VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Magnolia, imi pare rau ca ai probleme,sper sa revii curand pe aici...
Cred ca toate leacurile astea naturiste pot fi numite babesti, eu ma gandesc sa-mi fac o programare la el pentru ca am multe alte probleme...Va pup si daca ajung acolo va tin la curent...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Mult succes arinna.
Cand am citit mesajul tau, despre cabinetul dr Tutu si lista de "boli"...mai bine zis afectiuni, m`am gandit la tine.Sper din tot sufletul sa fie locul potrivit unde sa`ti gasesti tratament pt tot.Succes draga mea si pls anunta`ma are produse naturale care le putem cumpara de la el, atunci trimit pe cineva sa`mi aduca.Si despre pret daca e posibil.Numai bine si te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

Arinnadin pacate situatia mea financiara de acum nu cred ca imi mai permite sa mai cumpar vitix.in plus am fost acasa saptamana atsa si mi-a aratat mama un articol despre tiroidita autoimuna. din pacate am uitat sa-l iau. acolo scria clar cum se manifesta problemele de natura imunitara. adica eu oricum as incerca sa pigmentez petele artificial organismul va produce anticorpi care vor depigmenta la loc. deja ai mei au intrat intr-un colaps financiar si se anunta vremuri grele. eu nu-mi gasesc un loc de munca potrivit pt a ma tine de facultate si nu stiu d c cred ca atunci cand ma voi prezenta la un interviu petele astea a sa contituie o problema in plus. sfatul meu este sa incerci totusi doar crema pt ca rezultatele depind de la un organism la altul. din pacate lupta mea cu vitiligo se aproprie de sfarsit. pt mine este clar ca doar o minune care sa rezolve cauza ar putea sa ma ajute. pana atunci nu mai incerc nici un experiment.pa-pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

inca ceva: tratamentul ala miraculos al lui codrut tutu s-a dovedit o mare magarie ca sa nu zic altfel. l-am probat pe propria piele:(. nu vreau sa zic sa nu-l incercati pt ca multe tratamemte au avut rezultate la altii iar la mine deloc. poate vreti sa incercati un tratament care sigur a avut rezultat la o fata: puneti radacina de telina la macerat in alcool de 90grade timp de 11 zile si apoi va dati pe pete zilnic cu tinctura respectiva de cate ori va aduceti aminte. poate sunteti mai norocosi:)). si asta si a avut rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

niciodata nu o sa renunti la lupta asta joe............si eu am trecut din pacate prin c treci tu acum..........nu-i placut deloc sentimentul.........dar o sa-ti treaca......si o sa mai incerci si alte trat........crede-ma stiu c vb...........
daca noi nu luptam ........atunci cine?....medicii?.....sa asteptam sa ne dea ei o solutie?........pai atunci mai bine hai sa asteptam o minune....ca doar tot cam acelasi lucru e......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

alexa, nu stiu daca intrec limita, dar ai putea sa-mi dai id-ul tau de mess? as vrea sa sa-ti pun mai multe intrebari la care cred ca ai raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna ma primiti si pe mine aici? eu ma numesc Ileana si am vitiligo de la 14 ani acum am 24;mi-a aparut ca urmare a unei dereglari hormonale asociate cu un soc emotional ;in familie in schimb nu are nimeni ; dupa ce am facut nenumarate tratamente cu creme gen dermovate, elocom etc, injectii crinofyzin, homeopate, alopate, acupunctura .... am ajuns la Dr Nedelcu de la Spitalul Militar si am facut tratmentul prescris de dansul cu Oxoralen+PUVA 2 ani de zile la clinica particulara din Veronica Micle langa Gara de Nord, tratament care in cazul meu nu a dat prea mari rezultate eu fiind depigmentata pe fata, maini , spate, talpi si inghinal mi s-a pigmentat f putin si am renuntat plictisita sa tot fac raze si sa iau zeci de pastile pe care dansul le recomanda pe langa Oxoralen, cunosc insa persoane care s-au vindecat la Dr Nedelcu. Acum vreo 3 ani am vazut un anunt in ziar cu Academia Medicilor Americani care lansau un medicament numit Melaoline pt vitiligo si am sunat imediat disperata fiind sa incerc orice. pe vremea aceea erau in Bucuresti, acum sunt in Timisoara dar pastilele se pot comanda prin posta. Tratamentul era asemanator celui prescris de Dr Nedelcu doar ca in locul Oxoralenului recomandau Melaoline care este de origine grecesc de fapt si este mai puternic decat Oxoralenul iar in schimbul razelor ultravilete de tip A din solarul Dr Nedelcu stateam la soare natural la inceput cate 10 min dupa care ajunsesem la 2 ore pe zi; dupa prima luna au inceput sa-mi intre pigmentii si in 3 luni m-am acoperit pe fata si corp TOTAL si pe maini partial ; am facut 2 veri intregi tratamentul o zi da una nu iar iarna pauza; dupa ce m-am oprit am mai rams cu doua pete mici pe maini iar in rest nu a mai recidivat nimic insa anul asta vreau sa continui doar pe maini cu unguent Melaoline local. Deocamdata astea sunt singurele modalitati din Romania de a trata Vitiligo restul cu tratamentele babasti mie mi se par in zadar; ori la Dr Nedelcu ori cu Melaoline! Precizez ca am vorbit cu Dr Nedelcu despre Melaoline si a fost de acord sa iau si mi-a zis ca dansul nu le poate prescrie pentru ca nu se gasesc in Romania. O cutie costa 50 $ si ajunge o luna, alte medicamnte nu mai trebuie sa luati decat sa aveti rabdare si sa stati la soare. Chiar daca se spune ca Vitiligo nu se vindeca, macar se poate ameliora eu sper sa nu mai recidiveze niciodata. Cat priveste toxicitatea medicamentelor, daca se iau corespunzator pe stomacul gol cu lapte si apoi se mananca bine si in 2 ore cand se absorb se sta la soare nu este nici o problema, mie nu mi-a afectat nimic. Eu sper din tot sufletul ca toate persoanele afectate de aceasta boala sa-si gaseasca remediul, eu am reusit sa-mi regasesc linistea sufleteasca! va doresc mult curaj si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

melaoline se gaseste in R.?

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

bambulina, mesajul tau este cel putin incurajator. insa ar trbui sa ne mai multe date despre procurarea medicamentelor. unde trebuie comandate? ca asta e cel mai imporatnt lucru nu?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bambulina, multumim pentru informatii,ma bucur pentru tine...Cum se poate lua legatura cu asociatia respectiva,are un telefon ceva, o adresa?


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput