RH negativ

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

mersi frumos pentru lamuriri aalina
otiliav foarte interesant articolul
multumim mult
cred ca ne da explicatiile de care avem nevoie

michigan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Buna fetelor,
si eu am rh negativ iar sotul pozitiv,
am o fetita de 3 ani cu rh pozitiv si sunt la a doua sarcina, in sapt 32. Nu am avut alte sarcini sau avorturi.
Dupa prima sarcina am facut vaccin iar bebica mea a facut icter pronuntat, dar a fost nevoie doar de o zi la fototerapie. In rest a fost bine.
Michigan, pe mine m-a internat dr in sapt 28 si am facut vaccinul in spital. Teoretic e gratis, practic ti se cere da faci o donatie spitalului, cam asta era procedura cand am nascut eu, acum insa nu mi-a cerut nimeni nimic in spital. Iti spun astea si pt ca vad ca suntem din acelasi oras.
Otiliav, bine ca ai pus articolul pe site, la el ma refeream si eu mai inainte si m-a lamurit mult.
Pana acum nu au aparut anticorpi la noi, sper ca se fac bine analizele pe aici. Ma mai duc saptamana viitoare la analize. Sper sa fie totul bine, imi este mai frica acum decat la prima sarcina.
Apropos de simptome la gravide, oare daca bb e mai agitat decat la alte gravide inseamna o oarecare afectare din cauza rh-ului? Si bb a mea e foarte agitata, mai agitata decat prima.
Mai mult, cateodata cand misca ea mai vartos aud pocnituri prin burtica, asta ce sa mai fie ca pe mine m-a bagat in sperieti de tot. Am crezut ca a imbatranit placenta si ma trezesc ca nasc prematur, desi la ultimul ecograf era inca la grad de maturatie I.
La voi se intampla? La prima sarcina nu mi s-a intamplat asa ceva.
Ma bucur ca a revenit subiectul, cred ca e foarte util.
Va si revin maine.

Diana 31+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Gadyd, eu cred ca un bebe afectat de izoimunizare este mai anemic si in nici un caz energic si agitat. Eu acum am interpretat ceea ce i s-a intamplat unei prietene de pe forum, s-a ingrijorat ca nu-i mai misca copilasul si intr-adevar el era foarte anemic, a facut 3 transfuzii pana s-a nascut la 32 de saptamani, dar cazul ei nu are legatura cu Rh-ul. Uite acum mi-am dat seama ca si fetitza mea era de regula agitata si nu a fost afectata deloc de Rh, nici icter nu a facut.
Articolul l-am copiat pentru ca nu eram sigura ca merge linkul daca il pun, uneori apare reclama mascata.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otilia, si eu am citit articolul asta dupa ce am aflat ca am Rh negativ, este intr-adevar cel mai documentat. Cred ca ai dreptate, anticorpii dispar pt ca nu mai au impotriva cui lupta, dar inteleg ca viteza cu care reapar este foarte mare,in cazul in care fatul este Rh pozitiv, se vorbeste de o "memorie" a organismului. De transformarea lor din IgM in IgG stiam si eu, dar credeam ca titrul ramane mare tot timpul.

Off topic: nu stiu daca voi ati prins perioada cand in cls a8-a, apoi in cls a12-a se facea in antebrat o mica injectie, de fapt un test prin care se urmarea sa se vada daca cel intepat mai areimunitate la TBC (dintr-un vaccin anterior).De fapt,daca se inrosea foarte tare si era mare in diametru insemna fie ca subiectul are TBC,fie ca are anticorpi foarte multi,adica un sistem imunitar solid. Eu tot timpul am fost in categoria a doua..si asta s-a vazut si la cat de bine am produs anticorpi antiRh...din pacate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alina, da am prins, tot asa in clasa a VIII-a si a XII-a. Si l-am facut si aici anul trecut pentru ca vin din tara cu risc TBC. Mie nu mi-a iesit mult niciodata. Nu stiu ce sa zic cu sistemul imunitar stau asa si asa. Cat am fost mica raceam foarte des, si nu mergeam la cresa. Cam in ultimii 10 ani, trag de 2-3 raceli puternice pe an, acum tocmai imi revin dupa un virus, dupa 5 zile de boala am trecut pe antibiotic. Insa cea mai mare problema din ultimii ani am avut-o cu un stafiloccoc auriu, imi apareau furunculi sub piele pe fond de stres, se trageau dintr-un loc ieseau in altul si am facut un autovaccin si imunostimulator Cantastim de la Cantacuzino, 60 de injectii in trei luni , dar macar de 3 ani sunt ok. Alt aspect este ca nu am facut nici o boala de piele desi am avut colegi, am facut doar oreion. In schimb am descoperit ca am anticorpi la rubeola, toxoplasmoza si citomegalovirus.
In concluzie mi-e greu sa ma pronunt. Intre timp, sper sa nu am "memorie" pentru anticorpi.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Gabdyd, subscriu la ce a spus Otilia, de altfel,la tine,situatia este buna din punctul asta de vedere (al anticorpilor, adica,de parca ar putea avea un punct de vedere,dar intelegi tu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otilia, anticorpi pt rubeola, toxoplasma si citomegalovirus..astia sunt destul de comuni, chiar ca nu poti face o regula..in rest,ce sa zic,poate esti printre norocoase..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

da, si eu sper sa fie totul ok, si sa nu fie motive de ingrijorare,
am acasa si un stetoscop imprumutat si daca mi se pare ca e bb prea linistita (ceea ce se intampla mai rar) incerc repede sa o ascult, sa ii masor bataile inimioarei, numai ca au fost momente in care nu am reusit deloc sa o aud desi ea chiar misca, ma rog, cred ca depinde de cum sta prin burtica.
Vaccinul nu stiu cum se numeste, cei din spital ii spuneau Imunoglobulina D sau anti D, nu mai stiu exact. Dr meu spunea ca se face la Cantacuzino si se aduc numai pe program si numai in maternitate. Cica ajuta si la alaptare, asa spuneau asistentele pe acolo, desi eu nu prea vad legatura.

Diana 31+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Fetelor dragi, va multumesc mult pentru ca ma sustineti si va simt alaturi de mine.Situatia e cam asa...de 4 zile iau augmentin pt ca am non stop frisoane si temperatura(in jur de 38)si Dr. mi-a spus sa iau antibiotic ca nu cumva sa am stare septica.De asemenea am jos tot felul de dureri uneori mai puternice, alteori mai slabe, dar aproape permanent. Maine dimineata sunt programata la o noua ecografie sa vedem daca sarcina a stagnat cu adevarat si am facut infectie sau daca era bb prea mic si am alte probleme asociate.Dupa eco Transvaginala voi merge la control sa vedem ce e de facut. La eco anterioara mi s-a descoperit si un chist hematic de 2 cm care am inteles ca nu poate influenta sarcina , dar care poate deveni un factor de risc in situatia in care sarcina a stagnat si va trebui facut un chiuretaj steril. Asa ca maine o sa va spun cum sta treba. Oricum sunt alaturi de voi de toate, va doresc sarcina usoara si bebei sanatosi, sa fiti optimiste si puternice . Cu mult drag, DAIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Mult curaj, Daiana! Sper sa vii cu vesti bune de la eco!

Lia S19

Mergi la inceput