritar era un apartament.dar te intelegi cu incapatzanatul?

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput