RH negativ

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Fetelor, dragutzelor - daca vreti sa intrati in profunzimea subiectului chiar e mult de citit. Chestiunile de genetica nu-s usor de explicat, mai ales de catre "profani" ca noi. Intrucat sunt patzita - izoimunizata, dar fara copil din nefericire, si tare imi doresc copii - am sapat destul de mult pe net ca sa ma informez. De aceea incerc sa le linistesc pe fetele cu rh negativ, care sunt la prima sarcina sau pe cele care au deja bebe dar mai vor - daca stiti ca sunteti rh negativ si titrul de anticorpi anti D nu a crescut -nu aveti de ce sa va faceti probleme - vaccinul Rogham previne izoimunizarea si astfel bebe sau viitorii bebei nu sunt in pericol. Despre izoimunizare cititi pe www.inferilitate.ro sectiunea cauze imunologice - Incompatibilitate RH.

RH-ul fatului poate fi prognozat daca se cunoaste fenotipul tatalui (analiza se face tot la institutul de hematologie). Fenotipul poate fi homozigot (sau monozigot) si heterozigot. Daca tatal e RH pozitiv, fenotip heterozigot copilul are sanse 50% sa fie rh +, 50% pt rh -; daca tatal e RH pozitiv, fenotip homozigot - fatul va avea rh + in procent de 99%.

Nu e obligatoriu ca fatul sa mosteneasca RH de la un parinte; ai mei sunt ambii rh pozitiv, dar bunica din partea tatalui era rh - si asa m-am procopsit si eu cu acest rh.
Mamicile rh negativ care au deja copii cu rh pozitiv si in sarcina viitoare au absenti anticorpii anti D sunt niste norocoase -inseamna ca sangele matern nu intra in contact cu sangele fatului.

Mai multe despre efectele izoimunizarii la un bebe am sa va pot povesti eu, dar peste cateva luni daca Dumnezeu imi ajuta sa nasc un copilas viabil. Acum pot sa va spun ca sunt cu inima cat un purice pentru ca sunt abia in saptamana 10 si deja titrul de anticorpi anti D este in crestere (1:32). Cum in Ro nu se fac transfuzii intrauterine, va trebui sa nasc prematur - doctoritza zice ca la 28 maxim 32 de saptamani vom scoate copilul, asta in cazul in care anticorpii anti D nu depasesc titru 1:256. Daca ajung la acest titru inainte de saptamana 28 ...
Dupa ce este scos copilul i se fac exanghinotransfuzii pana cand sangele "bolnav" este inlocuit (in strainatate se fac aceste transfuzii chiar intrauterin - dar riscurile raman mari - inclusiv deces fetal). Sunt multe de scris despre studiile facute pe astfel de gravide - cine vrea link-uri (doc. sunt in engleza) sa-mi trimita PM.

Si eu sunt curioasa sa stiu cum au evoluat copilasii nascuti de mame izoimunizate, dar se pare ca aceste situatii sunt foarte rare - asta pt ca rareori se intampla ca gravida sa nu stie ca e RH negativ si sa apuce sa se izoimunizeze. Din pacate eu nu am stiut ca sunt rh negativ la sarcina din 2004 (oprita in evolutie in saptamana 38, dar nu din cauza izoimunizarii), iar acum nu prea mai am ce sa fac decat sa astept cu sufletul la gura si sa ma rog la Dumnezeu sa-mi dea un bebe sanatos, chiar daca nasc prematur.

Tiona, in engleza analiza se numeste : Anti D screening, precis vei gasi info pe net si in spaniola.

OtiliaV - Multumesc de urari, sper sa se termine cu bine. Ce fetitza frumoasa ai! Sa-ti aduca numai bucurii!




Life is a journey, not a guided tour. Bryan Rehard

Laliq 9+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/larisa_bucur/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Laliq, eu stiam ca am parinti cu Rh+, ei si-au facut de mai multe ori analize, mama pentru ca a nascut 4 copii, tata pentru ca este donator. M-am dus sa-mi fac aceasta analiza, pur si simplu dintr-o presimtire, inainte sa fiu insarcinata m-am dus la doctorita si i-am spus ca vreau analiza asta, sa stiu exact cum stau. Cand am vazut rezultatul am izbucnit in plans asa de suparata eram. Ea mi-a spus ca este in aceeasi situatie si ca n-o sa am probleme mai ales ca stiu din timp. Am repetat analiza de 2 ori in timpul sarcinii si n-a fost gresita, nici anticorpi nu am avut la 28 de saptamani.Dar ghnionul a facut sa nu fiu vaccinata dupa nasterea, asa ca acum cand merg in tara o sa ma duc sa-mi fac dozarea de anticorpi, sa vad care este situatia actuala. Sper sa va dau vesti bune!

Multa sanatate si voua si cu putin noroc veti fi parinti fericiti!
Ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa mergi sa nasti in strainatate, intr-o clinica unde au astfel de cazuri. Nu stiu exact care sunt costurile, dar eu zic ca pentru copil faci orice. Dar nu numai banii sunt o problema, mai trebuie sa fie si o distanta acceptabila, astfel incat sa nu fii nevoita sa iei avionul. La cat timp iti faci dozarile de anticorpi?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

OtiliaV pe cuvantul meu ca nu sunt batuta in cap, dar nu am inteles nimic. Dar nu te mai stradui sa imi explici inca o data, ca am impresia ca deja atatea am citit despre acest subiect incat nu mai pot sa ma concentrez...
Ideea, pe scurt: mie mi-a iesit aceasta analiza a anticorpilor negativa in fiecare luna, sunt deja in luna a 7-a, grupa sotului e A2, rh pozitiv, a mea B3, rh negativ, am o pierdere de sarcina, nu mi-am facut nici dupa pierderea respectiva, nici acum vaccinul anti d... Ce sanse am?

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Otilia, si eu am vreo 3 sarcini pierdute, acum sunt la a 4-a si am aflat destul de tarziu ca am Rh negativ si nici vaccinul nu l-am facut niciodata
Eu am facut prima data dozarea la vreo 11 saptamani cand au iesit absenti, insa acum trebui sa-i repet din nou saptamana viitoare si tare mi-e frica
Emaaimeecum se administreaza acest vaccin? Intradermic? Intravenos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mary, ideea in general este ca pana nu isi face sotul acea analiza a fenotipului la Institutul de Hematologie, nu se pot face pronosticuri, si chiar si asa, la ce imi folosesc. Important este sa nu ai anticorpi, deci tu stai foarte bine. La nastere trebuie sa ti se determine din nou nivelul de anticorpi, si Rh-ul copilului. Daca copilul are Rh-, nu faci vaccinul. Daca are Rh+ si tu nu ai anticorpi il faci, pentru ca pot aparea in primele 72 de ore. Daca are Rh+ si tu ai anticorpi, nu mai are sens sa mai faci vaccinul ci doar sa monitorizezi nivelul lor la urmatoarea sarcina.
Martha, hai nu te stresa cu pierderile de sarcina. La o varsta mica a sarcinii dupa cum vezi mama nu are anticorpi. Din pacate nu stiu de la cate saptamani apar. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi cand ti se ia sange. Cei de acolo ar trebui sa stie cel mai bine si ce se poate face si ce riscuri sunt.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

OtiliaV, multumesc. Imi plac oamenii care vorbesc explicit si ...pe scurt!

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

In plus in cazul in care mama are Rh negativ si tatal Rh+ ( caz care s-a dezbatut aici) este important de stiut si grupelede singe aleparintilor deoarecedatorita RH-ului diferit apar si incompatibilitati de grupe de singe . Nu stiu alte detalii dar in cazul meu stiu ca afostvorba si deimcompatibilitate de grupe eu avind A2 si sotul 0 , si copilul a avut RH+ cu grupa de singe 0 .
In afara de dozarile de anticorpi din timpul sarcinii si vaciinul de dupa nastere nu au fost nici un alt fel de pb.

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nadia-ma bucur ca ti-a placut povestea scumpei mele.si mersi de aprecieri (si de urari de sanatate) la adresa Oanei si eu zic ca e cea mai frumoasa din lume ca orice mama
multa sanatate si tie si lui bb,iti doresc o sarcina usoara in continuare si fara probleme,nastere tot asa de rapida ca a mea
martha78-in m-a intepat de ambele dati.ustura tare,dar trece repede.o sarcina fara probleme si nastere usoara iti doresc si tie.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Emaaimee, habar n-aveam ca se face intramuscular
Sa inteleg ca tu l-ai facut o data la 28 de saptamani si apoi inca o data la nastere? La tine a fost prima sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

si eu tot cu Rh negativ... sotul pozitiv, noroc ca amandoi copiii au tot negativ. Sa ai vaccinul la indemana pt. orice eventualitate, sa mergi lunar la titrare, iar in ultimele 2 luni la fiecare 2 sapt. In rest n-ai ce face.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput