burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

mirela0521n-am fost prea atenta cate saptamani ai ...dar nici doctorul la care am fost eu n-a vrut sa vorbim despre nastere pana n-am avut sapte luni, imi zicea :" doamna sa avem intai copilul si apoi sa-l nastem" ...asa ca, ce sa-ti spun ...rabdare ca acus trece vremea ...sarcina usoara sa ai si un bebe sanatos si mancacios

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mirela verisoara mea se simte bine, bebe mai are insa o operatie de facut, dar peste o luna ca e prea micut si nu merg doua anestezii generale la interval asa scurt. Eu nu inteleg insa de ce i se mai permite sa profeseze lui Paun daca e asa sadica cu pacientele, chiar nu a reclamat-o nimeni? Sper sa nu ajung in veci pe mainile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna fetelor

Am nascut si bebe el meu este in general bine. Aici am scris povestea nasterii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77894&whichpage=14.

Mirela, daca mai tii minte, si bebe al meu are aceeasi problema cu al tau. Am fost cu el la eco la 10 zile de la nastere si inca mai colecta urina in rinichi. Acum nu stiu cat este de periculos, am zis ca dupa ce face 2 luni ma duc cu el la eco la Iosup sa vedem ce imi zice. Spune-mi si mie te rog daca stii mai multe despre problema asta. Cine ti-a spus de operatie? Cat este de grav?

Maria, fetita ta a fost diagnosticata la 1,5 ani? Si cand i-a trecut? I-a trecut asa de la sine, fara tratament?
Sunt f ingrijorata, nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac.

Maternitatea Polizu, din cate stiu eu nu este asa grozava (adica nu este prea curat)in schimb la bebelusi am inteles ca este totul renovat si o curatenie exemplara.

Va pup

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
monnica in primul rand felicitari pt alex, sa iti traiasca, sa fiti fericiti si sa iti aduca numai bucurii. am citit povestea ta. chiar are efect anestezia aia? si eu as vrea sa nasc cu epidurala, dar am inteles de la unele fete ca nu le-a prins decat pe jumatate. dupa cate inteleg alex este inca mic (nu are nici o luna de cand l-ai nascut). mai lasa sa treaca o luna si du-te apoi cu el la buc la un control. este f important ca alex sa aibe timp sa se dezvolte si sa se adapteze la noile conditii exterioare. nu te ingrijora!!! presimt ca va fi bine pt voi. dar mai lasa un pic de timp sa mai treaca ca el sa se dezvolte si organele lui sa se adapteze mai bine.
mie mi-a diagnosticat problema lui BB la rinichi dr adriana klein de la spitalul universitar, la care am facut eco la 25-26sapt. stiam de ea de la o verisoara ca este o dr f buna si am sunat sa imi fac o programare la ea (pe vremea aceea eram la dr paun in evidenta care stiti si voi cum este...). am zis ca mai bine dau mai mult la un eco si sa stiu exact ce si cum, decat sa ma duc la noi in pit ca sa zic ca am facut, si sa il fac de pomana. stiti f bine cat de "priceputi" sunt medicii nostri, indiferent de ce specialitate ar fi ei.
dr klein mi-a vorbit insa destul de dramatic despre problema asta. ba chiar se exprima ca si cum nu mi-ar recomanda sa duc sarcina la bun sfarsit. mai exact cuvintele folosite de ea au fost "deocamdata nu vorbim despre o intrerupere de sarcina"... de parca eu eram abia in luna2, nu luna6 cum era realitatea si mai aveam timp la dispozitie pt o astfel de "manevra". iti dai seama ca mi s-a scuturat pielea pe mine la auzul acelor cuvinte (repetate de 2-3 ori de parca nu intelesasem din prima la ce anume se referea), si daca nu as fi fost cu sotul meu (am vazut multe gravide care merg neinsotite la eco sau controale), care slava domnului are un caracter extrem de puternic si stie sa fie cu adevarat barbat pt a sustine si a da intaietate altora sa fie slabi (adik eu care ma panichez imediat si recunosc ca sunt destul de pesimista/negativista), cred ca nu as mai fi fost in stare sa ma ridic dupa patul ala.
va dati seama ca 1 saptamana dupa aceea nu am fost buna de nimic si imi venea sa plang continuu. desi familia ma sustinea moral eu tot cu gandurile mele eram. cu mana pe inima recunosc ca aveam o ciuda enorma pe toate tigancile sau femeile amarate de la tara care muncesc de-si rup oasele si nu se protejeaza atata cat ma protejasem eu, nu respecta atatea reguli cat mi-am dat eu interesul, nu fac atatea eforturi sa se duca la controale si la medici. si pe cat de inconstiente si indiferente sunt, pe atat de norocoase sunt, si nasc copii sanatosi pe care multe nici nu ii apreciaza. poate ca sunt putin dura in exprimare/judecata, dar asta este parerea mea. sunteti libere sa ma contraziceti, ca nu ma supar .
dar sa revin la dr klein. tot ea ne-a mai zis ca e destul de frecventa aceasta problema la baietzei, si ca e posibil sa se rezolve pana nasc, sau dupa ce nasc la 1-2luni, iar in cel mai rau caz ca BB sa necesite o operatie dupa 2 luni de la nastere. a zis ca ea spera ca acele pete sa nu mai creasca in dimensiune, sau sa nu se mareasca prea mult ca sa duc sarcina la bun sfarsit, si dupa ce nasc vedem ce este de facut. si a zis sa mai fac o eco dupa 1 luna sa vedem cum evolueaza situatia. cam asta ne-a explicat dr adriana klein atunci.
intre timp am schimbat-o pe dr Paun de la judetzean la care eram, cu dr Nicolae Branescu de la clinica polizu, iar el m-a indrumat la eco la dr Doru Herghelegiu (un dr renumit in buc la fel ca dr iosup) la care am refacut eco la 30sapt, si care ne-a zis ca nu avem de ce sa ne ingrijoram pt ca petele sunt de dimensiuni mici (la masurare una are 13/6.4mm si alta 10/4.6mm) si ca cel mai probabil se va rezolva pana la nastere sau la cel mult 1-2luni dupa nastere. el a zis ca nu crede ca va fi nevoie de nici un fel de operatie. el ne-a explicat ca pe masura ce BB creste, jetul lui de urina va fi mai puternic si se vor deschide complet canalele acelea si nu va mai colecta urina in rinichi. dar oricum la 2 luni de la nastere sa facem o radiografie lui BB si vedem atunci ce si cum. oricum vestea asta ne-a mai linistit.
acum nu zic ca dr klein este un medic slab sau ca a gresit cu ceva. oricum fatza de ce exista pe la noi in pit este mult peste oricine. probabil ca la 25 de saptamani(cand am fost noi la ea) dimensiunile lui BB erau destul de mici si petele acelea pareau destul de ingrijoratoare. poate ca nu a putut sa le masoare sau nu avea aparatura atat de performanta ca dr herghelegiu. dar sunt sigura acum ca nu este o problema atat de grava pe cat parea si ca oricum ar fi, ea are o rezolvare.
cam asta este povestea mea pana acum.
monnica sper ca ti-am fost de ajutor si te-am mai linistit un pic. fii optimista si vei vedea ca va fi bine. eu sunt alaturi de tine. si de toate fetele care au probleme seamanatoare. mai tinem legatura pe forum oricum. va pup pe toate...

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Mirela, multumesc mult pentru raspuns. Nu stiu ce sa mai zic dar dupa ce face bebe 2 luni o sa ma duc la eco la Iosup sa vedem cum este. Daca tot asa este nu stiu ce voi face si incotro o sa merg. E tare complicat pentru mine. Nici nu vreau sa ma gandesc. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine.
Nu inteleg ce sunt masuratorile alea. Mie mi-a masurat Iosup numai diametrul care era de 8.8 mm la ambii rinichi.
Am auzit de Herghelegiu. Zici ca el ti-a spus ca se poate rezolva pana la 2 luni? Asa mi-a spus si mie Iosup: sa ma duc cu bebe dupa ce face 2 luni la eco.

Epidurala este un dar de la Dumnezeu. Nu stiu cum nasteau femeile inainte fara epidurala. Practic dupa anestezie nu mai m-a durut nimic. Totul a fost placut.

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicedar spune:

Salutare burtici Sunt si eu o burtica mica si fricoasa..
Trebuie sa mergem la ginecolog insa nu ne`am hotarat inca la cine.. mai aud una alta de la voi Stiti cumva cum sa scap de frica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Scuze ca am intarziat cu raspunsul. am avut ceva probleme cu net-ul. Despre maternitatea din Pitesti am auzit ca s-a facut o statistica si s-a ajuns la concluzia ca au murit mai multi bebelusi decat anul trecut. Nu stiu cat de concludenta a fost acea statistica dar pe mine m-a speriat. Ca vor sa desfiinteze nu stiu cate paturi si deci vor fi bebelusii mai inghesuiti deci nu-i bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna burticilor!
ce mai faceti? cum va mai simtiti? eu sunt cam nervoasa. pe de o parte din cauza caldurii asteia insuportabile care ma chinuie de cateva zile incoace ingrozitor si nu mai stiu cum sa ma mai imbrac/dezbrac de caldura, nu stiu in ce camera sa mai dorm etc... pe de alta parte sunt nervoasa pt ca am probleme cu picioarele care mi se umfla ca niste butuci de lemn. nu stiu ce sa ma mai fac. am eliminat sarea, beau apa multa, le tin ridicate in sus, chiar nu stiu ce sa mai fac... sunt permanent umflate si ma dor ingrozitor. nu pot sa stau in picioare si nici macar de mers nu pot mai mult de 10-15min. toate incaltarile mi-au devenit incomode desi sunt cu 2 nr mai mari decat purtam de obicei. pana si mersul desculta prin casa sau pe suprafete reci imi creeaza probleme.
asa ca va intreb pe voi fetelor, ce remedii stiti pt asemenea probleme? ma ingrozesc cand ma gandesc ca sambata e nunta sora-mii si eu nu voi fi in stare sa stau nici macar pe scaun f bine, dar sa mai dansez si alea alea. asa ca ajutati-ma va rog cu sfaturi...
va pup pe toate

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicedar spune:

Salutare burtici. Yanis te rog poti sa imi dai si mie un nr. de telefon de la cabinetul din Gavana al dr. Ali Zarbaksh. Te rog, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Maria, te rog frumos spune-mi si mie mai multe despre hidronefroza fetitei tale. Ce investigatii ai facut? I-a trecut fara tratament? La ce dr ai fost cu ea?
Baietelul meu care are 25 de zile avea hidronefroza in timpul sarcinii si la 10 zile de la nastere.

Multumesc mult

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput