burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Utionela felicitari pt. bebe!
Nu ai mai ajuns la Bucuresti.Daca ai stii ca asta a fost stresul meu cel mai mare pe tot parcursul sarcinii.Bine ca s-a terminat cu bine totul.Cum te simti acum?
Ank999 cu placere pot sa povestesc dar nu stiu despre ce.Sunt atat de multe de povestit.Alexia are acum un an si o luna .Stai linistita ca o sa te descurci sigur.
Carla si Alexia are medic de fam. la Policlinica Sardan pe dr. Visinescu.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Ank999 policlinica de pe smardan este chiar vis-a vis de piata...am inteles ca inainte acolo a fost o cresa sau gradinita ceva de genul asta, deci cum cobori pe Smardan spre gara este ultima cladire pe partea stanga...sunt medici pediatrii foarte buni acolo.
Intr-adevar si d-na Visinescu este tot acolo si am inteles ca este foarte buna si dansa, eu m-am dus la Popescu Carmen fiindca mi-a pus nasa mea o vorba buna acolo.
Singurul inconvenient este ca eu stau tocmai la Rolast si e cam departe de mine, insa ne descurcam noi cumva.
utionelamie imi e o frica de mor ca nu voi ajunge sa nasc la Bucuresti si cine stie pe mana carui medic ajung pe aici...sper totusi ca daca dau banu sa ma bage in seama ...eu as vrea totusi sa nasc normal si am vazut ca la judetean te cam baga la cezariana una doua!
ank999 nu cumva ai nascut si nu ne-ai anuntat ...ca am vazut ca nu ai mai aparut nici la mamici de nov-dec! Vezi daca e ceva sa ne anunti si sa imi povestesti cum a fost cu drumul la Bucuresti...drum de care eu sunt terorizata!
Va pup pe toate!

carla2005 37+ cu Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utionela spune:

nu este adevarat ca iti face cezariana una doua,eu am vrut pt.ca mi-e frica de durere si sant o fricoasa in general,mai ales ca am trecut de 33 da ani.N-am ajuns la bucuresti pt.ca n-am stiut sigur cand voi naste cu toate ca am facut vreo 12eco si toate au fost pe langa cu mult inclusiv cele de la buc.Vina a fost a mea pt. ca n-am stiut data ultimului ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victorita82 spune:

exista 2 spitale CFR in Bucuresti? Eu merg la unul care este langa Sofitel si doctorul la care merg se numeste Moarcas.Mai merge cineva la CFR?As vrea sa aflu cate ceva despre spital!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Carlanu am nascut, dar si eu sunt ingrozita de drumul spre Bucuresti! Se circula tot pe o singura banda ( o bucata destul de mare de drum) Aglomeratie mare inspre Buc este duminica seara( in rest ajungi in maxim 1+1/2H) si problematic mai este Militariul dimineata (de regula de la intrare , pana il termini faci tot cat faci pe autostrada). Informatiile astea sunt de vineri, dar nu cred ca au mai fost modificari.
Concluzia este ca dc nu este sa fie duminica seara sau dimin intre 7-9 in maxim 3H esti la spital!
Pe mine m-a chemat dr. Duminica si sper sa rezist pana atunci. O sa-si dea seama dc vine in curand, si probabil dc momentul este aproape voi ramane acolo. Eu am DPN 29.11 (dupa UM, ca altfel e 26-27) asa ca sper sa mai stau inca vreo 2 saptamani in formula 2 in1.
Alexuta nu prea pot sa pun intrebari concrete pt ca nu ma pricep absolut deloc! O sa te sacai mai tarziu! Ce ai folosit pt Buricul lui BB? Hainultele le fierbi, le speli si le calci (nu suport sa calc)? Pana cand trebuie sterilizate toate? ....Asta ra fi un inceput...
Utionela felicitari pt bb! Cum a fost de n-ai avut timp sa ajungi in Bucuresti!

37+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Ank999Pt. biuric am folosit alcool alb pana i-a cazut, apoi nimic.Asa mi-au zis de la spital.
Nu am fiert hainele si nici nu le-am calcat.Le-am spalat cu masina de spalat dar la o temp. mai ridicata.Poti sa le clatesti de 2 ori.Eu le-am spalat separat, de fapt si acum tot asa le spal.
Decat sa pierzi atata vreme calcand mai bine petreci timpul asta cu copilul, ii vorbesti te joci cu el caci e mai castigat asa sau te odihnesti.
Ai sa rezisti pana duminica dar trebuie sa fi cuminte, sa `nu stai mult in picioare, sa nu te plimbi mult.Unde nasti? La municipal? Eu acolo am nascut.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

ank999eu am data probabila a nasterii pe 2 dec, insa dupa ecograf ar fi 26 noiembrie! Sunt ingrozita de drum, ieri seara am stat cuminte in pat sa nu cumva sa ma apuce nascutu pe aglomeratia asta cand se intorc toti bucurestenii in capitala ca astia asa fac in we migreaza!
alexuta2005eu voi naste la municipal poate ne dai si noua detalii despre cum ti s-a parut acolo!
Eu lucrurile care le-am cumparat pentru bebe pana acuma le-am spalat si le-am calcat...asta mai mult ca nu aveam ce face si imi era tare drag de ele! Cand o veni bebe nu stiu daca o sa mai am timp de asa ceva!
Va pup

carla2005 37+ cu Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Alexuta eu voi naste la Polizu. De unde ai cumparat alcoolul? Am cautat alcool de 70 gr, dar nu am vazut! Multumesc mult pt raspunsuri!
Carla si eu stau cumintica si tot sper sa ajung la 40 de saptamani. Oricum, sper sa-mi dau seama cand vine ... si sa nu fie duminica seara sau luni dimineata.
Cat despre nume...daca ala iti place pe ala il pui... renunta mai degraba la prieteni.

37+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Fetelor, detalii despre nastere am dat la pag. 3.Aveti acolo si link-urile catre paginile unde am scris despre nastere.
Ankk999 alcool am gasit la alimentara.
Carla si eu le-am calcat prima oara dar de drag.Mi se pareau asa mici!

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utionela spune:

n-am ajuns la buc. pt ca m-au apucat durerile mult mai devreme decat ma asteptam si riscam sa nasc pe drum,dr.meu a fost de garda la sp.si intr-o ora eram deja in sala de operatii, am avut norocul sa fie de garda ca altfel...am fost tare speriata,dar a trecut si acum e totul ok.Sa va spun programul nostru -la ora 6 trezirea,lalaim putin la 6,30 papam lapte,ne jucam, ne rostogolim,morfolim toate jucariile,la 9 nani pana la 10 la 10 si un pic papam suc de fructe,mergem putin la plimbare la 12 papam piure de legume cu carnita si cereale cu completare lapte la ora 1 nani pana la 3,30 ne jucam ,la 4,30 papam lapte,mergem la plimbare,iar ne jucam ne rostogolim,radem,mai plangem un pic,nana un pic cam o juma de ora ,vine tati iar ne jucam toti, radem in hohote,facem baita ozi da una ba la 8,30 papam laptic cu cereale,la 9si ceva santem in tara viselor,doar bebe ca mie imi vine randul pe la 11.Si acu e acu, sa va spun ce fac eu cand doarme bebe,- scot fructele de la frigider[sa nu fie sucul rece],curata legumele , spala storcatorul, spala blendarul, spala oalele [una de legume una de carnita]spala canut cu linguritele,fac ceai,baga rufela spalat ,punele afara ,calcale,spala jucariile de bagat in gura,cand vine tati si sta cu el bag aspiratorul sterg prafuldar asta mai rarut,seara dupa ce doarme spal biberoanele,le fierb,treba asta dureaza cam 1,30.

Mergi la inceput