Dr. Tutunaru (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Buna dimineata si bine v-am gasit. Stie cineva la cite saptamini de sarcina se face triplul test?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Andra eu l-am facut la 14 sapt si 5 zile, tocmai m-am uitat pe foaia cu analize. Bafta si sarcina usoara !

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Am fost aseata la T. cu rezultatul la echo morfologica (facuta acum o saptamana); concluzia: BETON!

Pe urma l-am masurat pe bebe pentru Triplu Test. As avea o intrebare pentru cele care s-au confruntat poate cu situatii similare: capul lui bebe si greutatea au crescut parca prea accelerat de la o saptamana la alta, incat acum pe baza masuratorilor T. l-a incadrat pe bebe la o varsta cu 2 saptamani mai mare (si la morfologica a iesit cu o saptamana mai mare, dar totusi...; iar capul mai marisor este o trasatura in familia sotului). L-am intrebat pe T. daca este normal dar raspunsul nu m-a lamurit 100%: "diferente de soft". Eu sunt ingrijorata intrucat pe baza acestor masuratori se va calcula riscul la TT; chiar si cel de la Geneticlab s-au mirat si au decis sa faca testul atat pentru varsta din echo de ieri cat si dupa UM.

Credeti ca este cazul sa ma ingrijorez? Acum o saptamana totul era in grafic, incat nu pot crede ca acum ar putea aparea o problema.

Adriana
Vine barza
Varsta bebe

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Multumesc mult Madau pentru raspuns!
Frumoasa povestea nasterii, am citit-o de mai multe ori, m-a impresionat. O zi buna iti doresc.

APoianschi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

intrebare: cu voi sta dt T mai mult de vorba?
ca eu ma simt ciudat - am incredere in el dar probabil din cauza ca nu au fost probleme grave - d'aia nmu sta cu mine mult de vorba..
vroiam sa stiu si parerea voastra
iar la telefon ma simt cateodata atat de ciudat de nici nu imi vine sa sun de jena sa nu il dernajez
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Adriana, stai linistita, nu are T. cel mai performant eco din lume, se insala si ei...nu-ti zic ca mie imi ieseau constant valorile mult mai mari la T. decat la Iosup sau Pop. Ca sa nu zic ca amandoi- Iosup si T. mi-au zis in saptamana 37 ca bebe are aproape 4 kg, drept pentru care T. s-a decis la cezariana (am si bazinul un pic cam prost conformat). Cand a scos bebela cu manutza lui din burtica i-a zis cu naduf "bai matza ce tzeapa mi-ai tras". Si-a dat seama "la mana" ca nu avea peste 4 kg cum jura, ea mititica avea 3.100. Deci...se intampla si erori, chiar f frecvent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

adela, probabil depinde daca ai sa-l intrebi ceva sau nu, nici la mine n-au fost (sper sa nu fie) probleme grave, cateodata statea mai mult de vorba, cateodata mai putin, mai ales cand am venit numai cu rezultatul analizelor;am incredere insa cand imi spune ca e ok, si ma linistesc;la telefon, asa ma simt si eu, pt ca de multe ori este probabil in operatie sau are vreo nastere si chiar am auzit piuitul aparatelor, recunosc ca mi-a fost jena si am revenit mai tarziu;
adriana, as zice sa stai linistita, exact asta este , diferenta de soft, ca doar nu creste voinicul intr-o zi cat altii intr-un an;
anasia 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Adriana uite m-am uitat acum pe analiza mea de la TT, si la mine era o diferenta intre U.M si echo, in sensul ca la echo aveam 16s4zile iar dupa UM aveam 14s6zile. Dar la triplu test s-a tinut cont de UM, in nici un caz de echografie. Chiar am specificat asta doctorului, ca era acolo, si a zis ca nu conteaza masuratorile.
Oricum...ce masuratori ti-a facut tie ptr TT? Ca nu are legatura. Sau nu o vad eu
Adela daca ai ceva de intrebat, intreaba-l tu, ca el nu prea sta la discutii daca totul e ok. De fapt mai sta, dar mai rar si cum in ultimul timp am vazut ca e cam aglomerat..


Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Multumesc, fetelor pentru incurajari.

Madau, mie mi-a facut echo T. si a masurat doar BPD si AC (spre deosebire de morfologica, unde Iosup a masurat vreo 15 parametri, conform carora bebe era cu o saptamana mai mare). Conform masuratorilor facute de T., capul lui bebe era acum cu 2 saptamani si ceva mai mare, iar abdomenul cu o saptamana mai mare (deci ca si la morfologica). In medie, bebe a fost considerat cu 2 saptamani mai mare, iar cei de la Geneticlab imi vor face TT atat dupa UM cat si dupa aceste masuratori.

Sper ca nu v-am plictisit cu aceste detalii, si ca doar imaginatia mea bogata imi joaca feste, cand de fapt totul este ok.

Adriana
Vine barza
Varsta bebe

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Adriana, cum domne sa ne plictisesti? e normal, fiecare viitoare mamica simte nevoia sa vb despre tot ce are legatura cu burtica si bebe

baga si tu la semnatura undeva sa stim ce varsta are burtica ta!

oo, pai stai sa ma vezi pe mine! cand s-o produce minunea

numai bine!



Mergi la inceput