VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

joe id-ul meu e alexa_x_2005.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna tot eu sunt,am vazut k m-ati intrebat de unde puteti comanda Melaolinul pot sa va dau un numar de telefon sa sunati k o sa vi-l trimita prin posta oriunde in tara -0723 723 560- restul va mai spun ei cum sa le luati k trebuie pe stomacul gol cu lapte si dupa aceea mancat bine. vedeti ca in prima luna de tratament o sa va bronzati tare si o sa se vada diferenta; pentru mine a fost deprimant dar cand a inceput sa intre pigmentul mi-am dat seama k a meritat efortul; cu vitix eu m-am dat vreo 6 luni dar n-am avut rezultate deloc. va doresc mult succes si sa scapati toti de vitiligo k e groaznic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bambu, multumim! Crema a dat ceva rezultate? Eu am cateva zone mici si n-as inghiti inca pastile...

Joe, am fost si eu la Tutu de curand...adevarul e ca daca ai pe zone mai mari si trebuie sa stai 15 minute cu tinctura aia,de trei ori pe zi, e cam complicat...De inghitit imi place, ca nu-i rea, si ma face sa beau apa mai multa...

va pup

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna sa stii k si crema Melaoline da rezultate dar dupa parerea mea mai bune sunt pastilele eu sunt destul de reticienta in privinta cremelor pt vitiligo, dar poti sa incerci si cu crema, eu am luat pastile dar mi-a spus cineva k a folosit crema si a dat rezultate de aceea vreau anul asta doar cu crema k mai am doua pete mici pe maini si nu are rost sa mai iau pastile si oricum intentionez sa raman gravida si nu vreau sa-mi afecteze pastilele in vreun fel desi doctorul spune ca nu afecteaza daca le opresc la timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

bambulina:
1. deci melaoline se ia o zi da una nu??? dimineata pe stomacul gol cu lapte, dupa 2 ore se poate manca...
2. la cat timp dupa ce ai luat pastila tb.sa stai la soare ???
3. Statul la soare se incepe in prima zi cat si cu cat se mareste durata???
4. Stai la soare si in ziua in care nu iei pastila???
5. in tub sunt 15 sau 30 de pastile???? ca ai zis ca ajunge pt.o luna...deci ar trebui sa fie 15???

zii si mie pls.la la prosti!!!!


Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna;
1. pastilele se iau in cantitate de 2, o zi da una nu dimineata pe stomacul gol cu lapte obligatoriu dupa care se manaca imediat nu dupa 2 ore.
2. dupa 2 ore ele se absorb in corp si se sta la soare
3. statul la soare este progresiv, se incepe cu 10 minute in prima zi si se adauga 10 min cu fiecare zi pana se ajunge la o ora pe zi.
4. nu e necesar sa stai la soare si in ziua in care nu se iau pastile dar daca vrei neaparat poti sta.
5. in tub sunt 30 pastile dar se iau 2 odata deci iei de 15 ori si ajung o luna.
Daca va tineti de tratament si stati regulat la soare credeti-ma ca nu am nici un motiv sa va mint k va pigmentati, la mine au inceput sa apara primii pigmenti dupa 3 saptamani mai intai pe fata si dupa aceea pe corp cel mai greu merge pe maini si pe laba piciorului abia dupa 3 luni s-au vazut semnele. Oricum tratamentul cere multa rabdare dar rezultatele nu o sa intarzie sa apara.
PS: as vrea sa va arat poze dar nu stiu cum poate imi dati o adresa de mail. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bambu, multumim pentru informatii!

Despre poze, poti sa incerci sa le pui tu pe forum, sus in stanga scris "album foto" intri acolo si apoi dai pe "editeaza album propriu),mai departe cred ca e simplu ( eu nu am utilizat )

Poti sa-ti activezi si mesajele private,tot in stanga gasesti optiunea, apoi intri la "mesaje private" si apoi dai pe options( sus dreapta) - unde vei bifa ce trebuie...E bine sa ai si PM si poate iti trimitem adresele de mail acolo daca nu reusesti sa pui pozele in album...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

multam bambulina...mult de tot!!!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ce mai faceti, eu merg pe tratamentul Dr Tutu, am doua saptamani astazi...Nu prea mai am timp sa intru pe net,va pup
In rest mi-a facut f bine acupunctura,am devenit dependenta :) m-au lasat durerile mari de articulatii, spate si gandurile negre:) da' nervi tot am daca e cazul.

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Buna fetelor,

Ma inscriu si eu pe sectiunea voastra. Eu nu stiu de cati ani am vitiligo, intai mi-au aparut pete in jurul ochilor (cred ca acu' vreo 10 ani sa zic)si ceva vreme am crezut ca-s de la ochelarii de soare (am si tenul alb). De-abia mai tarziu am vazut ca se albesc si niste fire din spranceana. Acum am si pe maini. Problema mea e ca am si alergie la soare (asta e anterioara bolii vitiligo, e de cand a fost chestia cu Cernobil)Am fost si eu la Dr Nedelcu dar nu m-am tinut de tratament decat vreo 2 luni, fara puva. Inainte de el am fost la dermatologi aberanti, una recomandata de medicul de familie nici n-a zis de vitiligo, eu mergeam pt alergia la soare si initial am crezut ca petele sunt efecte ale actiunii soarelui... iar d-na dr a decretat "d-ra, soarele va face f mult rau" si m-a trimis la alt medic pe care nu l-am gasit. Dr. Nedelcu mi-a dat alte chestii nu ce ati zis voi dar am obiceiul sa citesc prospectele si parea tratament de dementa cronica... Imi daduse niste injectii - 1/saptamana Cerebrolisin, crema Advantan, niste somnifere tari ca luam cate un sfert dimineata si la pranz sa nu dorm la serviciu si jumate seara... si nu mai stiu ce... am renuntat ca ma stresam cu ce citisem pe prospecte. Oricum, o colega a facut tratament cu puva la dansul, i-au trecut mare parte din pete, intr-adevar, dar au recidivat partial dupa niste ani in alte locuri.
Acum incerc la homeopat. Initial mi se spusese ca medicul homeopat in cauza trateaza vitiligo in 6 luni. Eu merg de vreo 9 si nimic deocamdata. M-au intrebat daca a avansat.. Nu a avansat de cand fac tratamentul dar si inainte avansa in niste ani, nu asa peste noapte. Mai incerc vreo juma de an sa vedem... La mine e complicat ca am alergia la soare, asta de fapt ma enerveaza mult mai rau ca vitiligo... Pentru ca ies cu copilul in parc si tre sa-mi dau cu creme de protectie si sa ma feresc de soare.. e f enervant mai ales ca fac bubite, ma mananca pielea rau si daca ma prinde soarele mai mult timp ma doare capul.

Aha, sa va mai zic ceva: eu sunt de felul meu cam stresata, in sensul ca am gena aia pe care o au oamenii care-si fac probleme din orice si se consuma... seman cu maica-mea. In familie la mine nu stiu pe absolut nimeni cu vitiligo, sunt deschizator de drumuri.
Am si o fetita de 1 an si 4 luni, ea e ok acum.

Oricum, cel mai tare ma streseaza alergia la soare, nu neaparat vitiligo, pt ca aia chiar deranjeaza... Mi-e frica sa nu dau in altele grave de piele, am si alunite, pe-asta chiar trebuie s-o tratez.

Pentru alergia la soare am fost si eu la d-na dr. Chirila (sotia lui Pavel Chirila) dar se bagase in politica si era cam aglomerata si cu diverse si poate prea multe preocupari.
Acum la sctualul medic homeopat am reusit deocamdata sa devin mai calma, am scapat de insomnii si perseverez. Poate in toamna va spun ca am mai scapat si de altceva.

am fost coerenta?



http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput