burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peti spune:

Buna dimineata, burtici din Pitesti!

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si 2 luni si vreau sa va spun ca am citit toate mesajele postate de voi la acest topic...

Va scriu pentru ca eu chiar am nascut la Spitalul Judetean si totul a fost OK. Constat ca sunt singura care afirma acest lucru, dar acesta este adevarul...Eu cred ca depinde mult de medicul pe care ti-l alegi...

E drept, conditiile lasa de dorit, dar exista medici buni.

Eu am nascut cu d-na dr. Sultana Stefanescu, care mi-a supravegheat sarcina inca din luna a 3-a si nu pot avea decat cuvinte de multumire la adresa dumneaei.

Pe langa faptul ca e un bun profesionist, e si un mare OM...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
peti sa iti traiasca copilasul! se pare ca tu ai fost norocoasa ca te-ai putut intelege cu dr ta si ca ai fost f multumita de ea. pana la urma, se pare, ca problema este nu neaparat ca dr nu sunt competenti, ci mai degraba dezinteresati si indiferenti de soarta pacientelor pe care le au in observatie. se pare ca nici atentiile/banii pe care ii dai la un dr nu conteaza, ci mai degraba felul cum te place sau nu petine ca persoana.
noi am fost cu rares la buc miercuri si i-am scos gipsul. va sta asa o saptamana, timp in care treb sa continuam cu masajul. probabil ca l-au scos ca sa nu i se atrofieze muschii, sa ii puna sangele in miscare si sa-si traga singur calcaiul in pozitia normala. miercurea viitoare ne ducem iar la buc cu el. probabil ca ii va pune iar gips. as vrea sa se rezolve mai repedesa nu il mai chinuim atat, dar deocamdata nu mi separe prea mare schimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Pupici pt burtici, mamici si bebici!
Ce mai faceti fetelor?
Mirelasa ne ti la curent cu ce face bebe Rares> O sa vezi ca totul va fi bine.
31+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Buna fetelor,

Am descoperit intamplator listuta voastra cu burtici din Pitesti.

Sunt o pitesteanca ca sufletul si dupa locul nasterii insa acum locuiesc in Bucuresti.

Voi naste la Pantelimon sau Giulesti (inca nu m-am decis ce medic sa aleg).

Daca aveti nevoie de informatii legate de spitalele bucurestene sau doctori va rog sa imi scrieti.



Mica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

He he, cam slaba prezenta aici. Pitestencele sunt din ce in ce mai ocupate.
Mica sa iti creasca samburelul din burtica. Esti la inceput de drum, dar timpul trece repede. In ce privesc dr din Bucuresti...cred ca am ajuns sa ii cunoastem si noi destul de bine la ce alternative avem tinand cont de conditiile din pitesti.

tanima 36+ mami de Rares
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna seara burtici din Pitesti!
N-am mai scris de mult pe aici, am fost in concediu. Eu am 22-23 saptamani si deja ma confrunt cu contractii dureroase. Am trecut pe gynipral.
Mirela felicitari si multa sanatate. Rabdare si roaga-te mult la D-zeu. Totul va fi bine. Fetita mea a avut fractura de clavicula la nastere si acum e tare mare! Totul trece, numai ca trebuie sa te chinui acum cu ghipsul ala. Dar cum e cu rinichii, a fost bine pana la urma, a dat inapoi hidronefroza?
Nu mai naste nimeni in Pitesti? Mie mi-e tare greu cu drumul si m-a descurajat si o prietena care a nascut la Giulesti si a spus ca nu merita efortul de a merge la Bucuresti. Acum parerile sunt impartite, depinde foarte mult de medic. Eu sunt multumita de al meu pana acum (dr. Buzatu) si sper sa fiu asa pana o voi tine pe bebelina in brate!
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Nu am mai scris de muuuuuuuuult timp,rusine sa-mi fie,ar trebui sa fiu.
Noi suntem bine,cam grasunei,la 2 luni(de fapt la 1 luna 3 sapptamani si 2 zile) aveam 6200 gr si 65 cm.De o saptamana ne confrunbtam cu o raceala,care e pe duca acum,sa speram .
Saptamana viitoare pe 15 avem increstinarea la ,si tare ne e frica cu raceala asta.
MIRELA de la mine pt tine si bebe tau,sa dea Domnul ca totul sa fie bine.Am mai auzit de cineva care are pe bebe tot asa cu piciorusele,si a nascut tot la Buc,stai cumva in Razboieni si mama ta in Gavana??
PETI sarcina usoara si bine ai venit printre noi.
Acum va ca trebuie sa-i dau papica lui bebica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

quote:
Originally posted by mirela0521
concluzia mea? nu voi mai naste niciodata intr-un spital unde iti da copilul in primire dupa 2 ore de la nastere. este o experienta absolut obositoare si traumatizanta pt cele ce nu au mai avut copii si nu stiu la ce sa se astepte. fetelor, la toate va recoman orice spital cu maternitate normala, sa stea copilul acolo in grija asistentelor, sa se ocupe de el in primele 2 zile pt ca mama sa se poata odihni cat de cat dupa nastere, sa isi revina putin, si sa nu se streseze ca nu i se declanseaza lactatia atat de repede pe cat cere copilul de mancare.

mirela+rares 19.08.2006



scuza-ma, dar e cea mai mare timpenie pe care o aud. tu chiar nu ai stiu sa apreciezi primele momente alaturi de minunea ta?!
si eu tot in polizu am nascut, am avut parte de un tratament exceptional, din partea tuturor (aici a avut contributie obstetricianul meu), si am fost marcata (de bine) de acea conditie de a sta cu bblusu' inca din primele ore dupa nastere, e o binecuvintare.
dar deh, gusturile nu se dicuta

alexa

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
alexa si mami cred ca ai citit printre randuri povestea nasterii mele!!! am spus ca eu am trecut prin cateva momente extrem de dificile pe perioada spitalizarii: rares avea retentie de urina in rinichi inca de cand era in burtica si am tot sperat sa se rezolve pana la nastere insa la ecografie pe care am facut-o la o zi dupa nastere rezultatul era neschimbat, la care s-au adaugat tal valg-ul de la picioruse cu care ne chinuim si acum mergand saptamanal la bucuresti si punandu-i tot felul de atele si ghetutze din gips, apoi cheagul de sange de la caputz pe care inca il mai are, plus lactatia care se lasa asteptata si copilul urla de foame iar asistentele nu ii dadeam nici macar o seringa de glucoza daca nu le "gadilam" buzunarele. drept urmare am facut o depresie postnatala de toata frumusetea, si de aceea nu as mai alege sa nasc intr-un spital unde iti da copilul in salon si probabil ca nu as mai vrea sa nasc deloc in buc, ci la mine acasa ca sa poata familia sa ma viziteze oricand si probabil ca altfel treceam peste toate aceste momente. la bucuresti regulile erau f stricte si doar 2 orele erau de vizita, iar daca nu te incadrai in alea nu iti mai puteai primi rudele in vizita. plus ca nu puteai primi vizite in salon pt ca erau copii acolo si puteau contacta microbii, asa ca trebuia sa rezisti eroiceste sa stai in picioare pe coridor, in caz ca erai ghinionist si nu aveai loc pe cele 2 bancute care erau acolo. dar nu stiu de ce ma ostenesc sa iti dau tie atatea explicatii cand tu nu te-ai ostenit sa citesti cu prea mare atentie povestea mea! sau ai fost prea dornica sa ma critici!!!
yanis bine ai revenit si sa iti traiasca mandretea de baiat1 sper ca i-a trecut raceala, cat priveste kg nu ai de ce sa te ingrijorezi atata timp cat e un copil sanatos. nu cred ca se poate vb de la "varsta" asta de supraponderalitate. rares are 4,5kg la 7 saptamani si s-a anscut cu 3,3kg. sa aveti un botez frumos si fara plansete prea mari. noi la sf lunii avem botezul si abia asteptam.
maria72 de problema la rinichi am scapat. dupa eco facuta in spital la nastere cand inca mai avea retentiia, am fost cu el la alta eco la 3 saptam si nu mai avea nimic. slava domnului ca am scapat de problema aceea. mai avem piciorutele si capul, dar la cap au zis ca se va retrage singura umflatura. asa ca asteptam acum.
am fost saptamana trecuta la piciorutze si nu i le-a mai pus in gips, i-a facut niste atele acum si a zis sa i le punem de seara pana dimin, iar ziua sa continuam cu masajul. ne-a mai chemat peste o luna. mie nu mi se pare ca s-au mai indreptat, dar probabil ca o evolutie au avut pt ca altfel i le baga iar in gips. oricum ma bucur ca putem sa ii facem baita cum trebuie si plus de asta nu mai are piciorutele atat de grele de la gipsul ala. voi ce mai faceti? cum te mai simti? cat mai ai pana la ziua cea mare?
ank999 tu cum te mai simti? gata lista de cumparaturi?
alexuta2005 tu nu mai zici nimic?
va pup pe toate!

mirela+rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Mirela pe mine m-a prins nostalgia.Sambata Alexia implineste un anisor. Cum a trecut vremea..
Alexa si mami sa stii ca pentru multe mamici, care trec prin momente mai grele putina odihna e o binecuvantare.
Eu prima noapte nu am putut sa dorm(m-am internat cu o zi inainte si toata noaptea au nascut fete, unele fara anestezie si auzeam cum tipau), a doua noapte dupa operatie iarasi nu am putut dormi(se opera non stop si erau unele mamici in salon care suferau si se vaitau foarte tare), a treia noapte am fost in salon cu bebitza mea si inca doua mamici cu bebelusii lor, iarasi nu am prea dormit ea plangea Alexia,apoi tacea ea incepeau ceilalti, eu operata ma descurcam greu, concluzia e ca numai odihnita nu am fost.
Sigur am apreciat primele momente cand au adus-o pe Alexia, la pieptul meu, la 4 ore de la operatie, eram cea mai mandra femeie din Univers, nimic nu se compara cu sentimentul acela de implinire dar stii cat de mult doream sa dorm si eu 3 ore neitrerupte?Obosita, fara laptic si cu un pic de depresie nu eram tocmai in stare sa ma ocup singurica de bebelusa mea. Pe mine in schimb m-au ajutat asistentele. Asta a fost norocul meu.Mirela nu a beneficiat de acest ajutor.
Sper sa nu te superi pe mine nu asta e intentia mea.


Casiana si Alexia

Mergi la inceput