RH negativ

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

gabdid felicitari si dupa parerea mea esti salvata!!!
lia nu e cazul nici la tine sa-ti faci probleme!

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

gabyd,sa stii ca pe vremea cand faceam eu dozarile la Centrul de transfuzii in Bucuresti,era acolo o bunica cu sange de la fata ei care nascuse si de la bebe,pentru ca nu intelegeau de ce nu-i trecea icterul si era anemic.Problema era,de fapt, ca fata avea Rh negativ si analiza ei fusese gresita,la laboratoarele PLUS ,in Bucuresti,ea crezand tot timpul sarcinii ca e pozitiv.Asa ca orice e posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

wow..aalina....Doamne fereste!Vad ca orice este posibil..Cred ca taiam un cap doua pe acolo!!!

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Doamne fereste!!, si tocmai in sensul rau au gresit!!!
Suntem la mila hazardului...


Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

gabdyd deci nu aprovocat nimic vaccinul?
eu trbuie sa-l fac saptamana viitoare
asa am hotarat impreuna cu doctorita sa-l facem in sapt 28
pana acum la anticorpi a iesit mereu negativ
am fost in dec, febr si m-au mai chemat in aprilie la inceput
ce bine de tine ca nu mai trebuie sa mergi
sper sa fie si la mine totul in ordine
ionice gata mersi
m-am lamurit cu vaccinul
adica am colindat ca nebuna prin oras la farmacii
am uimit toate farmacistele care nu stiau de unde sa-l ia
pana am gasit un depozit care mi l-a adus a doua zi
pentru 4,3mil ce nu fac ei?
acum e la frigi pana sapt viitoare
apropos,liadorian eu chiar am fost internata in spitalin speranta procurarii gratis a vaccinului
dar nici o sansa
la noi nu-l au in spital deloc
si nici vreo sansa sa-l aduca prea curand
asa ca am inchis din ochi
am deschis portofelul
si ma rog ca macar totul sa fie bine cu puiul meu
gabdydvad ca esti din valcea
ai fost la d-na deaconu la eco?
la ce doctor esti?
poate mai schimbam niste impresii asa pe plan local
pupici si sarcini fara probleme

mihaela
27sapt Octavian Andrei
http://new.photos.yahoo.com/mihaela_mateescu_toma/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by narcisa
Lia, eu zic in privinta ta daca esti la prima sarcina chiar sa nu-ti faci probleme ca pot aparea anticorpi. Dupa cum poti citit, cele cu anticorpi, avem niste antecedente, sarcini anterioare pierdute fara vaccin facut sau in cazul meu cezariana unde doctorul mi-a spus clar ca e posibil dupa sa apara anticorpi chiar si cu vaccinul facut la urmatoarea sarcina.
narcisa




Tare as vrea eu sa fie asa de simplu... Din pacate, va povesteam eu cand am inceput sa postez aici ca am o sarcina pierduta (oprita in evolutie in jur de 6-8 saptamani, in nov. 2005), culmea, monitorizata de unul dintre medicii extrem de laudati de aici, care insa timp de 2 luni n-a gasit de cuviinta sa-mi atraga cel putin atentia ca incompatibilitatea de Rh e potential factor de risc. Nici dupa ce am pierdut sarcina n-a pomenit nimic de vaccin, am aflat de el dupa ceva vreme, pentru ca incepusem sa ma documentez eu singura mai detaliat... Cu siguranta l-as fi facut, daca as fi stiut ca e necesar!

Lia S20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by michigan
apropos,liadorian eu chiar am fost internata in spitalin speranta procurarii gratis a vaccinului
dar nici o sansa
la noi nu-l au in spital deloc
si nici vreo sansa sa-l aduca prea curand
asa ca am inchis din ochi
am deschis portofelul
si ma rog ca macar totul sa fie bine cu puiul meu

mihaela
27sapt Octavian Andrei
http://new.photos.yahoo.com/mihaela_mateescu_toma/albums



Mult succes cu vaccinul, Mihaela! Sper sa fiu si eu bine pana la capat, ca vaccinul il cumparam noi cumva daca e necesar! Doar nu ne-am chinuit atat pana acum degeaba, nu?

Lia S20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multa sanatate si mai putin stres, ca nu face bine la bb-i!
Ionice la Centrul de transfuzii Iasi dozarea aniticorpilor e gratuita daca mergi cu trimitere de la medicul de familie?


Alina-Mirela 24+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Lia

quote:
Alte situatii in care profilaxia cu Ig anti-D este indicata (dar din pacate nu se face) sunt urmatoarele: sangerare in trimestrul I sau II, avort spontan sau la cerere (curetaj), inainte de o procedura de echografie interventionala (de ex. amniocenteza), cazuri documentate echografic de hematom decidual, in cazurile de moarte fetala. Intrucat antigenele Rh apar inca din a 30-a zi de la conceptie, este bine a administra profilactic si mamelor Rh negative care au sarcina ectopica.


Deci 30+14=44 de zile de la UM, aproximativ 7 saptamani, eu zic ca sunt sanse mari sa nu se fi intamplat nimic atunci.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Lia, totusi daca sarcina pierduta a fost inainte de a se forma anticorpii(scriau fetele in niste mesaje anterioare ceva de 8 sapt. parca), la 6-7 saptamani cu cea pierduta e f. posibil sa nu-ti apara anticorpi in sarcinile urmatoare. Si un exemplu pot fi chiar eu. Am facut un chiretaj cu 4 ani inainte sa ramain insarcinata cu primul copil. Eram tinara si inconstienta(habar n-am avut ca am RH negativ, aveam 23 ani si deabia imi cunoscusem actualul sot) motivul, n-am vrut sa ne casatorim pt. un copil, sa plec din tara etc., evident acum inca am remuscari de multe ori, aveam 6 saptamani de sarcina, asta stiu exact. Si uite ca probleme n-am avut cu anticorpii la urmatoarea sarcina, la actuala e de la cezariana. Ii multumesc mereu lui DD ca am copii sanatosi.
Asa ca fii optimista si poate ca daca pina acum sint absenti, cu cit trece timpul cu atit e mai putin probabil sa mai apara, mie asa mi-a cam explicat medicul.

In privinta greselilor la dif. centre de transfuzii, eu n-as dramatiza, ca e RO, greseli se pot intimpla oriunde in lume, ce aici cite nu se intimpla.......aud si ma minunez!!!!! Aici fata de RO e diferenta ca esti tratat altfel si e curat, dar in rest se lucreaza peste tot ca pe banda rulanta.
Fiti optimiste fetelor
numai bine la toate va doresc
Eu mai am 2 zile si plecam in RO
narcisa

Mergi la inceput