Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasebe spune:

Mie mi-ar placea sa-i diversific de p-acum, dar.... O lasam pe mai incolo. Pediatra m-a sfatuit sa alaptez exclusiv 6 luni. Pai eu cred ca sunt mama denaturata dar nu-mi place chestia cu alaptatul. Ma enerveaza ca ma tine pe loc si ca nimeni nu poate sa faca asta in afara de mine. Asa ca am ajuns la un compromis cu mama sa-i dau lapte praf cand mergem la plimbare ca sa stau mai mult afara

Uff, de mult vroiam sa spun cuiva offul meu cu alaptatul, dar imi era rusine ca-s nebuna. Dar asta este.



ana sebe + tiberiu
poze tiberiu stefan: http://photos.yahoo.com/ana_sebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Azi-dimineatza nu a uitat de programul de colici de la ora 8 si a tinut-o intr-un urlet pana pe la 9. Acum doarme, sta la aer, asteptam pediatra sa vina la vaccin.
Cat priveste greutatea, eu cand va aud ma cutremur. Pai la 2 luni Diana nu are inca 4 kg, si voi va faceti probleme? Oricum, de 2 zile mananca tare aiurea, cand 100 ml (rar), cand 70-80 si normal ca iar ne-am intors la programul de 3 ore.
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lida30 spune:

Salut si ma bucur sa va "aud" din nou. Eu nu am mai intrat de f mult timp si as vrea sa va dau si eu kilogramele si cm odraslei mele, Rares Alexandru. In prima luna avea 4400gr si 55cm (a luat 1200gr si 3 cm).In luna a2a avea 5500gr si 39cm(a luat 1100gr si 4 cm). Si acum asteptam cu nerabdare sa facem 3 luni si sa mergem la control de sunculitepupici pentru mamici
li si ra va spun paaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Anasebe stai linistita. eu am ramas cu sechele de la depresie si nu-mi placea sa suga de la san. Chiar ii ziceam la mama ca m-am saturat si ca nu-mi place sa-l alaptez.
Ei pe urma, cand am vazut ca pierd laptic, si nu-i place cel praf, si cum il vedeam cu cata repeziciune se arunca pe san, mi-am schimbat parerea. dar mi-au trebuit 2 luni jumate.
Ingrid pai a ta s-a nascut mai repede si normal ca e mai mica si nu are atatea kg. ce vrei sa se dubleze peste noapte??? lasa fata sa ia in ritmul ei.

Gio si Marco (6 ian. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Gagici..apropo de programe de papa..diversificare..fiti atente ce am gasit...
.ALIMENTATIA NATURALA
Z.I.-suge cate 5 min. la ambii sani,la 3 ore,cu pauza de 6 ore noaptea

Z.II.-suge cate 10 min. la ambii sani ,la 3 ore,cu pauza de 6 ore noaptea

Z.III.-suge cate 20-30 min.la ambii sani,la3 ore,cu pauza de 6 ore noaptea

Nou-nascutul cu <3000 g: 7-8 mese pe zi
Nou-nascutul cu >3000 g:6-7 mese pe zi

0-2 sapt:60-80 ml/masa
1-2 luni:120-150 ml/masa
2-3 luni:150-170 ml/masa
>4 luni:160-180 ml/masa

II.ALIMENTATIA ARTIFICIALA/MIXTA

L.I:6-7 mese/zi
L.II-III:6 mese/zi (greutate~5 kg)
L>III-IV:5 mese/zi

Mese la 4 ore,cu durata de ~20 min,pauza 8 ore noaptea

Cantitatea de lapte la o masa:
<7 zile:L=(N-1)x70 sau 80 ml

70ml-in cazul sugarilor cu G<3250 g
80 ml-in cazul sugarilor cu G>3250 g
>7 zile:L=1/10 G+200 ml

III.DIVERSIFICAREA

4 LUNI #189;--la ora 14 se introduce piure-ul de legume

PIURE DE LEGUME:
1 l apa +1/2 cana de morcov si albitura

+4 frunze patrunjel +1 frunza de salata verde



Se fierbe la foc potrivit si semiacoperit timp de 1 ora.
Se paseaza zarzavaturile prin sita si se adauga zeama ramasa de la fiert pana ce rezulta un piure moale.

Z.I:2 lingurite +san
Z.II:4 lingurite +san
Z.III:6 lingurite +san
Z.IV:8 lingurite +san
Z.V:10 lingurite +san


5 LUNI—la ora 10-11 se introduce piure-ul de fructe

PIURE DE FRUCTE:
#188; banana +4 lingurite pulpa de mar ras pe razatoarea de sticla +/- cateva picaturi de sirop de zahar.

Z.I.:1 lingurita +san
Z.II:2 ligurite +san
Z.III:3 lingurite +san
Z.IV:4-5 lingurite +san



6 LUNI—la ora 10-11 in piure-ul de fructe se adauga piersica
#61550; la ora 14 se introduc pe rand:carnea, uleiul, peste, branza de vaci
#61550; incepand cu aceasta varsta se introduce zilnic, pentru profilaxia rahitismului si a cariei dentare preparatul FLUORVIGANTOLETTEN 1 cpr pe zi

CARNEA:
1 l apa +1/3 cana morcov
albitura
dovlecel
cartof
+1/4 ardei gras
+1 rosie mica
+1 ceapa coapta pe plita si decojita
+1 buchetel de conopida
+150 g carne pui cu os
+1 varf de cutit de sare
Se fierb 1 ora,se paseaza legumele si se mixeaza carnea.

Zarzavaturile se introduc pe rand, zilnic cate un zarzavat nou.

Carnea se introduce treptat:

Z.I:1 lingurita +100 g piure de legume +san
Z.II:2 lingurite +100 g piure de legume +san
Z.III:3 lingurite +100 g piure de legume +san
Z.IV:4 lingurite +100 g piure de legume +san

Carne de 3 ori pe saptamana.


ULEIUL—se introduce dupa carne.
Cate 1 lingurita uei de floarea soarelui la piure de legume +/- carne


GALBENUS DE OU(GAINA)
Se fierbe tare, se da prin razatoare.
#189; galbenus+100-120 g piure de legume +1 lingurita de ulei de floarea soarelui.

In zilele cu carne NU primeste galbenus.

La 6 luni #189; 1 galbenus de 2 ori/sapt.


PESTE:salau, crap
Se recomanda 100 g /saptamana, fiert sau fript


BRANZA DE VACI:
250 ml L.V.:se fierb 10 min,se iau de pe foc 10 min.Se adauga 3 tablete Calciu lactic (pisate).Se aduce pe foc 10 min pana se branzeste laptele.Se pune imediat la scurs in tifon.


EXEMPLU DE MENIU SAPTAMANAL

LUNI:carne +piure de legume +ulei +san
MARTI:(1/2) 1 galbenus +piure de legume+ulei+san
MIERCURI:carne +piure de legume +ulei +san
JOI:piure de legume+1 lingura de branza de vaci+ulei+san
VINERI:carne +piure de legume+ulei +san
SAMBATA:(1/2) 1 galbenus +piure de legume +ulei+san
DUMINICA:peste +piure de legume +san


8 LUNI:--ora 10:la piure-ul de fructe se adauga branza de vaci si biscuit
--la ora 14:se introduce ficatul de pui, orezul, ciulama
--la ora 18:orez pasat +branza de vaci
sau
iaurt

FICAT DE PUI—100 g/saptamana
Ficatelul proaspat se curata de pielita ,se spala si se rumeneste in putin ulei sau unt.Se serveste ca atare ,feliat subtire sau frecat si amestecat cu piure de legume.

CIULAMA
2 lingurite faina rumenita se desfac ca maioneza cu 200 ml zeama de supa.
Se fierb 10 minute pe foc mic amestecand tot timpul, la sfarsit se adauga 1 lingurita de unt.
Se poate da de 2-3 ori/saptamana +peste
+ou
+carne

OREZ PASAT
1 l apa +10 lingurite zahar +7 lingurite orez
Se fierbe 1 ora la foc mic pe o tabla.Se paseaza/mixeaza si se subtiaza cu zeama.

VARIANTE DE MENIU LA ORA 14:
-carne +piure de legume
-galbenus +ciulama/piure de cartof
-peste +piure de legume
-ficat de pui +piure de cartof
-pilaf +cascaval (1 lingura)



11 LUNI—se incepe prepararea mai complexa a alimentelor,se introduce la pranz desert
--ptr. profilaxia rahitismului si a cariei dentare:VIGANTOLLETTEN 500 +ZYMAFLUOR #188; mg
--de la 1 an se dau 2 tablete de #188; mg ZYMAFLUOR
--din luna mai si pana in septembrie NU primeste VIGANTOLETTEN 500 ,ci va fi expus cat mai mult la soare

VARIANTE DE MENIU LA ORA 14:
-galbenus +piure de legume +1 frunza de salata cruda
-limba de vaca +piure de legume +1 frunza de salata cruda
-supa de rosii cu orez +1 frunza de salata cruda
-mamaliguta +branza de vaci +smantana/unt +1 frunza de salata cruda
-carne +piure de legume +1 frunza de salata cruda
-piure de spanac +ou
-carne de vaca +sote de fasole

VARIANTE DE DESERT LA ORA 14:
-mar crud
-sarlota de vanilie +1/2 banana
-papanasi cu branza dulce fierti
-budinca de orez cu mere

VARIANTE DE MENIU LA ORA 18:
-salata de cruditati (mar ras +morcovi ) + iaurt /branza de vaci
-pilaf +branza topita
-iaurt +cereale (fulgi de porumb ,ovaz,REMEDIA ,etc)
-fructe (mar ras, banana ) +cereale
-iaurt +orez pasat
-orez cu lapte
-macaroane +branza +ou

GALBENUSUL:
Ou fiert moale/ochi romanesc
Omleta cu untul adaugat la sfarsit (se poate pune si albus de la 12 luni )
Se vor da 2 oua /saptamana.

MAMALIGUTA:
300 ml apa +1 varf cutit de sare +4 lingurite malai
Se fierb 20 minute la foc mic pe o tabla groasa.
Se serveste cu branza de vaci +unt/smantana

PAPANASI:
200 g branza de vaci+1 ou intreg +1 lingurita gris +1 lingurita de faina
Se face o pasta din care se ia cu lingurita si se fierb 10 minute in apa cu putina sare.

MACAROANE:
50 g macaroane +20 g zahar +20-30 g branza +1 ou +10 g unt
Se fierb macaroanele in apa sarata timp de 30 min.Se scurg ,se spala bine cu apa ,se pun intr-o forma de Jena tapetata cu unt si cu pesmet macaroanele cu branza de vaci +oul +zaharul.Se da la cuptor la foc potrivit 30-40 min.

BUDINCA DE OREZ CU MERE:
200 g lapte +1 lingura orez +40 g zahar +1 mar mare +1 ou +10 g unt
Se da prin razatoare marul fara coaja ,se presara cu zahar si se lasa sa stea 15 min.
Orezul bine spalat se pune in apa care fierbe (150 ml ),se tine la foc mic inca 5 min.,se scurge si se pune in laptele clocotit si zaharat,lasandu-se la fiert inca #190; ora ,la foc mic.Dupa ce se raceste ,se adauga galbenusul si albusul batut spuma.Se pune intr-un vas de Jena uns cu unt si tapetat cu pesmet, in straturi alternative orezul si marul ras.Se coace la cuptor inca 30 min.

OREZ CU LAPTE:
30 g orez +150 ml lapte +150 ml apa +10 g zahar
Se pune orezul foarte bine spalat in apa clocotita si se fierbe la foc mic inca 5 min.,dupa care se scurge si se adauga in laptele zaharat clocotit.Se mai fierbe inca #190; ora ,amestecand din cand in cand."

Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Fetele, m-am lamurit cu balansoarul, m-au ajutat si Irina si Cata. Il cumpar de pe net, daca este si tati de acord .

nu am idee cat mananca al meu, doar banuiesc ca papa putin. Pediatra particulara la care mergem mi-a dat cantar sa fac proba suptului, dar n-am reusit. Mai incercam. In schimb ceai ar bea cu litri, de orice fel. ii dau baby calm, baby drink si-i plac.

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

http://community.webshots.com/user/astery100






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ASTERY sper sa se linisteasca razvan cu bouncerul!
Nicole ce mai face Placintica,nu-i si ea in greva?
DIANA de azidimineata se tot smiorcaie,cand nu doarme...Nu mai pooot! Cred ca din cauza ca a facut kk doar odata si putin,merg sa-i fac un ceai...
A! O chestie interesanta! Cum stau bebeii vostri la poza? Ca eu nu reusesc deloc s-o prind zambind de exemplu...pai deja cum ma vede cu aparatul in mana,cum lasa toate ocupatiile balta si se uita incruntata fix la el ca blitzul se pare ca ii place la nebunie si acum si daca fara blitz ii fac poze ea tooot il asteapta
INGRID nici diana mea n-avea 4 kg la doua luni si ea s-a nascut la termen

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

NIcole, de unde ai varianta asta de diversificare? E interesanta si nu prea se aseamana cu ce aplica lumea in general. Dar eu stiam de banana, ca ar fi usor alergena, iar pestele s-ar da doar dupa 8 luni la bebei. CU formulele m-ai cam dat peste cap, desi eu sunt de profesie inginer si ar trebui sa nu-mi prind urechile.. Eu stiu una si buna: bebele alimentat artificial ar trebui sa pape 150ml/kg corp/zi. Adica fii-mea ar trebui sa pape 5.7x 150= peste 800 ml. LA bebeii alaptati natural cifra e orientativa, fiindca laptele de mama are consistenta diferita de la zi la zi, de la persoana la persoana. Eu cand vad cat de prost mananca missa mea si suntem doar la capitolul laptic......ma gandesc cu groaza cum se va uita la legume. De asta tot aman eu si vreau sa bag direct cereale si apoi legume. MAi da-i legume daca poti bebelului care papa suculetz de fructe! Dar ce-i prost? Si cu atat mai mult cu cat e mofturos de la natura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Moni.....a mea nu e in greva..da' nici nu se omoara...cu papa...ba lipaie cum zice Cata 120..ba 60..ba 40..si peste 15 minute urla de foame...
Pe bune de n-am zis ca am sa incerc sa nu ma mai stresez atita cu papa asta...daca ia in greutate...asta e...
si pt Dia...
Ingrid..,nu fi necajita..stii ca suntem in aceeasi tabara...lasa tu fetita...asta e ritmul ei..ce vrei...Cit despre kile..ia sa vez tu ce missuri facem din ele...
Slabanoage,lungane si frumoase...
si pt Dienuta.
Deea..saru'mina de informatie..habar n-aveam ca Daria e mucenita...
si pt Daria.
Da gagici..subscriu si eu la clubul hernioaselor...tu-i mama masii...nu puteau si alea sa-i lege bine buricutul????
Nu iesim nici noi afara ..ca e praf..asa ca ..citim din urma..si suntem in zona..
Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Apai mi-e mi-e greu la ora asta si sa citesc ditamai lista,dar s-o mai si aplic
Cred c-o las pe mami sa o "diversifice" ea cum are chef,ca pe mine m-apuca durerea de cap cu atatea scheme! O sa-i dea si ei piure de cartofi si mere rase + biscuiti rasi, cum mi-a dat mie pe la trei luni... sau gris cu lapte

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput