RH negativ

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Fetelor, vazand cate rezultate ciudate v-au dat la dozari, incep sa ma intreb cat de relevante sunt ale mele... Pana acum mi-au spus ca anticorpii sunt absenti, dar cred ca la un titru mic, e posibil sa apara si eroare umana in determinarea lor, nu?

O sa astept pana mai incolo... Nici n-as vrea sa-mi mai iau si grija asta pe cap, am acum altele - contractii, injectii etc. Ma gandesc mereu ca nu sta in puterea noastra (nu total...) sa decidem ce se intampla cu bebe si incerc sa am inceredere ca totul va fi bine!

Va pup pe toate si va urez un week-end cat se poate de frumos!

Lia S19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Aalina varsta reala a sarcinii am calculat-o dupa data UM si dupa primul ecograf facut la 5 saptamani despre care se spune ca sunt cele mai apropiate de realitate.
Am intrebat si despre fractiile de la titrare. Mi-a spus dr de acolo ca reprezinta dilutia la care se observa anticorpi, iar 1/2 e dilutia cea mai mare pe care o fac, de aceea ea reprezinta titrul cel mai mic.
Oricum am sa mai fac un ecograf si va tin la curent cu masuratorile iar luni, daca apar anticorpi pe rezultatul de la titrare ma duc cu el in dinti direct la medic.
Am vazut ca e normal sa apara diferente de varsta intre masuratori dar mie mi se pare mare diferenta intre capul lui bb si burtica, 4 saptamani!?! Bine macar ca e burtica mai mica, daca era mai mare era rau.
Sper sa fie totul ok, bb e la fel de agitata si zvapaiata, si s-a mutat de pe dreapta pe stanga.
Multa sanatate tuturor!


Diana 32+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Liadorian, ai grija de tine si nu-ti mai face ginduri cu anticorpii, eu am avut doua sarcini inainte cu anticorpi absenti si acum e explicabila aparitia lor in urma cezarienei dar se pare ca intr-un titru mic, aproape inexistent uneori(dupa rezultate). Asa ca nu-i musai aparitia anticorpilor, linisteste-te, odihneste-te sa scapi de contractii si o sa fie totul bine, vei vedea!

narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

da, narcisa ai fost clara:)
Ceea ce nu inteleg eu este cum naiba apar anticorpi si apoi sunt absenti....
lia tu esti tot din oras cu mine, deci tot ce e posibil sa apara diferente...asa cum am patit eu.Dar, momentan nu ai de ce sa te temi daca au iesit absenti.Sa speram ca nu vor iesi nici de-acum incolo.Vorbesti de eroare umana, da, este posibil.(repet: nu cred ca al tine deoarece nu ai anticorpi).Mie mi-au explicat si cei de la Iasi si cei de la SV ca citirea se face ochiometric de catre un medic de la laborator si se poate gresi la interpretare.Cu Romania m-am lamurit, dar la narcisa in Germania??
Acum trebuie sa fim linistite si sa nu stresam bebelusii.Eu am incredere ca o sa fie bine:)

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by aalina2003

Liladorian, si eu am avut un sangerare la 5 saptamani (probabil hematom decidual), transfuzie in copilarie si o sarcina pierduta.
Anticorpii au aparut la mine la 13 saptamani cu titrul 1/4-1/8 si au continuat sa creasca conitnuu (si asta e important pt ca daca scad la un moment dat inseamna ca trec prin placenta si "ataca"fatul)pana la aproape 38 de sapt cand au fost 1/256-1/512.
Fetita mea e acum bine (11 luni),dar primele 2 saptamani in maternitate nu au fost tocmai usoare (anemie hemolitica, desi nu foarte severa, 2 transfuzii, icter hemolitic,bilirubina marita). Cam atat despre mine, daca mai vrei alte amanunte,posteaza aici.



Ioana, nu vreau sa pun paie pe foc, dar stiam ca Alina a scris ca este important sa creasca titrul, ma mir ca ti-a scapat mesajul asta. Cred insa ca nu-i nimic de speriat cand este vorba de un titru asa de mic, practic este cea mai slaba reactie pe care o poate avea organismul.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Ah, nu Otiliav chiar am retinut acel mesaj de la aalina, dar acum sa-mi bag in cap ca au scazut si Doamne fereste au trecut placenta e prea de tot.Noi ne confruntam momentan de rezultate diferite la centre diferite:)Nu stiu daca ai citit mesajul meu anterior in care spuneam ca mi-am masurat anticorpii in aceeasi zi la Suceava si Iasi si am rezultate diferite.Asta e problema.
Oricum parerea mea este ca daca apar anticorpi mai la inceputul sarcinii e putin mai rau....I-am spus sotului o data de faptul ca daca scad trec prin placenta si m-a luat la ture...Mie Iasul mi-au spus ca am urme de anticorpi la un titru de 1/4 de la o sarcina trecuta.Si asa este...Am intrerupt o sarcina acum multi ani si nu am facut vaccinul.Intre timp am pierdut una si am imunoglobulina facuta.Cei de la Iasi spun ca asti anticorpi la titru mic sunt de la sarcina aceea de demult.Orcum bag de seama ca sunt fel si fel de pareri...

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Ionice, si eu cred ca la valori asa mici poate fi vorba de eroare, de asta nu am repetat treaba cu titrul scazut.Ar fi interesant de stiut ce erori admit ei intre laboratoare,asta ar trebui sa fie specificat in standardele lor de analize sau macar sa fie obligati sa lucreze toti cu aceeasi metoda,dar..traim in Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

aalina, culmea este ca ei lucreaza prin aceeasi metoda(ambele laboratoare mi-au explicat aceeasi metoda, citita de om, nu de o masinarie speciala)
acum am ajuns la concluzia ca ma lupt cu morile de vant...desi as putea trage o fuga sa-i iau la intrebari sa vad si eu care este sunt standardele dupa care lucreaza ei..

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

In sfarsit am luat rezultatul de la titrare,
se pare ca este negativ si cum sunt deja in 33 sapt mi-au spus ca nu mai trebuie sa ma duc la ei de acum incolo.
Mai ramane intrebarea daca sunt valabile testele pe care le fac ei sau nu, avand in vedere si ce spunea Ionice de rezultate diferite.
Si pe de alta parte, stateam sa ma gandesc, cum nu mi-au iesit deloc anticorpi la doua sarcini, oare nu e posibil sa fi gresit rh/ul la inceput de tot? Sa il am totusi pozitiv si sa imi fi facut atatea titrari si atatea griji degeaba?
Sper sa fie ok in cele din urma, sa nu apara probleme, va tin la curent cu ce imi spune la al doilea ecograf.
Multa sanatate voua si la bbei.

Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ionice, explicatia medicului meu cind au iesit absenti, a fost ca, fiind un titru mic poate iesi sau nu la analize uneori, si eu il cred tot ce mi-a explicat pina acum suna plauzibil, in afara de asta increderea mea in el se bazeaza pe faptul ca inainte de a deschide cabinetul asta acum cca.10-15 de ani avea deja o experienta de vreo 10-15 ani de spital ca medic sef la sala de nasteri, deci a vazut muuulte cazuri si s-a confruntat cu multe. In afara de asta aici sistemul sanitar e un pic diferit de RO. Ca gravida mergi numai la medicul ginecolog(la cel de familie n-ai ce sa cauti) in ce priveste sarcina evident si analizele nu le faci unde doresti, se recolteaza singe la ei pt. analizele pe care le crede doctorul necesare in cabinet si trimit tot ei la laborator, lucreaza cu acelasi laborator mereu. De nascut nasti in spital cu cine se nimereste, oricum moasa face cam totul, doctorii doar vin a inceput si la sfirsit, doar daca apar complicatii sint prezentii tot timpul.
Lia, eu zic in privinta ta daca esti la prima sarcina chiar sa nu-ti faci probleme ca pot aparea anticorpi. Dupa cum poti citit, cele cu anticorpi, avem niste antecedente, sarcini anterioare pierdute fara vaccin facut sau in cazul meu cezariana unde doctorul mi-a spus clar ca e posibil dupa sa apara anticorpi chiar si cu vaccinul facut la urmatoarea sarcina.
va doresc o saptamana minunata la toate
eu ma pregatesc de vacanta
narcisa

Mergi la inceput