burtici din Pitesti

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Salutare burtici!
Multumesc mult mirela0521! Sper sa ai un bebe sanatos si nastere usoara.
alicedar eu zic sa anunti in scris angajatorul si sa-i atasezi si o adeverinta de la medicul de familie, nu pentru ca ai beneficia de reducerea timpului de munca, ci pentru ca ai fi protejata deoarece multi angajatori incearca sa scape de femeile insarcinate sau sa le modifice contractul de munca. Acest lucru nu-l mai pot face daca tu ai anuntat in scris.
As vrea sa stiu si eu unde se poate face o cultura de col in Pitesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
ank999 eu am facut testele de secretie vaginala si cultura de col si respectiv antiobiograma la meditest pe I.C. Bratianu (fiecare costa cate 160mii, dar antibiograma se face doar in caz ca a iesit ceva la analiza culturii si care trebuie remediat prin tratament). se mai pot face si pe baza de trimitere de la medicul ginecolog (nu de la medicul de familie), dar mie medicul meu mi-a zis doar sa le fac, nu mi-a dat si trimitere. nu dureaza decat 1min si nu doare deloc (e ca un simplu control ginecologic, doar ca da acolo cu un batz care are in varf putina vata sterila).
yanis cred ca ma voi ghida dupa lista ta si imi voi face zilele astea si eu bagajul pt spital. pt BB cred ca voi mai astepta totusi cu cumparaturile. sa vad ce primesc (nasa mea e in general darnica cu finii ei), plus familia care abia asteapta sa vine BB pe lume si cumpar apoi ceea ce mai lipseste.
abia astept intr-un fel sa nasc pt ca nu ma mai pot odihni bine de nici o culoare, mai ales pe caldurile astea insuportabile. iar BB a devenit tot mai nastrusnic si mai energic (toata noaptea danseaza prin burtica). pe de alta parte parca as vrea sa aman momentul nasterii. mi-e cam frica de travaliu in primul rand!!! sper sa nasc repejor, sa nu dureze prea multe ore, si sper sa ma pricep la faza asta cu "impinsul" care nu prea inteleg eu cum vine, dar ma rog, sper sa fac fatza... si de faza cu alaptatul am ceva emotii: daca nu mi se desfunda canalele? daca nu am lapte destul pt BB? recunosc ca am destule ganduri negre in perioada asta. si voi tot asa sunteti sau sunt eu mai pesimista de felul meu???

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

BUNA BURTICI!
MIRELAASA SUNT SI EU ,NU MAI AM NOAPTEA SOMN,UMBLU PRIN CASA,STAU PE GEAM,TOT DE GANDURI SI EMOTII.AS VREA SA NASC CAT MAI REPEDE,DAR IN ACELASI TIMP NU.AM NISTE STARI SUFLETESTI TARE CONTRADICTORII,SUNT NERVOASA,NU STIU CE-I CU MINE,CA AM INNEBUNIT PE TOATA LUMEA.
SAPTAMANILE TRECUTE M-AM SIMTIT CAM RAU(AM EXPERIMENTAT PUTIN DIN CONTRACTIILE DUREROASE DE LA NASTERE)SI M-AM SPERIAT TARE RAU DE NASTERE,SI ACUM AM IN GAND SA NASC PRIN CEZARIANA(nu stiu daca chiar asa fac,dar gandul ca o pot face,ma linisteste si acum sunt mai calma,ca atata stres nu face bine la bb).
AM O INTREBARE:VOI FACETI MINUNATII DE GENUL URSITORILOR?PE MINE IAR MA INNEBUNESC,SI NU CRED IN ASA CEVA,DECI NU VOI FACE,DAR ASA DE CURIOZITATE,VOI FACETI???!!!!
VA PUPIC PE TOATE
cristina37w5d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna burticilor!
yanis, te inteleg perfect prin ce treci. si eu sunt la fel de "crizata" de miile de ganduri care imi trec prin minte. deocamdata nu m-am razgandit, tot natural cu epidurala vreau sa nasc si chiar imi voi cumpara epidurala zilele astea (ma streseaza gandul ca nu am cumparat-o pana acum si ca poate ma surprind contractiile fara ea). astazi ma voi duce sa imi cumpar o camasa de noapte (cred ca e de ajuns una ca si asa nu cred ca o voi mai folosi dupa) si un halat subtire si ce mai scrie acolo la lista aia. ca de ce aman sa fac bagajul, parca d-aia sunt mai nelinistita. tot din superstitie nu l-am facut pana acum, ca sa nu grabesc momentul, sa stie BB ca mai are de stat, ca nu e timpul sa vine inca. stiu ca suna total aiurea, si ca BB va veni si de voi fi eu pregatita si de nu voi fi, dar ce poti sa-mi faci... am stolul meu de pasarele!!!
cat priveste faza cu ursitorile (stiu ca la 3 zile de la nasterea lui BB se pun pe o farfurie la geam pt o noapte tot felul de chestii, bunatati din care cica se infrupta ursitorile care vor ura lui BB de trai bun in viata in care a intrat), nu cred ca o voi face pt ca oricum eu nasc la bucuresti si probabil toata familia mea va fi pe drumuri catre mine, asa ca nu are cine sa se ocupe de superstitiile astea. am pus totusi o moasa (trebuie 1 sau 3 dupa cate stiu eu) care sa il dea pe BB de grinda in noaptea dintre ani, conform traditiei. nu ca as crede in asa ceva, dar ma rog, dat fiind ca tot va fi revelionul, nu strica un invitat la masa, nu?
va pup si va urez zile cat mai usoare pt voi si pt BB-eii vostrii!
36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olga_stan spune:

buna burticilor din Pitesti! eu sunt o graviduta proaspata pentru ca tocmai azi mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv. am o fetita de un an si sapte luni si imi doream inca un copil...se pare ca azi sunt cea mai fericita graviduta pentru ca lucrez la chestia asta de ceva timp, mai precis din ianuarie anul acesta si acum mi-am vazut visul implinit.
eu primul copil l-am nascut la sp. judetean cu dl. doc mihaila adrian si tot acolo vreau sa nasc, tot cu acelasi doctor pentru ca am fost multumita de sarcina si de nastere. sper ca si aceasta sarcina sa fie asemanatoare. nu am avut probleme cu sarcina si nasterea a decurs repede.
pupici dulci si lipiciosi la toate gravidutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna burticilor!
bine ai venit olga, sa iti traiasca copilul, felicitari pt vestea ta minunata si sa ai sarcina usoara in continuare!
fetelor am reusit si mi-am facut bagajul, in sfarsit!!!! si ieri si astazi am fost dupa una dupa alta... mai am sa cumpar trusa de epidurala si sunt gata de drum cand va vrea bebiciulo sa iasa pe lume. mi-am cumparat asa:
- crema bephanten pt sani (am inceput deja sa ma ung cu ea ca sa se obisnuiasca sanul cu ea),
- un halat subtire,
- o camasa cu nasturi la gat (am zis ca e de ajuns una, nu are rost sa fac mai multe investitii din moment ce nu o voi mai purta acasa niciodata),
- o pijama cu nasturi la gat,
- sutien pt alaptat,
- 2 bustiere (cred ca pt inceput imi vor fi de mai mare folos decat sutienul),
- 5 perechi chiloti (care mai de care mai colorati ca sa imi ridice moralul),
- 2 perechi sosete,
- 4 tampoane exterioare,
- 2 pachete vata (1 mare+1 mic),
- rozete demachiante (pt sani in caz ca am lactatie prea abundenta sa nu ude totul in preajma),
- papuci plastic,
- 2 prosoape mici (1 pt fata+1 pt corp),
- sapun,
- pieptan,
- pasta+periuta,
- elastice par,
- crema pt hemoroizi (fara ea sunt ca si moarta inca de pe acum),
- supozitoare cu glicerina,
- lapte de corp,
- hartie igenica,
- servetele de nas (2 pachete),
- servetele umede (2 pachete),
- deodorant,
- strugurel,
- nu am luat inca burtiera (chiar e de folos asa ceva pana la urma? e bine sa te stragngi cu chilotul ala cu burtiera? da rezultate fata de cele ce nu au purtat sau te chinuiesti de pomana sa stai incorsetata in asa ceva?), la fel mamelon de silicon si pompitza de san le voi cumpara dupa aceea. ca si cele trebuincioase pt BB pe care nu vreau sa le cumpar din prea multe superstitii.
acum deja m-am calmat si am vazut ca si BB e mai cuminte parca de gand am scapat de grijile astea. nu mai e chiar atat de nazdravan noaptea si chiar m-am odihnit binisor azi-noapte. cald tot mi-a fost, dar am dormit cu usa deschisa la dormitor ca sa se faca un pic de schimb de aer, desi geamurile le tin inchise pt ca e mult zgomot de la masini, plus tantarii care sunt absoluti "indragostiti" de pielea mea alba si fierbinte si sar pe mine una doua.
va pup si astept noi vesti de la voi
36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Nastere usoara Mirela! Sa auzim de bine si sa ne dai de veste cat de repede poti. De fapt eu o sa intru in concediu de adihna si apoi un medical si prin oct mai am ocazia sa va citesc. Deocamdata mai am 2 sapt la dispozitie sa va urmaresc care ce mai faceti!
Eu pana la urma am ales tot sp. judetean la dr. Buzatu. Care ce stiti de el? Mi-e cumplit de greu cu Bucurestiul pentru ca sotul e mai mult plecat si tr sa ma descurc singura la controalele lunare.
Va pup pe toate si nasteri f.f. usoare va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
maria multumesc mult pt urari. eu am mai povestit de nesansa mea cu dr buzatu. dar sa stii ca am auzit de curand ca cineva a nascut cu el si ca a fost bine, a fost multumita. din pacate nu stiu detalii (este vecina unei verisoare). la mine nu a fost sa fie din pacate. mie imi placea de el, am fost incantata la inceput de el si auzisem destule lucruri bune. pur si simplu pe mine m-a calcat pe coada, probabil l-am prins eu intr-o zi nu tocmai buna, si am refuzat sa ma mai duc la el. poate ca tu esti mai norocoasa si va fi si la tine bine ca la alte fete. asa ca trebuie sa ai curaj si sa fii increzatoare ca totul va fi bine si sigur va fi asa. oricum dintre toate relicvele de la judetean cred ca buzatu e alegerea cea mai buna. cel putin este tanar, are mana buna, trebuie sa aibe si mai multa rabdare decat ceilalti, si mai alec ca a lucrat la buc are alte idei, nu ca cei care lucreaza de o viata la judetean si au imbatranit cu vechile lor metode si tactici.
si mie mi-e destul de greu cu controalele la buc. in majoritatea datilor am fost cu tatal meu, pt ca sotul pica mereu de serviciu cand avea dr garda. abia luna trecuta am reusit sa ma duc cu sotul sa il cunoasca si el pe dr. eu as mai avea un control, pe 20 aug, si apoi la nastere direct ma mai vad cu dr. asta in caz ca nu nasc pana la control.
va pup pe toate
36w5d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonic22 spune:

Buna fetelor!!! Sun o proaspata gravidutza si am si eu 1 intrebare : pe unde anume are Dr Ali cabinet in gavana? stie cineva ? sau macar un nr de tel de la cabinet plss.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna burticilor!
tocmai am aflat de pe forum de la cineva ca in clinica polizu, in care voi naste si eu, copii stau in rezerva/salon cu mamele, nu in maternitate ca la noi la judetean.
asa ca acum am alt stres. in primul rand ca trebuie sa cumpar hainute pt BB (ma gandisem ca ma voi ocupa dupa nastere de problema asta), in al doilea rand ca nu stiu cum voi face fata oboselii de la nastere plus grija copilului care va sta in salon cu mine (speram ca alea 2-3 zile cat voi sta in spital sa ma ajute sa imi recapat fortele dupa nastere ca sa fac fata acasa noptilor nedormite care ma asteapta). ca sa nu mai vorbesc ce zarva si galagie trebuie sa fie acolo daca nimeresti intr-un salon cu 6 paturi si fiecare mama cu copilul langa ea. offfffffffffff deja ma simt coplesita numai de atatea ganduri. cred ca totusi nu sunt pregatita pt asa ceva. oare voi fi vre-o data? uite asa ne apuca crezele/depresiile post-natale...
ramonic22 bine ai venit pe forum si sa ai sarcina usoara. imi pare rau, eu nu cunosc medicul acesta, dar stiu ca sunt mai multe fete aici care merg la acelasi medic. cred ca au postat adresa dr, ia cauta cu atentie. sigur trebuie sa gasesti ceva.
va pup pe toate
36w6d

Mergi la inceput