burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna Mirela,

Felicitari, sa ai un bebe sanatos si mancacios!

Incerc sa iti raspund la unele intrebari. In primul rand nu am auzit de laptele pe care il folosesti tu. Cine ti l-a recomandat. Eu ii dau Humana1, recomandat de medicul neonantolog din Elias. Exista si Humana fara lactoza dar se recomnda de obicei in cazul in care bebe are diaree sau intoleranta la lactoza. Altfel, nu inteleg, de ce ii dai lapte fara lactoza?

Alexandru la 2 sapt manca aprox 60 ml la o masa.
Iti dai seama ca nu este bun laptele tau daca bebe nu ia in greutate. Trebuie sa ia min 150 gr pe saptamana.
Multa sanatate si tie si la bebic!

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Felicitari Mirela, sa-ti traiasca bebelul si sa fie sanatos! O sa se rezolve in timp totul, nu te mai stresa. V. Alexandrescu e spitalul si am auzit si eu ca e f bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalessia spune:

Eu nu as recomanda spitalul Judetean nimanui.
Am nascut acum 11 luni la maternitatea din Giulesti.
Am avut cea mai buna doctorita, Cezara Bucur si am fost tratata civilizat. Si bebe si eu am trecut cu bine de acest eveniment minunat- nasterea.
Multi spun ca de fitze preferam sa nastem la BUCURESTI. Eu cred ca preferam Bucurestiul , de fapt medicii de acolo, pt ca sunt mai pregatiti( cu lectiile la zi) si mai umani.
Despre Spitalul Judetean am auzit numai povesti de tip horror si mitocanii din partea unor medici.
Va urez toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

FELICITARI MIRELA PENTRU PRINTISORUL TAU,SA VA TRAIASCA SANATOS SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII

Legat de alaptat,nici al meu nu a vrut sa suga cu nici un chip,si ma mulgeam,ii puneam in bibe si asa papa.Ai grija cu sani durerosi si tari,trebuie sa-i golesti,ca altfel faci mastita si e tare pacatoasa.Daca nu-ti ia in greutate,nu-i bine,parerea mea e sa-l treci pe praf,dar nu am auzit de cel care zici tu,iar fara lactoza se da cand are intoleranta la lactoza,iar asta se vede facand niste analize,sau daca face diaree.La 2 saptamani,al meu papa 60ml la o masa,si in greutate al meu a luat 300gr pe saptamana,cu NAN1,dar depinde de la bebe la bebe.
Cu luatul in greutate nu e de joaca,vezi din ce motiv nu ti-a luat in greutate,intreaba pediatrul si vezi ce te sfatuieste.
Pupici si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
bebe a luat in greutate 200gr deja, deci e pe calea cea buna. am gresit eu, nu e lapte fara lactoza, e fara adaos de zahar, intelesasem eu gresit si nici nu citisem cu amanuntul pe cutie. intre timp insa am citit si zice ca este pt sugari din prima zi de nastere. inca ne mai chinuim cu sanul. ii dau completare si lapte praf. in general manaca doar cate 30ml lapte dupa ce suge la san, f rar cate 50ml. mai bea si ceai baby calm cate 100ml pe zi in cateva reprize, nu tot o data. mai are si zile rele cand vomita aproape toata masa, insa destul de rar se intampala asta, mai ales cand suge la bibe f repede. eu il tot opresc pe parcursul unei mese sa mai se odihneasca si sa respire, ca sa nu mai manace asa repede si sa vomite, insa tot mai vomita cateodata. nu stiu de ce pt ca ma gandesc ca ramane flamand daca vomita atata. oricum astazi mergem cu el sa il inscriem la medicul pediatru si vom intreba exact tot ce ne framanta. vom incerca la dr iordache maria din gavana 2 despre care am inteels ca ar fi destul de buna si e si aproape de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
am fost si l-am inscris la medicul de familie, insa am o retinere. am ajuns cam tarziu la sf de prg can d-na dr placa si nu am apucat sa inreb tot ce vroaiam. poate ma ajuati voi, cele care ati trecut deja prin perioada asta de inceput si stiti ce si cum.
spre exemplu nu stiu la cate ore se da sa manace daca il hranesc si cu lapte praf pe langa san (eu stiam ca nu mai devreme de 3 ore ca i-ar dauna la stomacel) si cam cati mililitri de lape praf ar rebui sa manance un copil de 3 sapamani la o masa.
in plus faza asta cu vomatul inca nu mi-e clara. am ineles ca in gereral bebelusii vomita surplusul de mancare, in caz ca ii fortezi sa manance tot laptele prgtatit, ca mesele lor variaza o data mai mult, o data mai putin. dar mie mi se pare ca uneori vomita prea mult, cam jumate, chiar si mai mult poate din cantitatea mancata. e drept ca e destul de rar, dar totusi e normal asa ceva?
va pup pe toate si va urez sarcina usoara la cele care mai aveti inca

mirela+ rares (19.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Buna Mirela, am sa incerc sa-ti raspund eu la intrebari din cate stiu pana acum, desi mai am `multe de invatat.
Legat de pauza dintre mese:
Medicul ginecolog mi-a zis sa alaptez la trei ore, medicul pediatru a zis sa hranesc copilul la cerere dar nu mai devreme de 2 ore. Eu ii dadeam laptic Alexiei uneori la 2,5 ore alteori la 3 ore.Apoi si-a facut singura program de 3 ore.
Un copil alimentat exclusiv cu lapte praf trebuie sa manance in prima luna intre 70 si 100 ml.Insa depinde de copil, unii mananca mai putin altii mai mult, nu e o regula daca ia in greutate e ok oricat ar manca.
La inceput bebelusii vomita pt. ca sfincterul esofagian nu-i inca dezvoltat,cu timpul o sa dispara .De fapt nu trebuie sa te ingrijorezi decat daca vomita in jet puternic. Trebuie sa o ajuti sa scoata gazele, probabil mananca repede din biberon.
Ce medic pediatru ai? Eu sunt la Dr. Visinescu.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicedar spune:

Salutari mamici si burtici!
Felicitari Yanis si Mirela. Sa va traiasca minunile, sa va bucurati de .
Vreau sa va intreb daca ati fost racite in timpul sarcinii ce ati facut? Sunt cobza, imi curg ochii, nasul.. ma dor toate(am umplut deja cosul de gunoi cu servetele) ma doare in gat.. burtica s-a facut mai mare si ma misc mai greu..:(( sunt , voi cu ce v-ati tratat?
Yanis te rog (daca nu sunt prea indiscreta) poti sa imi spui cam cat te-a costat nasterea? Tot cu dr Ali vreau sa nasc si este bine de stiut!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Pupici burtici si mamici cu bebici!
Am racit si eu destul de bine si m-am tratat cu ceai indulcit cu miere si foarte multa lamaie. Ai voie sa iei si paracetamol si osscilococilum (sau ceva de genul asta - recomandat este cel pentru copii). Mai se folosesc si leacuri babesti precum ceaiul de ceapa sau de coji de nuca.
Mirela ma bucur ca bebe al tau este bine si a inceput sa ia in greutate.
Fetele care au deja ingerasii langa ele...povestiti si voi cum a fost cu nasterea ca eu una mor de frica! Stiu ca rezukltatul final merita cu varf si indesat, dar mi-e groaza ca nu voi fi pregatita , ca nu-mi voi da seama de anumite chestii, ca nu voi ajunge in timp la spital, cat despre travaliu si nasterea propriu zisa.. nici macar nu ma pot gandi ca simt ca inghet.
28 + cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
nu pot sa incep sa scriu fara sa va multumesc in primul rand pt sfaturi. chiar mi-au fost de ajutor. asa ca va multumesc din suflet ca ma mai scapati de panica si grijile inutile pe care mi le fac uneori (se vede ca sunt la prima experienta),va pup de o mie de ori pt asta.
inainte manca doar 30ml de lapte praf dupa ce papa la san, acum insa mananca mai bine de 3-4 zile, adik cate 50-60ml. dca ii dau numai lapte praf mananca si mai bine. a mancat chiar si 90ml la o masa, e drept ca dupa baita cand toti bebelusii sunt obositi. oricum am renuntat la san pe timpul noptii pt ca ma obosea f tare, mai ales ca rares sta mai bine de o jumate de ora la un san, si va dati seama ca pe timpul noptii eram terminata de somn, asa ca ii dau numai lapte praf noaptea. apropo, cam de cate ori manaca bebelusii vostri noaptea? rares si noaptea tot la 3 ore mananca, desi citisem ca noaptea nu ar trebui sa manance atatea mese, ca va renunta cu trecerea timpului la mese seara. asa o fi? sau e vrajeala?
oricum astazi am fost cu rares la d-na dr pt ca ma tot ingrijora faza cu vomatul. ea a zis ca atata timp cat ia in greutate, nu am de ce sa ma ingrijorez, ca probabil mananca el cu pofta si mai repede, si probabil si mai mult decat trebuie. si i-a mai dat niste picaturi pt nas ca e cam infundat, mai ales seara, si niste prafuri de pus in ceai care ajuta tot la desfundat nasul cica. eu cred ca de la calciu pe care trebuie sa il ia 10 zile vomita, pt ca inainte nu voma. la inceput am crezut ca de la vigantol, dar nu e de la asta. mai mult ca sigur este de la calciu. i-am facut si o mica injectie de vitamina D3 pt fixare, daca tot vomita mi-a fost frica ca nu se fixeaza cu vigantol doar. a fost destul de viteaz pt prima lui injectie din viata. a plans putin, dar s-a impacat repede. oricum a luat f bine in greutate. are 3,700kg si schimbarea asta este de cateva zile, cel mult o saptamana cand mananca si el mai bine. sunt f bucuroasa si mandra pt asta!
alexuta2005 multumesc pt sfaturi. noi l-am inscris pe rares la dr. iordache maria din gavana. am auzit ca ar fi buna si plus ca e aproape de noi, ceea ce conteaza f mult zic eu. una e sa te repezi repede cu copilul in cartier, una e sa colinzi tot orasul.
alicedar nu stiu ce sa iti zic, pt ca din fericire nu am avut asa ceva. cred ca ceaiurile, mierea, lamaia si vit C luate la greu te pot ajuta.
ank99 eu zic sa nu iti faci griji inutile. mai ai ceva pana la nastere si conteaza f mult sa fii linistita, sa nu te stesezi pe perioada sarcinii. nu vei fi pregatita niciodata. nici macar in ultimele saptamani cand vei fi realmente ca un mare balon si te vor enerva la culme kg pe care le cari dupa tine, si vei dori cu disperare sa nasti mai repede ca sa scapi de starea aceea, tot nu vei fi pragatita cand va veni clipa aceea. vei vedea ca nu iti va veni sa crezi ca e timpul sa nasti si vei vrea sa nu fie adevarat. dar vor trece toate atat de repede ca nici nu iti va veni sa crezi. cand iti vei vedea bebelusul vei uita totul.
o sa scriu si eu povestea mea in caz ca va ajuta pe cineva. oricum pe mine nu nasterea m-a traumatizat, care mi s-a parut floare la ureche,ci problemele de dupa care au urmat. e perfect adevarata faza ca o data ce iti vei vedea bebeluisul vei uita toata durerea ansterii. parca capeti forta, energie, esti ca si noua si iti vine sa zbori. sper insa va tu si celelate gravidute sa fiti mai norocoase si sa nu va confruntati cu asemenea probleme prin care am trecut eu.

mirela+reres(19.08.2006)

Mergi la inceput