burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Mirela, la mine problema a fost descoperita la saptamani si diagnosticul suna exact ca si la tine. La 34 de saptamani la eco avea de asemenea "bazinee izibile usor dilatate" dar dimensiunea era mai mare, adica era de 8.8 mm la ambii rinichi (la tine am vazut ca este de 6.4mm si respectiv de 4.6mm). Am facut eco la 10 zile si inca mai avea problema insa, la eco de marti la rinichiul drept nu mai avea nimic iar la stang era de 6.8, deci spre bine.

Eu nu am fost multumita deloc de scutecele Happy, sunt foarte groase si incomode. Sunt f multumita de cele Pampers. Acum depinde de fiecare dar eu te sfatuiesc sa cumperi si cateva Pampers sa vezi diferenta.
Nastere usoara si astept vesti de la tine!

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
am trecut de weekendul asta cu bine (nu am nascut inca desi am simtit cateva miscari mai turbulente ale lui BB), dar de acum abia astept sa vina. sotul e schimbul 1 asa ca poate sa vina cu mine oricand o fi sa ma apuce. chiar il astept nerabdatoare.
monnica toate semnele sunt de bine si cu siguranta se va rezolva f curand problema. mai ales ca mai are o singura pata micuta. vei vedea ca veti trece cu bine peste asta. iti voi urma sfatul si voi incerca si pampersul.
va pup...
38w2d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
am vrut doar sa urez "LA MULTI ANI!" tuturor celor ce poarta numele de Maria si deasemeni copiilor vostri care poarta acest nume sau care care vor purta pe viitor acest nume. va doresc multa sanatate, fericire si implinire tuturor. si nu in ultimul rand sarcina usoara in continuare pt toate burticile din pitesti, sarbatorite sau nu. pupici dulci
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

fetelor sunt extrem de suparata pe dr branescu cu care ar trebui sa nasc. va spun sincer ca nici nu m-as mai duce sa nasc cu el. dupa ce am incercat diferiti medici la noi in oras (stiti povestea mea), am ales sa fac sacrificiile astea lunare cu naveta pitesti-buc tot ca sa fie bine pt BB al meu (am zis ca el merita tot ce este mai bun pe lumea asta si vom face tot ce este necesar pt asta). se pare insa ca soarta imi este potrivnica. sunt pur si simplu disperata si nu stiu ce sa mai cred, nu stiu ce sa mai fac in situatia asta. ma gandesc cu groaza ca din clipa in clipa poate sa inceapa travaliul si nu stiu incotro sa ma indrept....
pe langa faptul ca dr acesta isi tine mai mult tel inchis decat deschis (de parca eu sunt OBLIGATA sa nasc numai cand are el garda o data pe luna sau in timpul prg de la spital, pt ca altfel nu mai reusesc sa dau de el), luna trecuta cand ne-am vazut mi-a zis sa-mi cumpar trusa epidurala (i-am zis ca doresc nastere naturala cu anestezie epidurala, ceea ce la noi in oras ramane inca un vis frumos si irealizabil, nu au auzit ei de asa ceva), iar astazi cand l-am sunat si i-am zis ca am cumparat-o, dar nu pare sa aibe vre-un anestezic ceva, mi-a vorbit in doi peri si nu m-a lamurit macar daca anestezicul trebuie sa mi-l cumpar singura (il cumparam si pe ala ce mare branza, ca doar nu e o avere, nu?) sau daca ti-l da medicul anestezis. el nu zicea decat ca "nu stiu, probabil ca ati luat trusa epidurala, probabil ca medicul anestezist va avea anestezicul, nu eu fac anestezia epidurala, nu am de unde sa stiu" etc etc etc... pai la ce dracu' mi-a zis atunci sa iau trusa daca el nu stie nimic? daca anestezistul zice sa cumpar trusa de la el, ca altfel el nu imi da anestezicul, ca nu isi descompleteaza el trusele pt mine, eu ce mama naibii fac cu trusa asta? si cand am intrebat daca are un anestezist anume cu care lucreaza ca sa iau legatura cu el, ce credeti ca mi-a zis? "depinde cine este de garda atunci, daca ar fi sa va chem un anestezist anume de acasa va costa 200-300euro". adik pretul stia sa imi zica cat face un anestezist chemat de acasa, dar daca iti da sau nu anestezie respectivul nu stia, nu?????
sincer sunt f dezamagita de comportarea lui cu mine (desi am platit mai mult decat onorabil, cate 1mil la fiecare control, si stateam doar 5 min de vorba). nici macar nu mi-a dat mari informatii vre-o data despre sarcina mea sau despre nastere (mai multe am aflat citind singura aici pe forum despre diverse sub decat am aflat de la vre-un dr). desi ma chema numai cand avea el garda (cand se presupune ca are tot timpul din lume sa se ocupe de tine, nu????), niciodata nu mi-a acordat mai mult de 5-7min. sa fie oare comportamentul asta doar pt cele din provincie? asa se comporta toti medicii cu cele din provincie??? sau sunt eu atat de "norocoasa" sa am parte de asa ceva? voi cele care mergeti la medici din buc ati patit asa ceva? sau ati auzit asemenea intamplari la cunostintele voastre?
fetelor, ajutati-ma cumva cu un sfat. sunt pur si simplu disperata!!! spuneti-mi, voi cele care ati nascut cu anestezie epidurala, cum ati procedat? ati cumparat trusa dinainte? ati cumparat-o de la anestezist? trusa avea anestezic in ea? sau cum se porcedeaza? sincer nu stiu ce sa fac...
va multumesc anticipat pt raspunsuri si astept cu nerabdare sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haricleea spune:

Mirela0521,nu te mai panica.Eu nu stiu frate daca ai vazut ca se purta dr asa de ce te-ai mai dus la el?de ce ai continuat?sa-ti spun ceva :banii sunt la tine si tu decizi daca ii dai sau nu.ok.serviciile nu sunt bune si vorbeste si urat ,pa!nu trebuia sa te duci la el...
desigur ca daca doamne fereste as fi in locul tau mi-sa dori sa imi spuna fetele ce sa fac.adica ce ar face ele in locul meu si apoi sa iau o decizie de comun acord cu sotul...
ei bine Mirelus,eu inca nu am nascut sa iti spun despre epidurala,avem 19s+...dar daca as fi in situatia ta,eu as telefona altui medic din Bucuresti.nici eu nu sunt hotarata la cine sa merg,dar dupa ce am consultat parerile mamicilor m-am decis sa merg la dr Alexandru Badiu.Multe mamici au povestit ca ar fii o bomboana de dr,ca sta langa tine,ca vine de acasa cand nasti,ca vb frumos...acum,tu nu esti in evidenta lui.ce as face eu?incercarea moarte nu are!m-as programa urgent la el la Centrul Medical Unirea-adica chiar maine si as spune ca e urgenta-0213271188 sau0213271189 sau l-as cauta la spital,cica ar fi la Spitalul Municipal.iar daca suni la spital s-ar putea ca fetele de acolo sa iti dea nr de mobil al lui,te rogi de ele,spui ca esti pacienta recenta si ca nu ai luat nr de tel,bla,bla si mai vezi cand e de garda.ce sa-i spui...ca esti disperata ca erai in evidenta unui medic de la Pitesti ca lucrurile nu au mers bine,ca dr e in concediu si ca ai auzit ce med minunat e si ca il rogi sa te ajute sa-ti aduci pe lume copilul.
sper din tot sufletul ca vei reusi.eu,oricum la dr asta nu m-as mai duce categoric!!!
pup si multa bafta si scrie-ne ce ai hotarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mirela nu cred ca se tine cont de faptul ca esti din provincie.Dr Branescu din cate stiu e din Pitesti asa ca...Eu am mai auzit pareri proaste despre el, sfatul meu este sa te duci sa nasti in alta parte cu alt medic. Incearca la Elias cu medicul care o sa fie de garda, am inteles ca toti sunt buni de acolo. Oricum dupa modul in care ti-a vorbit ar fi culmea sa-i mai dai si bani la nastere. Indiferent ce decizi iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
multumesc pt incurajari... de decis m-am decis inca de ieri de la tel cu el ca nu voi mai merge la acest dr branescu. in ruptul capului nu ma mai duc la el. decat sa ma duc la el, in ultima instanta ma duc la dr copaceanu de la noi. nu asta este problema, ca nu am la cine sa merg aici, ca se gaseste cineva. vorba aceea, banii multi vor toti, nimeni nu refuza.
problema mea este ca eu vroiam nastere naturala cu anestezie epidurala, iar la noi nu se poate face asa ceva. deocamdata mai caut medic in buc (o verisoara incearca sa dea de dr ei, sper ca nu e in concediu, daca nu imi gaseste altul).
oricum voi pastra trusa epidurala pe care am cumparat-o, poate totusi o voi folosi pe a mea si nu voi mai cumpara alta la nastere de la dr anestezist (stiu ca multe fete dupa forum la fel au trebuit sa si-o cumpere singure pt ca medicul nu le-o asigura), daca nu, poate o folosesc la al doilea copil (are valabilitate pana in 2010). asta este, banii i-am dat pe ea nu mai am ce face.
acum sunt in asteptari sa vad ce rezolva vara-mea, la ce medic imi face "intrarea". sper sa imi gasesc un medic zilele astea.
daca inainte abia asteptam sa nasc, acum cand stiu ca nu am medic parca stau ca pe ghimpi de frica sa nu mi se declanseze travaliul.
va pup si va mai tin la curent cu ce am rezolvat.
38w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Buna,fetelor!!
Nu am mai intrat prea des pe forum pt ca ,Duminica pe 6 August,am nascut o minune de baietel,care mai necajeste el pe mami si pe tati noaptea,dar ziua e un sfant.
Mirela categoric du-te la alt medic,cu toate ca acum e mai greu,sarcina e avansata,iar ei nu prea vor sa se bage.Dar si cu epidurala ai sanse sa nu te dilati cat trebuie si in ultima instanta sa faci ce nu ai dorit.De ex eu,stii ca voiam nastere normala,si ptca nu m-am dilatat,mi-au facut cezariana,si spre surprinderea mea,ma simt excelent,spal,fac curatenie,tot ce trebuie si bineinteles ca-l tin pe Ianis in brate chiar din a2a zi de dupa nastere.
O prietena a nascut acum 3 luni la Buc,isi cumparase epidurala,si nu i-a mai pus-o,ptca se dilatase deja mult si nu s-a mai putut pune.Deci ,poti intampina tot felul de lucruri,tu sa fii puternica sa treci peste ele. Iti inteleg teama de a naste normal,ca si mie imi era frica,dar Dzeu a vrut asa si a fost calea cea mai buna,pt mine si pt bb.Nu-mi pare rau si nu mai sunt asa speriata de cezariana.
Sa ai bafta multa si nastere usoara!
Te asteptam cu vesti bune!
Te pupic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Felicitari Yanis!!!Cred ca esti super fericita ca il ai pe bebe acasa, de-abia astept si eu...Unde ai nascut? Ma bucur ca te simti bine si tu si bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

felicitari din suflet yanis pt feciorul tau. sa iti traiasca si sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii. ma bucur pt tine si nu imi pot imagina ce trebuie sa simti cand il vezi langa tine. unde si cu cine ai nascut?
vara mea a reusit sa ma puna in legatura cu o dr monica tataru. o cunoaste cineva? oricum ma duc maine dimineata cu sotul la buicuresti sa vb cu ea si sa vad daca ma primeste. eu sper ca da, pt ca nu as vrea sa ma mai duc la branescu asta. o sa va anunt maine cum a fost inatlnirea. sa-mi tineti pumnii va rog...
pupici tutror!

Mergi la inceput