Dr. Tutunaru (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Sunt 2 chestii (din punctul meu de vedere) ...
Triplul test e un test destul de 'nou" - comparat cu posibilitatea medicului roman obisnuit de a mai avea acces la informatii dupa ce termina cu studiile, deci sunt medici care nu-l recomanda pt ca nici nu prea stiu bine ce e - si nu o zik cu rautate, primul meu medic asa era...lui orice ce depasea "controlul digital"(adica cu degetele) i se parea un "moft", pt ca asa lucra de 20 de ani si nu mai era in stare sa se schimbe.

PLus ca rezultatele la triplu test sunt "statistice" deci multa lume considera ca il faci degeaba...acuma, si ecografiile , oricat de perfomante, au marja lor de eroare, si totusi putina lume e atat de inconstienta incat sa nu-si faca macar o ecografie in sarcina. Pt mine, diferenta intre eco si triplu test e doar popularizarea (adica e la moda eco 4D, inca nu e la moda Triplu Test, dar...atentie, incepe sa fie...

Mie imi place de T ca se bazeaza pe analize, mi se pare o atitudine normala. Daca nu as fi schimbat doctorul, la primul as fi facut 2 eco toata sarcina si 3 fire analize la inceput (sa nu va imaginati ca listeria, sau CMV sau alte suparaciuni, nu, din astea de rutina). Puteam sa fiu norocoasa si sa nu am nimik (am o prietena care asa a fost) si sa mi se para super ca nu am dat banii pe analize si alte chestii..sau puteam sa fiu ghinionista si sa ma trezesc la final cu cine stie ce problema si sa injur doctorul, sistemul si analizele nefacute care poate m-ar fi salvat.
Cum am inceput sarcina ca fiind ghinionista, am cautat un doctor ca T,care i-a dat lui bb o sansa...
Magg cu Nichita 35 de s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna seara burticilor.Nu pre am intrat pe forum pina acum dar mi-am facut "curaj". Sunt o pacienta a dr Tutunaru ca si voi si sint in 22 sapt.
In primul rind m-am mai linistit cu privire la nasterea cu dr...apropo ce se da la nastere ca eu am o mare dilema, am inteles ca nu primeste bani iar un "cadou " ....chiar nu-mi vine nici o idee....voi ce ati auzit????
magghycSi mie mi-a iesit la TT la risc tub neural 1/180.Acelasi lucru mi la spus ca si tie, ca acest deficit se vedea la eco de la 14 sapt la Iospu,plus ca acum am facut si eco la 20 de sapt si e totul ok. Sincer eu nu prea inteleg rolul acestui test daca se vede la eco ... sau celelalte nu se vad???Oricum asta cu tubul neural am inteles ca este legat de coloana si creier ceea ce Iospu s-a uitat f bine.
madauMi-au dat lacrimile cind am citit cum s-a nascut Miruna. sa fiti sanatoase si sa te bucuri de ea.

Am uitat sa spun ca am in burtica o bebelina cam agitata cred ca pina la 9 luni ma "indoaie"

Pupici la toate burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna burtici sau mamici. Sunt si eu pacienta dr T. Pe unele dintre voi va cunosc de pe forulul lui, pe altele de aici.Si eu trebuie sa fac triplu test si imi e tare teama de rezultat. Mai am o saptamana pana atunci si deja sunt tare agitata. Nu prea stiu in ce consta acest test. Nu stiu nici macar daca trebuie sa ma duc nemancata tinand cont de faptul ca am programare la 12. Ecografia morfologica o voi face dupa acea, in aceeasi zi. Voi trimite dupa rezultatul la Geneticlab. Tot vad ca discutati despre TT si eu nu inteleg nimic din ce spuneti. Imi mai spunea si o colega azi ca sa cer sa imi calculeze si dupa UM si dupa ecografie. Nu stiu ce inseamna asta si cum sa cer acest lucru. Ce presupune si ce diferenta e? poate voi intelegeti ce spun ca eu nu prea. Mai vroiam sa va intreb si daca trebuie sa ma mai duc la dr T dupa eco morfologica sa vada si el rezultatul.
Eu am intrerupt tratamentul cu pregnil de la 12 saptamani, dar si pe cel cu utrogestan si aspenter si magneB6, ptr ca dr T mi-a spu sa intrerup tot tratamentul. Eu sunt asa de capiata si el nu prea mai stie ce vorbeste uneori, e prea aglomerat si cred ca incepe sa faca si greseli. Ieri m-a certat ca de ce am intrerupt magneziul. De utrogestan nu l-am mai intrebat,nici de aspenter. Voi ati mai luat inainte si dupa TT si eco morfologica? Acum ce luati in afara de Bio-marin?As vrea sa il sun iarasi dar mi-e si jena sa il stresez. Poate ma lamuriti voi si cu problema asta.
Tanima 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna Tanima.Eu una am procedat asa.M-a trimis la 14 sapt.sa fac eco morfologica la Iosup si in 24 de ore sa fac TT la Geneticlab.Altceva nu am facut si nu am calculat, pur si simplu m-am dus cu ecografia de pe care cei de acolo au luat anumite date si m-au mai intrebat cite ceva.Dupa ce am aflat rezulatatul l-am sunat sa-i spun ce valori mi-au iesit.
Cit despre magneziu mi-a spus ca am fluxurile super bune si nu mai este necesar sa iau decit daca consider eu ca ma fac sa ma simt bine.
Bio-marin nu am luat am luat capsule cu ulei de peste si acid foloc sparat.Acum de vreo luna am inceput sa iau materna si a spus ca este ok( sau Elevit ce vreau ).Utrogestan am "consumat" pina in 14 sapt, din cite scrie pe prospect se fol doar in primul trim de sarcina.

Pupici

Monica 21sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Tanima eu am luat Bio-marin si magne B6 pana cand am nascut. Asta si ptr ca bebelina mea a fost rebela de-a dreptul. Plus ca apoi am facut cerclajul si luam cate 4 magne pe zi ca sa nu am contractii. Eu te-as sfatui sa le iei in continuare, mai ales ca normalizeaza si fluxurile pe uterine, iar tu esti in perioada de formare a placentei. Eu le-am intrerupt dupa TT si la 21 sapt cand am fost la echo aveam IR -urile cam mari drept ptr care mi-a cam gaurit fundul cu Pregnyl o luna de zile. Asa ca..nu strica.
Monique multumim ptr felicitari, intr-adevar pitica e o zvapaiata si jumatate ( asa a fost si in burtica, asa ca ..felicitari, o sa vezi ce inseamna ) si ne umple viata de bucurie in fiecare zi. Cu cadoul ptr T mai vb pe privat
Va pup si aveti grija de burtici

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 4 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna fetelor
Si eu sunt pacienta dr. Tutunaru si am mare incredere in el.
Stie cineva daca dupa 15 mai este plecat Tutunaru din tara?

Monica 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

MADAUti-am trimis ceva pe privat dar nu garantez ca a si ajuns pt ca nu am mai folosit asa ceva.Te rog sa-mi raspuzi la pb cu "cadoul" chiar nu am nici o idee plssssssau cine a mai nascut cu Tutunaru ????????????????????????
Pupici la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna Monnica. Eu am programare la cabinet pe 15 mai dar aveam de ales si pe 16 deci cam atit iti pot spune 15-16 e in tara.

Monica 22sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Tanima,
Daca ai nelamuriri de ce nu-l bati la cap pe T?E posibil sa fie grabit sau obosit uneori, dar cred ca si tu trebuie sa te asiguri ca macar lucrurile importante le-ai inteles de la el...
hai sa o luam pe rand...(PS: asa cum vad eu lucrurile, nu-s medic...)
Triplu test este un test care masoara trei parametrii sanguini hCG, AFP si E3. triplul test nu inseamna numai valorile celor trei ci se combina mai multe date (valorile sanguine ale E3, hCG si AFP, biometria fetala, translucenta nucala, varsta mamei, etc.) care se introduc intr-un soft.Soft care da un rezultat ce reprezinta RISCUL ca bb sa aiba o "defectiune".Adica, de exmplu, tu poti avea ca risc de varsta 1/567 sa ai un bb cu trsiomie 18 , sa zicem (deci o femeie din 567 la varsta ta au avut un bb cu aceasta boala... Dupa acest triplu test, ti se calculeaza riscul tau, "personalizat" care se compara cu riscul de varsta, Totul este deci statistic.
Pregnyl-ul este hCG (adica fix unul din parametrii masurati la test. "deci daca faci triplul test, rezultatul acestuia va fi alterat" citat din site-ul doctor T...Adica, tu trebuia sa intrerupi doar pregnylul pentru triplu test. Restul nu trebuie intrerupte. Ba mai mult, cu Aspenterul nu e de joaca, stiu ca are rolul lui in sarcinile cu risc, deci suna-l imediat pe T si intreaba-l daca trebuia intrerupt sau nu si Aspenterul. De magne B6 garantez ca nu trebuia interupt, dar TREBUIE sa afli ce e cu Aspenterul....
Deci practic tu te duci faci Triplu test, dupa care faci eco morfologica si te intorci la genetic lab cu eco sa isi ia datele care le trebuie. Eu nu cred ca e necesar sa ti se calculeze riscul si dupa UM (adica dupa varsta sarcinii conform Ultimei Menstruatii) e suficienta varsta gestationala (adica cat iti iese la eco ca are bb ca varsta). De exemplu, eu am facut Triplu test la 16 saptamani dupa UM, dar ecografic bb avea 17 saptamani si o zi (adica era mai mare.Sper ca ai inteles cum e cu ele. De cerut ceri f simplu, le zici "va rog sa imi faceti calculul atat dupa UM cat si dupa varsta lui bb la ecografie"
Cu ecografia morfologica poti ajunge la T imediat daca sunt probleme sau la urmatorul control daca nu sunt...
Dar, oricum, sfat urgent: LASA JENA SI SUNA-L PE TUTUNARU SA VEZI CE FACi CU TRATAMENTUL!
MOnique_new,
am avut bafta ca a fost vorba de tub neural, care "se vede la eco" dar daca iti iesea risc de Sindrom Down care NU se vede la eco, cum era? Doamne fereste...Practic triplu test e daca vrei o atentionare "statistica" daca ai motive sa faci sau nu amniocenteza...

Io sunt la capitolul "bagaj de spital". De care inca nu am chef, as aca gasesc tot felul de motive si nu mi-l fac...Bb Nichita e cuminte, dar nu stiu cum se impaca cu stomacul meu ca nu pot manca aproape nimik, e o chestie destul de urata. Asa ca ne consolam ca mai avem un pik si gata!
Magg cu Nichita 35 de s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

magghycAm spu ca ala se vede la eco , restul sincer nu stiu ce inseamna si am dedus ca s-ar putea sa nu se vada.Sa speram ca sint bine bb-i. Nu so face de pomana testul asta.

22sapt

Mergi la inceput