RH negativ

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Hello burticute!!
Am reusit sa va citesc, dar nu sa si raspund.Am avut o perioada mai aglomerata.Asa..sa va spun ultimele vesti...Am primit verde din partea medicului sa fac in sapt.28 imunoglobulina, chiar daca la "noi in Romania nu prea se face".Am ajuns la noi la spital sa-l fac si ..surpriza:medicul care trebuia sa mi-l faca mi-a facut internare pe o zi in spital sa il pot face fara sa platesc(mi se pare si normal dupa ce am cotizat la CAS 10...ca nebuna).Dar, CICA, daca am totusi anticorpi nu e bine sa-l fac...!!!!A picat cerul pe mine..Spuneti si voi.Am 3 analize cu rezultate diferite...ultima facuta are un rezultat super, dar daca totusi nu e ok nici aia:)???Ce parere aveti?

Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioana, ai mai putea repeta analiza la un al treilea laborator, ma intreb daca in Iasi mai e vreun laborator unde sa se poata face dozarea asta. Daca nu... Oricum decizia e destul de grea. Tocmai discutam cu medicul de familie si imi spunea ca el e impotriva administrarii vaccinului in S28, chiar daca n-au aparut anticorpii. Spunea ca prin vaccin "provoci" organismul si ca efectele ar putea sa fie invers decat iti doresti. Nici nu stiu ce sa mai spun, sunt total in ceata. Cu dr. Coaca n-am ajuns inca sa discutam despre asta fiindca e prea devreme. Eu una iti tin pumnii, gasesti tu o solutie pana la urma!

Eu am, deocamdata, vesti bune. La ultima dozare anticorpii sunt absenti, deci mai bifez cateva saptamani...

Numai bine, fetelor!

Lia S19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ioana, nici eu nu-l voi face la recomandarea medicului, asa mi-a explicat si el ca nu mai are nici un efect din moment ce anticorpii au fost prezenti, chiar si cu o valoare mica.
toate cele bune
narcisa

quote:
Originally posted by Ionice

Hello burticute!!
Am reusit sa va citesc, dar nu sa si raspund.Am avut o perioada mai aglomerata.Asa..sa va spun ultimele vesti...Am primit verde din partea medicului sa fac in sapt.28 imunoglobulina, chiar daca la "noi in Romania nu prea se face".Am ajuns la noi la spital sa-l fac si ..surpriza:medicul care trebuia sa mi-l faca mi-a facut internare pe o zi in spital sa il pot face fara sa platesc(mi se pare si normal dupa ce am cotizat la CAS 10...ca nebuna).Dar, CICA, daca am totusi anticorpi nu e bine sa-l fac...!!!!A picat cerul pe mine..Spuneti si voi.Am 3 analize cu rezultate diferite...ultima facuta are un rezultat super, dar daca totusi nu e ok nici aia:)???Ce parere aveti?

Ioana28+ cu bebitza Antonia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Ionice, eu stiu ca daca ai anticorpi nu are rost sa il faci nu ca nu e bine..acum medicul tau dupa ce analize ti-a spus sa te iei? In care are el mai multa incredere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Liadorian, parerea mea este ca medicul ginecolog (si nu cel de familie) trebuie sa hotarasca. Treaba cu "provocarea" organismului cred ca este valabila atunci cand vaccinul contine virus viu, de ex, vaccinul antigripal.Aici cred ca este vorba despre un alt mecanism,pe care nu il cunosc,de asta cred ca dr trebuie sa hotarasca. Intr-adevar in Rom nu "se prea face" la 28 de sapt, dar in SUA da. Posibil ca aici sa fie vorba doar despre economii ale "sistemului sanitar".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

NIci eu nu stiu ce sa spun, cred ca dr. e cel mai in masura totusi sa hotarasca.
Dr mea a scris pe fisa de internare rh negativ, fara izoimunizare, nu stiu exact ce vrea sa insemne, mai ales ca eu facusem vaccinul si dupa prima nastere. Eu am incredere in ea si cred ca nu mi-ar fi recomandat vaccinul daca existau riscuri, dar ... o sa vedem.
Azi am fost la titrare, la noi in oras se plateste titrarea, chiar daca esti graviduta, o noua aberatie a sistemului.
Ma rog, totul pentru bb.
Astept rezultatul pe vineri la pranz, sper sa fie ok, daca iese ceva inseamna ca e adevarat ca vaccinul provoaca organismul, pt ca eu pana la vaccin nu am avut anticorpi.
Odaiana, multa bafta la control, iti tinem pumnii sa fie totul bine.


Diana 31+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

aalina2003, oricum voi merge pe mana ginecologului, am mare incredere in dr. care imi monitorizeaza sarcina.
gabdyd, am auzit ca in spital vaccinul se poate face gratuit iar daca tu ai deja biletul de internare, cine stie? Mai povesteau fete chiar aici pe forum ca unora li s-a cerut, in schimbul vaccinului, o "donatie" pentru spital - tare-as vrea sa stiu ce se intelegea prin asta... Sa ne povestesti cum a mers totul si cum te simti!

Lia S19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Gabdyd, fara izomunizare inseamna tocmai ca nu ai anticorpi. izoimunizare=anticorpi prezenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna, dragele mele

Acum am reusit sa intru sa vad ce ati mai scris.Multumesc mult de sfaturi!!
Am luat urmatoarea hotarare: vaccinul il am la frigider.Azi dimineata m-am dus la noi la laborator , le-am explicat cum sta treaba"ca am 3 rezultate diferite si ca de la ei ma duc la Iasi si fac aceeasi analiza si ca ar face bine sa dea MARE importanta acestor analize ca....sunt hotarata sa merg pana in panzele albe"Sotul meu a mai dorit sa vb cu medicul raspuinzator de asa ceva si a facut foarte bine.Apoi, "am zburat" la Iasi si mi-au repetat si acolo analiza.Maine voi avea rezultatul.Exact asta spunea Dr de la Laborator de la Iasi...Ca e bine ca nu l-am facut ca daca am anticorpi creez un conflict imunologic in organism...Oricum maine, dupa rezultat , voi lua o hotarare.Oricum venise randul sa repet dozarea....Bebita e bine, "ma bate" ingrozitorde se mira si tati de ce fetita fortoasa are!!Sper ca voi sunteti bine!
gabdid esti o norocoasa si ma bucur mult pentru tine!
aalina2003dr meu are incredere in Iasi bineinteles.Si eu am incredere in el, dar asa...am vrut eu sa repet in ambele locuri sa vedem ce isprava iese.
Oricum aceste analize sunt "relative" deoarece se fac cu un aparat care nu este automat , iar citirea o face un medic..deci "ochimetric"(acestea sunt explicatiile celor de la laborator).Eu am sa va tin la curent...Concluzia mea:SUNTEM IN URMA RAU>.....

Ioana28+ cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ionice, si eu la fel stiu ca daca au aparut anticorpi nu isi mai are rostul, nu conteaza ca este titrul mic, el este administrat preventiv. Poti cauta si tu pe net informatii despre profilaxia vaccinului Anti-D sau Rogam, eu am gasit articolul de a www.medicalforum.ch/pdf/pdf_f/2006/2006-34/2006-34-154.PDF" target="_blank">aici, dar este in franceza, se vorbeste insa si despre dozarea vaccinului. Cat despre partea cu cititul manual, ma indoiesc eu ca peste tot sunt automatizati iar la Iasi nu, dar nu imi pot spune parerea inca pentru ca nu stiu exact cum se masoara.
Liadorian, nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu. Se pare ca doctorul tau si doctorita mea au facut cursuri impreuna, amandoi vorbesc despre "neprovocarea organismului". Eu am avut incredere in doctorita mea si a fost bine, dar a fost prima sarcina. Insa pe partea cealalta nici vaccinul nu garanteaza ca organismul nu va reactiona si stai sa te intrebi daca are sens sa risti sa provoci o reactie care de altfel poate nu va apare niciodata. Si mai este si faza ca nu stii Rh-ul copilului la 28 de saptamani il faci cu ochii inchisi daca nu ai facut o amniocenteza inainte. Eu stiu ca dupa vaccin apare un titru mic in urmatoarele saptamani, 1/4-1/8, dar nu vorbesc din propria experienta.
Odaiana, sper ca esti bine.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput