burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonic22 spune:

Multumesc de urari mirela0521, m-am tot uitat, dar din pacate nu am gasit nici nr de telefon de la cabinet, nici adresa de cabinet. Tot ce stiu este ca Dr ALI ZARBAKSH are cabinet in Gavana si e la spital la Curtea de Arges. Yanis, ma poti ajuta? Unde anume in Gavana are cabinetul? Eu il stiu de cand era in Judetean la chirurgie si mi s-a parut super bun ca doctor... d-aia vreau sa ma duc la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

SALUTARE,BURTICI!
OLGA,RAMONIC,BINE ATI VENIT IN RANDUL NOSTRU,AL BURTICILOR DIN PITESTI SI SA AVETI SARCINI USOARE IN CONTINUARE.
Ramonic,dr Ali are cabinetul chiar in penultima statie din Gavana(ultima fiind capat de linie),si se vede un poster cu o mamica si un bebe si numele lui mare.Eu am un nr de tel al lui dar nu este cel afisat la cabinet,voi intra pe messenger si ti-l voi da.
Mirela,chiar daca nasc mai aproape de oras(adik cineva poate sa faca kestia cu ursitorile),al meu sotz a zis ca nu lasa pe nimeni sa faca asa ceva,in primul rand ca nu crede(si nici eu de altfel),iar in al2lea rand ,ce,sta el sa faca curatenie dupa??Tare m-a amuzat,ca eu oricum sunt in spital si nu stiu,ce se intampla acasa.
Am auzit ca la Bucuresti te tine decat 2 zile,deci ai dreptate sa nu iei mult bagaj,iar despre hainutele lui bb,eu le-am si spalat si calcat,si pus in bagaj.Cred ,pe de o parte ca e bine sa stai cu bb in camera la spital,dar pe de alta nu,ca vei fi super obosita.Nu stiu ce sa zic.
Eu deja sunt,ptca am 38w5d si bb nu vrea sa vina.M-am apucat prin casa sa mut mobila sa spal etc,plec si ma plimb,ma duc la piata si car toate cele,dar NIMIC,nu vrea si basta.La echo s-a vazut lichidul tulbure,si prin urmare m-a chemat la spital maine(,adica azi,ca am pierdut notiunea timpului si nici nu mi-e somn,sunt agitata),si `om vedea ce se intampla,NASTEM SAU NU NASTEM(are dl dr o vorba tare haioasa).
Va voi anunta daca nastem,maine sau cand o vrea printisorul lu`mama.
VA PUPIC PE TOATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

cititi pagina 10 la gravidute de ian feb 2007 povestea ckristinei la sp judetean.PITESTI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Mirela tot ce te sfatuiesc este sa te odihnesti mult inainte de a pleca la spital, iar acolo sa ignori pe toata lumea cand vine seara, sa dormi pe apucate cum se spune. Cum prinzi momentul dormi. Eu la prima nastere am fost f. multe tipe in salon, vorbeau toate, vizite..., noaptea povesteau, am stat o saptamana si am venit acasa desfigurata de somn. Deci sa lasi emotiile deoparte si sa dormi pe apucate! Na, ca am facut si versuri. Povestea Ckristinei care a pierdut sarcina am citit-o si e trist si infiorator. Cunosc medicii respectivi. No comment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Oare nu exista si alt fel de a observa daca fatul mai traieste sau nu? Decat ecografia? Ma gandeam si eu asa, daca pui stretoscop-ul pe burta, unde simti ca e copilul nu-i auzi inimioara? Zic si eu, nu dau cu paru'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Fetelor, ma bucur sa vad ca ne-am adunat asa multe din Pitesti! Eu de 3 luni nu mi merg la serviciu asa ca nu mai am acces la internet deocamdata! Astept sa ajunga RDS-ul si pe la noi!
Deocamdata eu sunt bine, am aflat de la ecograf ca voi avea o fetita si sunt foarte fericita! Va doresc la toate nasteri usoare si sper ca data viitoare sa am de unde intra mai mult pe net!
Carla2005 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
csrla in primul rand felicitari pt fetita ta, sa fie sanatoasa si sa ai sarcina usoara in continuare. in al doilea rand ma bucur ca ai revenit printre noi. chiar ma intrebam ce este cu tine de nu mai dai nici un semn de viata, mai ales ca tu ai initiat "adunarea" asta. de ce ti-ai luat medical asa devreme? nu te-ai plictisit de stat acasa? eu una stau de mai putin de 2 luni acasa si deja nu mai am stare intre peretii astia...
fetelor, eu nu voi citi povestea aceea pt ca, acum mai sunt ca oricand, sunt extrem de superstitioasa. deja m-au cuprins frica, emotia si nerabdarea ca vine BB si parca nu ma simt pregatita (pe de alta parte abia astept sa pun "sacul" jos). as vrea sa aud numai lucruri pozitive si optimiste. tot ce e negativ ma deprima si nu ma simt in stare sa fac fatza la asa ceva.
bine ca a trecut caldura aia mare. e mult mai bine asa. ma pot odihni si eu mai bine acum. ca sa dorm cat de cat noaptea am inceput sa ma obosesc cu te miri ce treburi prin casa (dar din astea usoare, nu ceva dificil, pt ca nu vreau sa grabesc nasterea, mai ales ca sotul meu este tot weekendul de serv si inca nu am cumparat epidirala aia... apropo, voi ati luat-o? de unde si cat ati dat pe ea?), si ma abtin sa nu mai dorm dupa-amiaza ca sa dorm mai mult noaptea.
voi ce fel de pampers ati luat si cate bucati? dar scutec pt infasat ati luat? eu am zis ca nu il infas (mai ales daca sta cu mine in salon, si nu sta la maternitate), ca il imbrac direct la costumase. oare o fi nevoie si de scutece totusi?
yanis duminica am cumparat cateva hainute pt BB si ieri le-am spalat. acum astept sa se usuce (vad ca dureaza ceva timp, probabil e multa umiditate in atmosfera) ca sa le calc, apoi sa le pun la gentuta pt spital. si tot asa de nerabdatoare esti sa vina BB? nu ti-e frica de momentul ala totusi? nu ai emotii? eu ma tot gandesc ca poate nu stiu sa imping, ca poate nu tine epidurala, ca poate nu mi se declanseaza lactatia, ca voi fi o mamica nepriceputa... am tot felul de tampenii in cap. tu cum nasti? natural cu epidurala sau fara? la ce dr zici ca mergi tu? ai f sau b?
va pup si mai vb
37w3d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

buna fetelor,

in sfarsit am si eu min sa va scriu.
Mirela, nastewre usoara si nu iti face probleme din cauza bebelusului. Problema cu rinichii se va rezolva. Nu sttiu daca iti amintesti dar si Alex a avut aceeasi problema.Am fost aieri cu el la eco la dr Iosup si vreau sa iti spun ca la un rinichi nu mai are deloc si la celallt dimensiunea este mai mica (este vorba de dimensiunea bazinetului in care colecteaza urina)decat atunci cand eram gravida. Deci este spre bine!

va pup

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 255mara255 spune:

stie cineva mai multe despre dr vele claudiu de la clinica dr. luca din pitesti ,dar despre spitalul din curtea de arges stiu ca el acolo e in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
maria felicitarile mele si multi pupicei lui alex ca e un cuminte si lupta cu mica lui problema si ca e pe calea cea buna. ma bucur mult de tot pt voi, mai ales ca stiu f bine prin ce ai trecut, cat de ingrijorata ai fost (doar sunt in aceeasi situatie, nu?). oricum reusita voastra, a lui alex, este o incurajare pt mine ca si BB al meu va fi bine pe viitor asa cum a zis doctorul. sper sa fie la fel de norocos si de luptator ca alex al tau. noi am descoperit problema asta cand am fost la dr. klein la primul eco pe la 25 saptamani, si ne-a scris "rinichi fetali cu distensie pielocaliceala moderata" fara sa faca insa vre-o masuratoare, iar la al doilea eco la 30 saptamani la dr. herghelegiu a scris "ambii rinichi prezenti situati latero-vertebral in regiunea lombara, parenchimul renal cu structura normala cu diferentiere cortico-medulara prezenta, cu bazinete vizibile usor dilatate, bazinet drept cu axul longitudinal 13mm si diametrul anteroposterior 6.4mm, bazinetul stang 10/4.6mm" (insa ne-a asigurat ca nu avem de ce sa ne facem probleme ca totul va fi ok cand BB se va naste si va creste si va avea jetul de urina puternic si i se vor deschide canalele urinare complet). alex ce dimensiuni avea la bazinete atunci? si ce dimensiuni are acum?
bagajul este aproape gata, inca nu am cumparat epidurala aia dar zilele urmatoare sigur intru in posesia ei, am cumparat si scutece de unica folosinta marca "happy" (citesem undeva pe forum ca unii copii fac iritatie de la pampers si de la liberro, si ca astia ar fi mai buni), am zis ca ii incercam si daca nu schimbam marca mai in colo. de infasat m-am hotarat sa nu il infas, asa ca nu am luat scutece pt asa ceva. cam astea sunt noutatile mele. astept pe zi ce trece sa vina BB pt ca deja am implinit 38 saptamani astazi. sunt emotionata, dar si nerabdatoare sa il vad si sa scap de burtica asta mare mare (am luat 17 kg pana acum, dar sper ca BB sa fie mare pt ca la ultimul control de la 35 saptam avea 2,8kg si sper sa mai fi pus ceva pe el intre timp
va pup si abia astept sa citesc cum va mai descurcati voi in ultimul timp... numai bine tuturor!!!
38fix

Mergi la inceput