Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (19)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Bee..e schema Dr Capraru...autorul cartii mama si copilul..

si pt TEO
Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Nico, mi se pare f complicata schema aia. Poi noi nu reusim acum sa le dam laptic ca la carte, d'apoi sa mai dam si alte alimente asa la gramaj strict si alea alea. Eu nu am reusit niciodata sa mananc la reteta stricta, si sigur nu o sa reuseasca nici fica-mea, ca doar nu suntem robotei. Sunt chiar curioasa daca e vre-un bebel sa fie asa robotel sa pape ca la carte.

Bee, da, diversificarea se incepe la 4 luni, dar sucul de fructe intra si el in categoria diversificare? Eu cate pareri am auzit am auzit asa: Timp de o saptamana introduci un fruct nou, de la 5-10 ml pana la 30-50 ml. Apoi 2 saptamani numai fructul ala, apoi treci si la alt fruct. Si asta sigur iti da de lucru pana pe la 4 luni, cand incepi sa ii dai pireu si hrana mai groasa. Eu ii dau intre mese sucul de fructe si il bea din bibe, Irina.. Nu am program fix, ii dau o data sau de doua ori pe zi. Ii place foarte mult si simt ca i-a usurat tranzitul intestinal. A inceput sa faca kk singurica, fara supozitor si nici nu mai regurgiteaza branzica.

, Deea mamica si ingerasa Daria - 6 ian 2006

Pozele puiutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

DEEA..vreau sa-ti zic ca in mintea mea e o nebuloasa...in privinta diversificarii..
A mea..nascindu-se mai devreme,pediatra mi-a zis..diversificare la 5-6 luni...clar...
Si ma tot documentezi eu cik pe tema asta...Ce-o iesi...om vedea...

Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Nico, si Daria mea e nascuta la 35 saptamani, dar eu incet incet i-am bagat sucul de fructe. Pe hrana groasa nu am trecut inca. Eu o sa ma iau dupa intuitie, sa vad cum vrea si ea... ca daca ma iau dupa carti ... vai de neuronul meu.

, Deea mamica si ingerasa Daria - 6 ian 2006

Pozele puiutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lida30 spune:

Nicoletasunt super folositoare retetele pe care le-ai gasit. BRAVO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Deea...da,puiuta..da' voi ati avut kile,nene..Eu am adus-o acasa cu 2250...
Pe bune..nu-mi vine sa cred cit de micuta era..Acum,cind am sarit si noi de 4 kile..si are cutisoare..realizez ce mititica a fost,scumpa mamii...
Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasebe spune:

Ce frumos suna teoria! 150 gr pe masa. O suge si al meu nu zic, dar dureaza caci facem pauze, ne uitam pe pereti, facem kk, ne radem. Si pana manaca ma apuca toti dracii. Oricum nu prea ii fac eu proba suptului si atat timp cat ia in greutate nici nu am de gand sa ma stresez prea mult, ca si asa cu capul....

ana sebe + tiberiu
poze tiberiu stefan: http://photos.yahoo.com/ana_sebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Dragutelor, cresc ei mititeii si fara programe, carti, sucuri sau altele. Pana la urma, stiu ei mai bine ce au de facut. Eu am vazut undeva scris asa: Mama hraneste copilul, dar Dumnezeu il face sa creasca. Eu am avut preclampsie in sarcina, si din cauza asta Daria trebuia sa fie mult mai micuta decat graficul. In schimb, ea a avut la 35 saptamani 3500 gr. Cordonul meu ombilical nu o hranea ca la carte, si totusi ea a crescut fara probleme. Sunt sigura ca si acum cand sunt afara din burtica nu conteaza foarte mult sa manance ca la grafic.

, Deea mamica si ingerasa Daria - 6 ian 2006

Pozele puiutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Deea, ai pus punctul pe "i".

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

http://community.webshots.com/user/astery100






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasebe spune:

Deea Asa e.

ana sebe + tiberiu
poze tiberiu stefan: http://photos.yahoo.com/ana_sebe

Mergi la inceput