burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

quote:
Originally posted by alexuta2005

Buna burtici de Pitesti!
Eu sunt proaspata mamica, tot din Pitesti dar am ales sa nasc la Bucuresti, la Spitalul Municipal cu d-nul conf. Anca si am fost incantata si de spital si de dr.Sincer nu am avut curaj sa nasc in Pitesti.Eu zic ca nu exista un grad de comparatie intre Spitalul Judetean si Spitalul Municipal nici in ceea ce priveste conditiile si nici a profesionalismului personalului.Oricum si modul in care esti tratat e total diferit.
Analizele le-am facut la Medsana si ecografele la Centru Medical Unirea la dr. Adela Dinu- o scumpicica.
Eu va recomand sa mergeti la Bucuresti,nu-i o distanta asa de mare.




Uoau!!! De cand caut asa ceva!!! O nastere recenta cu dr. Anca la Spitalul Municipal. Sunt din Pitesti, DNP 12.05.2006, nehotarata inca daca cezariana sau normal.
Te rog mult, spune-mi si mie care mai sunt preturile! Pentru tot ceea ce ai cunostinta (ambele variante).
Felicitari si sa-ti traiasca bb! Sa fiti sanatosi si voinici! Povesteste-mi cum a fost!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:


Drage burtici pitestence!
Nu va lasati intimidate de patriotismul rudelor si prietenilor!!! Chiar daca sunt costuri suplimentare cu deplasarile la Bucuresti, sunt mai utile si mai eficiente de facut in timpul nasterii decat dupa (daca, Doamne-fereste, nu este prea tarziu).
Am nascut in 1997 cu dr. Copacianu care nici macar nu s-a sinchisit sa-mi comunice ca am o problema de incopatibilitate sangvina cu sotul meu - Rh negativ/pozitiv. Si in cazul meu a vrut sa plece acasa inainte de nasterea copilului, ca cica mai dura, desi mi se rupsesera mebranele de la 11 noaptea si era a doua zi ora 13. Conditiile erau si sunt in continuare mizere... Tratamentul asistentelor si infirmierelor animalic, despre comunicarea dintre mama si copil imediat dupa nastere nici nu poate fi vorba... L-am vazut dupa aproape 16 ore, cand mi l-au adus la alaptat pt. 15 minute, cu urme de lapte praf la gurita... Asteptam cu nespusa nerabdare sa treaca orele pana la "dreptul" meu de a-mi vedea copilul in timpul meselor.
A doua nastere a fost in Bucuresti, spitalul Municipal - 14.10.2003. Trebuia sa fie dr. Horhoianu, dar s-a nimerit dr. Buzatu Marcel (care acum profeseaza la noi). Un om de nota 10, care insa nu poate compensa lipsurile majore si carentele de management ale Spitalului Judetean din Pitesti.
Nici nu pot compara tratamentul si conditiile din Bucuresti cu cele din Pitesti... Si, credeti-ma, initial si eu am avut retineri financiare in luarea deciziei de a face naveta 9 luni la Bucuresti!
Multa sanatate si sarcina usoara! ... Si nastere fara complicatii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

UTIONELA din nou o parere negativa din partea ANGELICAI despre sp jud Pitesti,ce ne facem?Ne programam la Bucuresti ,ca inca mai e timp.Tu ai fost la control in spitalul judetean?sti cum arata acum? Eu nu am fost, sunt programata marti si o sa intru sa va povestesc,sunt foarte fricoasa de aparatura usi de spital si halate albe.
37w+6d

NIKOL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:


Nikol, 37 sapt. si inca nu esti in evidenta stricta a unui medic?!!!
Ma surprinde. Sunt la a 3-a sarcina (sapt. 39) si am observat ca mai toti dr.-i sunt f. f. interesati sa-si urmareasca pacientii indeaproape cu cel putin 5 luni inainte de nastere.
Daca inca mai poti schimba ceva in optiunea locului nasterii, crede-ma!!! Eu am putut compara! Alege Bucurestiul!
Eu merg la Spitalul Municipal, dr. Anca Florin Alexandru. Are el o mare pasiune pt cezariene, dar a aratat f. multa intelegere vis-a-vis de dorinta mea de a nu ma mai supune atator investigatii necesare mai mult din puntul lor de vedere. Pare f. carismatic si dornic sa-ti ofere informatii, optiuni, solutii.
Multa bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns COSMMYR spune:

Buna burtici si bebelusi!
Si eu sunt din Pitesti dar voi naste in Bucuresti la Polizu pt ca sunt revoltata pe medicii din Pitesti.Am avut o gramada de experiente nefericite aici asa ca m-am saturat de ei.
Eu mai bine nasc in masina spre Bucuresti decat in Spitelul Judetean.
Va pupic pe toate!!!!!!!!!!

COSMINA 30 SAPT si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Gata eu am fost deja la control la Bucuresti, la spitalul Municipal d-r. Dumitrascu...e super mi-a mai dat niste analize de facut sper sa fie totul ok. Singurul lucru care ma sperie este drumul pana la Bucuresti cand o fi sa nasc!
Carla2005 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Draga angelica_g,multumesc pentru urari.
Despre preturi am vorbit aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45958&whichpage=6
Daca mai vrai sa aflii si alte detalii intreaba-ma.
Ma scuzi ca am raspuns asa de greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

quote:
Originally posted by alexuta2005

Draga angelica_g,multumesc pentru urari.
Despre preturi am vorbit aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45958&whichpage=6
Daca mai vrai sa aflii si alte detalii intreaba-ma.
Ma scuzi ca am raspuns asa de greu.



Multumesc mult de tot, Alexutza!
Am atatea treburi de facut si, de cand am intrat pe topicul indicat, nu-mi mai pot dezlipi ochii de pe ecran!!!!
N-am terminat tot de citit, dar vroiam sa-ti multumesc! ma cam sperie prima jumatate a istorioarelor. Mi-ar face mare placere, daca nu te-ar deranja, si bubulina ta te-ar lasa cateva minute sa le pierzi in fata calculatorului, sa aflu si povestea ta! Cum a fost?! Cum te-ai descurcat?! Daca se poate, tu cat ai platit si cui?! Cum te simti?! Ce face bb? Cat ai stat in spital?! Care era DPN tau si cand ai nascut?!
Daca iti cer prea multe, ma scuzi! Imi aduc aminte f bine cat de mult te poate solicita un nou nascut!
Multa sanatate si voinicie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Alexutza
Gata! Am citit si povestea ta!!!
Sa-ti traiasca albinutzta!
Sa te bucuri de ea si sa fiti sanatoase!
Oricum, nu prea am cale de intoarcere! Deja ma incearca cu o programare pe 05 mai. De fapt, el e hotarat! Eu as vrea sa mai obtin o amanare, daca bb n-are nimic de obiectat! Zici ca ai nascut fetita si chiar la 40 sapt. OK! Poate sa mai stea si a mea pana in apropiere cu 2-3 zile de DPN (12 mai)! Nu i-am pregatit absolut NIMIC!
Multumesc mult si toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Angelica ce a zis dr. anca? Cum iti recomanda sa nasti? La mine au fost cateva probleme (aveam placenta jos inserata, bebitza era cam mare pentru bazinul meu) si nu am vrut sa risc, desi dr. a spus ca se poate incerca si nastere normala dar ca am bazinul mic si ca o sa fie un pic mai greu.Plus ca eram tare speriata.
M-am internat la spital cu o zi inainte dar a zis ca nu nasc atunci, a asteptat sa se declanseze nasterea, s-a intamplat a doua zi, si abia apoi m-a operat.DPN-ul era 21 octobrie, dr a zis ca o sa nasc in jur de 15 octombrie si am nascut pe 14.
Tu vrei amanare si eu vroiam sa nasc mai repede!Ma saturasem sa nu dorm noaptea din cauza arsurilor la stomac!Las' nu te mai stresa de pregatiri ca tu esti mai pregatita, am inteles ca mai ai doi copii.
Sa-ti zic ceva: daca nasti prin cezariana, in prima zi nu ai voie decat decat sa-ti umezesti buzele cu apa, a doua zi ceai neindulcit,apa plata si supa de legume(strecurata) fara ceapa si cartofi, a treia zi poti sa mananci branza dulce, ou si carne de pasare.Si mai e ceva.Regimul dr. anca e cel mai drastic din spital, am vazut ca pentru alte fete cu cezariana regimul era mai permisiv.Trebuie sa ai la tine niste calmante(algocalmin fiole sau piafen, cred ca asta stii)dar dr. recomanda cat mai putine.Nu mi-ai spus cum o sa nasti.Hai ca poate reusesc sa-ti mai raspund si la alte intrebari daca ma lasa fetitza(tocmai ne apar dintisorii si ne supara rau treaba asta!)

Mergi la inceput