RH negativ

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

La multi ani, dragele mele!!Sa fiti fericite si iubite!!
Sa va traiasca puiutii!!O primavara minunata!


Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Fetelor, cu putina intraziere, va doresc sa aveti o primavara minunata impreuna cu bebelusii vostri!

Ionice, cum a ramas pana la urma cu imunoglobulina? Ai mai facut-o sau nu? Ti-au facut-o gratuit in spital sau a trebuit sa o cumperi? tie si lui bebe!

Lia S19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Liaina nu l-am facut.Astept un semn de la dr meu..Cum auiesit rezultate diferite la analize si de aceasta daca sunt complet in ceata.Draga mea, vaccinul se face gratuit in spital.Dar trebuie sa ai internare.Medicul tau gine iti face aceasta internare.Daca vrei sa-l cumperi, el costa 4.300.000 lei vechi, dar cum noi cotizam de ani de zile la CAS...ar trebui sa beneficiem de gratuitate, nu?
Indata ma duc la medicul meu de aici sa vad ce se intampla ca am niste contractii nedureroase si ma cam sperie.Azi noapte m-am trezit din cauza lor, la fel si dimineata....Voi aveti asa ceva?Mi se par cam multe intr-un interval scurt de timp.Am luat no-spa...e mai bine, dar ma duc sa vad ce zice nenea doctorul.
va pup!

Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

oops..scuze, am scris cu greseli.Asta pentru ca ma grabesc...Intru mai tarziu.
pupi

Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioana, ! Nu-ti fa griji...

Lia S19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Fetelor, am fost la un ecograf care m-a bagat in ceata rau de tot.
Rezultatul de la titrare nu am reusit sa il iau pentru ca am ajuns prea tarziu, am sa merg luni.
La ecograf copila mea are dimensiuni de virste gestationale diferite, adica are bpd (diametru capsor) 87 mm corespunzator varstei de 34 s si 6 zile, are femurul de 6.3 cm corespunzator varstei de 32 s si 6 zile (asta ar fi si varsta reala a sarcinii mele) si are circumferinta abdominala de 26 cm, corespunzator unei varste de 30 s si 1 zi!!! Nu stiu ce sa mai cred, ori nu vede dr bine, ori .... O fi vreo problema? Parca stiam ca daca apare afectarea fatului creste burtica in volum, nu capsorul, iar la noi e invers. Adica se poate chiar asa o diferenta intre capsor si burtica?
Luni dupa ce iau rezultatul la titrare cred ca ma duc la inca un ecograf la alt medic, macar sa ma linistesc.
Va ,

Diana 32+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Gabyd,diferentele care apar sunt normale pana la un punct. Adica nu pot da toate masuratorile aceeasi varsta gestationala. Cativa mm in plus sau minus maasurati de dr pot induce in eroare.Nu stiu insa cat de mari sunt diferentele acceptate ca normale. Sa stii insa ca daca abdomenul bebeluslui incepe sa creasca in volum nu e bine deloc,adica primul semn de suferinta fetala ar trebui sa fie anemia fatului, pana la abdomen umflat ar trebui asta sa se detecteze si sa se ia masuri. Oricum,mai du-te la un eco, de asta spuneam eu ca ecografistul in cazurile astea trebuie sa fie foarte experimentat.Varsta reala a sarcinii tale o stii dupa ultimul CM sau dupa un eco?
Otilia, ai dreptate in principiu cu vaccinurile astea facute fara rost poate, dar eu cred ca sunt atat derare cazurile cand nu se dezvolta anticorpi si de fapt, cred eu imi doresc acum atat de mult sa il fi facut la timp sau macar sa fi stiut incat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

lia
am de facut niste injectii in legatura cu contractiile pe care le am.mi-a facut dr una si deja ma simt mai bine(sunt numai de relaxare a uterului)
Asta stiam si eu in legatura cu diferentele la masuratori...nu se poate sa iasa exact exact..mai sunt unele mici diferente.Eu zic sa tii aproape cu eco si sa nu intri in panica prea repede.
narcisa deci tu ai anticorpi?nu mai stiu...medicul ti-a recomandat sa faci vaccinul si tu ai ales sa nu-l faci?sau cum?

Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

michigan te-ai lamurit cu vaccinul?

Ioana29 cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ionice, la mine au fost prezenti anticorpi asa:
sapt.11 titru 1:8
sapt.13 titru 1:8
sapt.16 anticorpi absenti
acum pt. ca plecam in concediu in RO mai merg sapt. viitoare la control in sapt.19 si o sa-mi ia sigur si singe pt. analize.
Mie asa mi-a explicat ca o data prezenti el nu mai recomanda vaccinul ca nu mai are vreun efect. Acum la mine habar n-am inca ce va fi, daca vor iesi absenti in continuare pina in sapt. 28 ar insemna alte 3 controale.
Am fost clara???

toate cele bune la toate fetele, aveti grija de voi!
narcisa

Mergi la inceput