RH negativ

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Ionice, eu sunt bine,am fost plecati la munte cateva zile.
Narcisa, ma bucur cand pot fi de ajutor,mai ales ca pe aici,pe la Tulcea, de unde sunt eu,pentru multi medici subiectul asta cu Rh-ul este destul de..neclar, ca sa fiu delicata.Cred ca dr tau are dreptate,eu citisem undeva ca e important sa faci analizele la acelasi laborator tocmai din cauza asta.
Intreba cineva daca e vreo problema cand tatal este Rh- si mama Rh +,intr-adevar nu e nici o problema.
Sarcina usoara in continuare si anticorpi absenti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Dragele mele, am fost la control si Dr. mea (cu care am nascut gemenele) mi-a spus sa nu ma sperii si sa mergem mai departe ca vom face pe parcursul sarcinii dozare de anticorpi...saptamana trecuta m-a trimis sa fac o eco transvaginala si... se pare ca sarcina a stagnat in evolutie. La 6 sapt nu se vede embrion sau activitate cardiaca.Dr, spune sa mai asteptram cateva zile sa nu cumva sa fie bb prea mic, dar eu cred ca a stagnat totusi pt ca dintr-o data nu mai vomit , nu ma mai supara mirosurile etc.Am plans saptamana trecuta, acum mi-am mai revenit.Oricum ceea ce vreu sa va spun e ca toata povestea nu are absolut nici o legaturacu rh-ul. Sa fiti optimiste ,Sanatate multa, sa aveti pui frumosi si sanatosi si sa va bucurati de ei. Daiana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by odaiana

Dragele mele, am fost la control si Dr. mea (cu care am nascut gemenele) mi-a spus sa nu ma sperii si sa mergem mai departe ca vom face pe parcursul sarcinii dozare de anticorpi...saptamana trecuta m-a trimis sa fac o eco transvaginala si... se pare ca sarcina a stagnat in evolutie. La 6 sapt nu se vede embrion sau activitate cardiaca.Dr, spune sa mai asteptram cateva zile sa nu cumva sa fie bb prea mic, dar eu cred ca a stagnat totusi pt ca dintr-o data nu mai vomit , nu ma mai supara mirosurile etc.Am plans saptamana trecuta, acum mi-am mai revenit.Oricum ceea ce vreu sa va spun e ca toata povestea nu are absolut nici o legaturacu rh-ul. Sa fiti optimiste ,Sanatate multa, sa aveti pui frumosi si sanatosi si sa va bucurati de ei. Daiana...



Daiana, suntem alaturi de tine!

Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Odaiana....imi pare nespus de rau....Nu am cuvinte...Am trecut si eu prin asa ceva in 2005..si stiu ce simti...Numai ganduri bune pentru tine si familia ta
multe salutari fetelor...Astazi merg la control anticorpi...

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Odaiana, stiu si eu ca iti este greu, dar faptul ca aiscris inseamna deja ca esti un pic mai bine, nu? Sanatate tie si fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Odaiana iti doresc sa fii puternica! Fruntea sus!

Ipate A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Odaiana, daca ai rh negativ si se intampla... ceea ce nu-ti doresc, in 72 h sa nu uiti sa faci vaccinul !!!

Eu am RH negativ si sotul Rh pozitiv. Doar aceasta combinatie trebuie supravegheata in mod special. In cazul in care mama are Rh neg, fatul poate avea rh negativ si atunci nu sunt probleme sau rh pozitiv si atunci apar "dragalasii" anticorpi. De obicei la prima sarcina nu apar, dar asta nu inseamna ca nu trebuie facuta dozarea de anticorpi.

Eu am 2 copii. Primul are Rh negativ si ca urmare nu a trebuit sa fac vaccin. Cel de-al doilea are Rh pozitiv si am facut vaccinul - nu se stie niciodata, poate-l mai vreau si pe-al treilea

La ambele sarcini am fost la Institutul de Hematologie si am facut dozarile. La ambele sarcini am avut titrul 1/16, dar nu a avut influenta asupra sarcinii - am nascut normal, la termen si copiii au fost sanatosi cu Apgar 10.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Ionice
Astazi merg la control anticorpi...

Ioana cu bebitza Antonia



Bafta multa, Ionice! Desi nu cred ca asta e cuvantul potrivit... O sa trecem si noi prin asta la sfarsitul saptamanii acesteia. Sper sa ne putem lauda amandoua cu rezultate negative!

Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anya, ai avut anticorpi 1/16 si copilu este Rh-, mi se pare ciudat, nu stiam ca se poate.
Odaiana, suntem alaturi de tine, la 6 saptamani este devreme pentru activitate cardiaca.
Ionice, bafta la dozare!

Am si eu un pitic pe creier. Daca sunt la bb2 si pana pe la 16 saptamani sa spunem nu apar anticorpii, asta inseamna ca nu m-am izoimunizat la prima sarcina cu copil Rh+ si pot face vaccinul preventiv?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Otiliav

Am si eu un pitic pe creier. Daca sunt la bb2 si pana pe la 16 saptamani sa spunem nu apar anticorpii, asta inseamna ca nu m-am izoimunizat la prima sarcina cu copil Rh+ si pot face vaccinul preventiv?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana



Din ce stiu eu, numai daca nu au aparut anticorpii pana la 28 de saptamani se face vaccinul. Cel putin asa mi-a spus medicul care imi urmareste sarcina.

Lia S18

Mergi la inceput