burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Utionela imi amintesc si eu primele luni, aproape ca nu mai aveam timp sa respir.


Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Fetelor voi ati hranit copilul cu lapte exclusiv de la san...ca Alexandra mea nu se satura ...trage de la san de simt ca ma seaca iar apoi urlaaa si daca ii dau biberon mai baga si biberon! O fi bine?
Si vreau sa va anunt ca pe 16 nov 2006, ora 23,04, am nascut o minune de fetita de 3,250kg, 49cm, Apgar9!
Va pup!
Anka999iti tin pumnii sa-mi spui cum a fost!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Carla sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea.

Eu l-am hranit pe Adi exclusiv la san pana la 4 luni. Daca ii dai biberon de acum cu timpul va renunta la san, pentru ca este mult mai usor sa bea din biberon.
Poate ar fi bine sa vorbesti si cu medicul de familie sau cu un pediatru sa vezi ce te sfatuiesc.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Felicitari Carla sa-ti traiasca fetita si sa-ti aduca numai bucurii.
Chiar ma gandeam la tine ca nu ti-am raspuns pe PM(nu a mers forumul atunci) dar ti-am raspuns aici si la subiectul cu cadita de baie.
Eu o sa o contrazic pe Filofteia(sper sa nu se supere ).Am alaptat exclusiv o luna si cantitatea mea de lapte nu era suficienta asa ca fetita mea in loc sa ia in greutate ea scadea.Ea s-a nascut cu 3,600Kg si cand a implinit o luna avea 3,200kg. Atunci am trecut-o pe lapte in completare si mi-a refuzat sanul.
Medicul ginecolog mi-a zis ca am gresit, trebuia sa o trec de la inceput pe completare pana se stabiliza lactatia si atunci nu mai refuza sanul.Pot sa zic ca nu ai gresit, mai mult ai facut ce trebuia sa fac si eu.
Trebuie sa cumperi un biberon cu gauri foarte mici, cele mai mici de pe piata parca sunt de la avent ca sa nu curga laptele usor.
Oricum ar fi nu fi suparata ca pana la urma fie ca o alaptezi fie ca o hranesti numai cu lapte praf fetita ta o sa creasca mare si o sa fie sanatoasa .Ai sa vezi.
Eu am alaptat o luna exclusiv si apoi 2 sapt. in completare dupa care numai lapte praf si am o fetita sanatoase, care nu s-a imbolnavit niciodata pana acum.Are 1 an si o luna si nici macar reacii la vaccinuri nu a avut.


Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Multumes mult Carla!
Te felicit inca o data pt printesa ta si iti doresc refacere rapida. Despre laptic, ceea ce a spus Alexuta am auzit de la mai multe persoane. Cineva spunea ca sunt ceaiuri si pulberi speciale pt stimularea lactatiei in farmacii.
toate fetele!

39+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Multumesc de sfaturi...am inceput sa reducem biberoanele si sa bem din ce in ce mai mult de la san...mi-a mai venit si laptele asa ca sper macar cateva luni sa o tin si cu lapte de la san daca nu se poate altfel! Sa vedem cum se mai comporta pe viitor!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Anka999bine ca nu nasti la Universitar...sa sti ca eu am fost dezamagita si de personal si de conditii, la banii care i-am dat puteam sa nasc la judetean in aceleasi conditii si sa se invarta si toata lumea in jurul meu!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Carla te rog frumos sa-mi trimiti si mie un PM cu "tarifele".
Si la Polizu am auzit ca conditiile sunt groaznice si asistentele la fel, dar am ales Buc pt ca sunt mai bine pregatiti si au dotari mai bune in cz de probleme.
Ma bucur mult ca ati rarit biberoanele! Cat mai mult laptic!

39+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mirela ce mai face rares al tau cu piciorusele? Eu am fost la spitalul de copii la fizioterapeut si am inceput gimnastica medicala. Tu ai fost la vreun consult la ei? Bebe rares al meu are o forma usoara de picior valg si mi-a spus ca din masaj se poate repara destul de usor mai ales ca el e foarte mic acum si se pot modela mai repede oasele. nu ne-a dat sa ii bagam piciorusele in gips doar masaj si gimnastica in fiecare zi la spital, destul de greu sa ma deplasez zilnic, dar am sperante ca va fi bine.
Multa sanatate la Raresei

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
nu am mai scris de mult timp, dar nu ma mai ajung cu timpul asta deloc. mai ales acum de cand se intuneca devreme nu am timp sa fac mai nimic. plus ca am si un examen saptamana viitoare cred si nu ma simt f pregatita. am muncit la un referat de mi-au iesit ochi din cap si tot trebuie refacut cica.
ca sa nu mai zic ca rares, care acum are 3 luni jumate, de ce creste d-aia imi ocupa tot mai mult timp. ziua nu prea doarme, atipeste asa cate o jumatate de ora pe fuga si eu nu stiu atunci ce sa fac mai repede. sa pun rufe la spalat, sa intind rufe sau sa strang rufe dupa sarma, sa sterilezez biberoane, sa fac ceiut, sa fac sucul de mere si morcovi... de facut mancare si curatenie abia apuc sa fac o data pe saptam. plus ca rares este infundat mereu si se maraie tot timpul asa ca nici somnul nu il are linistit. ba in ultima perioada se tot trezeste plangand si suspina f tare in somn. ori viseaza urat, ori se sperie el de ceva, oricum il iau in batte, il mangai, il pup pe frunte si obrajori si el tot plange in somn. am fost cu el la biserica sa ii citeasca de sperietura si sa il impartasesc si tot la fel plange in somn.
cu piciorutele tot in stadiul ala suntem. punem atelele in fiecare seara si incerc sa ii fac masaj de 2-3 ori pe zi, dar cand se maraie nu mai pot sa fac din pacate.
si colac peste pupaza de aproape 2 zile, plange continuu aproape. nimic nu il mai impaca. nu mai mananca lapte mai deloc, suge o manuta de nu mai stie de el, nu mai vrea suzeta, nu mai are liniste deloc. eu cred ca ii dau dintisorii de jos, desi nu vad prea bine in gurita lui. pare ca ar fi zona putin albita, dar nu stiu daca de la asta este sau de la saliva, ca mai nou a inceput sa faca ploitze la guritza. stiti ceva remedii pt calmarea gingiilor cand dau dintisorii? auzisem de niste unguente/geluri ca ar exista. poate ma ajutati voi, cele care ati trecut deja prin asa ceva.
va pup pe toate si va doresc toate cele bune

Mergi la inceput