Tunsul parului la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu de la 1 an pana la 3 ani l-am tuns periuta si acum mi-a traznit sa ii las parul mare si tot e moale...si parca si rar...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

eu astazi am fost la frifer si am tuns baiatul periuta .Bineanteles ca de cum l-a pus frizerita in scaun cu inaltator si s-a vazut singur ,a inceput sa tipe si sa planga. Atunci l-am luat in brate si m-am urcat pe scaun si l-a tuns fara probleme si fara tipete si urlete .Cred ca toata traba asta a durat vreo 10 min . M-am cam umplut de par ,dar a meritat efortul .Acum am baiat cu freza noua .Daca vrei sa apelezi la un frizer ,iti recomand sa te duci in apropierea casei tale ca sa ajungi cat mai repede cu el acasa si sa il schimbi de bluzite ca sa nu se irite de la mancarimea parului cazut pe piele .


Claudiasi puiul ei Tomita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

mi-am dat seama ca tunsul nu ajuta, nu intareste parul si nici nu indeasa. eu am dus-o pe Lili la tuns, a fost tunsa de mai multe ori cu aparatul, chiar si inainte de 1 an. Acum o tunde coafeza cu foarfeca, are par scurt, e mai usor de ingrijit, si macar nu o trage nimeni de par la gradi.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Fetita mea are acum 4 anisori. Am tuns-o si noi de cateva ori dupa turta. Avea un par moale... Nu pot spune ca acum s-a indesit foarte tare sau ca s-a asprit (oricum nu mai are firul chiar asa de moale). In ceea ce priveste urlatul la tuns, da, am patit-o si noi, pana ne-am prins ce trebuie sa facem sa nu mai planga. Acasa, cand o mai "frezam" singura, trebuia sa mai fie cineva sa-i distraga atentia, sa se joace cu ea. Apoi la coafor ori o tineam eu in brate si ne strambam amandoua in oglinda (cand mergeam la noi in cartier), ori mergeam la frizeria aceea de pe langa Obor (specializata in copii mici), care are tot felul de masinute si nave spatiale pe post de scaune de frizer... Acolo era tare interesata de tot si mai ales de ceilalti copilasi veniti si ei la tuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu o tund o data / luna. Avem muuult par care creste foarte repede si deocamdata nu ii las nici sa-i intre in ochi si nici la ceafa. Reusesc destul de bine


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Tunsul parului nu are nici o legatura cu indesirea lui, etc. Totul tine de determinarea genetica si iluzia optica! Evident ii puteti tunde daca vreti din considerente de caldura,breton in oki, etc.


Ioana 33 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Dragi mamici, va multumesc tare mult pentru sfaturi. Concluzia ca o pot tunde putin din bretonel si de la spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Ioana, dar cine a zis ceva de indesirea parului!?! Astea-s baliverne! Insa nu poti sa negi ca firul creste mai tare si mai viguros dupa tuns! La Andrei, cel putin, se vede clar diferenta si nu e iluzie optica .

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Noi nu l-am tuns pe Andrei decat o data ca are niste carlionti super .Dar acum ca se incalzeste o sa-l tundem ca transpira mai repede si mie frica sa nu raceasca .Da sa vedem cum il convingem sa stea la la tuns ca primaoara a fost destul de greu ca se misca intr-una.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Oana, ba pot sa neg!

Treaba sta in felul urmator : exista trei stadii alecresterii parului de la nastere pana la definitivarea lui pe la 3-4 ani. toate determnate genetic, oricum ar fi copilul va avea in final (4 ani) parul mostenit de la cineva din familie indiferent daca este tuns vreodata sau nu.
Primul stadiu este parul de bebelus, pufulos si rar care nu acopera tot scalpul (exista suvitze mai lungi si altele numai cu pufisori). Apoi parul incepe sa se indeseasca, evident unele suvite daca nu e tuns vor fi mai lungi si altele mai scurte (de aici ideea de par rar, fin). Daca este tuns in acest stadiu, ca urmare, toate firele de par vor creste odata ceea ce da impresia de indesire. De asemenea, firul de par are oarecum forma unui ac, cu varf. Daca retezi firul varful lui va avea alta grosime nu va mai fi ca un ac, ceea ce, la atatea sute de mii de fire de par, da impresia de fir mai gros, viguros, etc pentru ca toate firele cresc impreuna ba si cu varful "bont" nu subtiat catre varf.

Prin urmare, chestia cu tunsul este o chestie estetica si de preferinta a parintilor, dar nu are nici o legatura cu modificarea structurii firului de par, a numarului de fire si tot asa.

A, in privinta celor cu bucle ce se trezesc fara ele dupa tuns, e asa: parul fin de bebelus se onduleaza mai mult pentur ca este usor si svitele de diverse lungimi permit asta. Apoi cand aste tuns, el nu se mai poate ondula la fel (ramane doar usor ondulat) pentur ca varfurile mai grele ale firelor de par apasa unele pe altele si sunt toate la aceeasi lungime. Daca e sa fie par cretz cu adevarat, va ramane cretz, daca e sa fie ondulat, nu va amagiti cu buclele micutze pentru ca in final va fi doar ondulat indiferent daca tundeti sau nu copilul cand e mic.


Ioana 33 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput