RH negativ

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by tiona

MaryP vreau sa iti spun ca ti-am vazut pozele de la nunta si ai fost o mireasa frumoasa.Felicitari pt sarcina .Despre problema cu Rh negativce sa iti spun ca aici in Spania doctorii nu prea mi-au spus nu stiu ce decat ca riscul exista mai mult la a doua sarcina si asta doar daca nu iti faci vaccinul la 72 ore dupa nastere si ca in a 28 saptamana trebuie sa imi dea nu stiu ce.Adevarul ca eu sunt putin dezamagita de dr de aici si te rog daca aflii tu mai multe sa imi spui si mie.te pup

nadia




Draga TIONA, iti multumesc pentru compliment.

Eu stiam de vaccin dar , desi am avut inainte o pierdere de sarcina (din alte motive, nu legate de rh), nu l-am facut in saptamana 28. Nu am vrut pentru ca eu sunt alergica la tot felul si m-am gandit ca sa nu fac vreo prostie acum pe ultima suta de metri. Asa ca il voi face numai dupa nastere, ca sa pot sa mai fac un bb. Eu stiu ca daca ai anticorpi (in fiecare luna mi-am facut analiza de sange si nu mi-au aparut acesti anticorpi) bb-le poate fi afectat avand un icter prelungit dupa nastere sau nu stiu ce organe i se maresc (nu am inteles exact). Dar eu - asa simt- ca nu vor fi probleme, fiindca bb-le meu e baitel si sunt convinsa ca are RH-ul meu, ca de aia nu mi-au aparut anticorpi.
Sincera sa fiu mama mea ne are pe amandoi (eu si fratelo) si ea a are rh negativ si tata pozitiv si amandoi am iesit sanatosi si am avut noroc. Asa ca - parerea mea - pe langa vaccinurile astea, trebuie in primul rand sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca de pericol si bebeii si pe noi!!
Va pup pe toate RH- negativele si va doresc sa nu aveti nici o problema!!!

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

MaryP ma bucur tare ca esti asa optimista si iti doresc din tot sufletul o nastere usoara si sa stii ca ai dreptate , trebuie sa ne rugam la D-ZEU ca totul va fii bine.Eu sunt la prima sarcina si la fel ca tine sper sa fie baietel.Apropo daca nu iti apar anticorpii poate sa insemne ca bebe poate sa aiba rh ca si mama?
10
te pup si ai grija de tine si de bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Pai da. Eu asa stiu. Poate ma insel. Trebuie sa mai citim pe forum ca s-a mai discutat aceasta problema pe undeva.

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

MaryP oricum iti las adresa mea de e-mail daca vrei maria28@yahoo.es.M-as bucura tare sa vorbim mai mult .
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Tiona, ai citit ce scrie la linkul pe care ti l-am dat?
1) Deci de regula nu apar anticorpi la prima sarcina, iar daca apar, acest lucru se intampla spre sfarsitul sarcinii, sau cel mai tarziu la nastere se mai se poate intampla sa intre sangele mamei in contact cu sangele copilului (am citit ca riscul este mai mic daca copilul se naste prin cezariana).Eu la 28 saptamani nu aveam anticorpi, de fapt nici o mamica din cele care facusera analiza in aceea zi nu aveau, desi erau la al 2-lea copil unele.
2) Mai bine pentru cine, pentru mama sau pentru copil.
Sincer pentru copil cred ca este mai bine sa aibe Rh+, mai ales daca este fetita, ma gandesc la faptul ca ea nu va mai avea astfel de probleme cand va fi insarcinata.
Pentru mama, mai bine este sa nu se sensibilizeze si sa produca anticorpi daca are copil Rh+.
Oricum acesta este un aspect care nu tine de noi ci de norocul fiecaruia.
3) Nu stiu cat este de eficient vaccinul, eu nu am ajuns in acest punct. Nici nu am citit vreodata de mame care au facut vaccinul si ulterior au avut probleme, de aceea banuiesc ca este eficient.
4)Daca apar anticorpi, se monitorizeaza nivelul lor, in cazuri foarte rare, se ajunge la transfuzie de sange pentru copil intrauterin. Asa cum am scris la subiectul celalalt cunosc o sotie de doctor care nu a facut vaccinul, iar la al 5-lea copil i s-a facut transfuzie de sange copilului, dupa nastere la 7 luni in Germania. Ei au mers special acolo sa nasca, pentru ca stiau foarte bine care este situatia lor, acest lucru se intampla in 1992. Deci ca o concluzie era al 5-lea copil si nu s-a ajuns la transfuzie intrauterina.


MaryP, nu este neaparat sa apara anticorpi la o mama Rh- si un copil Rh+ (exista femei cu mai multi copii Rh+, care nu s-au senzibilizat la nici o sarcina), deci nu poti fi sigura ca bebe are Rh-. Acest lucru se poate intampla numai daca sotul tau este heterozigot adica are (+-) iar copilul ia o gena minus de la el si una de la mama.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

OtiliaV, ce inseamna heterozigot? M-ai bagat intr-o ceata...
Stiti mai fetelor care este cu adevarat nemultumirea mea? Pe toate site-urile unde sunt deschise astfel de subiecte se trateaza atat de pompos si de elaborat problema asta, ca trebuie sa citesti o mie de pagini ca sa afli niste lucruri simple. Nu ar fi mai simplu sa scrie cineva undeva pe scurt: ai rh -, sotul + inseamna ca trebuie sa faci asta...sau sa ti se dea toate situatiile posibile si modul lor de "tratare"?? Trebuie sa citesc o gramada de pagini despre ce este rh-ul (nu ca nu m-ar interesa) si pe mine ma intereseaza doar sa stiu CONCRET ce am de facut!!
Am citit pe un site (nu pot sa vi-l dau ca iar zice ca e reclama): o amarata de femeie care voia si ea sa stie cum e treaba cu rh-ul si domnul doctor (filozof de altfel ) i-a scris vreo 2 pagini pline de termeni de specialitate,pentru ca in final sa nu ii dea nici un raspuns concret. Pai daca femeia stia ca are rh negativ si sotul pozitiv si ii daduse EXACT situatia lor, nu era suficient pt ea ca stia ca are o "problema" si sa ii zica si ei cineva cum sa si-o rezolve?? Atata vorbaraie pentru un raspuns simplu...

Va pup si nu ma judecati, mie imi plac lucrurile simple si concrete.

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

e f simpu.si eu am rh neg mostenit de la mama mea care l-a dat si sorei.
daca gravida are rh neg trebuie sa se stie concret rh partenerului.daca partenerul are rh negativ si el nu se mai face nici o dozare de anticorpi.
daca partenerul are rh poz atunci gravida este monitorizatea pe perioada sarcinii.
daca nu a facut nici un avort,pierdere de sarcina(daca a avut e posibil sa aiba nevoie de vaccin pana la nastere,doctorul decide in urma analizelor) si e la prima sarcina riscul ca anticorpii sa apara la mama si sa faca rau la bb e minim.de aceea totusi se face analiza periodica a anticorpilor la cu rh neg.parca dupa sapt 28 se poate face vaccinul daca e cazul(celputin asa e aici).eu l-am facut pt ca am avut niste probleme si era posibil sa fi intrat in contact cu sangele bb.am inteles ca in Ro se face la 28 sapt.dupa nastere se va face iar vaccinul numai dupa ce a fost testat rh bb.daca bb are rh neg nu e cauzul sa se faca,daca il are pozitiv se face. si asta la max 48 de h de la nastere.nu doare deloc-mi l-au facut si mie pt ca fata are rh poz.se face in eventualitatea unei noi sarcini pt ca atunci corpul sigur ar dezvolta antiD pt ca a fost in contact direct cu sangele bb prin nastere.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si nu e cazul sa va speriati.eu am rh neg si mai vreau un bb.
mai am o prietena cu rh neg care are 2 copii si i-a fost facut vaccinul dupa fiecare nastere.
nu e chiar asa de rau

sarcini usoare tuturor si nasteri usoare


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

emaaimee ti-am citit povestea si mi-a placut dar cel mai mult mi-a placut fetita ta care este foarte dulce si frumoasa si iti doresc multa sanatate pt ingerasul tau.Ma bucur ca exista mamici care au rh-negativ si ca totul a iesit bine.TE PUP
OtiliaV tin sa iti multumesc din suflet pt raspunsurile tale si mai ales ca ai avut rabdare sa imi explici la toate nedumeririle mele.Iti multumesc din suflet si azi prin raspunsurile tale mi-ai facut ziua mai fericita si adevarul ca datorita voua sunt si mai linistita .Va multumesc la toate si va doresc o sarcina usoara si multa sanatate la copiii vostri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by MaryP

OtiliaV, ce inseamna heterozigot? M-ai bagat intr-o ceata...

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)



Mary, scuze nu mi-am dat seama. Eu am facut Genetica in clasa a XII de liceu, mi-a placut si am retinut anumite chestii de atunci, chiar nu am vrut sa te ametesc.
Deci:
a) Rh- inseamna (- - )
b) Rh+ heterozigot inseamna (+ -)
c) Rh+ homozigot (+ +)
Iuliana76 a explicat aici.
Copilul ia o gena de la fiecare parinte.

Mama este a) in cazul nostru, tatal poate fi b) sau c).
Combinatiile posibile intre a) si b) sunt a) si b).
Combinatiile posibile intre a) si c) sunt b).

Eu sunt nascuta din combinatia b) si b) si sunt a). La fel de bine puteam sa fiu b) sau c) dar nu am avut norocul.
Spune-mi te rog daca ai inteles?



Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput