burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna tuturor mamicilor din Pitesti! Sunt si eu o burticuta de 5-6 saptamani. Azi merg la dr. Ionescu pentru control. Si joia viitoare m-am programat la dr. Horhoianu de la Municipal. Eu sunt la a doua nastere si sunt PROFUND dezamagita de tot ce inseamna Sp.Judetean. Am ramas cu sechele si mi-au trebuit 7 ani sa mai vreau un copil. Mirel imi pare tare rau , sper sa nu ai nici-o problema dupa nastere cu BB-ul, dar ca sa te incurajez o sa-ti povestesc ceva. Pe vremea cand eram eu gravida cu fetita nu erau atatea investigatii, am facut un eco la 4 luni si atat. Dar fetita mea a avut la 1 an si jumatate "hidronefroza de gr 1" asta inseamna rinichi mariti. M-au supus la tot felul de investigatii si efectiv s-a dovedit ca o uretera era putin strangulata de un vas de sange , iar prin crestere s-a alungit si nu mai exista nici-o problema. Ma gandesc poate daca faceam si eu eco din asta ca tine iesea ceva inca din burtica. DECI nu cred ca e e grav. Inca n-am ajuns sa citesc toate mesajele tale pana la cap, o voi face, dar m-am grabit sa-ti scriu ca sa nu mai fii speriata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

maria esti o super dulce si iti multumesc pt incurajare . sa iti traiasca fetitza si sa ai o sarcina usoara fara evenimente. sper ca si la mine, ca si la fetitza ta, sa se rezolve aceasta problema o data ce BB creste si se dezvolta si sa nu fie totusi nevoie de operatie, pt ca nu as vrea sa traca prin chinurile unei operatii BB al meu.
desi in sufletul meu credeam ca m-am linistit, se pare ca ceva framantari interioare tot am. sau poate ca am devenit prea superstitioasa de la un timp, desi nu imi sta deloc in caracter.
voi credeti in vise? credeti ca prevestesc ele ceva sau sunt induse de ganduri si griji fara rost? si daca da, cum le interpretati? eu de obicei nu le acord o importanta deosebita si uit ca visez si uneori chiar nu realizez deloc ca visez (am impresia ca noptile mele sunt mai mult fara vise). aseara insa am visat o ciudatenie de vis. visam ca m-am dus la controlul ecografic (programat pt saptamana viitoare) si ca dr imi zicea ca am gemeni fata si baiat (desi eu am doar baiat dupa cate mi s-a spus). si ca prin minune disparusera problemele lui BB, in schimb fetitza era mai mica si mai bolnavicioasa. si dr imi tot vorbea despre baietzel (iar eu vroiam sa aud despre fata si intrebam cu disperare despre ea) si nu stiu cum, se facea ca l-a scos pe baietzel din burtica mea (desi nu eram in travaliu, ci la un simplu control eco) ca sa il vad ce frumos si perfect este (desi eu nu cerusem sa il vad, nu aveam chiar nici o curiozitate in privinta lui, ci ma tot uitam pe ecran dupa fetitza). si el il tot lauda cat de perfect este si eu tot cu ochii dupa fetitza. si chiar cand mi l-a pus in brate (un baietzel cu pielea perfect alba si grasut care parea de vre-o 5-6 luni cel putin, in nici un caz nou-nascut) eu tot cu ochii si gandul la "fetitza mea" eram. si de ce intrebam de ea, care este starea ei si ce este de facut cu ea ca sa se faca bine, dr d-aia imi vorbea mai mult de baiat ignorand parca cu totul fetitza... oare ce o insemna acest vis? si voi aveati asemenea vise cand erati insarcinate? la fel de tare va speriati de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Mirela uite ce am gasit "Copil este afirmarea de sine, a mandriei si a aspiratiilor noastre, a evolutiei noastre launtrice si a depasirii. Baiatul este intotdeauna un semn de reusita de castig financiar si de hotarare. Simbolizeaza ceea ce se va implini. Identificare solara, diurna deci, tot ceea ce este gata de implinire. Moartea unui baiat inseamna prin urmare esec.
Fata este legata de viata nocturna, de luna, de ceea ce incolteste, se dezvolta, se trezeste, este conceperea unui scop, initierea unui proiect, nasterea unei stari launtrice. Este ceea ce urmeaza sa creasca si sa ajunga la maturitate; prin urmare poate vesti probleme financiare sau esecul unui proiect. Reprezinta elementul pasiv, asa ca moartea ei in vis poate insemna sfarsitul unei perioade dificile. Moarte unei fete indica sfarsitul pasivitatii, trecerea la actiune, la realizarea concreta a unui proiect." Asta scrie la pg 139 a cartii "cum sa-ti interpretezi visele" de Marie Coupal, Editura Humanitas. Nu stiu ce sa zic , eu cred ca e de bine ca ai visat baiatul mare si fetita mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna maria! iti multumesc ca ai cautat un raspuns pt visul meu. este o surpriza pt mine!!! vai ce explicatie bogata dau cartile, chiar nu ma asteptam sa aibe totusi vre-un inteles si cu atat mai putin unul atat de "pompos". recunosc ca am citit de 2-3 ori textul ca sa pot intelege cat de cat ce zice.
sotului si mamei nu le-am povestit acest vis pt ca mi-ar fi facut capul calendar (ca de obicei) pt ca ma gandesc si ma impacientez pt toate prostiiile. asta este modul lor de a ma incuraja , de parca moralele lungi si fara rost au fost vre-o data cuiva de folos (dar eu tot ii iubesc, cu toate stangaciile lor).
le-am zis in schimb sora-mii si unei prietene. ele au reusit sa ma linisteasca cat de cat. bineinteles ca noaptea este cel mai bun sfetnic si astazi sunt mult mai calma. cea mai amuzanta a fost prietena mea care mi-a gasit o explicatie destul de psihologica/filozofica si extrem de haioasa. cum ca fetitza reprezinta surioara lui BB (am uitat sa precizez ca am o singura sora si geamana pe deasupra), iar in vis eu l-am vazut pe BB mare si sanatos impreuna cu o posibila sora pe care mi-as fi dorit-o pt el (ca sa aibe cine sa il apere si sa nu fie si el singurel), asa cum am fost eu impreuna cu sury a mea. iar dr imi tot povestea despre BB pt ca doar el exista (din pacate nu am gemeni in burtica), dar eu in subconstient tot intrebam de surioara mult dorita a lui BB. oricat de aiurea ar suna aceasta explicatie, recunosc ca m-a amuzant si m-a destins f tare.
acum sunt extrem de nerabdatoare sa intru in concediu. mai am 3 saptamani de concediu de odihna de luat, dupa care intru in cele 126 de zile de prenatal. pica tocmai la tzanc ca voi avea timp sa ma pregatesc pt nunta sora-mii. si tocmai bine, mai imi zbora putin mintea si la altceva decat la problema lui BB. desi eu in sinea mea cred ca e bine. oricum pana la urmatoarea eco mai e f putin, si atunci voi vedea ce mai e de facut.
voi pana cand stati sau ati stat la serv? in ce luna ati luat concediu medical? cine iti da concediul medical? dr de familie, dr de la firma sau dr cu care nasti? treb sa instiintezi firma la care lucrezi? si daca da, ce anume treb sa duci la serv (acte ceva? si de unde le iei)? si cu cat timp inainte? aveti ideea ce trebuie facut in legatura cu asta?
pt toate gravidoasele pitestence!!!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

BINE AI VENIT MARIA SI SARCINA USOARA IN CONTINUARE
BUNA MIRI,si ma bucur sa vad ca ai deja o alta stare de spirit,ceea ce e fffff bine,si pt tine si pt bb.Am fost ffff ocupata,de aceea nu am mai avut timp sa intru pe net.Cand vin seara de la serviciu,nu stiu ce sa fac mai repede.
Da,sunt la Ali ZARBAGSH,si profeseaza la spitalul de la C DE ARGES.Pana acum sunt multumita,si am auzit ca s-a nascut fff bine cu el,dar cezariana.Eu nu vreau cezariana,in nici un caz,pt ca nu are cine sa ma ajute dupa si am ffff multe de facut dupa,mai am si 2 catelusi in casa,treburile casei etc.Imi iau o trusa de epidurala,pt orice eventualitate.SI ORICUM STIU CUM SUNT DURERILE DE NASTERE,PT CA,ACUM 3 ANI AM PIERDUT O SARCINA LA 3 LUNI 1/2,SI AM AVUT ACELEASI CONTRACTII,SI SUNT DUREROASE( mult mai dureroase ca la menstruatie).
in schimb am auzit de spital ca nu e lux,e cum era pe timpuri ca nu s-a facut nici o imbunatatire.Eu am DPN 16.08.2006,deci tot asa cand sunt concediile si stiu ca si dl doctor pleaca dar nu stiu cand.Ma duc saptamana asta la control si-l voi intreba,ca sa nu am pe urma surprize.
vA pupic si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! Yanis ma bucur ca ti-ai facut putin timp pt net! eu la serv am destul timp de net. intotdeauna am avut, dar mai ales acum de cand am ditamai burta si in plus mai stau doar cateva zile, nu ma mai bate nimeni la cap cu lucrari/situatii urgente de intocmit... ma lasa toti in plata mea, asa ca am timp sa ma documentez despre orice ma intereseaza.
imi pare rau sa aud ca ai pierdut o sarcina in trecut. nu stiu cum este si nici nu vreau sa imi inchipui prin ce dureri fizice si mai ales sufletesti ai trecut. uite ca Dumnezeu ti-a dat acum un alt motiv sa te bucuri si de data aceasta va fi bine.
nu e periculos sa ai animale in casa in timpul sarcinii? ti-ai tacut testul de toxoplasmoza? am inteles ca mai ales pt cei ce au animale prin preajma lor ar fi obligatoiu un astfel de test.
si eu tot pt nasterea naturala cu anestezie epidurala optez. d-aia ma si duc de altfel la bucuresti (fac atatea eforturi fizice si financiare), pt ca stiti si voi cum sunt medicii pe la noi si cam cat isi dau ei interesul sa te asiste la nasterea naturala. eu am DPN 26.08.2006 (tu ai mai multe sanse ca mine sa nu fie in concediu dr tau, mai ales daca nasti cu 1-2 saptam inainte) si sper din tot sufletul ca si dr meu sa fie de serv atunci. voi incerca sa aflu mai exact ce prg va avea pt vara.
nici clinica polizu unde profeseaza dr meu nu arata prea bine din ce am putut eu vedea, desi am citit pe forum ca cica ar fi si rezerve cu plata a cate 60euro pe noapte (unde or fi nu stiu, ca eu nu le-am vazut, iar colidoarele alea pareau jalnice, mai rau ca la judetean) si ca mai stai si la rand/coada ca sa apuci o astfel de rezerva!!! mi se pare aberant sa platesti atatia bani pt o spitalizare, si nu as vrea sa iau rezerva sa dau atatia bani. consider ca e normal/obligatoriu sa iti ofere un loc in clinica lor din moment ce nasti acolo. cel putin nu am auzit ca la noi platesti atatia bani pt o amarata de spitalizare. voi ce stiti despre spitalele de la noi sau din bucuresti? apropo, cat dati voi dr la fiecare control? dar pt nastere naturala ce preturi ati auzit ca se practica?
va pup si astept raspunsurile voastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna fetelor. Mersi mult Yanis si ma bucur Mirela ca te-am facut putin mai vesela. Eu nu stiu la ce dr sa ma duc. Am mai multe variante si nu stiu ce sa aleg. In nici-un caz la Judetean nu si nici la Calinesti. La prima nastere s-au purtat naspa cu mine, de fapt cam cu toata lumea, plus mizeria. Dr cu care am nascut a mai trecut pe la mine in ziua cand m-am externat( si credeti-ma ca i-am dat mult mai mult decat era onorariul plus toata sarcina la controale) si am avut multe probleme, nu vreau sa-mi mai aduc aminte ca ma ia cu frica. Ce stiti de dr. Albu de la Maternitatea Giulesti, dar de dr. Horhorianu de la Municipal?
La Curtea de Arges nu stiu ce sa zic n-am auzit pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

fetelor!Ce bucurie pe tine MIRIca te lasa in pace toti,si poti intra pe net,pt ca eu nu pot, sunt un fel de coordonator transport(adica iau comenzile,le trimit la soferi,trebuie sa stau pe un site anume ca sa le gasesc retururi,si atunci chiar ca e nasol,ca nu pot lipsi de pe site-ul ala o secunda,ca apare o cursa si trebuie sa o iau ,apoi au soferii pb la vama ma suna,eu sun la vama unde se afla in Franta,Spania,Germania etc si aflu despre ce este vorba,ce mai e nebunie totala,nu pot vorbi nici la tel cu mama cand intru in niste situatii mai complicate).Deci ai inteles de ce nu prea pot intra in vorba cu voi,cu toate ca ma gandesc tot timpul la voi .
Eu il cunosc fff bine pe dr Ali,si va asigur ca se poarta excelent cu gravidutzele,pt ca pe unde m-am dus am auzit numai lucruri fff bune despre el,si fete care nu-l cunosteau decat ca medic,nu ca si prieten de familie.Acum nu stiu,fiecare se duce unde se simte bine in primul rand psihic,si la medicul care ii da incredere in ea,o face sa se simta bine in clipele acelea.Apropo,MIRI,mersi,a fost o experienta urata,din care am invatat multe,mai ales ca ,CU PUTEREA DOMNULUI NU TE POTI PUNE,si atunci ASA A FOST VOIA LUI,A STIUT EL CE E MAI BINE PT MINE.
In legatura cu preturile,habar nu am,dar cred ca-i voi lui Ali 2 mil(la fiecare consult ii dau 250mii,chiar daca il cunosc,pt ca e mai bine asa ,ca sa nu-ti creezi obligatii,iar FRATE-FRATE DA" BRANZA-I PE BANI),la neonatolog cred ca 1 mil,iar la asistente nu stiu,500mii de una?Nu stiu,ma mai gandesc,cu toate ca in clipele acelea,iti vine sa le dai tot ce ai ca sa nu mai ai dureri.In fond ,nu mai conteaza,important e ca bb sa fie sanatos,bine ingrijit,caci oricum nu stau mult in spital ,cel mult 3zile,e mai bine acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Nu scriu eu des,dar si cand scriu scriu.Cu cainii,da e mai problema, nu din punct de vedere medical,pt ca toti avem toxoplasmoza,(care se ia nu numai de la pisici,ci si din carne mai putin prajita,fiarta,mai in sange,din legume si fructe nespalate,mici sau produse din acestea),ci problema mea e,ca,sunt gelosi,iar unul e mai galagios,dar vom rezolva pb chiar daca mi se va rupe sufletul,ii am de 6 ani,au fost bebelusii mei.Si da,mi-am facut testul,am toxoplasmoza,dar in limitele acelea normale,iar organismul meu deja are anticorpi.De exemplu,dna doctora a cateilor,a nascut de 2 saptamani,o fetita perfect sanatoasa,si ea este tot timpul cu pisici(astea sunt cele mai periculoase),caini tot soiul de animale,si asta ca deja a facut anticorpi.
Daca te intereseaza,dr meu pleaca la sf lui august la mare.


VA PUPIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!!! astazi este ultma mea zi de serviciu si nu am cuvinte sa imi exprim bucuria ...
Maria imi pare rau sa aud ca ai trecut prin experiente traumatizante cu prima nastere. cred ca ti-a trebuit ceva timp sa iti revii si sa iei decizia de a mai vrea un copil. din pacate cam asta este pregatirea medicilor de pe la noi si cam atat interes acorda ei pacientelor. iar noi ne punem toate sperantele in ei ca stiu ce fac si ne trateaza omeneaste pt ca nu prea avem alte variante, din pacate . iar banii, oricat de multi ar fi pt ei niciodata nu este de ajuns, si nu asta ar fi singura problema a lor, ci mai ales lipsa bunului simt si a moralitatii, ca vorba aia au depus un juramant la terminarea facultatii pe care l-au uitat de cum l-au rostit probabil. din pacate nu stiu nimic despre medicii respectivi, dar orice ai alege, sper sa ai noroc de un suflet bun si rabdator care sa te asiste la nastere.
Yanis, sorry pt tine ca esti atat de ocupata la serv si nu ai timp nici sa respiri. cat mai stai? cand intri in concediu? mai rezisti mult? ca eu sincer abia asteptam sa vina o data ultima zi si sa scap definitiv. chit ca o sa ma plictisesc acasa de moarte, tot mai bine acasica in patutz decat la serv. nu ti-e greu cu 2 catei? ii cresti la bloc sau la curte? sotul ce zice? eu nu mi-am facut analiza respectiva pt ca mi-am inchipuit ca este necesara mai ales persoanelor care au animale prin preajma, si nici nu mi-a recomandat-o nimeni sa o fac.
e f bine de tine ca ti-ai gasit un medic in care ai incredere si pe care il cunosti bine. eu nu pot sa zic acelasi lucru pt ca am fost la un singur control la dr branescu de la polizu cu care vreau sa nasc. urmeaza a 2-a vizita duminica asta. pana sa ajung la el m-am tot prerindat de la unul la altul, dar acum sunt hotarata sa raman la asta si sper sa am parte de el (sa nu fie plecat in concediu )...
eu am dat la primul control 1mil (ca sa imi fac intrarea la el), dar de acum in colo as vrea sa ii dau 500mii la fiecare control. o fi putin, tinand cont ca e bucuresti? am citit pe forum ca pt nastere normala la medic merge cam 100-150euro, iar la cezariana 200euro, la anestezist 1,5mil. la neonatolog tot 1mil, dar ce rol are neonatologul pana la urma? lamuriti-ma si pe mine va rog. la moasa care sta cu tine pe perioada travaliului 500mii-1mil, iar la diferitele "femei care se perinda prin salon" cate 50-100mii ca sa se simta bagate in seama si sa te trateze omeneste (sa nu iti vb urat, sa iti aduca copilul la alaptat etc).
din experienta altora patite, am citit ca mai bine dai banii inainte sau in timpul travaliului decat dupa (daca nu le dai atunci cand vin ei si te vad, au impresia ca nici nu vor mai primi ceva si nu te trateaza asa cum trebuie). si cel mai bine e sa le dai cu mana ta, pt ca sotul/parintii le-ar putea da, iar ei sa nu aibe habar de la cine sunt. asa daca le dai cand esti in travaliu oamenii stiu exact ce gravida i-a dat banii si nu se vor putea preface ca nu au primit lozul.
ce parere aveti? va pup si va astept cu noi comentarii si barfe...

Mergi la inceput