burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Alexutza! Nici tu nu dormi!!!
La echo de 34 sapt s-a vazut cc (o data in jurul gatului). Facusem si in Pitesti la Elias cu doua zile in urma inainte sa merg la Medlife (dr. Chitescu) rec. de dr. Anca... Am si vazut cordonul bicolor infasurat in jurul gatului, asa ca nu am dubii in privinta verdicitatii diagnosticului. Sa fiu sincera, pe tot parcursul sarcinii (am mers la dr Anca de la sapt 12 - 14) am simtit ca ma dirijeza cu subtilitate catre cezariana... Nu mi-am facut griji, pt ca sunt o pers incapatanata.. stiam ca pana la urma va fi cum vreau eu...
Adevarul este ca eu am mers la dr. Anca la recomandarea unei prietene si l-am atentionat inca de la inceput ca vreau cat mai putine investigatii si cat mai multa inelegere, povestindu-i patania mea cu B2. M-a atentionat si pe mine cu privire la posibilitatea unei greutati progresive a celei de-a 3-a sarcini si m-a pus sa-i povestesc cum au decurs precedentele..., ca sa inteleaga cate ceva despre conformatia bazinului.
La drept vorbind, mi s-a parut fair-play! Mi-a povestit toate avantajele, riscurile, mi-a dat reteta (nu cred ca era nevoie) pt trusa peridurala si mi-a spus ca decizia e la mine in ceea ce priveste metoda prin care bb va veni pe lume.
Spuneam ca la 34 b avea cc. La 37,5 nu se mai vizualiza (mi s-a comunicat ca nu inseamna ca nu mai exista - poate sa fie mai larga sau ascunsa de pozitia bb). Am observat ca mi-a fost mai usor sa accept ideea cezarienei in virtutea sigurantei bb-lui, dupa primul echo. Apoi am sovait... Sotul imi aduce aminte (ma are si inregistrata pe caseta!) de chinurile prin care am trecut la celelalte nasteri. El e pt cezariana.
M-am gandit (in special week-end-ul acesta) f mult ce ar fi mai bine pt bb. Am hotarat ca ar fi mai sigura cezariana. Apoi am analizat urmarile ambelor metode de nastere... Am optat pt cezariana pt ca pt mine suferinta celorlalte 2 nasteri nu s-a rezumat numai la cele aproape 18 ore de travaliu si expulzie, ci si la f. multe zile de suferinta ulterioara: m-am si rupt, m-au si taiat, m-am ales si cu niste hemoroizi pe vecie... Multe zile nu am putut sta nici in fund, nici pe o parte... Nici sa alapez nu puteam (ma durea ca si cum as fi avut permanente contractii). Reluarea vietii sexuale a fost o alta punte a suspinelor!!! Noroc ca am un sot intelegator si iubitor.
Au trecut toate, aproape le-am uitat... Analizandu-le, insa, acum, imi dau seama ca nu are cum sa fie mai grea refacerea dupa cezariana decat am patimit deja.
Toate informatiile pe care mi le-ai dat imi sunt f f f utile. Habar nu aveam ca nu ai voie sa mananci dupa. Am sa ma inarmez cu rabdare.
Am eu ce am cu voia Domnului. Ma tot gandesc ca El stie deja cursul evenimentelor, si cum va voi, asa voi trai! Daca se va intampla neprevazutul in conditii de maxima viteza, toate planurile mele nu mai au nici un rost.
Asa ca, Doamne-ajuta!
Somn usor si odihnitor. Eu il calmam pe B2 cu Calgel. Incearca si tu... De fapt, daca nu sunt dintisorii, mereu este altceva. Cam acesta este sportul de care ne-am apucat: nesomn, griji, sperante, impliniri si neimpliniri! Multa sanatate! Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Angela mai ai putin si ajungi sa-ti ti fetita in brate!
Hai sa-ti mai zic cate ceva(ce-mi amintesc acum) legat de nasterea mea cu cezariana. Secretul unei refaceri rapide e sa te ridici cat mai repede din pat.Ai sa vezi cum o sa vina dr. si o sa-ti zica"cum inca mai esti in pat?"Pe mine de fiecare data cand ma vedea ma certa ca nu ma plimb prin camera.Si culmea e ca el venea sa ma vada tocmai cand ma asezam in pat!O sa vina sa te vada zilnic, inclusiv sambata si duminica, vine de acasa.O sa stai cel mult pana a doua zi dupa operatie(max. 12 ore) la salonul postoperator si apoi o sa te mute intr-un salon cu doua mamici si cu bebelusii in aripa renovata. Salonul e super.Daca sotul tau reuseste sa declare copilul (in caz ca nasti vineri)si nu sunt probleme,ceea ce iti doresc si eu, o sa poti pleca acasa duminica.Eu am nascut vineri, dar nu am reusit sa declaram copilul asa ca am stat si duminica in spital.
Ai sa vezi ca o sa te refaci rapid.O sa te cheme la control la cabinet la 7 zile, la 14 zile si apoi la 6 saptamani. Eu dupa controlul de la 7 zile am plecat prin Cora sa mai cumpar cate ceva pt. bebe. Despre cat a costat tot (desi nimeni nu mi-a cerut nimic, oamenii astia chiar au meritat!)gasesti aici :http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46118&whichpage=10 scuze ca am uitat sa-ti zic.
Hai curaj, ca nu mai e mult.Tine legatura cu dr. prin telefon, se zice ca fetitele sunt mai grabite!Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna burtici pitestence! si eu sunt o gravidutza din pitesti de aproape 24 saptam. deocamdata nu pot sa zic ca am un medic al meu. am fost in 2 luni la dr. buzatu marcel, apoi in 2 luni la d-na dr. paun de la judetzean si am avut ceva neplaceri cu ambii, asa ca nu m-am mai dus la ei. acum in mai ma voi duce la bucuresti la dr. didilescu amalia de la pantelimon. stie cineva ceva de ea? oricum la pitesti nu mai vreau sa nasc pt ca m-am cam saturat de ei. toti sunt incompetenti comparativ cu cei din bucuresti, insa ciubucari de nu se poate. si pe langa astea nici sa vb cu pacintele nu sunt in stare. de dr. copaceanu stiu de la 2 cunostinte ca nu se sinchiseste sa vina de acasa si nici macar sa isi strice somnul cand e de garda pt o nastere normala, decat la cezariana face efortul asta. si in general cam la toti medicii din pit. am vazut aceeasi atitudine pro cezariana pt ca este bacsisul mai mare si mai putina munca. de ce sa stea ei pt o nastere normala cate 6-12 ore pe langa o gravida, cand intr-o ora la cezariana a terminat treaba? eu inca nu m-am hotarat cum vreau sa nasc, dar mi-ar placea ca macar sa am de unde alege. nu sa iti zica din start medicul ca el face cezariana daca vrei, ca daca nu... astept sa vad cum este noua dr. de la buc pe care o voi vizita la sf saptam viitoare. pana atunci toate cele bune burticilor si nasteri usoare pt cele care va pregatiti de eveniment luna aceasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaica spune:

Eu sunt o fosta burtica, as putea zice chiar si actuala, intrucat am ramas cu burtica si dupa nastere si sunt tot din Pitesti.
Tuturor gravidutelor va urez sa aveti sarcini usoare in continuare si nasteri si mai usoare!
Eu, ca si majoritatea, dupa cate vad si stiu, am nascut la Bucuresti, la Polizu, cu dr Suciu. Mi l-a recomandat o prietena careia ii multumesc si ii sunt recunoscatoare vesnic. Nu aflasem inca de dr Buzatu, despre care am auzit numai lucruri bune, dar cred ca tot la Bucuresti as fi nascut, chiar daca stiam de el.Pana la urma fiecare face ce si cum vrea.
Va las acum ca trebuie sa iesim pe afara, fetei mele ii place foarte mult pe afara.
Aveti grija de voi si de bebicii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Multumesc mult, Alexutza!
Informatii concrete si f f utile!!!
Spor la papica! si cat mai putine plangaceli!!!
Mirela
Eu merg la dr Anca Sp. Municipal. Parerile sunt impartite despre el, pana acum, eu sunt multumita. Este un tip carismatic, care a dat dovada de f multa intelegere si pare sa-i pese de pacienti. Alexutza este si ea multumita. Citeste mai sus!
Dr. Buzatu era stagiar la Municipal cand am nascut eu in oct. 2003, si cu el am nascut. Mie mi s-a parut OK, insa nu pot sa spun ca am avut probleme deosebite in care-i sa-i testez profesionalismul (eram urmarita de conf. Horhoianu - prea ocupat in ziua aceea ca sa asiste la nastere).
Eu nu-ti recomand Pitestiul pt nastere. Argumentatia incepe de la medici, conditii de spitalizare, de medicatie, de experienta, de personal, de igena si de permisivitate a comunicarii intre mama si copil dupa nastere. Poate ma insel!!! Oricum, multa bafta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrinna spune:

Buna, eu sunt Corina, din Pitesti, desi de cativa ani locuiesc in Bucuresti. Ma bucur sa aud ca nu nasteti in Pitesti, pentru ca eu am auzit numai lucruri rele despre nasterile din Pitesti (si de regula de la cunostinte, nu asa, din auzite). Tatal meu, care cunoaste cred ca aproape toti medicii din Judetean, mi-a zis ca nici prin gand sa nu-mi treaca sa nu nasc in Bucuresti. Oricum , eu am nascut deja, in decembrie, la Polizu si a fost extraordinar de bine. Daca veti detalii, intrebati-ma si va raspund cu cea mai mare placere. Sincera sa fiu, eu cred ca e mai bine sa faceti o ora pana la Bucuresti cand va apuca durerile decat sa nasteti la Pitesti. Eu una asa as fi facut si am fost foarte aproape de asta. Am nascut cu cateva ore inainte sa plec la Pitesti. Ce noroc!

Sa aveti cu toatele nasteri usoare si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

salutare [pink]angelica_g si tuturor celelalte burtici din pit!!! dupa cum ziceam am fost in primele 2 luni la control la dr. buzatu (la clinica lui particulara normal, ca doar treb sa cotizezi inainte de nastere la medic ca altfel risti sa nu te mai primeasca pe motiv ca nu ai fost pacienta lui). m-am dus la acest dr. buzatu tocmai pt ca am primit referinte bune despre el, insa pe mine m-a dezamagit. sa va povestesc ce mi s-a intamplat. la primul control, toate bune si frumoase, insa mai mult am vb de cunostintele comune prin care aflasem de existenta lui decat despre sarcina in sine (nu mi-a zis absolut nimic despre controlul pe care mi-l facuse, desi eu eram extrem de curioasa pt ca nu eram obisnuita cu asemenea controale si fiind si prima sarcina, va dati seama cate curiozitati as fi avut). mi-a dat in schimb utrogestan oral cate 2 pastile pe zi, metroclopramid pt greturi si malox pt arsurile care ma chinuiau. la al doilea control m-a intrebat daca am avut ceva dureti, am zis ca m-a durut in vre-o 2 zile spatele si putin burta jos, dar probabil de la frig pt ca era iarna si fusase destul de frig in biroul meu. m-a intrebat daca am luat ceva, si am zis ca nu. fetelor, in momentul acela nu am mai avut trai cu el. a inceput sa urle la mine ca de ce nu am luat no-spa, ca vreau sa pierd sarcina?????, ca sunt inconstienta etc etc etc. am incremenit si oricat am incercat sa ii explic ca nu am stiut de medicamentul acesta si ca nu mi l-a prescris nu am avut intelegere de la el. a zis ca il mint pe el si ma mint singura, ca el prescrie acest medicament la toate pacinetele lui, si ca e imposibil sa nu mi-l fi dat (ghinionul meu ca nu am avut reteta lui la mine ca i-as fi varat-o pe gat de nervi). m-a pus sa ma dezbrac sa ma controleze ca sa imi demonstreze ca am gresit neluind faimosul medicament (despre care, recunosc, auzisem doar de la colege ca ar fi pt greata si nici decum pt dureri si contractii abdominale, deh fetele nu isi mai aduceau aminte exact ce si cum). dupa control iarasi nu zicea nimic nimic. asa ca mi-am luat inima in dinti si rosie si de jena si de furie (sunt o pers destul de emotiva recunosc)l-am intrebat ce a vazut. la care el tot cu nervi imi raspunde f evaziv "raman la latitudinea mea ca ai gresit neluind medicamentul ala!!!". m-a certat ca vezi doamne nu am luat nimic cum trebuie: ca no-spa nu am luat deloc, ca utrogestan a zis sa iau chipurile seara ca sa nu imi provoace somnolentza (am luat una dimineatza si una seara pt ca era limita de dozaj), ca metroclopramid trebuia sa iau dimineatza cate 1 dimin si 1 seara ca sa scap de greata si sa am confort toata ziua la serv (eu am luat de cateva ori si greata tot aveam asa ca nu am mai luat deloc si am indurat starile alea), malox am luat vre-o saptamana si la fel am renuntat tot din acelasi motive ca si metroclopramidul. va jur fetelor ca nu mi-a precizat pe reteta la ce ora sa iau pastilele alea (asa cum pretindea), si le-am luat dupa cum am citit pe prospectul medicamentelor. in schimb cand l-am intrebat la ce spital profeseaza mai exact, s-a eschivat tot cum a stiut mai bine. zicea ca "inca nu vorbim de o sarcina decat de la 35 de saptamani in colo, ca acum e inca un fetus, ca vb de copil cand va avea plamanii formati sa poata respira" etc etc etc. eh fetelor, va dati seama ce nervi m-au cuprins in momentul ala. cum adik, nu am voie sa intreb unde este el medic si unde are dreptul sa faca cezariene/nasteri normale???? pai daca era somer, si eu nu stiam, ce faceam atunci? ma duceam la el 9 luni de zile si apoi imi zicea ca el traieste doar din clinica lui particulara, ca nu are unde sa asiste nasteri???? dupa toata aceasta vizita, asa de tare m-a timorat si m-a afectat ca 2-3 zile m-a durut burta continuu. probabil mi se pusase vre-o pata pe creier ca am gresit cu ceva. drept urmare nu m-am mai dus la el. am fost apoi printr-o cunostinta care lucreaza la judetean la dr. paun care nici macar nu m-a recunoscut la a doua vizita (probabil ca are prea multe paciente si nu se oboseste sa le retina) si in plus am avut si o scurgere ciudata dupa cel de-al doilea control (si de la altceva nu putea fi pt ca asa cum a aparut din senin tot asa s-a si oprit). cam asa au decurs pana acum experientele mele cu medicii din pit si tocmai de aceea m-am hotarat sa ma duc la buc. si un alt motiv ar fi acela ca as vrea sa nasc cu epidurala, dar la noi in pit nu se poate visa la asa ceva decat la cezariana. alte optiuni nu sunt dupa cum bine stiti. va pup pe toate si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! corrinna vad ca ai nascut la clinica polizu si se pare ca ai ceva cunostinte despre dr de pe la noi. cu ce medic ai nascut la polizu??? de dr. branescu stii ceva? sau vre-una dintre voi a auzit ceva de ei (sunt 2 frati). as vrea sa ma duc la ei si eram curioasa daca ii cunoaste cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utionela spune:

m-am hotarat sa merg la bucuresti,la spitalul municipal,pt ca aici mi-e frica rau de tot, am fost la control la sp.judetean si inaintea mea se facuse un chiuretaj,era sange peste tot, tot acolo m-a consultat si pe mine doctorul,ce ziceti? daca a nascut cineva de curand la sp. municipal as vrea sa stiu care ar fi preturile pt orice tip de interventie va rog mult , va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Buna alegere!
Eu am nascut in octombrie la municipal cu conf. anca si cred ca astazi a nascut angelica g tot cu el.
Utionela tu cine o sa nasti?

Mergi la inceput