burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Mirela, eu am facut eco tridimensional la 24 saptamani la Sanovital, in Pitesti. Mai facusem doua eco morfologice la Bujcuresti dar ca sa fiu sigura ca totul e ok am zis sa cer parerea si altcuiva.
La ecograful asta bebe avea cordonul ombilical partial in jurul gatului si dr de acolo mi-a zis sa mai revin prin sapt 32-34 sa vada daca totul e ok. Deci cred ca se fac.
Vreau sa iti spun ca mi-a dat o poza f frumoasa cu bebe din profil, foarte clara.

Monica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

BUNA!Cat costa echo tridimensional in Pitesti?Eu am programare la un astfel de echo in Bucuresti la Centrul Medical Unirea,dr.Iosup si costa 350 lei.DENY15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

O eco tridimensionala la Sanovital, trimestrul II de sarcina, costa 150 lei. Si eu am facut 2 eco la Iosup. Tot ceea ce mi-a spus Iosup mi-au spus si cei de la Sanovital. Am o parere buna despre ei dar am incredere mai mare in Iosup.

Monica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

Fetelor sunt disperata!!! Am fost ieri la buc la ecograf si dr mi-a zis ca BB al meu are "rinichi fetali cu distentie pielocaliceala moderata", adica ca nu urineaza tot si cantitatea ramasa se duce in rinichi. Mi-a zis ca inca nu se pune problema de intrerupere de sarcina. Cum sa intrerup o sarcina in asemenea luna avansata (26saptamani)? Nici nu ma pot gandi la asa ceva. Ca spera sa se elimine acea cantitate de lichid sau macar sa nu mai creasca, ca sa pot duce sarcina la bun sfarsit si sa fie operat copilul dupa ce se va naste. Sunt dezorientata si imi doresc cu disperare acest copil. Il iubesc enorm si simt ca mi se rupe sufletul din mine. Imi vine sa plang continuu. Nu vreau sa concep ca as putea sa pierd acest copil sau ca se va naste cu probleme. Mi-a zis ca nu tine de mine problema asta, ca eu nu am si nu am avut nici o legatura cu asta, ca totul depinde numai de BB si de cum evolueaza el. Ca sunt destul de intalnite aceste probleme la baietei in general (da, spre bucuria familiei mi-a zis ca voi avea un baietel... oricum mie imi era indiferent sexul, sanatatea conteaza) si ca ea spera sa se rezolve. Nu stiu ce sa fac, ma simt disperata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Buna,gravidutzelor din Pitesti,si eu sunt tot din Pitesti si ma bucur ca pot vorbi cu cineva mai "apropiat".carla2005ai avut o idee super,chiar suntem.Pt mirela0521,imi pare ffffff rau pt bb-eul tau si chiar m-am speriat,deoarece si eu tot 26 de saptamani fix am,si inca nu am facut un echo tridimensional,ci doar normal.Am citi aici pe site ca se face si la Sanovital,deci ma voi duce pt a vedea ce face si bb-eul meu(care la echograf ,la dna dr Olteanu de la DR LUCA,s-a vazut tot baietel).Te inteleg fffffffff bine(si cred ca nu numai eu),si nu pot sa-ti spun decat,SA TE ROGI LA DUMNEZEU CA TOTUL SA FIE BINE SI SA TI-L INSANATOSEASCA,PT CA DOMNUL POATE FACE MINUNI,AI INCREDERE IN DUMNEZEU.Eu am mare incredere in EL,pt ca nu puteam tine sarcina(am mai pierdut una la 4 luni),insa increderea in EL mi-a dat putere si..,chiar de nu am avut voie sa fac nimic ci sa stau numai la pat,eu tot m-am dus si inca ma mai duc pe fiecare saptamana la trei biserici odata LA SCHIT,LA SF TREIME SI LA SF ILIE,cu acatiste,si am ajuns cu voia LUI la 26 si incep a27a saptamana.Ma voi ruga pt voi si va voi pune in acatistele mele.Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Mirela,imi pare rau pentru ceea ce ai aflat dar roaga-te la Dumnezeu si sigur te va ajuta sa aduci pe lume acest copilas.Poate ca pana la urma se va rezolva aceasta problema a bebelusului tau.Te asteptam cu vesti bune.DENY15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Mirela, si mie la eco de la 20 sapt pe care am facut-o la Iosup mi-a spus ca bebe are rinichii mariti. Dr mi-a explicat ca arterele lui uterine sunt flexibile si se deschid mai greu asa ca se strange o cantitate de urina in rinichi care creeaza presiune asupra arterelor, presiune care le deschide dar mai greu. Din cauza asta sunt rinichii mariti. Diagnosticul cred ca este asemanator cu al tau. Acelasi lucru mi la spus si la 23-24 sapt la Sanovital. Am mai facut o data eco la 32 sapt si nimic nu se schimbase. Dr mi-a zis sa nu imi fac probleme ca dupa ce nasc se pot reface natural arterele. Mi-a recomandat sa fac o eco bebelusului pe la 2 luni. Nu mi-a zis absolut nimic ca asta ar fi un motiv sa renunt la sarcina si uite ca mai am un pic si nasc. Eu sunt f increzatoare ca totul o sa fie bine cu bebelusul meu.
Te pup si ai incredere!

Monica 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna gravidutzelor! yanis, monnica, deny25 va multumesc din suflet pt incurajari. duminica am fost la dr branescu de la clinica polizu cu care se presupune ca voi naste. mi-a facut si el un ecograf, i-am aratat si ecograful din urma cu 2 zile, i-am atras atentia la ce scria acolo despre rinichii lui BB, el nu a parut f ingrijorat, dar nici nu a zis f multe. a zis ca e posibil sa se schimbe pana la nastere ca de obicei asa se intampla, m-a trimis peste 1 luna la un alt dr la eco tridimens(stiti si voi cum este, fiecare dr are un alt dr cu care lucreaza si normal ca te trimite la el ca "ala e cel mai bun")... oricum daca nu ma trimetea el la dr asta, ma duceam peste 3 saptam tot la dr care mi-a depistat problema respectiva. deocamdata m-am mai linistit un pic. familia si prietenii m-au incurajat cat de mult au putut! in plus mi-am promis mie insami ca pt el voi fi optimista si voi avea incredere un Bunul Dumnezeu ca ne va ajuta pe amandoi si voi putea aduce pe lume un baietel sanatos si voios ca parintii lui. trebuie ca totul sa fie bine si nu ma pot gandi la altceva. toti mi-au zis ca moralul meu conteaza f mult si il influenteaza starile mele, asa ca sunt hotarata sa am numai stari si sentimente pozitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Salutare burtici de Pitesti. Ce mai faceti?
Eu am fost ieri la eco la dr Tanasescu Elena. Merg acolo ptr ca trebuie sa merg la comisie ptr concediu si mi-e mai usor decat la Bucuresti. Asa ca i-am facut o vizita de curtoazie inainte de a-i cere concediu si sa ma prezint la comisie. Voi ce stiti despre ea? E buna, nu e buna? Mi-a facut un eco si mi-a spus tare convinsa ca bebe are 17 sapt si 2 zile. Dar eu am 18 sapt si 2 zile. Nu stiu ce sa mai cred. Oare e bebe mai mic cu o saptamana? Acum 3 saptamani era mai mare cu 6 zile. Deci in 3 saptamani nu prea a crescut? Sunt un pic ingrijorata. Asa ca abia astept saptamana viitoare sa merg iar la eco morfologica sa ma lamuresc ce si cum.
Va pup si va mai astept pe aici.
tanima 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Buna!TANIMA,eu am fost la un singur control la dr. Tanasescu si asta cand nu eram gravi.Vreau sa-ti spun ca am fost multumita de "prestatia" dumneaei.Cat despre masuratori, nu stiu ce sa-ti spun.Eu zic sa tii cont de ceea ce iti spune medicul tau gineco.Cu cat te vad mai multi medici,cu atat mai mult esti bagata in ceata pentru ca nu toti stiu sa interpreteze ceea ce vad la echo. sau ,ma rog,au alta viziune.Asa ca stai linistita.DENY17+

Mergi la inceput