burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

mirela , stiu ce simti si te inteleg sa fi atat de disperata dar o sa fie bine cu incredere in Dumnezeu.
o sa ma rog pentru bebe din burtic sa fie bine

va pup pe toate dragutelor PITESTENCE GRAVIDUTE :)
si va doresc sarcina usoara in continuare .


Elena12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

La Multi Ani bb-ici nascuti sau nenascuti, copilasi din pitesti!
elena si toate gravidutele si mamicile

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Azi e 1IUNIE,deci LA MULTI ANI TUTUROR COPILASILOR SI SA NE TRAIASCA .MIRELAce mai face bb?Tu cum te mai simti?TANIMA,parerea mea e,ca,nu trebuie sa te ingrijorezi daca bb are mai mult sau mai putin cu o saptamana,ceea ce conteaza e sa fie normal,sanatos si sa-l nasti la termen.Chestia cu echograful nu este relevanta,si cel mai mult va creste in ultimele 3luni.Mie la5luni jumate nici nu mi se vedea burta,iar la echograf ,mic-mic,dar acum la 28de saptamani,mie mi se pare ca e urias si ca acum nasc,nu peste aprox 10 saptamani.Important e sa se dezvolte bine,normal,ca in rest.....tu si el sa fiti sanatosi.MULTI PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

La multi ani! tuturor viitorilor BBlici din burtici si BBilor mai mici si mai mari pe care ii are fiecare pe acasa. cu putina intarziere, dar mai bine mai tarziu decat deloc, nu? si multi tuturor fetelor pe de forum care sunt alaturi de mine. sunt sunt bine deocamdata si sper ca si BB este mai bine ca data trecuta. astept cu multa speranta saptamana viitoare (pe 16 iun am un nou eco programat la dr herghelegiu, iar pe 18 vizita la dr branescu cu care voi naste). ce sa va spun, ca mi-am facut sperante ca in aceasta luna problemele lui BB vor disparea ca prin minune si ca la acest nou control imi va zice ca totul e perfect si ca nu mai am de ce sa imi fac griji. as minti daca nu as recunoaste acest lucru. ma rog mereu ca BB sa fie sanatos, ma bucur de fiecare data cand vad cate o burtica pe centru sau cate un carucior cu o ghighilice mai jucausa sau mai plangacioasa in el, si ma ingrozesc cat vad cate un copil cu probleme sau cate un om mai batut de soarta. incerc sa fac cat mai multa miscare (sa merg pe jos, nu va ganditi la altceva) desi burtica mea e tot mai mare si mai greoaie (yanis cred ca ma intelege perfect despre ce vb pt ca avem amandoua tot atatea saptam). desi ma ung zilnic pe burtica si sani ma mananca pielea cateodata de imi vine sa mor. acum mai nou, in urma unei analize la secretia vaginala, mi-a descoperit si o infectie si mi-a recomandat augumentin 1 tab/zi timp de 5 zile + magniror ovule (sau cam asa ceva) 1ovul/zi intravaginal seara. ce parere aveti de un asemnenea tratament? sincer mi-e cam frica de antibioticul asta sa nu ii faca cumva rau lui BB. voi ce credeti? este vre-una sau a fost in situatie asemanatoare? ce tratament v-a fost prescris? astept raspunsul vostru si va pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

tamina, nu iti face probleme. medicii, in general, calculeaza sarcina incepand cu ultimul ciclu, nu de la data la care a avut loc "producerea evenimentului" (data copilului), si de cele mai multe ori nici nu se uita pe calendar ca sa calculeze data exacta, ci calculeaza in gand cam cat ar veni (desi cei mai multi au calendare electronice si le este mai usor sa spuna data exacta). asa ca e normal sa mai greseasca si ei un pic. nu are rost sa iti faci atatea griji. mai ales ca este o "problema" minora la care nici nu merita sa dai atentie prea mare. poti chiar tu insati sa iti tii un calcul al tau incepand cu prima zi a ultimului ciclului si numarand saptamanile in continuare. e simplu de facut calculul. eu asa am facut si am vazut ca la ecograf si dr a facut acelasi calcul si am fost la fix cu el. oricum ar fi o sarcina ar trebui sa aibe 40saptam. unii dr de ex calculeaza primele 5 luni de cate 4 saptamani, iar urmatoarele 4 luni de cate 5 saptamani, insa am vazut pe diferite situri si o altfel de imparteala. adik luna I(sapt1-5), luna II(sapt6-9), luna III(sapt10-13), luna IV(sapt14-18), luna V(sapt19-22), luna VI(sapt23-27), luna VII(sapt 28-31), luna VIII(sapt 32-36), luna IX(sapt37-40). sper ca ti-a fost de ajutor aceasta informatie si spor la calcul.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Buna, ma alatur si eu burticilor din Pitesti. La echo de 14 saptamani mi s-a spus ca o sa am o fetita, sper sa ramana asa:). Acum am 18 saptamani si astept cu nerabdare urmatoarea ecografie sa vedem cum s-a mai dezvoltat bebe. Va pup si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Buna!Am intrat sa urez bun venit noilor gravidute care ni s-au alaturat in clubul "burtici din Pitesti"DENY18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Bine ai venit,MAYAIONEin ,si sarcina usoara in continuare.
MIRELA,chiar ma gandeam ce mai faci,cum te mai simti.Sa stii ca puterea mintii e cea mai puternica+credinta in DUMNEZEU,stii doar,daca avem credinta cat o boaba de mustar am putea muta muntii.
Sa stii ca eu deja ma simt cat un balon urias{am66.5kg si am plecat de la 52 kg)si te inteleg ffff bine,in schimb nu am mancarimi,decat rar de tot.Scurgeri am si eu,dar nu am infectie.Nu cred ca intravaginal ar face rau la bb,dar doctorul stie cel mai bine.La ce doctor esti?Eu sunt la ALI ZARBAKSH,si mi se pare f bun.Are cabinet in Gavana,eu la Bucuresti nu am timp sa ma duc de nici o culoare,d-aia am doctor din Pitesti.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

bun venit mayaione, sarcina usoara si sa dea Dumnezeu ca BB-ul tau sa fie fetitza daca asta iti doresti. si pupici tuturor burticilor pitestence!!!
Yanis eu nu mai stiu exact cate kg am acum, dar ultima data cand ma cantarisem luasem 10kg per total . medicul tau este arabul de la curtea de arges? am auzit despre el ca idee, dar nu cunosc personal pe nimeni care sa fi nascut cu el. eu am fost la 2 medici aici in pit (dar parca am mai povestit de ei pe forum, nu?): 1.dr. buzatu marcel la clinica lui particulara (care s-a purtat ingrozitor cu mine, iar de la a 3-a sedinta/luna nu m-am mai dus), iar 2.dr paun de la judetean (dupa a 2-a sedinta/luna am observat ca nici macar nu ma retinea dupa figura si de fiecare data ma intreba cine sunt si de ce am venit, si in plus am avut o scurgere uratzica pt o zi imediat dupa cel de-al 2-lea control al ei, asa ca nu m-am mai dus a 3-a oara). acum ma duc la dr branescu de la clinica polizu din bucuresti (am ajuns la el printr-o cunostinta de familie). pare de treaba si sper sa am noroc de el sa nasc cu el (eu, din pacate, fac 40 saptam la sfarsitul lui august cand toti au planuri sa plece in concediu la mare), dar sper sa fiu norocoasa si sa isi ia concediu mai devreme sa ma asiste pe mine la nastere. si eu ziceam la fel ca tine, ca nu am timp sa ajung la buc, ca e greu cu transportul etc, dar am auzit destul de multe intamplari neplacute cu medicii de la noi din pit, asa ca nu mai vreau sa aud de ei, ma voi duce la buc si voi face toate sacrificiile necesare numai ca sa stiu ca BB va avea toate conditiile necesare sa iasa pe lume. in plus eu as vrea sa nasc normal, si cam toti cei de aici nu isi prea dau interesul sa te ajute sa nasti normal, ci te programeaza repede la cezariana ca sa scape si mai repede sa ia si bani mai multi (parerea mea cel putin). aropo, tu cum vei naste? te-ai hotarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Fetelor, pe mine nu ma streseaza intarzierea de o saptamana a lui bebe ci faptul ca in urma cu 3 saptamani era mai mare cu o saptamana, deci in 3 saptamani el a crescut doar cu o saptamana. Ce sa mai , astept eco morfologica de saptamana viitoare, ca nu am eu asa mare incredere in Tanaseasca, eu m-am dus la ea doar sa imi fac intrarea ptr concediu medical si sa ii dau niste bani inainte cumva ca sa ma primeasca saptamana viitoare cand voi apela la ea ptr a ma trimite la comisie. Eu am facut 90 de zile de CM si trebuie sa merg la comisie. La Bucuresti imi e greu sa merg din 2 in 2 saptamani ptr concediu de doua ori pentru un singur concediu, deci practic de 4 ori pe luna, mai ales ca sunt si vizitele la medic care sunt in zile diferite de inca 2 ori pe luna, deci 6 drumuri e enorm si ca timp si ca cheltuiala. asa ca prefer sa ii dau ei niste bani si sa nu mai merg la bucuresti unde la medicul meu nu i-as fi dat nici un ban ptr concediu ca el stie bine care sunt problemele mele si ca am nevoie de acest concediu.
In ce priveste nasterea in Pitesti eu nu as alege aceasta varianta ptr nimic in lume, sunt niste criminali si pe mine ma lasau sa mor in spital daca nu ma duceam eu de urgenta la Bucuresti. Eu nu as mai calca in veci in Judetean. Ptr cele care nu pot merge la Bucuresti le recomand cu caldura spitalul din Curtea de arges. E destul de curat, asistentele sunt dragute, medicii sunt bunicei si costurile mult mult sub cele din Pitesti. Eu acolo m-as fi dus daca nu era nevoie sa merg la acest dr ptr tratament ptr ca la mine a fost problema sa tin sarcina si trebuia sa fiu urmarita de un medic f f competent care sa se fi intalnit cu astfel de cazuri. daca Era o sarcina normala nu ma duceam pana la capatul pamantului ci optam ptr C De Arges. Asta e o varianta daca vreti sa o alegeti.
Numai bine la toate burticoasele.
Tanima 19+

Mergi la inceput