burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Cand aud de dat bani la spital mi se ridica parul in cap. Mi-e super jena de fazele astea si totusi va trebui s-o fac. Ma si imaginez acolo in dureri si cu mainile intinse cu bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Milera, de Branescu am auzit si eu, printr-o cunostinta care spunea ca ar putea sa ma duca acolo. Mie mi-e mai greu sa merg la Bucuresti dar mi-e greu sa am iar aceeasi experienta aici la Pitesti. Mai, nu stiu ce sa mai zic. Zilnic aud tot felul de pareri ca si aici la Judeteana s-a modernizat maternitatea. Recent am auzit de o asistenta de la un cabinet de medic de familie care spunea ca naste la noi la Pitesti. Ma intreb, oare ea nu stie ce-i acolo, sau poate, din contra, e constienta ca-i mai bine la noi. La Giulesti, spre exemplu a nascut o cunostinta si nu mi-a spus tarife dar a ramas stupefiata de banii care i-au cerut. La Polizu stiu ca-s medici f. buni, dar ca-i maternitatea veche. Cine mai stie de mamici care au nascut in Pitesti, astept pareri si comentarii. Nu pot sa ma hotarasc unde sa merg pentru ca dr Ionescu de la Incamed nu participa la nasteri. De Albu de la Giulesti am auzit ca are tarife mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

O verisoara de-a mea a nascut de curand in Pitesti, cu Paun. A fost o experienta groaznica. Dr. s-a comportat execrabil, in loc de suport moral a avut parte de suportat nervii doctoritei. Copilul nu coborase si se impunea cezariana, ea a si avut probleme in timpul sarcinii. Dar au ales varianta sarit pe burta si intors bebe cu mana. Au terminat-o la propriu. Plus efortul ei si al copilului, pe care l-a operat saptamana trecut la Bucuresti de hernie inghinala. Are doar 7 saptamani si habar nu a avut ca saracutul s-a nascut cu hernie. Sfatul meu e sa evitati judeteanul, mai bine Curtea de Arges.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Vai Mayaione ce-mi spui tu!! Iar imi aduci aminte de experianta pe care am vrut s-o uit. Tot cu Paun am nascut si eu, tot tactica cu saritul pe burta... Nu vreau sa-mi mai aduc aminte chinurila la care am fost supusa si cat am fost de "mutilata" plus ca fetita a avut fractura de clavicula. Eu ma gandeam la alt medic, poate doctorita Stefanescu daca stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor. am intrat in concediu de odihna si se pare ca treburile casnice nu mai se opresc. abia astazi am avut putin timp sa intru pe net sa vad ce ati mai scris. inainte, cand eram la serv aveam timp sa controlez forumul si de 10 ori pe zi .
nasoala poveste am citit aici. la dr paun am fost si eu in 2 luni la rand si cand am vazut ca se uita cu 10 ochi la mine si nu ma recunoaste de la o vizita la alta, am decis ca nu mai este cazul sa continui si am incercat sa gasesc alt medic (dr branescu la care merg acum). plus ca am avut si o secretie nasoala maronie, pt o zi ce-i drept dar nu era normal sa o am, dupa ce am fost la ea la control. probabil a deranjat ceva in interior cand m-a controlat si cred ca am luat si un microb ceva de la ea pt ca dupa cateva saptam mi-a aparut o scurgere albicioasa abundenta pe care am tratat-o la recomandarea dr branescu cu antibiotic si ovule.
asa ca va sfatuiesc sa aveti grija cu ea. ce sa zic, am auzit si de cazuri fericite in care fetele au nascut natural cu ea (de asta ma si dusasem eu la ea pt ca auzisem un astfel de caz fericit), dar se pare ca, chipul meu era prea sters pt ochii ei batrani ca sa il poata retine. nu regret catusi de putin ca nu mai merg la ea. aveti grija ce decizii luati pt ca este viata voastra in pericol si a BBlusului vostru. recunosc ca nici mie nu imi este usor sa fac drumurile la bucuresti si sper din tot sufletul ca dr meu sa fie prezent la nastere (sa nu fie plecat in concediu). asta este cea mai mare temere a mea. pt BB sunt dispusa la toate sacrificiile fizice/financiare pe care le pot face.
maine ma duc la un nou eco, si sper ca BB sa fie sanatos, sa fi scapat de problema lui la rinichi, iar peste 2 zile ma duc la dr meu. ganditi-va, sunt deja 2 drumuri pe care le voi face la buc la interval de 2-3 zile. dar BB merita tot ce avem. numai sa fie el sanatos. numai gandul la el ma intareste si ma face sa dau totul pt el.
va pup pe toate si aveti grija de voi. o sa va anunt ce mi-a zis la eco. tineti-mi pumnii va rog....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! asa cum am promis, si de obicei sunt parolista, am intrat pe forum sa va povestesc cum a fost ieri la control. dupa ceva timp de asteptat, pt ca dr avusase o urgenta de rezolvat si a decalat un pic programarile, ne-a venit si noua randul sa intram.
dr. herghelegiu este un super dulce, un om minunat cu o rabdare infinita si un calm la fel de mare. te asculta in tot ce spui si iti explica in cuvinte pe inteles cum sta problema. vi-l recomand din suflet daca vreti un dr bun pt eco (mai ales cele care aveti probleme cu BB-ii si vrei o parere de expert).
in primul rand i-am aratat eco de data trecuta, facuta de d-na dr klein care ne pusase diagnosticul cu problema la rinichi a lui BB, si i-am explicat ca in primul rand ne intereseaza daca a disparut problema aceea si care este starea lui BB in general. din pacate problema lui BB nu a disparut, dar ne-a explicat ca nu avem de ce sa ne facem probleme pt ca acele puncte/pete nu au crescut in dimensiune, au dimensiuni mici, si cel mai probabil nu va fi nevoie de nici o operatie. ba mai mult el este sigur ca vor disparea pana nasc, sau cel mult la 1-2 luni dupa ce vine pe lume BB. ne-a explicat ca o data ce el va creste si va urina mai mult, va avea un jet mai puternic, se vor deschide complet canalele acelea si nu va mai colecta lichid in rinichi. nici nu va inchipuiti ce usurare am simtit. parca se lumina cerul deasupra noastra cand auzeam incurajarile/explicatiile acestea.
in rest ne-a povestit despre toate oscioarele lui BB, despre toate organele lui, mai putin despre fatza lui BB pt ca a stat cu capul in jos tot timpul (nu a vrut sa se lase zarit, prefera sa fie o surpriza pana se naste cred) si nu i-am vazut decat o urechiutza.
oricum, ne-a zis ca totul este bine, si nu avem de ce sa mai venim la o noua eco, ca totul decurge normal si sa stam linistiti. asa ca odata ajunsi acasa am sarbatorit cu o bere fara alcool si o prajitura noile vesti. meritau, nu?????
maine ma duc iar la buc la dr branescu sa ii povestesc ce am facut la eco si sa vedem ce urmeaza in continuare.
acum va pup pe toate, va doresc satatate tuturor, weekend placut fara evenimente neplacute si o sa va mai scriu de luni in colo sa va mai povestesc ce am facut la controlul de maine.
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Mirela ma bucur fantastic pentru tine. Asa o sa fie cu BB-ul, o sa vezi ca totul se rezolva de la sine, pe masura ce creste. Eu azi sunt intr-o dispozitie tare proasta, psihic. Am greturi in continuare dar nu asta m-a indispus, nu stiu ce am parca toata lumea ma enerveaza. Sper ca maine sa fiu mai bine. Nu stiu la medic o sa merg, efectiv nu pot sa ma hotarasc. Cred ca merg pe varianta Albu de la Giulesti pana la urma. Aseara ma hotarasem sa merg la dr. Stefanescu, dar dupa ce am citit niste articole in presa locala cu maternitatea de la Pitesti...deja m-am speriat. Pentru Branescu am si eu o recomandare si as putea sa merg, dar cum e maternitatea, ai fost acolo? Te rog spune-mi cu e Branescu si cum este Polizu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Si eu ma bucur ca ai primit vesti bune legate de bebe. Maria72 ce ai citit despre maternitatea din Pitesti? S-a mai intamplat ceva nasol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

buna dimineata, pitestencelor...unde ati fost anul trecut pe vremea asta cand aveam nevoie de voi? sunt proaspata mamica cu un plod de 6 luni...am vazut pe aici ca toata lumea este speriata de maternitatea din Pitesti...acum sa va povestesc cum a fost la mine... eu am nascut la Pitesti prin cezariana pentru ca mi se rupsesera membranele si nu aveam contractii de loc...am nascut cu dr. Pletea la care am fost in evidenta de la 4 saptamani sarcina...e drept ca ma duceam la cabinet in fiecare luna...s-a purtat superbine...am fost foarte multumita de el si in timpul sarcinii si cand am nascut...eu vroiam sa nasc natural si vorbisem cu doctorul care era de acord...mai ales ca io aveam DPN 30 dec si i-am explicat doctorului frica mea de spitale in preajma sarbatorilor...bebelusul s-a grabit insa si a venit mai devreme ...pe 8 dec pe la pranz mi s-au rupt membranele la serviciu ...va inchipuiti ca am ajuns acasa uda leoarca...nu aveam nimic pregatit...in fine, il sun pe doctor si ii explic situatia ...imi spune sa merg la spital ca il vor suna asistentele de acolo sa-i prezinte situatia ...m-am dus la spital...asistentele i-au spus ca mi s-au rupt membranele si ca nu am contractii si atunci dr. m-a intrebat daca sunt hotarata sa nasc normal ...io am dat din colt in colt ca imi era frica de operatie, am primit injectia cu ocitocin si calciu si au inceput contractiile sau mai bine zis contractia...ca am avut una singura continua de pe la doua pana pe la patru dupa amiaza...dilatatie nimic, bebele se stransese tot intr-un colt, si atunci m-am hotarat ca vreau cezariana, mai ales ca vazusem o mamica care nascuse dupa ce se chinuise 20 de ore si mai topaisera si aia pe burta ei...doctorul a fost de acord si mi-a zis ca e mai bine pentru bebe asa ...m-am operat si asa a venit stefan pe lume...dupa operatie m-am refacut imediat ...e drept ca a fost groaznica perioada de stat in spital ...ca trebuia sa stau suspendata pe buda dar in rest, a fost bine.
asta e experienta mea cu maternitatea din pitesti...eu am ales sa nasca aici din mai multe motive:
- urasc spitalele si ca sa nasc la bucuresti trebuia sa ma internez cu cateva zile mai inainte;
- lucrez intr-un mediu unde sunt putine femei si nu vroiam sa se spuna ca trag chiulul si nu-mi permiteam sa lipsesc de la serviciu pentru controalele lunare de la bucuresti
- am avut incredere in Dr. Pletea desi stiam ca facuse nu-s ce magarie
- de fiecare data s-a purtat frumos cu mine si a avut rabdare sa raspunda la toate prostiile pe care i le spuneam
bani am dat dar nu foarte multi, iar asistentele s-au purtat destul de dragut, mai ales cele tinere si isi faceau treaba fara sa astepte sa le pui ceva in buzunar...
daca va mai intereseaza ceva intrebati-ma, ca tare greu mi-a fost fara voi pe aici....


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
andrath sa iti traiasca baietzelul si sa va bucurati de el. felicitari si pt nasterea ta destul de usoara as zice. cel putin nu ai ramas cu traume ca alte fete de pe forum.
mayaione multumesc ca esti alaturi de mine si sper sa fie bine si la voi. verisoara ta cum se mai simte? si-a revenit? dar BB al ei?
maria72 povesteste-ne si noua ce ai citit in presa locala. din pacate nu cumpar ziare si nu stiu despre ce este vorba. dar m-ai facut curioasa. din pacate nu am putut sa vad pana acum nici o rezerva din clinica polizu ca sa iti spun cum arata si care sunt conditiile. dar f bune nu cred ca sunt, pt ca arata destul de jalnic. probabil ca sunt ca si la noi la judetean. clinica mai are si o aripa particulara dar scorurile sunt f mari (60euro/noapte), iar eu nu as da atatia bani ca doar e spital, nu e hotel. in plus 2-3 zile cat stai acolo, ce mai conteaza cum arata spitalul? pt mine e mai important cum este medicul si cum decurge nasterea decat cum arata camera de spital.
la control la dr branescu a fost ok sa zicem. am stat 5 min de vorba despre eco pe care tocmai o facusem, am vorbit si despre tratamentul pe care tocmai il terminasem si mi-a zis ca la sf lui iulie cand ne vedem iar sa mai fac un set de analize la secretia vaginala, cultura de col si urocultura sa vada daca mai iese vre-o infectie ceva. in rest nimic. nici sa vorbim prea multe despre nastere nu am avut timp. tata i-a zis in treacat "sper ca sunteti aici la sf lui august cand va naste ea", el a zis "da!" si cu asta basta. oare nu trebuia sa discute mai multe cu mine despre nastere? cand ar trebui sa stabilim toate detaliile referitoare la asta? voi ce credeti??? voi ati stabilit toate detaliile nasterii cu dr vostru??????
sper ca la urmatorul control la el sa ma duc cu sotul (din pacate a picat de serv de fiecare data si inca nu il cunoaste pe dr) si sa il intrebe el mai multe. de lasat de izbeliste nu cred ca ma lasa (in caz ca nu va fi el atunci in oras, ma va da la alt medic). dar eu as vrea sa nasc cu el pt ca pare un om calm si cu bun simt (desi ma ingrijoreaza putin faptul ca nu stam prea mult de vorba despre ceea ce ma preocupa pe mine NASTEREA). oricum data viitoare nu mai scapa de intrabarile mele.
astept noutatile voastre. va pup pe toate

Mergi la inceput