burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna! am ramas datoare cu povestea cu nasterea lui rares mihai, minunea noastra nascuta pe 19.08.2006. asadar sa incep povestea....
dupa cum stiti am renuntat la dr branescu in saptamana nasterii pt ca nu raspundea la tel si cand a raspuns mi-a vb in 2 peri. asa ca o vara de-a mea de la buc mi-a facut rost de o d-na dr f de treaba. joi pe 17 aug am fost la control la buc la dr monica tataru ( cand am ajuns acasa am inceput sa pierd si din dolup gelatinos in ziua aceea), iar vineri noaptea spre sambata pe la 12.30 m-au apucat contractiile (probabil pe sistem nervos, de frica sa nu o pierd si pe dr asta pt ca pe 26 aug cand faceam 40 saptamani ea intra in concediu).
ma duceam la toaleta din 5 in 5 min de parca asta m-ar fi ajutat cu ceva. nu imi venea sa cred ca a inceput travaliu. tati a pus mana pe dosarul scos din timp dupa net si tot citeam cum debuteaza travaliul cu toate fazele lui. asa ca pe la 2 am plecat croiti spre buc pt ca nu mai era timp de stat de pomana, desi nu imi venea sa cred ca a sosit clipa. tot incercam sa ma incurajez ca poate imi trec durerile acelea (ca niste dureri de ciclu, dar mult mai mari, in partea de jos) desi nici cele 2 nospa nu m-au ajutat de pomana. cand va fi sa vina clipa nimic nu te mai "ajuta" sa scapi de durere. la 4 am ajuns la spital, am sunat-o pe dr si am zis ca am intrat in buc ca ne-au apucat contractiile. nu s-a suparat ca am sunat-o (spre deosebire de branescu care... dar sa nu mai vb de el ca nu nu merita un asemenea onor), a zis ca ne vedem la spital.
acolo un prim control cu un medic rezident, o clisma mica si sus in sala de nasteri. aveam deja dilatatie 2 cm. incepusera deja durerile mari. mi-au mai facut un control o moasa, o perfuzie de glucoza si ceva de dilatare. eu tot intrebam cand imi face epidurala. la care una imi zice "daca tot merge atat de bine, de ce vreti sa mai faceti epidurala?". am crezut ca mor de nervi, asa ca am pus mana pe tel si i-am zis sotului (care astepta "linistit" pe coridor cu disperare tel mele, numai ca in loc sa il calmez eu mai mult il nelinisteam pt ca mereu ma plangeam la el de cate ceva, ba de asistente, ba de durerea prea mare) sa o sune pe dr ca nenorocitele astea nu vor sa cheme anestezistul sa imi faca epidurala.
pana la urma a venit si epidurala mult asteptata, insa nu a tinut decat pe o parte. durerile nu am incetat deloc pe partea stanga (mi-au zis ca am coloana stramba si d-aia nu a tinut decat pe o parte). asa o fi, habar nu am. oricum stiu ca la un mom dat eram toata numai durere, nu mai vorbeam nimic, nu mai raspundeam la nici o intrebare care mi se punea. eram in agonie deja... ma jeleam in surdina toata pt ca nici voce nu aveam sa tip de atata oboseala, ma simteam ragusita si fara putere, fara nici o vlaga in mine.
la un moment dat stiu ca imi tot venea sa ma screm, iar dr zicea ca nu e inca timpul pt ca bebe nu vrea sa coboare cu capul mai jos. imi venea sa bag eu mana dupa el, as fi vrut sa faca cineva ceva ca sa coboare mai repede. imi tot spuneam in gand sa rezist si ma rugam sa coboare, insa rares se lasa asteptat si rugat. pana la urma m-au pus sa ma tin de o bara de la pat si sa imping de 3 ori, apoi m-au urcat pe masa unde am mai impins de 3 ori si ajutata putin de moasa care imi apasa pe burta a iesit bb. nu cred ca poate fi descrisa cu exactitate senzatia de expulzie.
nu stiu cand mi-a facut epiziotomia pt ca nu am simtit absolut nimic. stiu ca l-am vazut pe rares, era rosu aprins pe sub o spoiala asa alba ca varul. ma tot intrebam de ce nu plange din prima. abia dupa ce l-a scuturat a inceput sa planga, insa nu f tare. ma asteptam sa faca mai urat. de fapt nu e prea plangacios. f rar face crize din alea de da in innecat si se face rosu ca racul. in rest plange si el un pic ca toti copii, dar se impaca relativ repede. cel putin pana acum asa a fost. sper sa nu se faca mai rau mai tarziu. mai ales ca cica dupa botez copii se mai schimba. unii devin mai galagiosi, altii se mai calmeaza. eu sper sa fie un copil cuminte si nu f plangacios. rares s-a nascut sambata pe 19 august la 9.15 cu 3,3kg si 51cm si este mica noastra minune care ne-a schimbat si ne-a umplut viata.
de bani ce sa va zic, cu cati mai multi cu atat mai bine. o data ce vine pe lume un copil este o cheltuiala continua. si nu ma refer la laptle praf, pampersii, hainutele si toate obiectele necesare lui, ci la nasterea in sine. noi nu am avut plicurile pregatite din timp si sotul a dat si la cine treb si la cine nu treb. la dr si anestezist a dat asa cum stabilisem de acasa. sper sa o fi nimerit-o pe anestezista sa nu fi dat la altcineva pt ca i-am descris-o prin tel cum arata, dar asa i-am zis si de moasa care m-a ajutat la nastere, iar el a dat 500 mii la una care doar a mutat copilul din sala de nasteri in sala de nou nascuti, la una a dat 500 doar pt ca mi-a scos catererele din slate de la epidurala, si tot asa. ma rog, nu mai conteaza.
nasterea in sine sa zicem ca a fost floare la ureche ceea ce a urmat dupa a fost fff nasol pt mine. o experienta TRAUMATIZANTA as putea spune fara sa exagerez catusi de putin pt ca atunci au inceput de fapt problemele pt mine si rares. clinica polizu unde am nascut eu are regula mama cu copilul in salon. asa ca dupa 2-3 ore de stat in sala de lauzie m-au dus in salon cu alte 3 fete si fiecare avea copilul in primire langa ele. ele erau nascute cu o zi inaintea mea.
rares era infasat cand l-au adus, iar dupa cateva ore a venit cineva sa il schimbe in hainute (a trebuit sa dau bani pana si pt chestia asta). atunci am vazut problema cu gleznele lui BB. am avut un soc cand am vazut. diagnosticul este "picior tal valg stang si tar var drept", adik are gleznele pozitionate in lateral (mai mult stangul, dreptul aproape nu are nimic), nu sunt asezate drept asa cum ar trebui. au zis ca nu a avut loc sa stea in sacul uterin, ca a fost prea mic pt el, dar ca se va reface prin masaj sau poate ghetute de gips daca va fi nevoie mai tarziu. dar pt inceput sa facem masaj cel putin o luna de zile, si dupa aceea sa mergem sa vedem la un ortoped ce este de facut.
tot atunci am observat ca la cap avea o umflatura. m-am speriat ca naiba de ea. parca era un cucui, dar era zona moale totusi. il mai are si acum, dar mai atenuat. mi-au explicat ca e normal sa fie asa, ca asa mai fac unii copii care sunt nascuti natural, dar ca se va retrage cu timpul, ca nu aveam de ce sa ne facem griji.
dupa cateva ore a inceput bb sa planga de foame, numai ca mie nu mi se declansase lactatia. s-a innecat de se facuse vanat. l-am luat in brate si am alergat cu el la camera unde se tineau copii. acolo a trebuit sa imping bani pt ca regula este sa nu tina copii acolo decat in perioada cat sta mama la salonul de lauzie. i-au dat cu seringa niste lapte praf. mi-au explicat ca trebuie hranit copilul pt ca el are tot felul de mucozitati ramase pe gat si intestine si numai prin lapte mancat le elimina. dar ce sa fac daca nu aveam cu ce sa il hranesc????
dupa ce s-a terminat tura aleia mi l-a adus in primire. i-ar s-a innecat copilul, iar fugi si indeasa buzunarele la urmatoarea dupa tura pt ca tot nu aveam inca lapte. dupa ce s-a terminat tura si la asta mi l-a adus iar inapoi. a mai stat ce a mai stat, a inceput iar sa planga de foame. am incercat sa ii dau sa manace, dar laptele meu se lasa asteptat.
dimineatza a venit neonatologul la control (alti bani si la asta, dar macar i-a facut control amanuntit+eco sa vada daca mai are retentia de urina in rinichi), i-am zis ca nu am lapte, m-a trimis cu un biletel la o sala de muls. acolo soc total. mi-au dat un borcanel sa ma mulg singura cu mana in el. m-am crizat si panicat, am dat in plans si putinul lapte pe care il aveam l-am pierdut. am dat si la aia niste bani sa ma puna la poma unei fete care tocmai plecase (daca nu aveai pompa ta de san, stateai si te mulgeai singura manual, ca ei nu aveau pompe in spital), dar la ce bun pt ca de la plans pierdusem tot laptele.
m-a trimis sus cu cateva picaturi azvarlite pe paharul ala zicand ca nu poate sa imi dea completare de lapte praf pt ca nu am scris pe bilet de la neonatolog asa ceva. am plecat disperata ca nu am ce sa ii dau sa manance copilului. noroc ca am gasit-o pe neonatoloaga in camera de copii. i-am explicat ce si cum, a pus-o pe o asistenta sa dea lapte copilului. normal ca i-am dat bani iar aleia pt ca altfel nu executa.
am lasat iar copilul acolo. intre timp am sunat la vara-mea sa vina sa imi aduca o pompa de muls ca nu ma pot mulge singura. m-a ajutat saraca sa pun copilul la san si i-am dat un pic sa manace atat cat am avut lapte, dar totusi l-am lasat tot la sala de copii peste noapte. dimineazta a iesit aia din tura, am dat bani la alta sa il tina acolo in continuare pt ca eu deja intrasem in depresie post natala. simteam ca imi vine rau, ca nu ma pot tine pe picioare, ca ma astup si nu pot sa respir, ca imi vine sa vomit. am fost la o asistenta, a zis ca nu are ce sa imi faca, ca nici macar o pastila nu are sa imi dea. am crezut ca mor. am sunat la vara-mea si i-am zis ca sunt intr-o stare jalnica, ca nu mai rezist si ca vreau sa plec acasa, am sunat la sot sa vina sa faca actele, sa il declare la primarie, sa ma scoata din spital ca eu nu mai rezist acolo.
inainte sa plecam din spital i-au facut vaccinele alea 2 care se fac obligatoriu in mana si piciorus, si un test la ureche cu un aparat f sensibil pe care bineinteles ca nu l-a trecut. era un fel de casca mica care o punea in urechea lui legata la o cutiuta care emitea ceva unde sonore probabiul, habar nu am ce facea. ne-a zis ca sa nu ne ingrijoram pt ca aparatul fiind f sensibil poate inreg date eronate, ca trebuie sa fie liniste totala (tocmai atunci unul din cei 3 copii care mai erau in salon cu rares plangea, desi eu incercam cu disperare sa il impac pt ca maica-sa era plecata din salon exact in clipa aceea) si ca sa venim la un alt test peste 3 saptamani. cu alte cuvinte mi-l scosase surd pe rares. va dati seama ca m-am crizat iar. ulterior l-am tot incercat cu diverse zgomote puternice si mai usoare, si din fericire copilul nu are absolut nimic la urechi, aude PERFECT.
singurul gand care ma mai calma era ca voi pleca acasa curand. asa ca indeasa iar bani la asistente sa faca actele de externare, pt ca nu se dadea drumul decat dupa nu stiu ce ora, iar eu nu mai eram in stare sa stau o macar o ora acolo. si uite asa am iesit din spital si m-am dus pt cateva zile la vara-mea din buc pt ca acasa nu aveam cu cine sa stau (mama era plecata din localitate cu serviciul, sora-mea era tot la buc cu serv, nu ac ar fi avut ea experienta si ar fi stiu ce sa imi faca). si oricum mara-mea are 2 copii si stia cel mai bine ce si cum. m-a ajutat enorm, mai ales in prima zi cu alaptatul pana mi s-au desfundat canalele si pana a invatat bb sa suga.
cam asta este in mare. apoi au urmat noptile nedormite mai mult de grija lui, ii ascultam repiratia, deschideam ochii la fiecare scrincet al lui, auzeam numai plansete in cap cum inchideam un ochi, etc. inca mai am tipetele alea in cap, dar sper sa imi treaca curand. ma mai trezesc cateodata noaptea asudata toata si panicata, dar trec eu peste asta curand.
concluzia mea? nu voi mai naste niciodata intr-un spital unde iti da copilul in primire dupa 2 ore de la nastere. este o experienta absolut obositoare si traumatizanta pt cele ce nu au mai avut copii si nu stiu la ce sa se astepte. fetelor, la toate va recoman orice spital cu maternitate normala, sa stea copilul acolo in grija asistentelor, sa se ocupe de el in primele 2 zile pt ca mama sa se poata odihni cat de cat dupa nastere, sa isi revina putin, si sa nu se streseze ca nu i se declanseaza lactatia atat de repede pe cat cere copilul de mancare.
sper sa nu va fi speriat experienta mea. asta mi s-a intamplat mie, o persoana mai putin norocoasa se pare, nu inseamna ca vi se va intampla si voua.
va pup pe toate si va urez mult mult noroc si nasteri usoare la cele ce urmati!

mirela+rares 19.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalessia spune:

Draga Mirela,
felicitari pt bebe Rares! Sa creasca mare si voinic!
Eu am o fetita de 11 luni si 3 sapt. Mi-am reamintit multe momente prin care am trecut si eu asemenea tie.
Intradevar, am avut noroc, spitalul era supraaglomerat de mamici si n-am mai gasit rezerva. Oricum nici eu nu as fi putut sa stau cu BB. Am NASCUT NORMAL CU PERIDURALA, tot ca tine. Si nici nu stiam cum sa am grija de un bebe.
La fel am patit si eu cu alaptatul M-a uimit indiferenta asistentelor. Parca era ceva normal si obligatoriu ca proaspata mamica sa stie cum sa alapteze si cum sa ingrijesca un nou nascut!
E bine ca totul se termina cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Buna Mirela!
Mi-ai amintit de povestea nasterii Alexiei.
Am nascut la Municipal, cezariana si am stat tot in rezerva cu bebe. Acolo iti aduceau copilul la alaptat imediat cum se trezea si plangea, ziceau ca daca nu-i lapte nu-i nici o problema macar se linisteste ca isi simte mama aproape.Alexia s-a trezit la 2 ore de la nastere.Prima noapte a dormit in salon cu alti bebei iar a doua noapte m-au mutat cu bebitza intr-o rezerva cu alte 2 mamici si bebeii lor.Spre deosebire de Polizu, in Municipal se promoveaza alaptarea,acolo e dr. Culcer sef sectie neonatologie care e pro alaptare. Asistentele erau dragute, veneau mereu sa-ti arate cum trebuie sa alaptezi, daca nu puneai copilul bine la san te invatau cum trebuie asezat corect iti puneau chiar si o caseta video despre alaptat. Daca nu aveai suficient lapte, asa cum s-a intamplat la mine, ca am avut 2-3 picaturi au spus ca alea 3 picaturi sunt esentiale si m-au linistit spunandu-mi ca bebe se naste cu stomacelul plin,cu lichid amniotic cat sa-i ajunga 2 zile, asta ca sa ma mai linisteasca.Oricum in Municipal nu gaseai o picatura de lapte praf.Intr-o noapte Alexia a urlat asa de tare de foame si a venit o asistenta si i-a dat glucoza cu lingurita. Dupa 2 lingurite a adormit.
Si eu eram suparata ca nu am lapte, plus ca am facut si o mica depresie si am inceput sa plang si o asistenta draguta m-a linistit, mi-a vorbit frumos spunea ca trebuie sa ma linistesc ca altfel pierd laptele.A fost o dulce, si inca nu-i dadusem nimic.
Imi pare rau ca ai avut asa experiente neplacute. Las' ca o sa le uiti repede.
Si Alexia are o mica problema cu piciorusele. S-a nascut cu tibiile usor curbate.Cica 80% din copii se nasc asa, din lipsa de loc suficient in uter.Am fost la dr. pediatru ortoped Fodor de la Medicover si mi-a zis ca trebuie sa-i fac masaj si daca nu se indreapta ii pune ghips. Ar fi trebuit sa merg luna trecuta la control, inca nu am fost. S-au mai intreptat dar tot mai sunt curbate un pic.Am asteptat sa inceapa sa mearga, parca de cand s-a ridicat in picioare s-au mai indreptat.Eu vreau sa evit ghipsul(Alexia e foarte activa, cred ca ar fi foarte neplacut pt. ea sa aibe piciorusele in ghips) dar daca nu se poate ii punem ghips, asta e.
Alexia in prima luna, manca la ora 22, apoi la ora 1-2 si iar la ora 6. De la 6 saptamani manca la 22 si apoi la ora 5.Cand avea 2 luni incepea ziua la 6 dimineata,manca din 3 in trei ore(cu aproximatie) si nu se trezea noaptea nici un pic.Nici acum nu se trezeste noaptea.
De fapt ea pune somnul pe primul loc:daca ii e foame si ii e somn in acelas timp prefera sa doarma nemancata caci nu mai are chef de papat.
Ce calci ii dai?
Eu i-am dat calciu pharco sirop si nu am avut probleme.
Oricum stai linistita, probabil ca acum esti stresata simti ca nu stii multe lucruri dar ai sa vezi ca pe parcurs ai sa inveti si cel mai bun profesor in invatarea meseriei de mama este chiar bebe Rares.El iti va arata cum vrea sa-i faci programul, ce-i place si ce nu-i place, ai sa vezi.
Numai bine!

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Pupici burticoaselor ,bebeilor si mamicoaselor!
Mirela ma bucur tare mult ca bebe Rares e bine si vei vedea ca o sa se rezolve toate problemele voastre.
Multumesc mult pentru povestile voastre despre nastere. Ajuta sa sti cate ceva despre asta.
Eu voi naste probabil la Polizu si din cate am inteles conditiile sunt groaznice. In plus mi se pare normal sa-ti faci griji pt bebe, mai ales dc este primul. Eu una nu stiu despre bebelusi decat ce am citit prin carti.
Mirela, dc nu sunt prea indiscreta as vrea si eu sa stiu tarifele de acolo (medic, anestezist, neonatolog, asistente si cine o mai fi) ca sa ma pot pregati si eu. Sper sa nu te superi ca iti cer asta.
Cat despre bebelina mea sau despre bagaj, eu inca nu am cumparat absolut nimic, nu din superstitie ci pt ca nici macar nu-mi dau seama ce ar trebui sa cumpar. In Polizu bebeii stau in hainute de acasa?
A...mai cunosc 3 fete care au pana in 30 sapt de sarcina si spun ca ele au deja lapte si ca trebuie sa poarte buretei in sutien. Eu nu am nici o treaba cu asa ceva. Fetele care ati nascut...la voi cum a fost treaba?
Va pupicesc pe toate
28+ cuErica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Ank999 eu zic sa atai linistita si sa nu-ti mai faci atatea griji.In ce priveste teama ca nu vei ajunge la timp la spital, am avut-o si eu. Dar medicul mi-a tot repetat ca nasterea in sine e un proces ce dureaza in jur de 12 ore, la prima sarcina, si daca tin seama de primele semne o sa am timp sa ajung la spital.Eu eram asa de speriata ca l-am tot sunat pe dr. sa-i zic ca am contractii si m-a chemat la spital dar am nascut abia a doua zi.
Legat de lapte..imi curgeau si mie cateva picaturi din san inainte sa nasc, dar nu am avut lapte prea mult dupa ce am nascut.


Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Multumesc pentru povestiri si incurajari,
Am vazut pozele Alexiei. Este o superbebelina!
Mai asteptam poze cu bebei scumpicei!
Pe unde sunt magazine cu lucruri pt. bebelusi? Dar patuturi, carucioare si tot arsenalul? Trebuie sa devin si eu o viitoare mamica serioasa si sa le vizitez!
Pupci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
noi am avut cateva zile nasoale rau de tot in ultimul timp, culminand cu ziua de ieri cand rares pur si simplu a fost extrem de agitat si a plams continuu... nu stiu ce a avut pt ca am incercat cu de toate: picaturi sab simplex, ceai baby calm, baby drink, ceai laricol tot impotriva colicilor. eu am baut ceai de anason si chimen tot crezand ca il va ajuta pe el, dar nu a fost chip sa se calmeze. a varsat aproape tot ce manca, s-a zbatut ca pestele pe uscat fie ca il tineam in brate sau il puneam jos, si de la 5 dimineatza nu a inchis un ochi, exceptand cate 10-15 min cand atipea in bratele mele sau ale lui tati, dar sa faca si el un nani de 2 ore legate in nici un caz. pe la 6-7 seara abia a dormit cam 1-2 ore cu plansete si zvarcoleli si acelea. noroc ca aseara a dormit ceva mai bine, ca la cat de obosit eram eu si tati nu mai faceam fata la inca o noapte nedormita. si el era rupt de oboseala ce-i drept. astazi se pare ca incepe circul din nou. voi tot asa patiti cu bebeii vostrii? ma gandesc cu groaza ca tati mai are o saptamana doar de concediu si apoi raman singura cu el...
ank999 si eu tot la polizu am nascut, asa ca iti voi trimite un PM in care iti voi raspunde la ceea ce m-ai intrebat. cat despre lapte, eu nu am avut lactatie inainte sa nasc (abia mi s-a declansat dupa nastere), dar am citi ca e ceva perfect normal sa iti curga laptele si inainte. magazine cu lucruri pt bebelusi sunt peste tot. in centru la fortuna sunt 2, unul pe partea din fatza pe langa altex, piticot parca se numeste, altul pe laterala cu farmacia. mai gasesti si pe la pic hainute, carucioare si cred ca si patutzuri dar daca nu, vizavi de john, peste strada, undeva pe colt langa o spalatorie auto gasesti cu siguranta patutzuri si carucioare.
alexuta2005 si la polizu se promoveaza alaptarea, tocmai de aceea nu se tin copii in maternitate separat, ci se dau in salon cu mama imediat ce mama este trimisa la salon. problema a fost ca eu nu am avut lapte in primele 2 zile, sau nu atat cat trebuia cel putin, oricum si pe fond nervos, pt ca m-am panicat f tare am pierdut si putinul lapte care venea, si din pacate asistentele nu au fost la fel de dragute ca cele din spitalul unde ai nascut tu. eu a trebuit sa ma jelesc toata si sa scot bani din buzunar pt ca rares sa primeasca o seringa de glucoza sau de lapte praf, pt ca glucoza tinea de sete, dar nu si de foame. dar cum ai zis si tu, pana la urma experientele astea se uita treptat si nu iti amintesti decat lucrurile placute mai tarziu. eu voi merge saptamana viitoare, probabil marti sau miercuri, cu rares la ortopeda aceea de la grigore alexabdrescu sa ilvada, dar citind ce ai zis tu ca are alexia parca mi se pare ca si el ar avea putin piciorusele curbate. oricum problema lui rares la calcaie este datorata tot uterului prea mic, in care nu a avut prea mult spatiu sa stea. va vom tine la curent cu ce a zis medicul despre piciorusele lui. calciu ii dau calciu gluconic la fiola cate 5ml pe zi timp de 10 zile, iar dupa 5 zile i-am facut o injectie cu vit D3 pt fixarea calciului pt ca vigantolul l-am intrerupt din cauza vomitaturilor prea dese. dr lui pediatra, iordache maria, a zis sa nu i-l mai dam,ca ea si asa nu avea incredere ca inghite el cu siguranta cele 2 picaturi, si daca mai si vomita e posibil sa nu asimileze calciul cum trebuie si mai bine ii facem injectia cu vit D3. si asa am facut. tu siropul acela cat timp i-l dai si cum se da? cine ti l-a recomandat?

mirela+rares 19.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Buna Mirela, imi pare rau sa ca Rares e asa agitat. Am avut si noi cateva zile din acestea in primele saptamani acasa.Daca imi amintesc eu bine in primele 2 nopti nu am putut dormi deloc.Apoi au trecut.Nu stiu ce are Rares dar ma gandesc ca procesul asta de adaptare e o chestie destul de complicata pentru un bebe asa mic.Si poate avea niste colici mai puternici care nu cedeaza in fata ceaiurilor si a med.Poate nu ai mancat tu ce trebuie, poate tu esti constipata, am inteles ca si asta are o influenta.
In spital, dr. Culcer, la externare mi-a recomandat calcium farco sirop, 5 ml/zi si 2 picaturi de vigantol/zi .Alexia s-a nascut pe 14 octombrie,am inteles ca bebelusii nascuti toamna sunt mai ppredispusi sa faca rahitism decat ceilalti, banuiesc ca asta e motivul pt. care mi s-a recomandat acest tratament.
Dr.pediatru Visinescu mi-a zis sa ii dau calciu farco sirop in toate lunile cu "r", adica lunile reci,si 3 picaturi de vigantol.Ea a zis ca de obicei se recomanda 2 picaturi dar din experienta imi recomanda 3 picaturi(ca sa fim siguri ca le inghite).
Ank999 magazine pt. bebei: Piticot -la Fortuna langa Altex, Bandido- langa farmacia Fortuna, mai e unul in pasajul Magnolia.Carucioare gasesti si la Metro si am inteles ca in Noiembrie se deschide si Kauflandul.La Pic sunt putine carucioare.
Sa-ti zic ceva: am fost azi la magazinul Amica mia,langa Sportu', magazin cu lucruri ieftine chinezesti. Sa stii ca multe sunt proaste dar daca te uiti atent gasesti si lucruri ieftine si de calitate(bumbac 100%), sunt unele chiar facute in Romania, de firma Licurici parca. Sa-ti dau un exemplu: azi am vazut o pijama pentru Alexia din bumbac 100%, foarte frumoasa la doar 79.000 lei.La magazinul Bandido, care e mai asa "de fite" aceiasi pijama, aceiasi marime, culoare,etc era la pretul de 170.000 lei. Mi s-a parut chiar o hotie.Adica 100 000 diferenta doar pentru ca magazinul se numeste Bandido!


Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna din nou!
am o clipa libera acum pt ca rares este la plimbare in vitita la soacra mea care s-a oferit sa se plimbe cu el si poate se mai calmeaza la aer, plus ca vrea sa il tina treaz pana mai tarziu ca sa doarma mai bine la noapte pt ca micutul nostru rares nu prea doarme f mult ziua, in schimb pe la 7 il apuca un somn groaznic ca abia il mai trezim la 9 pt baita zilnica.
alexuta, ai dreptate, eu sunt f constipata (sufar de asta de mica, iar pe perioada sarcinii am avut mari probleme din cauza asta), iar acum sunt constipata de fierul zilnic pe care il iau si de la compexul de vitamine centrum. mi-au fost recomandate de medicul cu care am nascut, a zis ca il vor ajuta si pe bb si pe mine, asa ca le-am luat. oricum mai am cateva zile din ele. nu as vrea sa renunt tocmai acum la ele, mzi ales ca mai imi faceam pofta de mancare cu ele pt ca in gereral am o inapetenta f mare. abia ma incurajez cu sotul sa mananc cate ceva, iar singura nu manac mai nimic.
va pup si mai vorbim.

mirela+rares 19.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
am fost ieri la buc sa imi scot firele. m-a durut putin, dar bine ca am scapat de ele ca incepusera sa ma stranga din toate partile si nu le mai suportam de nici o culoare. asa am aflat ca tarifele acolo erau mult mai mici decat am dat eu si ca de fapt noi, PROVINCIALII, ridicam preturile la dr pt ca bucurestenii dau mult mai putin si sunt tratati la fel ca noi. nu inseamna ca daca noi dam mai mult ca bucurestenii primim un altfel de tratament. oricum pt mine nu mai conteaza, dar ziceam asa ca fapt divers pt viitoarele mamici care se hotarasc sa nasca in buc.
am fost cu rares la control la dr ortoped toli patranscus de la spit grigore alexandrescu, o dr f stapana pe ea. nu a fost nevoie sa ii zic ce diagnostic are rares pus de dr de la budimex pt ca ea a vazut din prima ce si cum si ne-a recomandat sa ii punem piciorusele in ghetute de gips (fara sa ii zic eu ca ii facusem niste atele la budimex). asa ca saracutul de el sta cu piciorusele in gips pana miercuri cand ne ducem sa vedem cum a evoluat. este f nasol si pt el si pt noi ca nu mai putem sa ii facem baita ca inainte, treb sa gasim o metoda sa nu ii udam gipsul, plus ca atarna destul de grele probabil pt piciorutele lui. nu va mai povestesc, cand se loveste un gips de altul se aude un sunet de imi face parul maciuca pe mine. sper sa i se rezolve curand problema si sa nu stea prea mult saracutul cu gipsul acela, desi dr a zis ca la stangul este destul de grav si ca va schimba 4-5 ghetute de gips probabnil, asta inseamna ca saptamanal ne vom duce cu el la buc.
numai bine la toata lumea
mirela+reres

Mergi la inceput