burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

toate burticile, bebicii si mamicile din Pitesti!
Yanissa aveti crestinare placuta sdi sa fiti sanatosi!
Mirelava doresc sa fiti din ce in ce mai bine! Si eu as vrea sa nasc acasa cu familia langa mine. Ma sperie ideea ca pot avea probleme, iar in jur nu voi avea decat balauri de asistente.
Lista pt cumparaturi am terminat-o azi si vreau si sa cumpar cate ceva. Pana acum am cumparat doar camasi de noapte si hainutele pt. bebe. Cred ca imi va trebui si o paturica pt ca la sfarsitul lui noiembrie va fi frig.
A...cineva pe aici pe forum sdpunea ca iti trebuie sapun si prosop pt moasa. E adevarat? Dar banii la nastere? I-ati dat inainte sau dupa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
ank999 sa ai spor la cumparaturi. cu siguranta iti va trebui si o paturica pt BB. si eu am avut una din bumbac, desi era vara, dar cand am iesit cu rares din spital pe coridor era curent si trebuia invelit putin sa il feresc pt ca ei sunt f sensibili dupa nastere. sapun si prosop pt moasa? ce sa faca cu ele? nu stiu de ce au zis celelalte fete ca ar trebui asa ceva! moasa vine si te mai controleaza din cand in cand, iti mai face o injectie de dilatare, iti mai pune o perfuzie cu glucoza, nu vad la ce i-ar trebui sapun si prosop. tu faci cum crezi. oricum banii sunt de baza peste tot si nu treb sa iti lipseasca. cat priveste banii, ca tot vorbeam de ei, depinde de felul cum nasti. daca nasti prin cezariana cred ca totul se da inainte, inclusiv la medic. daca nasti natural poti sa dai si inainte si dupa la doctor, dar eu zic sa ii ai neaparat tu pregatiti la tine pe cei pt moasa si anestezist (daca faci epidurala) si eventual pt alte asistente care se perinda pe acolo. spun ca trebuie sa ii ai tu la tine pt ca te baga intr-o sala de nasteri si sotul nu mai poate ajunge la tine decat dupa ce ai nascut si te trece la sala de lauze. la dr poti sa dai si dupa nastere ca doar va cunoasteti bine de acum si stie ca isi va primi partea sa.
eu din pacate nu i-am avut pregatiti si rau am facut pt ca altfel te baga in seama moasa si restul de asistente, inclusiv anestezistul. eu aveam mobilul cu mine si ii descriam sotului cum arata moasa si anestezista ca sa dea el cand mai ies afara pe coridor, dar sotul de emotie probabil, nu retinea exact cum arata pers descrise de mine, asa ca dadea in stanga si in dreapta la fiecare pers care iesea de acolo, ca sa fie sigur ca le-a nimerit si pe alea ale mele, si pana la urma nici nu cred ca au stiu alea din partea cui veneau banii. asa ca cel mai bine este sa ai niste plicuri pregatite din timp pe care sa scrii usor cu creionul fiecare pt cine este ca sa stii pe fiecare cui le dai, si le tii la tine intr-o mica plasuta impreuna cu mobilul si apa plata.
alexuta2005 felicitari pt anisorul implinit de alexa, multi pupici dulci pt amandoua si un "LA MULTI ANI" din tot sufletul va doresc si multi ani inainte tot mai frumosi. abia astept sa faca si rares 1an, sa mearga in picioruse, sa vorbessca. acum, la aproape 8 saptamani, abia daca scoate cateva sunete, iar eu si tati stam cu gurile cascate la el si ne minunam de fiecare mic gest pe care il face.
pupici fetelor, va las ca rares s-a trezit si face scandal
mirela+rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Multumesc mult Mirela!
Am o intrebare care ma macina in ultima vreme pt fetele care au nascut sau nasc in alta localitate. Unde si cum ati facut/il inregistrati pe bebe. Am citit in legislatie ca pt bebe inregistrat in alta localitate, pt a beneficia de indemnizatia de nastere si de alocatie din localitatea de domiciliu, trebuie negatie de la Primaria unde s-a facut inregistraea ca nu s-au luat aceste sume din localitatea respectiva.
Pupici!
33+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna fetelor!
Mirela eu voi naste probabil in ian, am termenul pe 1 febr. Ma bucur nespus ca s-a rezolvat treaba cu rinichii si ai rabdare si roaga-te la Domnu' ca se rezolva si celelalte probleme. Asa am fost si eu de stresata la prima nastere, nedormita si am cazut in depresie. Cand am vazut ca mai avea si clavicula rupta iti dai seama... Dar au trecut toate si uite ca astept cu nerabdare si pe al doilea. M-ai incurajat, intr-un fel, in alegerea mea de a naste la Pitesti. Sunt o fire foarte sensibila, fricoasa, panicoasa si daca as mai fi si singura fara vizita celor dragi as innebuni.
Va urez nasteri usoare la toate indiferent pe unde si cum ati hotarat sa nasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Ank999 asa este cu negatia de la primarie. Am avut o colega care a nascut la Buc si stiu cum a umblat sotul dupa acte, apoi dupa certificatul de nastere
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

mirela, mercic de aprecierea aia cu printre randuri!
imi pare rau de problemele pe care le ai cu bb, DD ajuta sa se rezolve tot. eu asta am inteles, ca tu ai vazut copilu' ca pe un stress, ca mai bine il tineau asistentele. de mine se rugau sa-o dau pe ale pe timpul noptii, dar am refuzat categoric, desi am dormit vreo 4 ore in prima noapte, la fel ca si-n a doua. nu stiu cu cine ai nascut tu, da' ti-am zis in cazul meu nu a fost bine, a fost f bine. toata nasterea m-a costat in jur de 5 mil, acu' 2 ani. vizite am primit la orice ora, a doua zi tati a stat toata ziua cu noi, iar a treia zi la prinz deja eram acasa.
casiana, ai o minune de fetita!

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
alexa si mami scuzele sunt acceptate. nu m-am suparat, sa stii, pt ca mi-am dat seama de la inceput ca nu ai citit atent povestea mea. nu cred ca fie mama pe pamant care sa nu isi iubeasca puiul ei, sa nu aprecieze clipele petrecute alaturi de el si sa nu simta ca ii iese inima din piept atunci cand il tine la sanul ei, cand il hraneste sau cand se linisteste la caldura trupului ei.
se pare ca regulile in polizu s-au mai schimbat intre timp, pt ca acum nu erau decat 2 ore de vizita zilnic, iar in weekend 4 ore (2 ore dimin si 2 dupa-amiaza), dar nu te lasau sa ii primesti in salon, ci doar pe coridor. ca sa nu mai vb de preturi care sunt mult peste acum. eu am dat 5mil numai la dr si am nascut natural, nu cezariana, plus 1.5mil la anestezist pt epidurala si lista continua... dar nu mai conteaza asta acum.
ank999 ai primit informatii corecte! asa este, trebuie luata o negatie din bucuresti ca sa primesti alocatia de copil de la noi din pitesti. cred ca fiecare spital are o birou in sectorul in care apartine spitalul, dar pt polizu, parca acolo vei naste si tu, aceasta negatie se ia din sectorul 1 de la directia generala de asistenta sociala de pe b-dul maresal averescu nr 17, de la o cladire pana in arcul de triumf pe partea stanga-manastirea casin. de fapt sunt mai multe cladiri in acea curte. se poate duce oricine din familia ta sa ia aceasta negatie, dar ii trebuie copie dupa certificatul de nastere al copilului si buletinul mamei. parca se numeste "I sau G" cladirea asta, oricum este un birou mic scos pe scari si sta cineva acolo permanent la intrare care te va indruma spre un birou de unde vei lua un nr de ordine, apoi te va trimite la o alta cladire parca "H" si acolo cu nr de ordine luat si buletinul te duci la biroul de alocatii si iti scrie aceasta negatie. nu bag mana in foc pt numele exact al cladirilor. poti ajunge in aceasta zona cu autobuzele 282 sau 205, iar programul este luni-joi 9-16 si vineri 9-14. certificatul de nastere il iei de la primaria sectorului 1, iar prg este de doar 30min si trebuie sa te incadrezi in el: luni-joi 15.30-16, iar vineri 12.30-13.
maria eu nu vreau sa te hotarasti unde vei naste in functie de povestea mea. fiecare poate avea noroc sau ghinion. totusi eu nu regret ca am nascut in buc pt ca daca as fi nascut aici nu as fi beneficiat de anestezia epidurala si probabil ca durerea ar fi fost mult mai mare. plus ca la toate aceste probleme cu piciorutele si caputul lui rares poate as fi crezut ca cine stie ce i-au facut medicii/asistentele de aici si nu as fi acceptat ideea ca nu a avut destul loc sa isi intinda picioarele in sacul amniotic. poate as fi zis ca l-au tras asistentele aiurea de picioarele si i le-au sucit ele, iar la cap cine stie ce scuze as mai fi gasit eu. deci una peste alta nu regret. cred insa ca daca spitalul ar fi avut o politica mai ingaduitoare, sa poata sa vina familia mai des in vizita altfel as fi trecut peste aceste probleme.
yanis am uitat sa iti spun ca stau in zona fosta fabrica de bere-paine, la fel si mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

quote:
Originally posted by mirela0521

buna fetelor!
alexa si mami scuzele sunt acceptate.


quote:
mirela, mercic de aprecierea aia cu printre randuri!

m-ai facut sa rid, asta a fost o ironie din partea mea

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Ce mai faceti fetelor? Totul este bine?
Mirela multumesc mult pt indicatii. Bb Rares ce mai face?
Stiti cumva de unde pot cumpara o trusa pt epidurala?
Pup burticile,mamicile si bebicii!!
35 fix cu EricaElena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Fetelor imi cer scuze ca va deranjez, dar am si eu o intrebare.
Incerc sa fac bebe de vreo 3 ani si nimic. Momentan ma duc la bucuresti la maternitatea giulesti si luna viitoare fac prima IA. acum dr meu mi-a spus ca daca am un dr care sa imi faca un eco bun in z11 nu ma mai duc la bucuresti decat in z13, si cap de 2 drumuri in aceeasi saptamana si de banii cheltuiti. Stiti la ce dr sa merg si eu? Sincera sa fiu in ultima luna drumurile si analizele la bucuresti au dus la 24 de mil, tratamente incluse si toate costurile, si sunt cam stramtorata cu banii.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Sa aveti sarcini usoare in continuare si sa va traiasca bebeii.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput